فروش و قیمت مواد شیمیایی

» » باطری اسیدی

باطری اسیدی

شرکت tacid ،اسید کلریدریک

 

 باطری اسیدی

این نوع باتری قابل شارژ است و در سال 1859 توسط فیزیکدان آلمانی، گاستون پلانته اختراع شد . این نوع باتری به دلیل هزینه ی پایین و عرضه ی بالا در وسایل نقلیه موتوری مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار یک باتری :

  1. مواد شیمیایی
  2. نکات الکتریکی
  3. نگهدارنده ها
  4. فرم دهنده های مکانیکی

به الکترود یا صفحات مثبت این نوع باتری ها آند و به صفحات منفی آنها کاتد گفته می شود.

الکترون ها در هنگام دشارژ جذب صفحات مثبت(آند) می شوند.در باتری های سرب اسیدی ماده عمده صفحات مثبت را اکسید سرب(PbO2) تشکیل می دهد.

الکترون ها در هنگام دشارژ از صفحات منفی(کاتد) خارج می شوند. در باتری های سرب اسیدی ماده عمده ی صفحات منفی را (pb) تشکیل می دهد. قابل ذکر است که سرب یا اکسید آن از لحاظ مکانیکی قابلیت فرم گیری مناسب را ندارد و در بیشتر موارد به کمک افزودن آلیاژ های مختلف و همچنین شبکه های نگهدارنده حالت دهی می شوند. واکنش های شیمیایی داخل باتری به کمک سرب  و اکسید آن صورت می گیرد از این رو به آن ها مواد فعال نیز می گویند.

الکترولیت که فضای بین دو الکترود را پر می کند در واقع بستری برای عبور شارژ بین آندها و کاتد ها را فراهم می سازد.در باتری های سرب اسیدی هر دو قطب مثبت و منفی در محلولی از اسید سولفوریک با غلظتی در حدود 25 تا 40 درصد و آب در حدود 60 تا 75 درصد غوطه ور هستند.ترکیب شدن آب و اسیدسولفوریک سبب می شود که اسید سولفوریک به صورت یونیزه درآمده و به یون های H+ و HSO4- تبدیل شود.

جداکننده و فاصله دهنده: وظیفه اصلی جداکننده ها و فاصله دهنده ها جداسازی الکتریکی قطب های مثبت و منفی از یکدیگر است.

انواع جداکننده ها:

  1. جداکننده های PVC که اغلب ترکیبی از آلیاژ سرب و آنتیموان می باشند و از نظر هدایت الکتریکی ضعیف ترین پاسخ را دارند.
  2. جدا کننده های سلولزی که از هدایت الکتریکی نسبی و تخلخل مناسبی برخوردارند.
  3. جداکننده های پلی اتیلنی ، از استحکام مکانیکی و هدایت مناسبی برخوردار هستند و به دلیل فرم پذیری مناسب خود اغلب به صورت پاکتی الکترود های مثبت را در میگیرند.
  4. جداکننده های AGM، به عنوان بهترین نوع جداکننده شناخته می شوند و تاثیر به سزایی در برگشت پذیری مجدد اکسیژن آزاد شده در واکنش ها به محیط شیمیایی باتریها را دارند.
  5. جدا کننده Gel تقریبا مشابه AGMهستند و ب طور کلی در باتری هایی که این نوع جداکننده ها استفاده می کنند الکترولیت به صورت مایع جریان ندارد و به صورت ژله ای یا خمیری شکل است.

تاریخ:6-09-1397, 15:50

نویسنده:admin

آمار بازدید:1440

دسته:مطالب علمی


تگ های مطلب :

محصولات مرتبط :

باطری اسیدی

اسید باطری | آب اسید

مقالات مرتبط :

باطری اسیدی

کاربرد باطری

باطری اسیدی

نحوه صحیح نگهداری از باطری

باطری اسیدی

باتری چیست