فروش و قیمت مواد شیمیایی

» » آمونیاک چیست

آمونیاک چیست

شرکت tacid ،اسید کلریدریک

Ammonia|NH3| آمونیاک

آمونیاک گاز قلیایی بی رنگ است که در هنگام تجزیه مواد آلی طی تعداد زیادی از واکنش های متابولیکی مهم در بدن تشکیل می شود. این ماده از اتم های نیتروژن و هیدروژن ساخته شده است.این ترکیب غیر آلی با فرمول NH3 معمولا به حالت گاز موجود است و دارای بوی تند مشخصی می باشد. NH3 به پوست، چشم ، بینی ، گلو و ریه ها آسیب می رساند. یکی از فراوان ترین ترکیبات حاوی نیتروژن در جو NH3 است.  Ammonia قابلیت انحلال پذیری بالایی دارد. برای سنتز بسیاری از محصولات دارویی و در بسیاری از محصولات تمیز کننده تجاری از این ماده استفاده می شود. همچنین در طبیعت و در استفاده گسترده ، بسیار خطرناک است. در ایالات متحده شرایط خاص و سختگیرانه ای برای  تولید ، ذخیره و یا استفاده از آن در مقادیر قابل توجه وجود دارد.

 

آمونیاک چیست

 

یکی از مهمترین ترکیبات هیدروژن دار نیتروژن یا به عبارتی مواد نیتروژن دار آمونیاک است. NH3 یکی از مواد خام پایه برای صنایع و به ویژه کشاورزی است. تولید جهانی این ماده در سال 2002 حدود 143 میلیون تن بود که از این میزان 3/8 میلیون تن مربوط به تولید خاورمیانه است. این در حالی است که ظرفیت تولید این ماده در جهان 170 میلیون تن و در خاورمیانه 10 میلیون تن است. در حال حاضر نیز حدود 3 درصد از مصرف انرژی دنیا برای تهیه آمونیاک صرف می شود.همچنین جالب است نگاهی به آمار و ارقام تولید آمونیاک در ایالات متحده به عنوان یک ابر قدرت شیمیایی _ پتروشیمیایی  داشته باشیم. NH3  سومین فراورده شیمیایی از نظر تولید در ایالات متحده (سال 1979 میلادی)  بوده است. میزان کل تولید این ماده در سال 1981 در ایالات متحده بالغ بر 19 میلیون تن بوده است. البته این رقم یک مقدار پیش رونده نبوده بلکه در سال های 1999 ، 2000 و 2001  میزان تولید به ترتیب معادل 6/16 ، 7/15 و 5/9 میلیون تن بوده است. افزایش قیمت گاز طبیعی و نیز کاهش تقاضای مرتبط با شرایط آب و هوایی و از جمله دلایل کاهش تولید NH3 در ایالات متحده بوده است. حدود 80 درصد آمونیاک در تهیه ی کود های کشاورزی ، 20 درصد  در تهیه الیاف و پلاستیک ها و حدود 5 درصد در تهیه مواد منفجره  تجاری و نظامی به کار می رود.

خصوصیات آمونیاک :

 • پاب کم : 222
 • فرمول مولکولی : NH3
 • جرم مولی : 17.031g/mol
 • شکل ظاهری : Colourless gas with strong pungent odour
 • دمای ذوب : 77.73- درجه سلسیوس
 • دمای جوش : 28- درجه فارنهایت ، 33.34 – درجه سانتی گراد

 کاربرد آمونیاک :

از موارد استفاده ی آمونیاک می‌توان به استفاده در تهیه ی کودهای شیمیایی ، یخ سازی، اسید نیتریک، سایر ترکیبات نیتروژنه ، مواد منفجره و نگهداری از مواد غذایی اشاره کرد. یکی دیگر از کاربردهای آن می‌توان به استفاده در رشته ورزشی وزنه ‌برداری و پاورلیفتینگ اشاره نمود. بوییدن این محلول باعث باز کردن عروق می‌شود و ورزش کار را تا حدودی عصبی می‌کند و در مهار کردن وزنه در مسابقات کمک می‌کند.

آمونیاک چیست

تاریخچه آمونیاک :

این ماده به شکل نمک نخستین بار توسط شیمیدان مسلمان جابر ابن حیان در قرن 8 شناخته شد. در قرن 15 فردی به نام  Basilius valentinus نشان داد آمونیاک را می توان از واکنش قلیایی بر روی نمک های آمونیاک بدست آورد. قبل از جنگ جهانی اول آمونیاک از طریق گازهای زغال سنگ به دست می آمد. نیاز به کود های شیمیایی ازت دار جهت بخش کشاورزی و اسید نیتریک و ترکیبات نیتروژنه به عنوان پایه مواد منفجره  و به وجود آمدن تکنولوژی حفاری ، استخراج و انتقال گاز ، دانشمندان را به استفاده از ترکیبات نفت و گاز و ریفرمینگ این ترکیبات جهت به دست آوردن هیدروژن ترغیب کرد.

با راه اندازی  واحدهای تولید آمونیاک در کشور های مختلف  و ایجاد اولین واحد تولید آمونیاک ایران در شیراز در سال 1342 زمینه را برای توسعه بخش های مختلف صنعتی و کشاورزی فراهم کرد و اکنون به بازار بزرگی در تجارت جهانی تبدیل شده است.

مصرف عمده NH3  در بخش تهیه کود های شیمیایی بوده که حدود 60 درصد تولید جهانی آمونیاک ( حدود 65 میلیون تن در سال 2011) رابه خود اختصاص داده و 40 درصد باقی مانده در بخش های صنعتی و تهیه مواد یگر استفاده می شود.

آمونیاک چیست

موارد مصرف آمونیاک :

 1. کاربرد مستقیم به عنوان کود شیمیایی
 2. فرآوری گرمایی : گرم و سرد کردن یک فلز یا آلیاژ برای دستیابی به خواص مورد نظر.
 3. خمیر کاغذ سازی
 4. تولید اسید نیتریک و نیترات ها
 5. تولید استر های اسید نیتریک و ترکیبات نیترو
 6. تهیه انواع گوناگون مواد منفجره
 7. به عنوان سردکننده
 8. تهیه اوره ، هیدروکسیل آمین و هیدرازین
 9. افزون بر موارد بالا بسیاری از ترکیبات آلی نظیر آمین ها ، آمیدها و ... از NH3 مشتق می شوند. بیشتر ترکیبات این ماده و هم چنین اسید نیتریک از آمونیاک بی آب (anhydrous) تهیه می شوند به طور مستقیم در تولید کودهای کشاورزی به کار می رود.

تولید آمونیاک :

متداولترین روش تولید آمونیاک ، فرایند سنتز مستقیم آمونیاک از هیدروژن و ازت ، بر پایه تولید هدروژن به روش ریفورمینگ بخار و گاز طبیعی می باشد. برای سنتز آمونیاک نیاز به هیدروژن ، ازت و راکتوری که آنها را به آمونیاک تبدیل نماید می باشد.منبع تولید هیدروژن در کارخانجات برحسب خوراک در دسترس متفاوت است ولی همانطور که قبلا اشاره شد در واحدهای مورد بحث در این گزارش ، خوراک طبیعی می باشد.

کارخانجات تولید آمونیاک از سه قسمت اساسی تولید هیدروژن ، خالص سازی گاز سنتز و سنتز آمونیاک تشکیل شده اند. در مواقعی که کلر نیز در گاز طبیعی وجود دارد ، لازم است فراورش بیشتری برای خالص سازی گاز انجام شود. در صورت وجود کلر در گاز طبیعی  ، امکان تجمع کلر در تجهیزات و بروز خوردگی آنها اجتناب ناپذیر است. تحت این شرایط استفاده از حلال MEA توصیه نمی شود.

اخیرا کاتالیست هایی توصیه شده اند که قادرند ترکیبات گوگرد و کلر را به طور همزمان از گاز طبیعی خارج سازند. در این روش از ترکیب یک سیستم Hydrotreating با حضور کاتالیست کبالت مولیبدن استفاده می شود. در صورت لزوم طرح لوله کشی برحسب نوع و مقدار ناخالصی در گاز طبیعی ، به طور سری قرار گیرد. ظرفیت بستر کاتالیست شامل یک لایه کاتالیست برای جداسازی کلر و یک لایه اکسیدروی برای جداسازی گوگرد می باشند. در خروجی از هیدروتریتر دستگاهی که حاوی یک کاتالیست حائل کلربا فرمولاسیون پایه مس و یک کاتالیست حائل گوگرد حاوی اکسید گوگرد  قرار دارد.

مراحل تولید آمونیاک :

 • واحد گوگردزدایی : مواد آلاینده گوگردی و ترکیبات مشابه دراین واحد از خوراک گاز طبیعی مجتمع تصفیه و جداسازی می گرددکه این پروسه به کمک کاتالیزور مخصوص اکسیدروی؛ انجام پذیر است.
 • واحد رفورمینگ مرحله ۱ و ۲ : گاز پروسس در این مرحله  تبدیل به  گاز  سنتز (مخلوط  هیدروژن، نیتروژن، و اکسید  کربن و آب) می شود که این فرآیند از طریق  عبور گاز  از کوره های  مخصوص و  بستر کاتالیست می باشد.
 • واحد فرعی تبـدیل اکسید کربن به دی اکسید کربن : ترکیبـات
  منو اکسید کربن موجود در گاز سنتز در این مرحله به اکسید کربن که
   یکی از ترکیبات تشکیل دهنده اوره است، تبدیل می شود.
 • واحد جذب و دفع Co۲ : در این واحد Co۲ از گاز پروسس تفکیک و به
  واحد اوره ارسال می گردد.
 • واحد سنتز آمونیاک : در این مرحله گاز سنتز ( هیدروژن و ازت)
  موجود در مسیر فرآیند، در راکتـور مخصوص به آمونیاک تبـدیل
   می شود که جریان عمده این محصول در مواقع عادی مستقیما به واحد
   اوره بعنوان خوراک اصلی هدایت می شود.
 • واحد تبرید و ذخیره سازی آمونیاک : در این قسمت دمای آمونیاک به ۳۳۰C - رسیده و بصورت مایع در ۳ مخزن ذخیره سازی برودتی
   (با ظرفیت ۲۰.۰۰۰ تن برای هر یک از مخازن)، ذخیره و بوسیله سیستم
   پمپاژ به اسکله صادراتی جهت بارگیری کشتی ارسال می گردد.

خواص آمونیاک :

فیزیکی :

آمونیاک گازی است بی‌رنگ، با مزه ی فوق‌العاده تند و طعم حاد و زننده که اشک‌آور و خفه ‌کننده است. این گاز از هوا سبک‌ تر است و به راحتی به مایع تبدیل می‌شود. NH3 درآب بسیار محلول بوده و در منفی ۷۷/۷ درجه ی سانتیگراد منجمد شده و در منفی ۳۳/۳۴ درجه ی سانتیگراد به جوش در می‌آید. وزن مخصوص محلول اشباع آمونیاک ۰/۸۸ گرم بر سانتیمتر مکعب است.
شیمیایی :

آمونیاک طبق نظریه‌های اسید و باز برونستد-لوری و لوویس، یک ترکیب بازی محسوب می شود. pH محلول آبی آن هم بیش ‌تر از ۷ است که این واقعیت را آشکار می‌سازد.حضور مواد نفتی و دیگر مواد افروختنی خطر آتشگیری این ماده را افزایش می دهد. مجاورت و تماس آمونیاک با نقره و جیوه منجر به تولید فورمینات نقره و جیوه می شود که موادی شدیدا قابل انفجارند. گاز آمونیاک در اثر گرمای بالاتر از 400 درجه تجزیه شده و تولید نیتروژن و هیدروژن می کند.

ساختار مولکولی :

مولکول NH3 از یک اتم نیتروژن و سه اتم هیدروژن متصل به آن تشکیل شده‌است. با توجه به وجود یک جفت الکترون ناپیوندی بر روی نیتروژن ، این مولکول ساختار هرم مثلثی دارد و زوایای پیوند کم‌ تر از ۱۰۹ درجه هستند. مولکول آمونیاک یک مولکول قطبی است که می‌تواند با خودش و بسیاری از مولکول‌های دیگر، پیوند هیدروژنی برقرار نماید.

تهیه آمونیاک از تقطیر زغال سنگ :

منظور از تقطیر زغال سنگ استفاده از گازهای سوختنی و یا کک برای صنایع فلزسازی است که بحث مفصلی را تشکیل می‌دهد و مربوط به این برنامه نیست. لیکن در این جا آن قسمت از عملیات تقطیر که مربوطه به تهیه آمونیاک و سولفات آن است، از نظر تکمیل این مبحث بررسی می‌شود.
زغال سنگ ، دارای 1 تا 1,5 درصد نیتروژن آلی است و در موقعی‌ که آب را تقطیر کنیم ، قسمتی از این نیتروژن ، بصورت آزاد و قسمت دیگری به حالت آمونیاک و ترکیبات آمونیاکی فرار و غیر فرار از دستگاههای تقطیر خارج می‌شود و در خنک کننده هایی که به همین منظور بعد از قرنهای تقطیر قرار داده‌اند، مخلوط با قطرانهای زغال سنگی جمع آوری می‌ گردد.

آمونیاک در ورزش

استنشاق کنترل شده محلول آمونیاک با فرمول شیمیایی NH3 از طریق باز کردن عروق، جریان اکسیژن در خون را بهبود بخشیده و بدین ترتیب قوای جسمانی بازیکنان روسیه را افزایش داده است. استفاده از این ماده در ورزش های سنگین نظیر وزنه برداری و پاورلیفتینگ نیز با افزایش سطح هوشیاری در مهار کردن وزنه به ورزشکار کمک می کند.

به همین دلیل برخی ورزشکاران به مصرف آمونیاک روی می آورند که از یک اتم نیتروژن و سه اتم هیدروژن متصل به آن تشکیل شده و در حالت گازی بی رنگ، فوق العاده تند و اشک‌ آور است. شکل مایع آن نیز دارای درصد زیادی ازت بوده و باید در بشکه های تحت فشار حمل شود.

اگرچه مصرف آمونیاک، اکسیژن بیشتری را به بافت ها می رساند اما ممکن است شدیدا به آنها آسیب بزند چرا که آمونیاک سبب تحریک دستگاه تنفسی، پوست و چشم شده و حتی استنشاق حجم زیادی از آن با آسیب رساندن به شش ها عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

دلیل اصلی برای استنشاق این ماده افزایش نیاز بدن به اکسیژن حین انجام فعالیت های سنگین بوده است. میزان تقاضای اکسیژن در شرایط فعالیت بدنی شدید تا حد زیادی تغییر می کند، به طوری که مصرف اکسیژن در شرایط عادی حدود ۱۵۰ سی سی در دقیقه است اما در شرایط فعالیت سنگین می تواند به ۱۰۰۰ سی سی در دقیقه نیز برسد.

آمونیاک چیست

 

نمکهای آمونیاکی :

نمکهای آمونیاکی که از تقطیر زغال سنگ بدست می‌آیند، بر دو نوعند:

 • نمکهای فرار مانند کربنات آمونیوم CO3(NH4)2و سولفیدرات SHNH4 و S(NH4)2 که به‌آسانی بوسیله بخار آب برده می‌شوند.
 • نمکهای ثابت و غیر فرار مانند کلرید آمونیوم NH4Cl و هیپوسولفیت S2O3(NH4)2و غیره که بوسیله باز غیر فراری مانند آهک تجزیه می‌گردند.
  ضمنا باید متذکر شد، آمونیاکی که از تقطیر یک تن زغال سنگ حاصل می‌شود، طبعا با مقدار ازت موجود در زغال متغیر است و این مقدار بین 1,4 کیلوگرم تا 4,6 کیلوگرم نوسان دارد و به ‌ندرت در بعضی از انواع زغال سنگها این مقدار به 7,2 کیلوگرم می‌رسد.
  معمولا هرگاه عمل تقطیر زغال سنگ را در مجاورت 2,5 درصد آهک انجام دهند، بهره NH3 تا 20 درصد افزایش نشان می‌دهد و به هر صورت ، آمونیاک و کلیه ترکیبات آمونیاکی را که در بالا نام بردیم، می‌توان در دستگاههای خنک کننده از قطرانهایی که همراه آنها می‌باشند، جدا کرد و اصطلاح صنعتی این قبیل محلول های آمونیاکی را آب های آمونیاکی می‌نامند که آنها را ابتدا در ستونی تقطیری وارد می‌کنند. سپس تحت تاثیر شیر آهک قرار می‌دهند و در آنجا آمونیاک و املاح فرار آنها بوسیله بخار آب برده می‌شوند، در حالی که املاح غیر فرار تحت تاثیر شیر آهک ، تجزیه و به آمونیاک تبدیل می ‌گردند.

ایمنی آمونیاک :

1.خطرات :

حریق : گاز آمونیاک خطر اشتعال ندارد.

تماس تنفسی : گاز آمونیاک محرک شدید دستگاه تنفسی است. در تماس مختصر سبب احساس سوزش در مجاری تنفسی و سرفه های مکرر می شود در تماس شدید ممکن است باعث سوختن نلیژه ها و اثرات بلند مدت تنفسی گردد مصدوم باید سریعا به پزشک رسانده شود.

تماس پوستی : غلظت زیاد این گاز در رطوبت پوست حل می شوداین گاز محرک و خورنده پوست است بعد از تماس پوست با این گاز حساس گزیدگی و درد وجود دارد و ممکن است سبب خشک شدن پوست شود علائم مختصر آن عبارتند از کرختی، تیر کشیدن و خارش در موضع تحت تاثیر است.

تماس چشمی : تماس مستقیم با مایع این گاز که تحت فشار نگه داشته می شود سبب سرما زدگی و انجماد و زخم های شدید در چشم می شود صدمات چشمی پایدار و در شدیدترین حالت ممکن است سبب کوری چشم شود در اثر جراحات شدید و پایدار چشمی در اکثر مواقع قدرت بینایی کاهش می یابد باید از ماسک های چشم و صورت و در صورت امکان از ماسک های دارای کپسول هوا استفاده کرد.

بلع و گوارش : احتمال خوردن این گاز بسیار کم است اما در صورت خوردن این گاز سبب سوختن مخاط داخلی بدن می شود مصدوم را سریعا به پزشک برسانید.

2.پیش گیری :

تماس تنفسی : از ماسکهای شیمیایی کارتریج دار با کارتریج مخصوص محافظت در برابر آمونیاک ، ماسک تمام صورت و ... استفاده شود.

تماس پوستی : از دستکش ، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود.

تماس چشمی : از محافظ چشم ( عینک های لبه دار ) ایمنی مخصوص مواد شیمیایی استفاده شود در بعضی مواقع حفاظت صورت الزامی است.

 

3.کمک های اولیه :

تماس تنفسی : فرد مصدوم را به هوای آزاد ببرید و اگر تنفس به سختی انجام می شد به فرد دستگاه اکسیژن وصل کنید و به پزشک مراجعه کنید.

تماس پوستی : سریعا موضع را با آب ولرم و به آرامی شستشو دهید. در صورت سوختگی یا سوزش به پزشک مراجعه کنید.

تماس چشمی : سریعا چشم را با مقدار زیادی آب ولرم به آرامی و به مدت 10 تا 20 دقیقه شستشو دهید چشمها را با نوار استریل بسته و به پزشک مراجعه کنید.

بلع و گوارش : به مصدوم شیر یا آب بدهید و اجازه دهید از طریق تهوع، تخلیه گوارشی شود در صورتی که مصدوم هوشیار نباشد از برگرداندن محتویات معده بصورت اجباری اجتناب کنید.

شرایط انبارش : در جای خشک و خنک با تهویه مناسب به دور از اشعه آفتاب گرما منابع محترق و مواد آتش گیر انبار شوند. سیلندرهای این ماده نباید در مجاورت آسانسور راه روها انبار شود. توصیه می شود مخازن بزرگ آمونیاک در هوای آزاد و زیر سایه بان نگهداری شوند.

 

آمونیاک چیست

خرید آمونیاک :

شرکت کیمیا تهران اسید، آمونیاک ( محلول آمونیاک ) را در تانکرهای 220 لیتری و گالن های 20 لیتری و 2.5 لیتری در سرتاسر کشور توزیع می کند.

این محصول در گریدهای صنعتی و آزمایشگاهی عرضه می شود.

لطفا جهت اطلاع از قیمت خرید و فروش آمونیاک با شرکت کیمیا تهران اسید تماس حاصل فرمایید.

 

تاریخ:30-05-1397, 14:01

نویسنده:admin

آمار بازدید:4584

دسته:مطالب علمی


تگ های مطلب :

محصولات مرتبط :

آمونیاک چیست

آمونیاک | محلول آمونیاک | آمونیاک مایع | Ammonia

مقالات مرتبط :

آمونیاک چیست

تاریخچه و تولید آمونیاک

آمونیاک چیست

قیمت خرید و فروش آمونیاک

آمونیاک چیست

ایمنی آمونیاک