00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
i-kollor.pdf [حجم: 238.63 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 16)
a-kolorheendi.pdf [حجم: 584.81 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 42)

کلر پودری و قرص کلر

کلر پودری و قرص کلر

کلر یا هیپوکلریت کلسیم

مشخصات کلر

 نام شیمیایی  هیپوکلریت کلسیم
 نام های دیگر کلر  پرکلرین ،  کلسیم هیپوکلریت ، پودر کلر ، کلر پودری ، calcium hypochlorite ، Chlorine
 فرمول شیمیایی  Ca(OCl)2
 نماد شیمیایی  Cl
 خلوص  کلر 70 %
 شکل ظاهری این ترکیب پودر سفید رنگ می باشد
 حلالیت در آب به خوبی در آب حل می شود
 گرید هیپوکلریت کلسیم صنعتی 

تاریخچه کلر :

کلر از واژه یونانی χλωρος به معنی زرد مایل به سبز را Carl Wilhelm Scheele در سال 1774 کشف نمود و اشتباها تصور کرد حاوی اکسیژن است. Humphry Davy در سال 1810 نام کلر را برای این ماده انتخاب کرد و اصرار داشت که این ماده در واقع یک عنصر است. به وسیله الکترولیز محلول آبداری از کلرید سدیم، کلر تولید می شود. این عنصر در طبیعت فقط به صورت ترکیب با عناصر و عمدتا سدیم به شکل نمک طعام و همچنین در کارنالیت و سیلویت یافت می شود.

هیپوکلریت کلسی | کلر آزاد | کلر جامد

کلر : گلر عنصر شیمیایی با عدد اتمی 17 است که به صورت Cl نوشته می شود این عنصر در گروه 17 (هالوژن ها) جدول تناوبی قرار دارد. چون یون کلر قسمتی از نمک و ترکیبات دیگر است به وفور در طبیعت یافت می شود و کاربرد فراوانی در زندگی بشر دارد. کلر در فرم عنصری خود ( Cl2) تحت شرایط استاندارد ، کلرید ( oxidant)  قوی است که برای سفیدسازی پارچه ها و به عنوان ضدعفونی کننده به عنوان یک عامل مهم در صنعت کاربرد دارد. گاز کلر زرد مایل به سبز است، دو و نیم مرتبه از هوا سنگین تر ، دارای بوی بد و خفه کننده و بسیار سمی است. این عنصر عاملی اکسید کننده ، سفید کننده و گندزدا می باشد. کلر به عنوان بخشی از نمک های طعام و ترکیبات دیگر به مقدار زیادی در طبیعت و لزومادر بیشتر جانداران وجود دارد. کلر به عنوان ماده ضدعفونی کننده رایج در استخرهای شنا برای تمیزی و بهداشت آن ها مورد استفاده قرار می گیرد ، گاهی در اتمسفر فوقانی ترکیبات کلرداری مانند فلوئور کربن موجود دارند که در تخریب لایه اوزون مؤثرند.

کلر آزاد

مهمترین واکنش شیمیایی که در اثر اضافه شدن کلر به آب اتفاق می افتد، تشکیل اسید هیپوکلرو (HOCl) است که یک ماده اکسید کننده قوی محسوب می شود. اسید هیپوکلرو به "کلر آزاد" نیز معروف است. از این جهت به این ماده "کلر آزاد" گفته می شود که واقعاً آزاد بوده و می تواند به آلودگی ها حمله کرده و آنها را اکسید کند.

البته با اضافه شدن کلر به آب، برخی مواد جانبی جدید تولید می شوند که لازمست با اضافه کردن مواد شیمیایی و حفظ تعادل شیمیایی آب استخر، شرایط کافی مناسبی را برای شناگران به وجود بیاوریم.

کلر

کلر جامد

کلر جامد بصورت گرانول و به رنگ سفید بوده و بوی کلر به شدت از آن استشمام می شود. نام دیگر کلر جامد همان هیپوکلریت کلسیم هیدراته است و فرمول شیمیایی آن به صورت Ca(ClO)2 می باشد.

موارد مصرف کلر  :

کلر عنصر شیمیایی مهمی در تصفیه آب ، مواد گندزدا در سفیدکننده و نیز در گاز خردل به شمار می رود. همچنین کلر در ساخت طیف وسیعی از اقلام روزمره کاربرد دارد.

برای از بین بردن باکتری و سایر میکروب های موجود در ذخایر آب آشامیدنی به کار می رود. امروزه حتی به ذخایر کوچک آب همواره کلر افزوده می گردد.

در تولید محصولات کاغذی ، مواد ضدعفونی کننده ، رنگدانه ها ، مواد غذایی ، حشره کش ها ، رنگ ها ، فرآورده های نفتی ، پلاستیک ، دارو ، منسوجات ، حلال ها و محصولات مصرفی بسیار زیاد دیگری کاربرد دارد. در ترکیبات آلی در صورتی که کلر جایگزین هیدروژن شود ، (لاستیک مصنوعی) ، اغلب باعث ایجاد خصوصیات مورد نیاز در این ترکیبات می گردد ، لذا در ترکیب آلی از این عنصر به عنوان عامل اکسید کننده و جانشین ، به طور گسترده استفاده می گردد.

هیپوکلریت کلسیم | کلر آزاد | کلر جامد

سایر موارد کاربرد کلر در تولید کلرات ها ، کلروفرم ، تترا کلرید کربن و در استخراج برم می باشد.

کلر به وسیله الکترولیز محلول آب نمک حاوی کلرید سدیم تولید می شود. این عنصر در طبیعت فقط به صورت ترکیب با سایر عناصر به ویژه سدیم شکل نمک طعام و همچنین در کارنالیت و سیلویت ، یافت می شود. برای تهیه کلر با توجه به روش تولید نیاز به محلول آب نمک و جریان برق مستقیم می باشد.

روش تولید کلر 

کلر را می توان از الکترولیز محلول کلرید سدیم با یکی از روش های زیر بدست آورد :

 1. الکترولیز سلول جیوه : الکترولیز سلول جیوه اولین روش تولید کلر در مقیاس صنعتی بوده است. در این روش آندهای تیتانیوم بالای یک بستر کاتدی از جنس جیوه مایع قرار می گیرد ، محلولی از کلرید سدیم بین دو الکترود قرار داده می شود. وقتی جریان الکتریکی برقرار می شود ، کلر در سمت آند های تیتانیوم آزاد شده و در همین حال سدیم با جیوه تشکیل ملغمه می هد که این ملغمه در دکمپوزر توسط آب به جیوه ، هیدروژن و هیدروکسید سدیم تبدیل می شود. در این روش علاوه بر اینکه مقادیر زیادی انرژی مصرف می شود ، نگرانی هایی نیز درباره نشت جیوه به محیط زیست و محصولات به خصوص سود کاستیک وجود دارد.
 2. الکترولیز سلول دیافراگم : یک صفحه آزبست روی شبکه آهنی کاتد قرار می گیرد تا از اختلاط مجدد کلر تشکیل شده در آند و سدیم هیدروکسید تشکیل شده در کاتد جلوگیری نماید. در این روش انرژی کمتری نسبت به روش سلول جیوه مصرف می شود ، اما سدیم هیدروکسید را به سختی می توان جمع آوری و به آماده ای مفید تبدیل کرد. در این روش ، مقدار ناخالصی نمک در سدیم هیدروکسید خیلی زیاد خواهد بود.
 3. الکترولیز غشایی یا ممبراینی : این روش جدیدترین روش تولید گاز کلر می باشد که در آن از غشاهایی با تراوایی انتخابی استفاده می شود جنس غشاها ، پلیمری بوده که نسبت به عبور یون +Na تراوا بوده و نسبت به –Cl ناتراوا می باشد این بدین معنی است که یون سدیم می تواند از میان غشا عبور کند در حالیکه این امکان برای –Cl وجود ندارد. در این فرایند آب نمک به قسمت آند (آنولیت) و سود به همراه آب به قسمت کاتد (کاتولیت) تزریق شده و در حین انجام فرآیند ، آب نمک به تدریج رقیق و سود غلیظ تر می شوداین عمل به خاطر عبور یون های سدیم از میان غشا به سمت کاتولیت می باشد شکل زیر به صورت شماتیک نمایی از یک دسل الکترولایزر را نشان می دهد معمولا یک الکترولایزر بسته به حجم تولید از چندین سل تشکیل شده است. همانطور که پیداست قطب منفی جریان برق مستقیم خروجی رکتیفایر به الکترود کاتد متصل بوده و قطب مثبت به الکترود آند ، که این جریان برق پتانسیل لازم جهت تجزیه آنولیت و کاتولیت را فراهم می آورد.

بسته بندی کلر :

کلر پودری در بشکه های 45 کیلوگرمی ساخت کشورهای چین – ایران – هند (Aquafit ) – ژاپن موجود می باشد.

ایمنی کلر :

خطرات :

 1. حریق : در برابر آتش ایجاد گازهای خطرناک می کند.

پیشگیری :

 1. استنشاق : غبارات آن را استنشاق نکنید.
 2. جمع آوری : خشک آنرا جمع آوری و پس از انحلال در آب به فاضلاب صنعتی تخلیه و محیط را تمیز نمایید. هگز پرکلرین جمع آوری شده را در سطل آشغال نریزید چون خطر آتش سوزی وجود دارد.
 3. تماس شغلی : هنگام کار با این ماده از ماسک فیلتردار و عینک و دستکش ایمنی استفاده شود.

کمک های اولیه :

 1. تماس با چشم : با آب فراوان به مدت 10 دقیقه شسته و به پزشک مراجعه فرمایید.
 2. تماس با پوست : با آب فراوان بشویید و لباس ها را تعویض کنید.
 3. استنشاق : دهان و بینی را با آب شویید و مصدوم را به هوای آزاد منتقل کرده در صورت نیاز از کپسول اکسیژن استفاده کرده و به پزشک مراجعه نمایید.
 4. خوردن و بلعیدن : آب فراوان بنوشید و به پزشک مراجعه کنید. 

خارش چشم به دلیل تماس با کلر

انبارش :

در ظروف مخصوص ماده شیمیایی که درب آن کاملا بسته شده باشد و به دور از مواد قابل اشتعال و احتراق و مایعات اسیدی حمل گردد. همچنین در محل تهویه مناسب وجود داشته باشد.

کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند. 

مقاله اسید کلریدریک

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *

محصولات مرتبط

کلر پودری و قرص کلر

صابون مول 10

کلر پودری و قرص کلر

سدیم لوریل سولفات

کلر پودری و قرص کلر

جلبک گیر

کلر پودری و قرص کلر

کلر ژاپن70%