فروش و قیمت مواد شیمیایی

» » ایمنی سودپرک ( هیدروکسید سدیم)

ایمنی سودپرک ( هیدروکسید سدیم)

شرکت tacid ،اسید کلریدریک

ایمنی سود پرک ( هیدروکسید سدیم ، سود کاستیک ، سود سوزآور ، کاستیک سودا ) :

هشدارهای حفاظتی :

 1. تماس با چشم : سودپرک ماده ای بسیار خورنده است که موجب تحریک شدید چشمی زخم با تاول ، متلاشی شدن چشم ، زخم های شدید می شود تاثیراتی که بر روی دید چشم دارد شبیه آب سیاه و آب مروارید است. در موارد شدید سبب تخریب بافت چشم و نابینایی دائمی می شود.
 2. تماس با پوست : این ماده شدیدا خورنده است و میتواند سبب سوختگی شدید و عمیق و زخم های ماندگار در پوست شود. این ماده می تواند تا لایه های عمقی نفوذ کند و سبب آسیب شود. میزان و شدت صدمات آن بستگی به غلظت و مدت زمان تماس دارد.
 3. تنفس : استنشاق این ماده ممکن است سبب تحریک شدید دستگاه تنفسی و حتی ورم ریه و ایجاد زخم در این ناحیه و دشواری تنفس شود.
 4. حریق : این ماده نمی سوزد.
 5. اثرات زیست محیطی : ورود سود سوز آور به محیط زیست باعث افزایش اسیدیته آب و خاک می شود. در شرایط جدید برخی از جانوران ، گیاهان ، آبزیان و ماهی ها آسیب می بینند. جذب شدن گاز کربنیک از هوا و ترکیب با سود سوز آور با گذشت زمان این تاثیر را کاهش می دهد. 

کمک های اولیه :

 1. تماس با چشم : سریعا چشم ها را با آب ولرم به مدت 30 دقیقه شستشو دهید تا آلودگی برطرف شود. پلک ها در مدت زمان شستشو باز نگه داشته شود و از مالیدن چشم اجتناب کنید. محلول اسید استیک دو درصد توصیه شده است ولی تاثیر شستن با آب فراوان بیشتر می باشد. به پزشک مراجعه کنید.
 2. تماس با پوست : در حالیکه لباس و کفش آلوده را از بدن خارج می کنید سریعا موضع آلوده را با آب ولرم به مدت 60 دقیقه شستشو کنید تا آلودگی برطرف شود.
 3. بلعیدن و خوردن : هرگز به فردی که بیهوش است چیزی نخورانید. در صورت هوشیاری فرد دهان وی را با آب فراوان شستشو دهید و فرد را وادار به استفراغ نکنید. به فرد هوشیار 240 تا 300 میلی لیتر آب بخورانید. در صورت امکان ، پس از خوردن آب به فرد شیر دهید. اگر استفراغ به صورت طبیعی اتفاق افتاد دوباره به فرد آب بخورانید و سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 4. تنفس : منبع مولد آلودگی را برطرف کرده و فرد را به هوای آزاد ببرید. اگر تنفس فرد دچار اشکال شده بود به وی ماسک اکسیژن وصل کنید و سریعا به پزشک مراجعه فرمایید.
 5. اطلاعات پزشکی : محلول دو درصد اسید استیک ( سرکه ) با نظر پزشک برای خنثی کردن سود پرک توصیه شده است.

خاموش کردن آتش :

 • خطر آتش گیری : محلول هیدروکسید سدیم قابل احتراق نمی باشد. ولی این ماده با فلزات و مواد معمولی واکنش داده و تولید گرمای زیاد می کند. این ماده می تواند با فلزاتی مثل آلومینیوم ، روی واکنش داده و گاز هیدروژن تولید می نماید که انفجاری است.
 • نحوه مناسب خاموش کردن : سود پرک مایع آتش گیر نیست ولی باید از آتش دور باشد تا تجزیه نگردد.

مراقبت های شخصی :

 1. حفاظت پوست : جهت جلوگیری از تماس با سود سوز آور از دستکش ، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود.
 2. حفاظت چشم : از عینک های مخصوص مواد شیمیایی و محافظ صورت استفاده شود.
 3. حفاظت بدن : دستکش ، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی. دوش و چشم شور ایمنی در محیط های کار با این ماده الزامی است.
 4. حفاظت تنفسی : از ماسک های مناسب استفاده شود.

انبارش :

در زمان انبارداری سود پرک نکاتی لازم است :

 1. در جای خشک و خنک و دارای تهویه مناسب و به دور از موادی از قبیل اسید ، نیتروپارافین ، نیتروآروماتیک و ترکیبات آلی هالوژنه نگهداری شود.
 2. مواد به مقدار مورد نیاز در محل کار آورده شود و مابقی در انبار نگهداری شود.
 3. از ورود افراد متفرقه به انبار خودداری شود.
 4. از تماس مستقیم سود پرک با آب خودداری شود.
 5. انبار باید مجهز به وسایل اطفای حریق از نوع مناسب باشد.
 6. در کیسه های مناسب و سالم نگهداری شود.

روش دفع ضایعات :

با لوازم مناسب سود پرک بیرون ریخته را با رعایت موارد ایمنی جمع آوری و محل را با آب بشویید.

 

مطالب مرتبط :

 

 

 

 

تاریخ:2-04-1395, 11:30

نویسنده:admin

آمار بازدید:3763

دسته:مطالب علمی


تگ های مطلب :

محصولات مرتبط :

ایمنی سودپرک ( هیدروکسید سدیم)

سود پرک

مقالات مرتبط :