فروش و قیمت مواد شیمیایی

» » واکنش پرمنگنات پتاسیم و گلیسیرین

واکنش پرمنگنات پتاسیم و گلیسیرین

شرکت tacid ،اسید کلریدریک

واکنش پرمنگنات پتاسیم و گلیسیرین :

پتاسیم پرمنگنات به عنوان یک اکسیدکننده قوی باعث سوختن گلیسیرین می شود و در اثر اختلاط این دو ماده و کمی حرارت دادن، آتش، خاکستر و کربن دی اکسید و بخار آب تولید می شود. خاکستر این واکنش شامل پتاسیم کربنات و منگنز اکسید می باشد.

14KMnO4 + 4C3H5(OH)3 à 7K2CO3 + 7Mn2O3 + 5CO2 + 16H2O

برای اندازه گیری گرمای هرگونه واکنش، از جمله گرمای انحلال از وسیله ای به نام گرماسنج استفاده می شود.

در گرماسنج معمولی، یک ظرف واکنش درون ظرف بزرگتری که کاملا عایق شده و محتوی وزن معینی آب است، جای دارد. واکنش بین مقادیر کاملا معین از مواد حل شدنی و حلال صورت می گیرد و گرمای آزاد شده، دمای آب و گرماسنج را بالا می برد. تعداد کالریهایی که از واکنش آزاد می شود، برابر با حاصلضرب افزایش دما در ظرفیت کل گرماسنج و محتویات آن است.

ظرفیت گرمایی یک گرماسنج از طریق آزمایش معین می شود. برای اینکار یا واکنشی را که مقدار گرمای معینی تولید می کند در گرماسنج انجام می دهند و دمای افزایش یافته آن را اندازه گیری می کنند و یا گرماسنج را که مقدار معینی آب دارد را با استفاده از انرژی الکتریکی گرم می کنند و با اندازه گیری مقدار انرژی الکتریکی مصرف شده و دمای افزایش یافته ، ظرفیت گرمایی گرماسنج را به دست می آورند.

در گرماسنج بمبی، یک اتاقک وجود دارد که واکنش در آن انجام می شود. این اتاقک درون یک حمام آب قرار دارد که مرتبا در حال به هم خوردن است. واکنشی که درون اتاقک انجام می شود، یا گرماگیر است، یا گرمازا، یعنی در طول انجام واکنش، یا انرژی آزاد می شود، یا جذب می شود. چنانچه واکنش گرمازا باشد، گرما را مجبور است از محیط اطراف خود، یعنی آب بگیرد، در نتیجه دمای آب کاهش می یابد. با اندازه گیری دمای آب، قبل و بعد از انجام واکنش و استفاده از رابطه Q=mc (T2-T1) می توان به میزان گرمای آزاد شده یا جذب شده پی برد.

راه های مختلفی برای اینکار وجود دارد و می توان از تست های مختلف دستگاهی و غیر دستگاهی استفاده نمود.

به طور کلی روش های متفاوتی برای شناسایی کاتیون ها، استفاده از آزمایش شعله و مشاهده تغییر رنگ شعله به وسیله کاتیون فلزی مورد نظر است. البته قبل از آن باید رنگ شعله ایجاد شده به وسیله کاتیونهای متفاوت را دانست. اینکه رنگ شعله ی کاتیون های لیتیم، کلسیم و استرانسیم هر سه به رنگ قرمز هستند یا اینکه مس شعله را به رنگ سبز در می آورد.

به طور کلی عناصر فلزی قلیایی و قلیایی خاکی، که ممکن است در محلول شفاف شما حضور داشته باشند، رنگ های زیر را به شعله می دهند :

فلزات قلیایی :

لیتیم : قرمز ( زرشکی ).

سدیم : زرد.

پتاسیم : بنفش.

روبیدیم : قرمز.

سدیم : آبی.

فلزات قلیایی – خاکی

منیزیم : سفید درخشان.

کلسیم : قرمز آجری.

استرانسیم : قرمز خونی.

باریم : سبز.

استفاده از دستگاه طیف سنج جرمی که به شما نوع و درصد عناصر موجود در محلول را می دهد.

دستگاه پراش پرتوی ایکس ، برای اینکار باید محلول را حرارت دهید تا آب آن تبخیر شود، سپس مواد حل شده که به صورت کریستال در می آیند را با روش پراش پرتوی ایکس مشخص نمایید.

تاریخ:9-04-1395, 12:43

نویسنده:admin

آمار بازدید:6942

دسته:مطالب علمی


تگ های مطلب :

محصولات مرتبط :

واکنش پرمنگنات پتاسیم و گلیسیرین

گلیسیرین

مقالات مرتبط :