00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » مایع فسفاته چیست

مایع فسفاته چیست

مایع فسفاته چیست

مایع فسفاته

مشخصات :

  • نام شیمیایی : مایع فسفاته
  • اسامی مترادف : مواد فسفاته کاری ، phosphate.

طرز کار مایع فسفاته :

فسفاته کاری به عملی می گویند که در آن آهن ، فولاد ، گالوانیزه ، آلومینیوم با محلول رقیق اسید فسفریک حاوی مواد شیمیایی ، بر اثر واکنش شیمیایی که در سطح فلز ایجاد می گردد تبدیل به لایه محافظ فسفات نامحلول ظریف و یکنواخت در مقابل خوردگی یا ساییدگی می گردد. وزن و ساختمان لایه بوسیله کنترل بر روی زمان ، حرارت ، نوع محلول و نحوه تمیز نمودن سطح قبل از پوشش دادن انجام می گیرد متدهای فسفاته کاری معمولا وسیله اندازه و شکل قطعه فلز که باید پوشش داده شود تعیین می گردد اجسام کوچک در سبدهای چرخان غوطه ور ، در محلول پوشش فسفاته می گردند اما وسایل بزرگ را می توان در محلول غوطه ور ساخته یا در سیستم پاششی پوشش داد و ورق هایی که کاملا صاف و یکنواخت هستند بهتر است به روش پاششی فسفاته کرد و قطعاتی که خلل و فرج زیاد دارند به روش غوطه وری – پاششی فسفاته می نمایند.

موارد مصرف مایع فسفاته :

از این ماده به عنوان پوشش بر روی فلزات ، به خصوص فولاد استفاده می شود. مایع فسفاته یک لایه چسبنده و مقاوم در برابر خوردگی در زیر رنگ ایجاد می کند.

کاربرد ها :

  • یک لایه مقاوم به عنوان پایه رنگ
  • یک لایه مقاوم برای جلوگیری از خوردگی

مایع فسفاته

مراحل انجام فسفاته کاری :

  1. پاک نمودن سطح یا چربیگیری سطح.
  2. آبکشی.
  3. فسفاته کاری.
  4. آبکشی.

بسته به شرایط مختلف بعضی از شرایط بالا حذف و اضافه می گردد.

چربیگیری :

به دلیل اینکه واکنش شیمیایی نتیجه اش رسوب پوشش فسفاته بر روی سطح فلز می باشد و این عمل بستگی مستقیم به تماس فلز با محلول فسفاته دارد به این جهت سطح تماس باید کاملا تمیز بوده تا این عمل انجام شود تمیز نمودن به دو صورت فیزیکی و شیمیایی قابل اجراست. در حالت فیزیکی می توان توسط دستمال ، سندپلاست یا شات پلاست استفاده کرد. در روش شیمیایی از مواد چربیگیر استفاده می گردد. این مواد بر دو نوع است :

  1. قلیایی
  2. امولسیون

مواد چربی گیری :

از مواد چربیگیر می توان به روش دستی ، پاششی و غوطه وری استفاده کرد. مکانیسم عمل چربیگیری به این صورت می باشد که دترجنتهای موجود در چربیگیر دارای دو سر آبدوست و چربی دوست می باشد و از سمت چربی دوست به ذرات چربی موجود در سطح ورق حمله کرده و چربی را احاطه می نماید پس از جدا کردن ذرات چربی ، دترجنتها از طرف آبدوست در محلول پراکنده می گردد در ساخت چربیگیرها از سودسوزآور ، فسفاته ، عوامل کمپلکس کننده ، بافر ، دترجنتها استفاده می شود.

آبکشی : قطعات پس از چربیگیری باید کاملا شسته شوند تا از تداخل وان ها جلوگیری نماید. آبکشی به دو روش غوطه وری و پاششی انجام می شود در تانک آبکشی حدکثر اختلاط و آشفتگی باید وجود داشته باشد تا بازده کار بالا رود و این آشفتگی ممکن است به واسطه ورود هوای فشرده به درون مخزن تامین شود و آب تازه پیوسته وارد سیستم شده تا تانک همواره سرریز داشته باشد و غلظت محلول در تانک آبکشی بالا نرود و مقدار ذرات جامد موجود در آبکشی باید از 150 میلی گرم در لیتر کمتر باشد و فاقد یون های کلراید ، فلوراید و سولفید باشد چون با وجود آنها آبکشی به درستی انجام نمی گیردو در سیستم پاششی فشار پاشش بین 1 بار الی 2 بار تنظیم می شود و زمان پاشش حدود 2 الی 3 دقیقه بوده و سختی آب از 150 ppm میلی گرم در لیتر کمتر و مدام سرریز داشته باشد و همچنین ph مناسب و قابل قبول در مرحله قبل از فسفاته کاری 7.5 الی 9 می باشد.

نکته دیگر ایناست که آبکشی در دو مرحله بعد از چربیگیری کیفیت بالایی برای پوشش فسفاته آهن خواهد داشت آبکشی اول با آب گرم حدود 40 درجه سانتی گراد و آبکشی دوم با دمای محیط باید باشد.

فسفاته آهن ترکیبی است که برای فسفاته نمودن قطعات فلزی به منظور جلوگیری از خوردگی در برابر عوامل جوی و آماده نمودن آن فلز برای پذیرش و چسبندگی بیشتر رنگ به کار می رود.

با توجه به میزان مصرف این ترکیب جهت فسفاته نمودن همچنین کیفیت قطعه پس از عملیات با در نظر گرفتن راندمان کاری بسیار بالا از لحاظ اقتصادی هزینه های تولید را کاهش خواهد داد.

بسته بندی :

این محصول در گالن های 20 لیتری موجود است.

مایع فسفاته

قیمت خرید و فروش :

کیمیا تهران اسید این محصول را با قیمت مناسب و کیفیت بالا به فروش می رساند.

جهت سفارش محصول با ما تماس حاصل فرمایید.

 

مایع فسفاته

 

 

تاریخ:9-11-1396, 15:47

نویسنده:admin

آمار بازدید:3177

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

مایع فسفاته چیست

مایع فسفاته

مقالات مرتبط

مایع فسفاته چیست

مایع فسفاته

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *