00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » آب اکسیژنه چیست (آب اکسیژنه را بهتر بشناسید)

آب اکسیژنه چیست (آب اکسیژنه را بهتر بشناسید)

آب اکسیژنه چیست (آب اکسیژنه را بهتر بشناسید)

هیدروژن پراکسید چیه ؟؟؟

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه یک ترکیب شیمیایی با فرمول H2O2 است. این ترکیب شیمیایی ساده ترین پراکسید است (ترکیب با اکسیژن – اکسیژن تک پیوند). به عنوان یک اکسید کننده، سفید کننده و ضدعفونی کننده استفاده می شود. آب اکسیژنه ناپایدار است و در حضور پایه یا کاتالیزور به آرامی تجزیه می شود. به دلیل بی ثباتی آن، معمولا با یک تثبیت کننده در محلول ضعیف اسیدی ذخیره می شود. 

هیدروژن پراکسید چیه | آب اکسیژنه

آب اکسیژنه در داروخانه 

 آب اکسیژنه‌ای که در داروخانه‌ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می‌شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که %۳ آن آب اکسیژنه است، مانند آب بی‌رنگ و بی‌بوست، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است.

آب اکسیژنه در داروخانه

16 کاربرد عجیب آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید)

تقویت سیستم ایمنی بدن
 هنگامی که شخصی دچار بیماری می شود علائمی از وجود ویروس ها و عفونت در بدن ظاهر می شود. گلبول های سفید بدن با تولید پراکسید هیدروژن به سموم ، عفونت ها و ویروس ها حمله می کنند.
در صنعت نساجی : برای رنگبری پساب های رنگی
پرورش آبزیان
بعضی از میکروارگانیسم های بالقوه بیماری زا مانند باکتری ها،قارچ ها از جمله عواملی هستند که در کارگاه های پرورش آبزیان باعث مشکل می شوند که استفاده از مالاشیت گرین تا مدت طولانی به عنوان ترکیب موثر در کنترل آلودگی های قارچی و انگلی آبزیان به خصوص در دوران تخم ریزی قزل آلا،مورد استفاده قرار می گرفت اما بخاطر عوارض بد آن بروی انسان و آبزیان مانند کاهش قدرت باروری ، سرطان زایی بیش از دو دهه است که استفاده از آن منع شده است

آب اکسیژنه در پزشکی 

امروزه بر سر انتخاب روش درمان در زخم ها اختلاف نظر وجود دارد. این اختلاف نظر به ویژه در مورد استفاده موضعی ترکیبات نیز وجود دارد. اگر بخواهیم اثربخشی تترا سایکلین و آب اکسیژنه موضعی در ترمیم زخم های تروماتیک را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که این مطالعه یک کارآزمایی بالینی تصادفی می باشد. این آزمایش روی 76 بیمار دارای زخم در ناحیه صورت انجام گرفته و بیماران با روش تصادفی به دو گروه تقسیم شدند، در گروه اول از تجویز موضعی هیدروژن پراکسید 2 درصد و در گروه دوم به مدت پنج روز تحت درمان با پماد استیریل تترا سایکلین 1 درصد قرار گرفتند

آب اکسیژنه در پزشکی

آب اکسیژنه در رنگ مو

اگر موی سر با مخاطی از صد گرم آب اکسیژنه 30 درصد و 4 قطره محلول 25درصد آمونیاک ترکیب نمایند پس از ده تا بیست دقیقه با آب خالص و سپس با محلول استیک دار بشویند بور مایل به قرمز می شود وجود آمونیاک از آن جهت لازم است که آب اکسیژنه در حضور ماده قلیایی سریع تر اکسیژن می دهد و در نتیجه مو سریع بور می شود. مصرف مکرر آب اکسیژنه برای مو مضر است و مو را شکننده می کند.

آب اکسیژنه در رنگ مو

سفید کننده و رنگبر
از هیدروژن پراکسید برای سفید کردن چوب ، خمیر کاغذ ، الیاف پارچه ، نخ ابریشم ، پشم ، مو و الیاف مصنوعی استفاده می شود. این ماده همچنین می تواند با مواد شیمیایی ذیگر واکنش نشان داده و رنگ آن ها را تغییر دهد یا از بین ببرد برای مثال پتاسیم پرمنگنات پودر جامد بنفش رنگیست که در اثر واکنش با آب اکسیژنه در محیط اسیدی به رنگ صورتی تبدیل میشود.
درمان قارچ پاها
 برای درمان قارچ پا ، به ویژه لابه لای انگشتان پا از مخلوط آب و آب اکسیژنه استفاده می شود. در این روش مخلوط 50 در صد آب و 50 در صد پراکسید را به انگشت های پا می مالیم و اجازه می دهیم که به طور طبیعی خشک شود.
درمان عفونت خارجی
 در این روش به آب مقطر گرم ، ۲ قاشق غذاخوری ۳ درصد آب اکسیژنه اضافه کنید و هفته‌ای یک یا دو بار به قسمت مورد نظر بمالید. اگر زخم آلوده دارید ،آن را در محلول ۳ درصد آب اکسیژنه برای حدود ۵-۱۰ دقیقه و چند بار در روز خیس کنید. H2O2  برای درمان عفونت‌ها بسیار مؤثر است و با افزودن  مقداری از آن به آب  حمام، می‌توانید از قارچ ، جوش یا هر عفونت‌ دیگر پوستی رهایی پیدا کنید. توجه داشته باشید، نباید زخم‌های باز را برای مدت طولانی با این محلول شست وشو داد. با استفاده از این محلول زخم  را پاک کنید. زیرا در صورت ماندن این محلول برای مدت طولانی روی زخم  بازمی‌تواند به بافت آسیب برساند.
دئودورانت
آب اکسیژنه برای ازبین بردن بوی بد زیر بغل استفاده می شود. برای از بین بردن بوی نامطبوع مقداری آب اکسیژنه در زیر بغلتان بمالید.

آب اکسیژنه و بوی زیر بغل

سفید کردن ناخن
 اگر ناخن هایتان به دلیل استفاده از لاک های تیره رنگ دچار زردی شده اند مقداری آب اکسیژنه به ناخن هایتان بمالید؛ این عمل باعث می شود زردی ناخن ها از بین برود.
پزشکان در اکثر موارد فروبردن هیچ چیز را در گوش توصیه نمی کنند، اما بعضی افراد معتقدند که ریختن چند قطره H2O2 می تواند موم اضافی را جدا کرده و باعث پیشگیری از عفونت گوش ها می شود. 

آب اکسیژنه چیست

آب اکسیژنه در دهانشویه
آب اکسیژنه هنگامی که با آب مخلوط می شود با از بین بردن باکتری های بو زا ، به تازه کردن نفس کمک می کند. برخی افراد آن را با روغن نعناع مخلوط کرده تا دهانشویه داری طراوت خاصی شود. همچنین دهانشویه های دارای H2O2 باعث تسکین دردهای ناشی از زخم های دهانی و دندان درد می شود.

آب اکسیژنه در دهانشویه

نظافت منزل
 تاثیر شگفت انگیز آب اکسیژنه 3% ، از ریختن 50 میلی لیتر از آن در مایع ظرفشویی برا شستن ظرف ها قابل مشاهده است. همچنین برای ازبین بردن کثیفی ها و باکتری های تخته ی گوشت از آب اکسیژنه 3% و سرکه به نسبت برابر استفاده می شود
درخشش موها
بسیاری از شوینده های مو ، حاوی آب اکسیژنه می باشند. در منزل نیز می توان محلول آب اکسیژنه که باعث درخشش موها می شود ، آماده نمود. برای این کار مخلوطی از آب اکسیژنه 3% با آب به نسبت برابر آماده کرده و به وسیله ی اسپری آن را بر روی موهای خیس بپاشید و طبق روال همیشگی شانه بزنید. استفاده ی بیش از حد این مخلوط تاثیرات نامطلوبی نیز دارد. اگر موی سیاه ‌سر را با مخلوطی از ۱۰۰ گرم آب اکسیژنه 3% و چهار قطره محلول 25% آمونیاک تر نمایند و پس از مدت زمان  ۱۰ الی ۲۰ دقیقه با آب خالص و سپس با محلول اسیداستیک‌ دار بشویند، موها به حالت بور مایل به قرمز در می آیند.

آب اکسیژنه چیست

میوه و سبزیجات
آب اکسیژنه می تواند باکتری های مضر و مواد شیمیایی میوه ها و سبزیجات را از بین ببرد. در این روش یک لیوان H2O2 35 درصد را با آب سرد مخلوط می کنیم. میوه و سبزیجات با پوست نازک را به مدت 20 دقیقه و با پوست ضخیم را به مدت 30 دقیقه در این مخلوط قرار می دهیم.
آب اکسیژنه می تواند لکه های قرمز مانند خون ، قهوه و ... را پاک کند. 
آب اکسیژنه در سوخت موشک ها
 محلول غلیظ H2O2 به عنوان یک اکسیدان برای سوخت های موشک ها نیز مورد استفاده می باشد.
بی رنگ کردن 
 آب اکسیژنه در بی رنگ کردن شاخ ، پشم گوسفند ، کتان ، پنبه ، کاه ، کنف ، چوب ، روغن چربی ، واکس ، ابریشم ، عاج ، صابون ، پر و ... به کار می رود. 

آب اکسیژنه در سوخت موشک ها

شناسایی هیدروژن پراکسید

در یک لوله آزمایش که قبلا چند سانتی متر مکعب محلول بی کرومات پتاسیم و مقداری اسید سولفوریک رقیق ریخته ایم آب اکسیژنه می افزاییم در نتیجه رنگ آبی تند که بعدا به سبز تبدیل می شود، ظاهر می گردد. به همین طریق می توان آب اکسیژنه را اریتزن ثابت نمود. 

شناسایی آب اکسیژنه

عنصر شیمیایی هیدروژن

هیدروژن یکی از عناصر شیمیایی موجود در جدول تناوبی می باشد. این عنصر دارای عدد اتمی 1 و با نماد شیمیایی  H نمایش داده می شود. هیدروژن را بیش از دیگر عناصر می توان به صورت آزاد در طبیعت یافت و سبک ترین عنصر جهان نیز محسوب می شود. هیدروژن تقریبا 75 درصد از همه توده های باریونی را تشکیل می دهد. ستاره های غیر بقایایی مانند کوتوله سفید و ستاره نوترونی عمدتا از هیدروژن در حالت پلاسما تشکیل می شوند. شایع ترین ایزوتوپ هیدروژن، نام پروتیوم (نامی که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد) ، دارای یک پروتون و بدون نوترون است. همچنین بار مثبت آن نیز به صورت +H یافت می‌شود که در این صورت تنها از یک پروتون ساده ساخته شده‌است. البته در حقیقت بدست آوردن کاتیون هیدروژن در ترکیب‌های پیچیده تری ممکن می‌شود.

عنصر هیدروژن قابلیت ترکیب شدن با اکثر عناصر را دارد و می توان آن را در آب ، ترکیبات آلی  و موجودات زنده مشاهده نمود. این عنصر در واکنش‌های اسید و قلیایی در بسیاری واکنش‌ها با داد و ستد پروتون میان ماده حل شدنی و حلال نقش مهمی از خود نشان می‌دهد. هیدروژن به عنوان ساده ترین عنصر شناخته شده در دانش نظری بسیار کمک کار بوده‌است، برای نمونه از آن در حل معادله شرودینگر یا در مطالعه انرژی و پیوند و در نهایت پیشرفت دانش مکانیک کوانتوم نقش کلیدی داشته‌است.پراکسید یک ترکیب با ساختار ROOR است. گروه O-O در یک پراکسید، گروه پراکسید یا گروه پراکسو نامیده می شود. در یون‌های اکسید اما اتمهای اکسیژن ، حالت اکسیداسیونِ منفیِ یک (۱-) دارند.

ساده ترین پراکسیدِ پایدار، پراکسید هیدروژن است. پروکسیدها دارای حالت پاک کنندگی بر مواد ارگانیک هستند و به همین دلیل از این ماده در پاک کننده‌ها و مواد رنگ مو استفاده می‌شوند. کاربرد دیگر پروکساید درپزشکی و صنایع شیمیایی است و از آنها در فرایندهای سنتزی گوناگونی استفاده می‌شود. هیدروژن پروکساید با تولید سالیانه بیش از ۲ میلیون تن، مهمترین نوع پروکسایدها از نظر اقتصادی است. بیشتر پروکسایدها بسیار ناپایدار و خطرناک هستند و نمی‌توان آنها را انبار کرد.

خصوصیات هیدروژن پراکسید :

آب اکسیژنه تدریجا تجزیه شده و به آب و اکسیژن تبدیل می شود. این عمل در محیط بازی سریع تر و در محیط اسیدی کندتر از محیط خنثی صورت می گیرد. این ماده را نباید به مدت طولانی انبار نمود؛ زیرا ممکن است تجزیه و به آب تبدیل شود. براثر گردبرخی اجسام عمل تخریب آب اکسیژنه تسریع می گردد مانند گرد بی اکسید منگنز و گرد فلزات.

اگر بر روی محلول آب قدری از اجسام پایدار کننده مانند اسید فسفریک ، اوره ، اسید بنزوئیک و نظیر آنها بیفزایند، عمل تخریب بسیار کند می‌گردد. آب اکسیژنه اثر میکروب کشی ، بوبری و سفید کنندگی دارد چنانکه اگر یک تکه کالباس قرمز را درون ظرف محتوی آب اکسیژنه قرار دهیم پس از چند روز محتویات ظرف کاملاً بی‌بو است و بوی گندیده نمی‌دهد. آب اکسیژنه رنگها را نیز تخریب می‌کند به همین دلیل تکه کالباس درون ظرف بعد از مدتی بی‌رنگ می‌شود.

بسته بندی آب اکسیژنه :

هیدروژن پراکسید  در بشکه های 65 کیلوگرمی مارک ترک و آلمان و بشکه های 35 کیلوگرمی مارک کره موجود است.

قیمت خرید و فروش آب اکسیژنه :

شرکت کیمیا تهران اسید ، این محصول را با قیمت رقابتی و کیفیت استثنایی به فروش می رساند.

جهت خریداری محصول با مشاوران فروش ما تماس حاصل فرمایید. 

آب اکسیژنه

تاریخ:14-11-1397, 15:00

نویسنده:admin

آمار بازدید:30100

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

آب اکسیژنه چیست (آب اکسیژنه را بهتر بشناسید)

آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *