00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید

آمونیاک چیست

آمونیاک چیست

Ammonia | NH3 | آمونیاک | آمونیاک خانگی

آمونیاک گاز قلیایی بی رنگ است که در هنگام تجزیه مواد آلی طی تعداد زیادی از واکنش های متابولیکی مهم در بدن تشکیل می شود. این ماده از اتم های نیتروژن و هیدروژن ساخته شده است.این ترکیب غیر آلی با فرمول NH3 معمولا به حالت گاز موجود است و دارای بوی تند مشخصی می باشد. NH3 به پوست، چشم ، بینی ، گلو و ریه ها آسیب می رساند. یکی از فراوان ترین ترکیبات حاوی نیتروژن در جو NH3 است.  Ammonia قابلیت انحلال پذیری بالایی دارد. برای سنتز بسیاری از محصولات دارویی و در بسیاری از محصولات تمیز کننده تجاری از این ماده استفاده می شود. همچنین در طبیعت و در استفاده گسترده ، بسیار خطرناک است. در ایالات متحده شرایط خاص و سختگیرانه ای برای  تولید ، ذخیره و یا استفاده از آن در مقادیر قابل توجه وجود دارد.

آمونیاک چیست

یکی از مهمترین ترکیبات هیدروژن دار نیتروژن یا به عبارتی مواد نیتروژن دار آمونیاک است. NH3 یکی از مواد خام پایه برای صنایع و به ویژه کشاورزی است. تولید جهانی این ماده در سال 2002 حدود 143 میلیون تن بود که از این میزان 3/8 میلیون تن مربوط به تولید خاورمیانه است. این در حالی است که ظرفیت تولید این ماده در جهان 170 میلیون تن و در خاورمیانه 10 میلیون تن است. در حال حاضر نیز حدود 3 درصد از مصرف انرژی دنیا برای تهیه آمونیاک صرف می شود.همچنین جالب است نگاهی به آمار و ارقام تولید آمونیاک در ایالات متحده به عنوان یک ابر قدرت شیمیایی _ پتروشیمیایی  داشته باشیم. NH3  سومین فراورده شیمیایی از نظر تولید در ایالات متحده (سال 1979 میلادی)  بوده است. میزان کل تولید این ماده در سال 1981 در ایالات متحده بالغ بر 19 میلیون تن بوده است. البته این رقم یک مقدار پیش رونده نبوده بلکه در سال های 1999 ، 2000 و 2001  میزان تولید به ترتیب معادل 6/16 ، 7/15 و 5/9 میلیون تن بوده است. افزایش قیمت گاز طبیعی و نیز کاهش تقاضای مرتبط با شرایط آب و هوایی و از جمله دلایل کاهش تولید NH3 در ایالات متحده بوده است. حدود 80 درصد آمونیاک در تهیه ی کود های کشاورزی ، 20 درصد  در تهیه الیاف و پلاستیک ها و حدود 5 درصد در تهیه مواد منفجره  تجاری و نظامی به کار می رود.

آمونیاک اسید است یا باز 

براساس نظریه بورنستد-لوری و لوییس آمونیاک یک ترکیب بازی است و PH این ترکیب از 7 بیشتر اسن که این عدد تاییدکننده این نظریه می باشد.

کاربرد آمونیاک

از موارد استفاده آمونیاک می‌توان به استفاده در تهیه کودهای شیمیایی، یخ سازی، اسید نیتریک، سایر ترکیبات نیتروژنه، مواد منفجره و نگهداری از مواد غذایی اشاره کرد. یکی دیگر از کاربردهای آن می‌توان به استفاده در رشته ورزشی وزنه ‌برداری و پاورلیفتینگ اشاره نمود. بوییدن این محلول باعث باز کردن عروق می‌شود و ورزش کار را تا حدودی عصبی می‌کند و در مهار کردن وزنه در مسابقات کمک می‌کند.

کاربردهای بیشتر...

آمونیاک در کشاورزی

خواص آمونیاک

خواص فیزیکی آمونیاک :

آمونیاک گازی است بی‌رنگ، با مزه ی فوق‌العاده تند و طعم حاد و زننده که اشک‌آور و خفه ‌کننده است. این گاز از هوا سبک‌ تر است و به راحتی به مایع تبدیل می‌شود. NH3 درآب بسیار محلول بوده و در منفی ۷۷/۷ درجه ی سانتیگراد منجمد شده و در منفی ۳۳/۳۴ درجه ی سانتیگراد به جوش در می‌آید. وزن مخصوص محلول اشباع آمونیاک ۰/۸۸ گرم بر سانتیمتر مکعب است.
خواص شیمیایی آمونیاک :

آمونیاک طبق نظریه‌های اسید و باز برونستد-لوری و لوویس، یک ترکیب بازی محسوب می شود. pH محلول آبی آن هم بیش ‌تر از ۷ است که این واقعیت را آشکار می‌سازد.حضور مواد نفتی و دیگر مواد افروختنی خطر آتشگیری این ماده را افزایش می دهد. مجاورت و تماس آمونیاک با نقره و جیوه منجر به تولید فورمینات نقره و جیوه می شود که موادی شدیدا قابل انفجارند. گاز آمونیاک در اثر گرمای بالاتر از 400 درجه تجزیه شده و تولید نیتروژن و هیدروژن می کند.

ساختار مولکولی آمونیاک :

مولکول NH3 از یک اتم نیتروژن و سه اتم هیدروژن متصل به آن تشکیل شده‌است. با توجه به وجود یک جفت الکترون ناپیوندی بر روی نیتروژن ، این مولکول ساختار هرم مثلثی دارد و زوایای پیوند کم‌ تر از ۱۰۹ درجه هستند. مولکول آمونیاک یک مولکول قطبی است که می‌تواند با خودش و بسیاری از مولکول‌های دیگر، پیوند هیدروژنی برقرار نماید.

 

ساختار مولکولی آمونیاک

آمونیاک در ورزش

استنشاق آمونیاک در ورزش به صورت کنترل شده با فرمول شیمیایی NH3 از طریق باز کردن عروق، جریان اکسیژن در خون را بهبود بخشیده و بدین ترتیب قوای جسمانی بازیکنان روسیه را افزایش داده است. استفاده از این ماده در ورزش های سنگین نظیر وزنه برداری و پاورلیفتینگ نیز با افزایش سطح هوشیاری در مهار کردن وزنه به ورزشکار کمک می کند.

به همین دلیل برخی ورزشکاران به مصرف آمونیاک روی می آورند که از یک اتم نیتروژن و سه اتم هیدروژن متصل به آن تشکیل شده و در حالت گازی بی رنگ، فوق العاده تند و اشک‌ آور است. شکل مایع آن نیز دارای درصد زیادی ازت بوده و باید در بشکه های تحت فشار حمل شود.

اگرچه مصرف آمونیاک، اکسیژن بیشتری را به بافت ها می رساند اما ممکن است شدیدا به آنها آسیب بزند چرا که آمونیاک سبب تحریک دستگاه تنفسی، پوست و چشم شده و حتی استنشاق حجم زیادی از آن با آسیب رساندن به شش ها عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

دلیل اصلی برای استنشاق این ماده افزایش نیاز بدن به اکسیژن حین انجام فعالیت های سنگین بوده است. میزان تقاضای اکسیژن در شرایط فعالیت بدنی شدید تا حد زیادی تغییر می کند، به طوری که مصرف اکسیژن در شرایط عادی حدود ۱۵۰ سی سی در دقیقه است اما در شرایط فعالیت سنگین می تواند به ۱۰۰۰ سی سی در دقیقه نیز برسد.

آمونیاک در ورزش

نمک های آمونیاکی

نمک های آمونیاکی که از تقطیر زغال سنگ بدست می‌آیند، بر دو نوعند :

  • نمک های فرار مانند کربنات آمونیوم CO3(NH4)2 و سولفیدرات SHNH4 و S(NH4)2 که به‌ آسانی بوسیله بخار آب برده می‌شوند.
  • نمک های ثابت و غیر فرار مانند کلرید آمونیوم NH4Cl و هیپوسولفیت S2O3(NH4)2 و غیره که بوسیله باز غیر فراری مانند آهک تجزیه می‌گردند.
    ضمنا باید متذکر شد، آمونیاکی که از تقطیر یک تن زغال سنگ حاصل می‌شود، طبعا با مقدار ازت موجود در زغال متغیر است و این مقدار بین 1,4 کیلوگرم تا 4,6 کیلوگرم نوسان دارد و به ‌ندرت در بعضی از انواع زغال سنگها این مقدار به 7,2 کیلوگرم می‌رسد.
    معمولا هرگاه عمل تقطیر زغال سنگ را در مجاورت 2,5 درصد آهک انجام دهند، بهره NH3 تا 20 درصد افزایش نشان می‌دهد و به هر صورت ، آمونیاک و کلیه ترکیبات آمونیاکی را که در بالا نام بردیم، می‌توان در دستگاههای خنک کننده از قطران هایی که همراه آنها می‌باشند، جدا کرد و اصطلاح صنعتی این قبیل محلول های آمونیاکی را آب های آمونیاکی می‌نامند که آنها را ابتدا در ستونی تقطیری وارد می‌کنند. سپس تحت تاثیر شیر آهک قرار می‌دهند و در آنجا آمونیاک و املاح فرار آنها بوسیله بخار آب برده می‌شوند، در حالی که املاح غیر فرار تحت تاثیر شیر آهک، تجزیه و به آمونیاک تبدیل می ‌گردند.

تاریخ:30-05-1397, 14:01

نویسنده:admin

آمار بازدید:7682

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

آمونیاک چیست

آمونیاک | محلول آمونیاک

آمونیاک چیست

آب ژاول | وایتکس

مقالات مرتبط

آمونیاک چیست

تاریخچه آمونیاک

آمونیاک چیست

قیمت خرید و فروش آمونیاک

آمونیاک چیست

ایمنی آمونیاک

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *