00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » سود مایع | caustic soda liquid
[attachment=303:i-sodemaye.pdf]
a.soodmaye.pdf [حجم: 248.68 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 4)

سود مایع | caustic soda liquid

سود مایع | caustic soda liquid

سود مایع چیست

سود مایع ماده ای بی رنگ و بدون بو با فرمول شیمایی NaOH و نقطه جوش 145 و نقطه انجماد 4.4 درجه سانتی گراد می باشد. سود مایع را با نام های دیگر مثل کاستیک سودای مایع یا هیدروکسید سدیم مایع نیز در بازار می شناسند. سود مایع خاصیت خورندگی ایجاد می نماید و هنگام کار با آن باید نکات ایمنی (MSDS) را رعایت نمود. هیدروکسید سدیم مایع به سرعت CO2 هوا را جذب خود کرده و با آن واکنش میدهد پس به همین دلیل باید آن را در ظروف ویژه نگهداری نمود. این ماده عمدتا حالت پایدار دارد اما در اثر برخورد حرارت با آن ناپایدار می شود. سود مایع یک قلیا با ph=13 می باشد.

 نام شیمیایی  سود مایع
 نام های دیگر سود مایع  کاستیک سودا مایع ، هیدروکسید سدیم مایع ، caustic soda liquid ، مایع سوز آور ، سودای قلیایی ، هیدرات سدیم
 فرمول شیمیایی  NaOH
 خلوص  سود مایع 50%
 حلالیت در آب  در آب قابل حل می باشد و در اتانول ، متانول و گلیسیرین به نسبت مساوی حل می شود

سود مایع

بسته بندی سود مایع

 سود مایع در گالن های 20 لیتری، بشکه های 220 لیتری، تانکرهای 1000 لیتری و 24 تنی موجود می باشد.

قیمت سود مایع صنعتی

سود مایع صنعتی با خلوص 50 و 30 درصد موجود است. به دلیل نوسان قیمت ها جهت دریافت قیمت خرید و فروش سود مایع یا سود سوز آور مایع با ما تماس بگیرید.
کیمیا تهران اسید، سود مایع را صورت خرد و عمده به نقاط مختلف ایران از جمله اصفهان ، تهران و مشهد ارسال می نماید.

کاربرد سود مایع

سود مایع کاربردهای بسیاری در صنایع دارد. این محصول در صنعت تولید آلومینیوم نقش بسیار برجسته ای دارد. علاوه بر این در صنایعی از جمله رنگرزی ، الکل سازی ، آرایشی و بهداشتی ، کاغذ سازی ، صنایع چرم و نساجی ، صنایع شوینده و صابون سازی ، صنایع تولید سیلیکات سدیم ، صنایع تصفیه آب و بسیاری دیگر از صنایع کاربرد دارد.

کاربرد سود مایع

 

دانسیته یا چگالی سود مایع

دانسیته سود مایع در دمای های مختلف متفاوت است. برای مثال دانسیته سود مایع 50 درصد در دمای 25 درجه سانتی گراد 1.515 گرم بر میلی لیتر می باشد. بالاترین دانسیته سود مایع 50 درصد در دمای 0 درجه سانتی گراد می باشد.

روش های تولید سود مایع

تولید سود مایع عموما از طریق دو روش دیافراگم و ممبران صورت می پذیرد که در این قسمت به شرح کامل آنها می پردازیم.

تولید سود مایع به روش دیافراگم

در این روش سه ماده کلر ، هیدروژن و سدیم هیدروکسید به طور همزمان تولید می شوند. سدیم کلرید اشباع به سمت آند سلول جایی که گاز کلر رها می‌شود، می رود. نقش اصلی دیافراگم در این روش جداسازی محلول سدیم کلرید از سود مایع در قسمت کاتد که گاز هیدروژن در این قسمت رها می‌شود، می‌باشد.

تولید سود مایع به روش ممبران

روش ممبران یا غشایی جدیدترین روش برای تولید سود مایع است. این روش از آن جهت با روش دیافراگم تفاوت دارد که اطراف هر یک از الکترودهای قرار گرفته در محلول، به جای دیافراگم غشا قرار می گیرد. غشا به طور دقیقی به صورت انتخابی کار می کند و به یون‌های سدیم این اجازه را می‌دهد از بخش آند به سمت کاتد جریان یابند. محلول کلرید سدیم اشباع وارد بخش آند یعنی جایی که گاز کلر آزاد می‌شود، می شود. از آنجایی که تنها یون‌های سدیم می‌توانند از میان غشا رد شوند و به سمت کاتد جریان یابند (آب نمک نمی‌تواند از غشا عبور کند)، سود به دست آمده به طور قابل توجهی دارای سدیم کلرید کمتری می ‌باشد و در نتیجه دارای خلوص و کیفیت بالاتری نسبت به روش تولید دیافراگمی دارد. در نتیجه فرایند نمک زدایی لازم نمی‌باشد.
این ماده در ایران با بکارگیری از نمک و الکترولیز طی فرآیندهای ذکرشده به ساخته می شود.

سود مایع 30 درصد

تولید کننده سود مایع 

در ایران مهم ترین کارخانجات تولید سود مایع در ارومیه و پتروشیمی اروند می باشد. کیفیت سود مایع 50 درصد تولیدی ایران بسیار مطلوب بوده و در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. نوع بسته بندی سود مایع به شکل فله ای در تانکرهای مخصوص می باشد. بالاترین خلوص سود مایع، 50 درصد به تولید می رسد. امروزه سود مایع یکی از مهم ترین و پرمصرف ترین ماده شیمیایی در جهان شناخته می شود. صنایع شیمیایی پرمصرف این محصول عبارتند از : صنایع غذایی، مواد شوینده، صنایع پتروشیمی، صنایع آزمایشگاهی و ...

سود مایع در بورس

تعیین درصد خلوص سود مایع

تعیین درصد خلوص سود مایع توسط مهندسین شرکت کیمیا تهران اسید با استفاده از بروز ترین تجهیزات آزمایشگاهی و در آزمایشگاه اختصاصی ما صورت می گیرد.
5 گرم سود پرک داخل یک لیتر آب میریزیم و اجازه میدهیم تا در آب حل شود و سپس 10 سی سی از محلول به دست آمده را با پیپت در داخل ارلن مایر میریزیم. اسید کلریدریک را به کمک آب به کلریدریک 0.1 M تبدیل میکنیم و به بورت تا رسیدن به نقطه صفر منتقل می کنیم. در این قسمت به محلول سدیم هیدروکسید چند قطره فنل فتالین اضافه می کنیم و تکان میدهیم تا به خوبی ترکیب شوند. 
به وسیله شیر کنترل بورت اسید را کم کم می کنیم و همزمان ارلن را نیز تکان می دهیم. این کار را تا زمانی که محلول به رنگ صورتی کمرنگ برسد ادامه می دهیم. عدد نمایش داده شده روی بورت را ثبت می کنیم و این تیتراسیون را سه بار پشت سرهم انجام می دهیم. از اعداد به دست آمده میانگین می گیریم و آن را به عنوان حجم نهایی تیتراسیون اسید می شناسیم.
برای تعیین درصد خلوص سود مایع باید مقدار به حجم رسیده این ماده را در نظر بگیریم و در واقع باید حجم مورد نظر رقیق سازی شود. با اینکه این تغییرات در محسابات کلی درصد خلوص تغییری ایجاد نمی کند اما در انتخاب واحد عدد های محاسبه شده باید حتما دقت شود. 

قیمت سود مایع 50 درصد

وضعیت تولید سود مایع در جهان را می دانید

امروزه در جهان میزان تولید سود مایع در کشورهای مختلف یکی از نشانه های توسعه یافتگی صنعتی و اقتصادی به شمار می رود. امروزه بزرگترین تولید کننده سود مایع در جهان آمریکا و دومین تولید کننده این محصول چین می باشد. 

نظرات 1

  • gggg

  • 17 اردیبهشت 1399 10:30
  • تاریخ عضویت: --
  • 0 نظر
ffffffffffffffffffffffff
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *

محصولات مرتبط

سود مایع | caustic soda liquid

هیپوکلریت کلسیم | کلر آزاد | کلر جامد

سود مایع | caustic soda liquid

آب ژاول | وایتکس | سفید کننده

مقالات مرتبط

سود مایع | caustic soda liquid

ایمنی سود مایع