فروش و قیمت مواد شیمیایی

» » موارد مصرف اسید نیتریک

موارد مصرف اسید نیتریک

شرکت tacid ،اسید کلریدریک

موارد مصرف اسید نیتریک :

موارد مصرف عمده اسید نیتریک شامل تولید نیترات آمونیوم ، آدیپیک اسید ، نیتروبنزن ، تولوئن دی ایزوسیانات ، سطوح فلزات و نیترات فلزات می باشد.

1.نیترات آمونیوم : نیترات آمونیوم یکی از اصلی ترین محصولات حاصل از اسید نیتریک است که به صورت مستقیم به عنوان کود شیمیایی در مزارع مصرف شده و یا محلول ها و ترکیبات کودهای ترکیبی استفاده می شود. از دیگر کاربردهای نیترات آمونیوم در تولید مواد منفجره است که در صنایع نظامی و حفاری های غیر نظامی کاربرد دارد.

2.آدیپیک اسید : واکنش اسید نیتریک با مخلوط سیکلوهگزان / سیکلوهگزانول منجر به تولید آدیپیک اسید می شود. بخش عمده تولیدات آدیپیک اسید جهت تولید نایلون 66 (شامل الیاف و رزین نایلون 66) مورد استفاده قرار می گیرد. سایر مصارف اسید آدیپیک در تولید پلی یورتانها ، پلی استر و رزین پلی آمید – اپی کلروهیدرین بوده و بخش جزئی از آن نیز در تولید دی استر آدیپات و پلاستی سایزرهای پلیمری می باشد.

3.نیتروبنزن : از واکنش مستقیم بنزن و اسید نیتریک در حضور اسید سولفوریک در فرآیند نیتراسیون بنزن ، نیترو بنزن حاصل می شود. بخش عمده نیتروبنزن تولیدی (در حدود 85% ) جهت تولید آنیلین مصرف می شود.

4.تولوئن دی ایزوسانات : از فرآیند نیتراسیون تولوئن در حضور مخلوط اسید نیتریک و اسید سولفوریک نیتروتولوئن حاصل می شود که در ادامه آن و تبدیل به تولوئن دی آمید، در نهایت منجر به تولوئن دی ایزوسیانات می گردد. عمده ترین کاربرد تولوئن دی ایزوسیانات در تولید فوم های انعطاف پذیر پلی یورتان می باشد که در حدود 85% از تولیدات این محصول را به خود اختصاص می دهد. بخش کمی از تولوئن دی ایزوسیانات در انواع پوشش ها ، درزگیرها و الاستومرها مصرف می شود.

5.آماده سازی فلزات :

صنعت فولاد : اسید نیتریک جهت از بین بردن و حذف اکسیدها تشکیل شده در سطح انواع فولادها و آماده سازی سطح جهت عملیات ضد خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. از اسید نیتریک عموما جهت آماده سازی سطوح استیل های ضد زنگ با کربن پایین مانند سری 200 (کروم ، نیکل ، منگنز) ، سری 300 (نیکل ، کروم ) و سری 400 (کروم ) استفاده می شود.

سایر فلزات : علاوه بر فولاد و انواع آلیاژهای استیل ضد زنگ ، در سایر فلزات مانند آلومینیوم ، زیر کونیوم و ... نیز مصرف دارد.

صنایع الکترونیک : در تولید کنداکتورهای نیمه هادی از اسید نیتریک برای آماده سازی سطح کنداکتور قبل از چاپ مدار برروی برد الکترونیکی استفاده می شود.

6.نیترات های فلزی :

نیترات پتاسیم : بخش عمده نیترات پتاسیم تولیدی (در حدود 75% از کل تولیدات نیترات پتاسیم ) در صنعت کشاورزی به عنوان کود شیمیایی مصرف می گردد. دو بخش مهم دیگر در مصرف نیترات پتاسیم ، صنایع شیشه و لوله های فلوئورسنت تلویزیون رنگی می باشد.

نیترات سدیم : بازارهای اصلی مصرف نیترات سدیم شامل صنایع کود شیمیایی ، مواد منفجره و شیشه می باشد که در کنار آنها به کارگیری در سیستم محلول انتقال حرارت در تجهیزات نیروگاه های خورشید نیز کاربرد دارد.

سایر نیترات های فلزی : اغلب نیترات های فلزی از واکنش اسید نیتریک با فلز مورد نظر یا نمک آن ( معمولا اکسید فلزی ، هیدروکسید یا کربنات ) حاصل می شود. از جمله آنها می توان به نیترات نقره ، نیترات مس و نیترات نیکل اشاره کرد.

موارد مصرف اسید نیتریک

 

سایر مصارف :

اسید نیتریک در فرآیندهای متعدد شیمیایی ، تولید محصولات آلی و سایر کاربردهای صنعتی مصرف می شود. که از جمله آنها می توان به نیترو کلرو بنزن ، نیترات سلولز ، نیتروپارافین ها ، مواد انفجاری مختلف ، فرآوری اورانیوم و سایر کودهای شیمیایی اشاره کرد.

از جمله کاربردهای دیگر این محصول می توان گفت که اسید نیتریک برای خالص سازی فلزاتی چون طلا و پلاتین استفاده می شود. همچنین برای حل کردن فلزات نامحلولی مثل نقره به کار می رود که با تشکیل نیترات نقره می توان از آن در عکاسی استفاده کرد. از اسید نیتریک می توان در بازیافت پلاتین استفاده کرد و از آنجا که تمامی نیترات های فلزی محلول هستند می توان به این وسیله ، اورانیوم را به صورت خالص تهیه کرد که در نیروگاه های اتمی کاربرد دارد.

تاریخ:13-09-1397, 15:02

نویسنده:admin

آمار بازدید:5965

دسته:مطالب علمی


تگ های مطلب :

محصولات مرتبط :

موارد مصرف اسید نیتریک

اسید نیتریک

مقالات مرتبط :

موارد مصرف اسید نیتریک

تولید و تهیه اسید نیتریک

موارد مصرف اسید نیتریک

مسائل زیست محیطی اسید نیتریک

موارد مصرف اسید نیتریک

قیمت خرید و فروش اسید نیتریک

موارد مصرف اسید نیتریک

تاریخچه اسید نیتریک

موارد مصرف اسید نیتریک

ایمنی اسید نیتریک