00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » ترکیبات موثر سفیدکننده ها

ترکیبات موثر سفیدکننده ها

ترکیبات موثر سفیدکننده ها

سفید کننده ها چگونه ساخته می شوند

مهم ترین سفید کننده ها در اروپا از نوع پرکسیدها هستند. پروکسید هیدروژن توسط محیط قلیایی به گونه فعال آنیون هیدروژن پروکسید مطابق واکنش زیر تبدیل می شود :

H2O2 + OH  à  H2O + Ho2

منابع پراکسید هیدروژن معمولا پراکسیدهای غیر آلی هستند. مهم ترین منبع پربورات سدیم (سدیم پرکسی بورات تترا هیدرات) است که در حالت بلورین به صورت یون پرکسید بورات وجود دارد.هیدرولیزهای یونی این مواد در آب ، پراکسید هیدروژن به وجود می آورد و هنگامی که در شوینده ها حضور می یابند عمر نگهداری را افزایش می دهند. مقایسه بیشتر بین سفید کننده ها نشان می دهد که  پربورات سدیم بهترین شرایط برای استفاده به عنوان سفید کننده فعال و موثر شوینده را داراست. غلظت سفید کننده فعال آنیون پراکسید هیدروژن با افزایش PH و دما افزایش می یابد.

 

ترکیبات موثر سفیدکننده ها


 

پایدار کننده های سفید کننده ها :

یون هایی نظیر مس ، آهن و منگنز نقش مهمی در سرعت بخشیدن به آزاد سازی اکسیژن در سیستم های سفیدکنندگی دارند. این عمل کارایی سفید کننده ها را کاهش داده و در ضمن باعث آسیب به پارچه می شود. افزایش دقیق 0.1-5% از سیلیکات منیزیم ، به خاطر جذب فلزات سنگین به طور نسبتا زیادی از این کاتالیست ها جلوگیری می کنند.

امکان کاهش بیشتر اثر فلزات سنگین ، با افزایش عوامل کمپلکس کننده معینی مانند تری فسفات سدیم وجود دارد.اما این ماده تنها یک اثر کمپلکس کنندگی نسبتا کمی با فلزات سنگین داردولی نمی تواند در حضور آن ها پایداری کافی داشته باشد. در عوض عوامل کمپلکس کننده مانند اتیلن دی آمین تترا استیک اسید یک اثر پایدارکننده برجسته را نشان می دهد.

همچنین مقدار PH در سفیدگری پراکسید اهمیت زیادی دارد. با افزایش PH ، شاخص سفیدی تا زمانی که PH به 11 برسد افزایش و سپس کاهش می یابد. تخریب لیف (سیالیت در محلول کوپر آمونیوم) در PH=9 حداقل است اما مقداری که در PH=10 رخ  دهد مقدار قابل قبولی است. در PHبالاتر از 11شدت تخریب لیفت مجددا قابل قبول است. Ph در محدوده 10.2 – 10.7 برای سفید گری پنبه با پراکسید هیدروژن مناسب است.مقادیر ph کم می تواند منجر به کاهش حلالیت پایدارکننده سیلیکات سدیم و ته نشینی آن و نیز سفیدی کمتر ناشی از فعالیت کمتر پراکسید شود. در حالی که سیلیکات سدیم یکی از متداول ترین پایدارکننده های مورد استفاده در سفیدگری است که استفاده از آن ممکن است باعث ایجاد لکه های نفوذ ناپذیر شده و منجر به حصول رنگرزی لکه دار stoppy dyeing گردد. از این رو پایدارکننده های آلی یا ترکیبات آن ها و سیلیکات بهترین جایگزین برای سیلیکات سدیم هستند. همچنین علاوه برا مهمترین اجزا دستور العمل سفید گری یعنی پراکسید هیدروژن ، سود سوز آور(کاستیک سودا) و پایدارکننده گاهی اوقات برای کمک به عملیات سفیدگری از مواد کمکی استفاده می شود؛ این مواد ممکن است در سطح فعال ها و مواد کمپلکس دهنده باشند که نوع و غلظت مصرفی آنها می تواند نقش مهمی در حصول اثر سفیدگری داشته باشد.

آب اکسیژنه

 


تاریخ:9-11-1397, 11:26

نویسنده:admin

آمار بازدید:2668

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

ترکیبات موثر سفیدکننده ها

آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن

مقالات مرتبط

ترکیبات موثر سفیدکننده ها

هیدروژن پراکسید چیست

ترکیبات موثر سفیدکننده ها

قیمت فروش آب اکسیژنه

ترکیبات موثر سفیدکننده ها

سفید کردن دندان ها با استفاده از آب اکسیژنه

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *