00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » آمونیاک | محلول آمونیاک | آمونیاک مایع
i-amoniyak.pdf [حجم: 302.89 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 29)
a-amoniak.pdf [حجم: 519.35 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 71)

آمونیاک | محلول آمونیاک | آمونیاک مایع

آمونیاک | محلول آمونیاک | آمونیاک مایع

آمونیاک چیست

آمونیاک یا Ammonia یک گاز قلیایی با بوی سیار تند و زننده که فرمول مولکولی آن NH3 و جرم مولی آن 17/031 g/mol می باشد. NH3 به سرعت به ریه ها نفود میکند. این ترکیب ساده ترین هیدرید گروه نیتروژن و یکی از مهمترین ترکیب های ازت دار می باشد.  Ammonia حاصل تجزیه مواد آلی ازت دار است. از دیگر ویژگی های آمونیاک می توان به سبک تر بودن آن نسبت به هوا اشاره کرد که همین امر دلیل سرعت پخش بالای آن در هواست.

مشخصات محصول آمونیاک

 نام شیمیایی  آمونیاک
 نام های دیگر   آمونیاک مایع، محلول آمونیاک، Hydrogen nitride ،Trihydrogen nitride، انیدروس آمونیاک، هیدروکسید انیدروس آمونیوم.
 گرید محصول  آمونیاک صنعتی ، آمونیاک آزمایشگاهی
 فرمول مولکولی  NH3
 خلوص  آمونیاک 25 درصد
 شکل ظاهری  مایع بی رنگ تحت فشار
 رنگ  بی رنگ
 بو  بوی تند ، نافذ و شدیدا محرک دارد
 نقطه ذوب  77/7- درجه سانتی گراد
 نقطه جوش  33/4-درجه سانتی گراد
 حلالیت در آب  قابلیت انحلال بالایی دارد

آمونیاک مایع

یکی از مهمترین ترکیب هیدروژنه ازت بوده، در طبیعت از تجزیه مواد آلی ازت دار حاصل می‌گردد.
این ماده، گازیست بی‌رنگ با مزه فوق‌العاده تند و زننده که اشک‌آور و خفه‌کننده نیز می‌باشد. گاز آمونیاک از هوا سبک‌تر بوده ، به‌سهولت به مایع تبدیل می‌شود.
آمونیاک در آب بسیار محلول است و در منهای 77/7 درجه سانتی‌گراد منجمد و در منهای 34/33 درجه سانتی‌گراد به جوش می‌آید.
وزن مخصوص محلول اشباع آمونیاک 0,88 گرم بر سانتی‌متر مکعب است. گاز آمونیاک قابل افروزش و حدود اشتعالش 16-25 درصد حجمی گاز آمونیاک در هواست.
حضور مواد نفتی و دیگر مواد افروختنی خطر آتش گیری را افزایش می دهد. مجاورت و تماس آمونیاک با نقره و جیوه تولید فورمینات نقره و جیوه می کند که

موادی شدیدا قابل انفجار هستند. گاز آمونیاک در اثر گرمای از 400 درجه به بالا تجزیه شده و تولید هیدروژن می کند. آمونیاک سبب تحریکات دستگاه تنفسی، پوست و چشم شده و با آسیب رساندن به شش ها در اثر مواجهه با حجم زیاد این گاز می تواند سبب مرگ شود.

از کجا میشه آمونیاک تهیه کرد

قیمت خرید و فروش آمونیاک 

بهترین قیمت خرید و فروش آمونیاک را همین حالا می توانید از کارشناسان فروش ما دریافت نمایید. 
شرکت کیمیا تهران اسید، آمونیاک (محلول آمونیاک) را در تانکرهای 220 لیتری و گالن های 20 لیتری و 2.5 لیتری در سرتاسر کشور توزیع می کند.
این محصول در گریدهای صنعتی و آزمایشگاهی می باشد.

آمونیاک اسید است یا باز :

آمونیاک یک باز است و طبق نظریه لوری-بورنستد و لوییس از یک اتم نیتروژن که به وسیله سه اتم هیدروژن احاطه شده است و یک ترکیب بازی را تشکیل می دهند.

انواع نمک های آمونیاکی

نمکهای آمونیاکی که از تقطیر زغال سنگها حاصل می شوند به دو نوع کلی تقسیم می شوند.
نوع اول نمک های فرار هستند که به وسیله بخر آب از بین می روند مثل کربنات آمونیوم و سولفیدرات.
نوع دوم نمک های غیر فرار که به وسیله باز غیر فراری مثل مثل آهک تجزیه می شوند. ا این نوع نمک ها می توان کلرید آمونیوم و هیپوسولفیت را مثال زد.
همچنین باید گفت آمونیاکی که از تقطیر  تن زغال سنگ به دست می آید، طبیعتا با مقدار ازت موجود در زغال متغیر است و این مقدار بین 1/4 کیلوگرم تا 4/6 کیلوگرم متغیر است و خیلی کم پیش می آید که در بعضی از انواع زغال سنگها این مقدار به 7/2 کیلوگرم برسد.
معمولا هرگاه عمل تقطیر زغال سنگ را در مجاورت 2/5 درصد آهک انجام دهند، مقدار آمونیاک تا 20 درصد افزایش می یابد و به هر صورت ، آمونیاک و کلیه ترکیبات آمونیاکی را که در بالا نام بردیم، می‌توان در دستگاههای خنک کننده از قطرانهایی که همراه آنها می‌باشند، جدا کرد و در اصطلاح این قبیل محلولهای آمونیاکی را آبهای آمونیاکی می‌نامند که آنها را ابتدا در ستونی تقطیری وارد کرده و سپس تحت تاثیر شیر آهک قرار می‌دهند و در آنجا آمونیاک و املاح فرار آن به وسیله بخار آب از بین می رود، در حالیکه املاح غیر فرار تحت تاثیر شیر آهک ، تجزیه و به آمونیاک تبدیل می‌گردند. 

آمونیاک در کشاورزی 

کاربرد آمونیاک در کشاورزی مانند بسیاری از مواد شیمیایی دیگر بر هیچکس پوشیده نیست. استفاده از این ماده شیمیایی نیترات لازم را در اختیار گیاهان قرار میدهد و میزان تولیدات کشاورزی را به سرعت بالا می برد و علاوه براین با خاصیت از بین بردن آفات، نیاز به سموم کشاورزی را برای مصرف کنندگان کاهش می دهد. یکی از مزایای آمونیاک در کشاورزی سرعت بالای ترکیب این ماده با خاک و تولید کاتیونهای نیتروژنیست. گیاهان از شکل های یونی مواد شیمیایی می توانند به راحتی استفاده کنند. برای آنکه خواص آمونیاک به خوبی حفظ شود و در تماس با هوا از بین نرود با حفر خاک سعی می کنند تا این ماده را به نزدیک ریشه خاک برسانند.
یکی دیگر از فواید ammonia در تولید انواع قارچ خوراکی است، قارچهای خوراکی در طبیعت معمولا بعد از ایجاد رعد و برق که سبب ریزش نیتروژن از جو می شوند شروع به رشد می کنند؛ در روش صنعتی به راحتی با افزودن آمونیاک نیتروزن مورد نیاز قارچ ها که اصلی ترین ماده غذایی این محصول است تامین می شود.

کاربرد های دیگر آمونیاک

  1. تولید اسید نیتریک
  2. تولید بسیاری از ترکیبات نیتروژنه
  3. در تکنولوژی حفاری و استخراج
  4. در تکنولوژی انتقال گاز
  5.  آمونیاک در تولید کودهایی از قبیل نیترات
  6. آمونیاک در کارخانجات یخ سازی
  7. سولفات و فسفات آمونیوم
  8. تهیه اوره ، هیدروکسیل آمین و هیدرازین
  9. آمونیاک در تولید دارو
  10. تولید کودهای شیمیایی ازته، اکریلونیتریل، الیاف سنتزی نیتر و پارافین و نیتروسلولز
  11.  صنعت نفت
  12. صنایع شیمیایی
  13.  آمونیاک در مواد منفجره
  14. آمونیاک در مواد شوینده

قابل ذکر است که بیش از نیمی از تولید جهانی آمونیاک در تهیه کودهای شیمیایی استفاده می شود و باقی مانده در بخش های صنعتی و تهیه مواد دیگر به کار می رود.

آمونیاک در تولید کود

آمونیاک در رنگ مو

آمونیاک در ترکیب بسیاری از رنگ موها مورد استفاده قرار میگیرد زیرا این ماده سبب می شود تا رنگ مو بهتر به تارهای مو نفوذ کند و همچنین با تخریب کوتیکول مو باعث می شود رنگ در ساقه ی مو بهتر تثبیت شود.  ایجاد خشکی، شکنندگی و کاهش سلامت تارهای مو از علائم استفاده از رنگ موهای حاوی آمونیاک است.

آمونیاک در خون

آمونیاک یک ترکیب زائد است که به طور طبیعی در خون و همچنین به وسیله باکتری های موجود در بخش روده تولید می شود و اگر به وسیله کبد متابولیزه نشود؛ از طریق خون به مغز می رسد و ممکن است جان انسان را به خطر بیندازد.

روش های تولید آمونیاک

روش های مختلفی برای تولید آمونیاک وجود دارد که در این بخش به چهار مورد از آنها اشاره کردیم و فرایند هابر را به دلیل به صرفه تر بودن از لحاظ اقتصادی به طور کامل توضیح می دهیم 

عناصر تشكیل دهنده آمونیاك نیتروژن(ازت) و هیدروژن می باشند كه از واكنش و تركیب این دو گاز آمونیاك تولید می شود.
نیتروژن مورد نیاز را از هوا و هیدروژن مورد نیاز را از آب به دست می آورند و بعد از انجام مراحلی همچون خشك و فشرده كردن آن را تا دمای 540 درجه سانتی گراد حرارت می دهند و سپس از روی مخلوطی از نمك های مختلف می گذرانند كه در این مرحله است كه آمونیاك تولید می شود.

تولید آمونیاک به روش هابر

 

1. تقطیر زغال سنگ : 

از آب های آمونیاکی زغال سنگ، می توان آمونیاک و سپس سولفات آمونیاک را تولید كرد.
به عبارتی می توان تقطیر زغال سنگ را روشی برای استفاده از گازهای سوختنی و یا کک در صنایع فلزسازی نام نهاد.
هنگامی ‌که عملیات تقطیر آب را انجام می دهیم ، مقداری از نیتروژن موجود در زغال سنگ ( زغال سنگ ، دارای 1 تا 1,5 درصد نیتروژن آلی است ) به صورت آزاد و مابقی آن به حالت آمونیاک و ترکیبات آمونیاکی فرار و غیر فرار از دستگاه های تقطیر خارج می شود.
2. سنتز مستقیم

3. سینامالدهید و سیانورها

4. تولید آمونیاک با فرایند هابر

روش هابر توسط فریتس هابر دانشمند آلمانی در سال 1905 برای اولین بار رونمایی شد. در آن زمان هابر آمونیاک را در شرایطی تولید می کرد که دما بالای 500 درجه سانتی گراد و فشار بین 150 تا 200 اتمسفر بود و با استفاده از دو گاز تقریبا غیر فعال و یک کاتالیست آهنی این فرایند را انجام میداد. سرانجام تولید این محصول با همکاری هابر و بوش در سال 1913 تکمیل شد. در حال حاضر نیز بخش عمده تولید آمونیاک از طریق فرایند هابر است به این طریق که گاز هیدروژن و نیتروژن در حضور کاتالیست آهن با یکدیگر واکنش می دهند. هیدروژن در ادامه فرایند با واکنش گازهای طبیعی . بخار در دمای بالا ساخته می شود اما هیدروژن از هوای تامین می گردد.
گاز های دیگر مثل آب و کربن دی اکسید از جریان گاز خارج می شوند. سپس هیدروژن و نیتروژن در دمای بالا و فشار زیاد بر روی کاتالیزگر مذکور منتقل می شوند و آمونیاک را می سازند.
با هر بار عبور گازها فقط مقدار 10 تا 18 درصد آمونیاک تولید می شود و برای حل این مشکل جریان گازهای برگشتی در چرخه دوباره به راکتور برمیگردد و این کار سبب می شود تا درصد تولید آمونیاک به طرز چشمگیری افزایش یابد.

مراحل تولید آمونیاک به روش هابر

  1. پاکسازی گوگرد : در این مرحله گوگرد که یک آلاینده است از گاز طبیعی تصفیه و جداسازی می شود که این کار توسط کاتالیزور روی اکسید انجام می پذیرد
  2. شکل گیری دوباره کاتالیسیتی بخار : در این قسمت گازحاصله از فرایند اول به مخلوطی از هیدروژن، نیتروژن، آب و کربن دی اکسید است، تبدیل می شود که از طریق عبور دادن این گاز از کوره های مخصوص در حضور کاتالیست انجام می شود.
  3. تبدیل کربن مونوکسید به کربن دی اکسید : در بخش سوم کربن مونوکسید ایجاد شده در بخش قبل با آب واکنش داده و به کربن دی اکسید و مقدار بیشتری هیدروژن تبدیل می گردد.
  4.  کربن دی اکسید از گاز سنتز جدا می شود و به بخش اوره منتقل می شود.
  5. بخش پایانی تولید آمونیاک : در این قسمت آمونیاک با دمای 33- درجه سانتی گراد در مخزن های مخصوص به صورت مایع ذخیره می گردد. 

مراحل تولید آمونیاک

بسته بندی آمونیاک

آمونیاک صنعتی در گالن های 20 لیتری و تانکرهای 22 تنی و آمونیاک آزمایشگاهی در گالن های 2.5 لیتری موجود می باشد.

خطرات آمونیاک

از جمله خطرات آمونیاک قابل اشتعال بودن آن است که حضور مواد نفتی و دیگر مواد قابل اشتعال ، خطر حریق این ماده  را افزایش می‌دهد.
گاز آمونیاک در حرارت بالای 400 درجه تجزیه شده و از خود هیدروژن آزاد می نماید. آمونیاک خطراتی نظیر ایجاد بیماری های تنفسی ، پوستی و آسیبهای شدید به ریه برای افرادی که زیاد با این ماده سر و کار دارند را نیز دارد.

نحوه نگهداری آمونیاک

آمونیاک را باید در سیلدرهای استیل قرار داده و در زمان حمل آن ها را به وسیله بشکه های مخصوص جابه جا کنیم. هرگونه ایجاد حرارت در نزدیکی تانکرهای حاوی NH3 خطرناک است.
محل نگهداری این ماده باید از اسیدها و مواد دارای برم ، کلر و ید جدا باشد.

خطرات زیست محیطی آمونیاک

خطرات زیست محیطی آمونیاک بر هیچکس پوشیده نیست. دانشمندان در تلاشند با کاهش گازهای گلخانه ای مثل آمونیاک از کره زمین موجب شوند تا این آلودگی کاهش یابد. به طور کلی NH3 ماده ای سمی است و بر روی محیط زیست اثرات مخرب ایجاد می کند. هنگامی که این ماده در مجاورت مواد شیمیایی دیگر قرار بگیرد ممکن است با آنها واکنش دهد و سبب شود خسارات جبران ناپذیری برای انسان ها به وجود بیاید.

کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند. 

مقاله اسید کلریدریک


نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *

محصولات مرتبط

آمونیاک | محلول آمونیاک | آمونیاک مایع

سود مایع

آمونیاک | محلول آمونیاک | آمونیاک مایع

آب ژاول

آمونیاک | محلول آمونیاک | آمونیاک مایع

فرمالین

آمونیاک | محلول آمونیاک | آمونیاک مایع

الکترولیت باتری نیکل کادمیوم | آب باتری