00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید

» » سود مایع | caustic soda liquid

[attachment=303:i-sodemaye.pdf]
a.soodmaye.pdf [حجم: 248.68 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 1)

سود مایع | caustic soda liquid

سود مایع | caustic soda liquid

سود مایع | سود مایع 50 درصد 

 سود مایع

مشخصات سود مایع

 • نام شیمیایی : سود مایع.
 • اسامی مترادف با سود مایع : کاستیک سودا مایع ، هیدروکسید سدیم مایع ، caustic soda liquid ، مایع سوز آور ، قلیا ، سودای قلیایی ، هیدرات سدیم .
 • گرید محصول : سود مایع صنعتی.
 • فرمول شیمیایی : NaOH.
 • خلوص : سود مایع 50%.
 • شکل ظاهری : این ماده مایعی به رنگ روشن است و بویی ندارد.
 • حلالیت در آب : در آب قابل حل می باشد و در اتانول ، متانول و گلیسیرین به نسبت مساوی حل می شود.  

فرمول سود مایع

بسته بندی سود مایع

 سود مایع در گالن های 20 لیتری، بشکه های 220 لیتری، تانکرهای 1000 لیتری و 24 تنی موجود می باشد. 

تاریخچه سود مایع

اگر چه شیمیدانان از زمانی قبل احتمال داده بودند که خاک های قلیایی، اکسید فلزهایی باشند، با این حال، طبیعت سود و پتاس، تا اوایل قرن 19 مورد بررسی قرار نگرفته بود. حتی لاووازیه، در این مورد نظر مشخصی نداشت او نمی دانست که جز اصلی سود و پتاس چیست و حدس می زد که ازت، یکی از اجزای تشکیل دهنده این مواد است.

به نظر می رسد که این اشتباه از شباهت میان نمک های سدیم و پتاسیم با نمک های آمونیوم مایه گرفته است. امتیاز تعیین این اجزا، ازآن همفری دیوی دانشمند انگلیسی است.

ابتدا ناکامی عرصه را بر او تنگ کرده بود، به این معنی که نمی توانست به کمک یک پیل گالوانیک، از سود و پتاس، فلز استخراج کند. به زودی وی به خطای خودش پی برد و فهمید که با بکار بردن محلول آبی اشباع شده، وجود آب مانع از تجزیه نمک ها می شود. در اکتبر 1807، دیوی تصمیم گرفت که پتاس بی آب را ذوب کند و به محض اینکه با این مذاب، الکترولیز را شروع کرد، دانه های کوچک مشابه به جیوه و دارای جلای فلزی، در روی قطب منفی که در ماده مذاب قرار داشت، ظاهر شدند.

برخی از دانه ها، فورا به حالت انفجاری سوختند و شعله درخشانی پدید آوردند، در حالیکه بقیه آنها آتش نگرفتند، بلکه کدر شدند و با قشر نازک سفیدی پوشیده شدند. دیوی از تجزیه های متعددی که در این زمینه انجام داد، نتیجه گرفت که آن دانه همان ماده ای است که وی در جستجویش است و این ماده هیدروکسید پتاسیم یا پتاس است که شدیدا قابل اشتعال می باشد. دیوی، فلز بدست آمده از الکترولیز را به دقت مورد بررسی قرار داد و متوجه شد که وقتی با آب ترکیب می شود، شعله حاصل از واکنش ناشی از سوختن، هیدروژن آزاد شده از آب است. وقتی دیوی بر روی فلز پتاسیم تهیه شده از هیدروکسید پتاسیم، بررسی های لازم را انجام داد، به فکر جستجو در هیدروکسید سدیم افتاد و با بکار بستن همان روش قبلی، موفق به جدا کردن فلز قلیایی دیگر یعنی سدیم شد.

سود مایع صنعتی

 قیمت خرید سود مایع

13 کاربرد سود مایع در صنعت

سود پرک کاربردهای بسیاری در صنایع دارد. این محصول در صنعت تولید آلومینیوم نقش بسیار برجسته ای دارد. علاوه بر این در صنایعی از جمله کاغذ سازی ، صنایع نساجی، صنایع شوینده، صنایع تولید سیلیکات سدیم، صنایع تصفیه آب، صابون سازی و بسیاری دیگر از صنایع کاربرد دارد.

سود مایع نیز کاربردهای فراوانی دارد :

1. صنایع رنگرزی.
2. صنعت تولید کارتن و کاغذ.
3. صنایع نفت و گاز و پتروشیمی.
4. صنایع چرم و نساجی.

کاربرد سود مایع

5. خنثی سازی اسید و باطری سازی.
6. تولید چربیگیرها و سایر صنایع وابسته.
7. صنایع دارو سازی، الکل سازی و آرایشی و بهداشتی.
8. صنایع فلزی و تولید شیشه روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری.
9. صنایع غذایی.
10. صنایع کنسرو سازی.

 

کاربرد سود مایع در کنسروسازی

 

11. صنایع نوشابه سازی.
12. صنایع کارخانه قند و شکر.
13. صنایع شیر.  

سود مایع | caustic soda liquid

روش تولید سود مایع

تولید کنندگان سود مایع

طرز تهیه سود پرک از سود مایع

سود مایع تولیدی پتروشیمی ها توسط تانکر به کارخانه ها منتقل می شود و پس از طی مراحل تغلیظ به سود پرک جامد 98-99 % که به صورت پولک های سفید رنگ می باشد تبدیل می گردد.

روش تولید : به عنوان محصول واکنش کاتدی در فرآیند الکترولیز نمک طعام به شیوه های دیافراگمی، غشایی و جیوه ای قابل تهیه می باشد ولی نوع حاصل از یوه غشایی خالص تر است.

محصول نهایی در کیسه های دو لایه از جنس پلی اتیلن و پلی پروپیلن با وزن خالص 25 کیلوگرم بسته بندی می شود.

ایمنی سود مایع 

خطرات :

 1. تماس با چشم : این ماده بسیار خورنده است. سبب تحریکات شدید چشمی ، زخم با تاول ، متلاشی شدن چشم ، زخم های شدید می شود و تاثیراتی که بر روی دید چشم دارد شبیه آب سیاه و آب مروارید است. در موارد شدید سبب تخریب بافت چشم و نا بینایی دائمی می شود.
 2. تماس با پوست : این ماده شدیدا خورنده است و می تواند سبب سوختگی شدید و عمیق و زخم های ماندگار در پوست شود. این ماده می تواند تا لایه های عمقی پوست نفوذ کند و سبب آسیب آن شود. میزان و شدت صدمات آن بستگی به غلظت و مدت زمان تماس دارد.
 3. بلعیدن و خوردن : خوردن این ماده ممکن است سبب آسیب جدی و دائمی به دستگاه هاضمه و گوارش گردد و دستگاه هاضمه را نیز سوراخ کند. خوردن این ماده، سوختگی های شدید بافت دستگاه گوارشی، دردهای شدید، سوختن دهان، گلو، استفراغ، تهوع و اسهال را به همراه دارد. اثرات مزمن آن ممکن است 12-48 سال بعد از وقوع حادثه ظاهر گردد. در حیوانات و انسان موارد مرگ گزارش شده است.
 4. تنفس : استنشاق این ماده ممکن است سبب تحریک شدید دستگاه تنفسی و حتی ورم ریه و ایجاد زخم در این ناحیه و دشواری تنفس شود.
 5. حریق : نمی سوزد.

پیشگیری :

 1. تماس با پوست : جهت جلوگیری از تماس با سود سوزآور از دستکش، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود.
 2. تماس با چشم : از عینک های مخصوص مواد شیمیایی و محافظ صورت استفاده شود.
 3. تماس شغلی : دستکش ، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی . دوش و چشم شور ایمنی در محیط های کار با این ماده الزامی است.
 4. تماس تنفسی : از ماسک های مناسب استفاده شود.

کمک های اولیه :

 1. تماس چشمی : سریعا چشم ها را با آب ولرم به مدت 60 دقیقه شستشو دهید تا آلودگی برطرف شود. پلک ها در مدت زمان شستشو باز نگه داشته شود و از مالیدن چشم اجتناب شود. محلول اسید استیک دو درصد توصیه شده است ولی تاثیر شستن با آب فراوان بیشتر می باشد. سریعا به پزشک مراجعه شود.
 2. تماس با پوست : در حالیکه لباس و کفش آلوده را از بدن خارج می کنید سریعا موضع آلوده را با آب ولرم به مدت 60 دقیقه شستشو دهید تا آلودگی برطرف شود. سریعا به پزشک مراجعه فرمایید.
 3. بلعیدن و خوردن : هرگز به فردی که بیهوش است چیزی نخورانید . در صورت هوشیاری فرد دهان وی را با آب تمیز شستشو داده و فرد را وادار به استفراغ نکنید. به فرد هوشیار 240 تا 300 میلی متر آب بخورانید. در صورت امکان ، پس از خوردن آب به فرد شیر دهید. اگر استفراغ به صورت طبیعی اتفاق افتاد دوباره به فرد آب بخورانید. سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 4. تنفس : منبع مولد آلودگی را برطرف کرده و فرد را به هوای آزاد ببرید . اگر تنفس فرد دچار اشکال شده بود به وی ماسک اکسیژن وصل کنید. سریعا به پزشک مراجعه شود.  

خطرات سود مایع

انبارش سود مایع

در محیط دور از مواد ناسازگار، اسیدهای قوی، فلزات، مایعات آتش گیر و مواد آلی هالوژنه که مجهز به دستگاه تهویه مناسب باشد ، انبار شوند. همچنین سود سوزآور در مخازن فلزی و یا ظرف های پلاستیکی مناسب و مقاوم و در دمای پایین و دور از مواد ناسازگار با این ماده نگهداری و انبارش شوند.

نحوه تلخی زدایی زیتون

حتما شما نیز در در مراجعه به فروشگاه های عرضه زیتون هایی که از وسط ترک خورده اند شده اید. اکثر مردم بر این باورند که روغن این زیتون ها خارج  گردیده که البته تصور اشتباهی است. عامل تلخی اولئوروپین( یک ماده ضد سرطان ) است. جهت بیرون آوردن این ماده از زیتون و شیرین کردن آن می توان از روش های متعدد استفاده نمود.

 

شیرین کردن زیتون با سود مایع

 • روش سنتی : در این روش با استفاده از ابزار مختلف، چاکی در بدنه زیتون ایجاد می کنند. این کار می تواند توسط شکستن زیتون با سنگ یا هر وسیله دیگر صورت گیرد و یا توسط دستگاه های زیتون شکن و یا چاک دهنده ایجاد شود. سپس زیتون شکسته یا چاک داده شده را داخل آب معمولی می ریزند و بسته به نوع زیتون 2 تا 5 بار آب آن را هر 24 ساعت یکبار عوض می کنند. پس از متعادل شدن تلخی زیتون به آن محلول نمک حدود 7 درصد اضافه می کنند تا تخمیر صورت بگیرد. پس از مدت 20 روز زیتون آماده مصرف می باشد به این نوع زیتون اصطلاحا شکسته گفته می شود.
 • روش صنعتی : این روش اغلب در کارخانجات تولیدی زیتون صورت می گیرد و در آن از مواد قلیایی مانند سود سوز آور استفاده می کنند. زیتون خام در مخازن قرار گرفته و بر روی آن محلول قلیایی سود سوز آور( سود مایع) به میزان محلول 1 الی 2درصد ریخته می شود. سپس بعد از 12 تا 24 ساعت محلول تخلیه و با آب معمولی شسته می شود. بعد از حدود 3 بار شستشو، زیتون داخل محلول آب نمک حدود 7 درصد قرار داده شده و پس از حدود یک ماه تخمیر، زیتون آماده مصرف می شود که به این نوع زیتون اصطلاحا زیتون کنسروی گفته می شود.

شیرین کردن زیتون با سود مایع

محصولات مرتبط

سود مایع | caustic soda liquid

هیپوکلریت کلسیم | کلر آزاد | کلر جامد

سود مایع | caustic soda liquid

کلر | Chlorine | کلر استخر

سود مایع | caustic soda liquid

آمونیاک | محلول آمونیاک | آمونیاک مایع | Ammonia

سود مایع | caustic soda liquid

آب ژاول | وایتکس | سفید کننده

مقالات مرتبط

سود مایع | caustic soda liquid

ایمنی سود مایع

سود مایع | caustic soda liquid

کاربرد سود مایع

سود مایع | caustic soda liquid

تولید سود مایع

سود مایع | caustic soda liquid

قیمت خرید و فروش سود مایع