فروش و قیمت مواد شیمیایی

سنگ آهک

شرکت tacid ،اسید کلریدریک

سنگ آهک :

سنگ آهک سنگ رسوبی با منشا شیمیایی یا زیست شیمیایی که بیشتر از کلسیم کربنات تشکیل شده باشد.

آهک زنده میل ترکیبی شدیدی با فلزات دارد، از این رو با فلزات مصرف شده در ساختمان مانند لوله های آب و لوله های شوفاژ ترکیب شده و در آنها خوردگی ایجاد کرده و موجب پوسیدگی می شود. به همین علت رفته رفته از میزان مصرف آهک در ساختمان کاسته شده و با توسعه کارخانه های سیمان پزی در ایران و سراسر دنیا رفته رفته سیمان جای آهک را در صنعت ساختمان سازی گرفته به طوری که امروزه در کمتر ساختمانی از آهک به عنوان ملات استفاده می شود ولی در راه سازی برای افزایش تحمل فشاری و کششی خاک مخصوصا در قشرهای پایین راه سازی برای تحکیم بخشیدن به آن و همچنین جلوگیری از روئیدن گیاهان در دامنه راه و باند های فرودگاه مصرف می شود.

همچنین آهک در صنعت سیمان بری ، چینی سازی ، شیشه گری ، ذوب آهن ، صنایع غذایی ، تصفیه قند و غیره مصرف می شود.

اصول تهیه و بکارگیری آهک : در واقع هدف از تهیه آهک، تبدیل سنگ آن به حالت قابل مصرف و تبدیل مجدد آن به سنگ آهک ، پس از مصرف می باشد.

بعد از تهیه سنگ آهک CaCO3 از معادن مربوطه، آنرا درون کوره های مخصوص قرار داده و با قرار دادن آن تحت درجه حرارت 900 درجه سانتی گراد ، رطوبت همراه سنگ تبخیر شده و ترکیب CaCO3 را در کوره های مکانیزه یا سنتی می شکنند و آن را تبدیل به آهک زنده با فرمول CaO و گاز CO2 می کنند. گاز کربنیک به همراه سایر گازها از دودکش کوره خارج می گردد.

آهک زنده را با آب ترکیب و تبدیل به آهک شکفته با فرمول Ca(OH)2 می کنند. این ماده که از دسته قلیایی هاست میل ترکیبی فراوانی با اسیدها دارد.

در نهایت آهک شکفته را به صورت خالص ، با خاک یا ماسه به عنوان شفته آهکی در اندود یا ملات به کار می برند.

با گذشت زمان گاز دی اکسید کربن موجود در هوا با رطوبت محیط ترکیب شده و ایجاد اسید ناپایداری می کند که به داخل ملات نفوذ می کند و با آن ترکیب شده و موجب ایجاد دوباره CaCO3 می شود. این عمل بسته به مکان کاربرد، رطوبت محیط ، میزان گرمای هوا ، ضخامت و نوع ملات ، حتی تا ماه ها به طول می انجامد. در صورت وجود ناخالصی های سیلیسی یا آلومینی ، ملات به صورت آبی خشک می شود و تشکیل سیلیکات و آلومینات کلسیم می دهد که سبب مشابهت خواص این ملات و سیمان می گردد.

خواص آهک زنده : آهک زنده ماده ای است سفید رنگ با درجه ذوب 2500 درجه سانتی گراد. به دلیل بالا بودن دمای ذوب ، از آن برای اندود کردن سطح کوره ها استفاده می کنند. این ماده میل ترکیبی فراوانی با آب دارد و به همین دلیل در نگهداری آن می بایست دقت خاصی مبذول شود..

معادن : مرغوب ترین سنگ آهک ایران مربوط به معدن پیربکران اصفهان و نیز استان های کرمان ، لرستان و فارس می باشد.

آهک پزی : آهک پزی یعنی خارج کردن CO2 از سنگ آهک که اینکار بوسیله حرارت دادن به سنگ آهک انجام می شود.

انواع سنگ آهک :

سنگ های آهکی : سازنده عمده سنگ های آهکی می تواند ترکیبات حاصل از پیوند کلسیم و بنیان بی کربنات باشد. این ترکیب می تواند در قالب انواع کانی ها ظهور کند. عمده ترکیب این کانی های کلسیت CaCO3، دولومیت و انواع دیگر نظیر سیدریت و انکریت می باشد. از انواع سنگ ها از نظر ژنز می توان از نوع تخریبی آهکی و زیستی آهکی و شیمیایی آهکی نام برد.

سنگ های آهکی زیستی : این نوع سنگ مستقیما حاصل عملکرد فرآیندهای بیولوژیکی هستند. یعنی فعالیت های جانداران موجود در طبیعت باعث می شود به نوعی یون های کلسیم و بی کربنات از محیط گرفته شده و با هم پیوند داده شوند و در محیط رسوب گذاری نمایند.

سنگ های آهکی شیمیایی : این نوع سنگ ها در اثر تاثیرات انحلال و محلول و حلال ایجاد می شوند که جانداران به صورت مستقیم در شکل گیری آنها تاثیر ندارند. به طور کلی در اثر فعل و انفعالات محیطی و تغییرات غلظت انواع محلول ها و یون ها در محیط ، این سنگها به صورت غیر محلول در آمده و در یک محیط رسوبی ته نشست حاصل می کنند. از انواع این سنگ ها می توان به تراورتن اشاره نمود.

سنگ های آهکی آواری : تاثیر رایندهای رسوبی و دینامیکی در اثر تحرکات محیط از قبیل باد یا جریان آب می تواند یک سنگ آهکی از قبل تشکیل شده را دوباره حرکت داده فرسایش دهد و بالاخره مجددا در محیطی جدید رسوب دهد این نوع سنگ ها بعد از سخت شدن محیطی یا دایاژنز تبدیل به نوعی سنگ رسوبی می شود که اصطلاحا سنگ های آهکی آواری نام دارند.

مطالب مرتبط :

تاریخ:10-11-1394, 13:07

نویسنده:admin

آمار بازدید:4420

دسته:مطالب علمی


تگ های مطلب :

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :