00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید

انواع باطری

انواع باطری

  1. باتری های لیتیم پلیمر: دارای نرخ تخلیه ولتاژ درونی کم و در صورتی که باتری هایی برای کارکرد با مدت زمان طولانی لازم دارید این گونه باتری ها مناسب هستند . باتری های لیتیم پلیمر در گوشی های موبایل به شکل های گسترده ای از این نوع باتری ها استفاده می شود و نسبت به قیمتشان بسیار مقرون به صرفه است.
  2. باتری هیبریدی نیکل – فلز : باتری هیبرید نیکل – فلز یا به اختصار NiMHخوانده می شوند باتری هایی با قابلیت شارژ مجدد هستند؛این باتری ها ارزان قیمتند. این باتری ها برخلاف باتری های لیتیم پلیمر نیازی به نگران بودن درباره تخلیه بیش از حد ولتاژ نیست. به عنوان مثال در مسواک های برقی از این نوع باتری استفاده می شود ودر صورتی که ولتاژ آن کاهش یابد کارایی مسواک کم می شود ؛ در ریش تراش های برقی هم از این نوع باتری ها استفاده می شود.
  3. باتری آلکالاین:همه ی ما از باتری های آلکالاین استفاده های فراوانی داریم. این باتری ها ارزان قیمت اند ، کارکرد آنها بسیار آسان و ایمن هستند.

معمول ترین نوع باتری های آلکالاین دارای ولتاژ نامی 2/1 ولت برای هر سلول آن است هر چند که در اوایل استفاده هر سلول آن 5/1 ولت ولتاژ دارد.

باتری های کتابی 9 ولتی نمونه ی بارز باتری های آلکالاین هستند.این نوع باتری دارای یک کابل ارتباط هستند ، مشکل آن ها در تخلیه سریع و نداشتن دوام طولانی مدت است. از باتری های آلکالاین در کارهای سیار می توان استفاده نمود.

  1. باتری های لیتیم – یون: تفاوت این باتری ها با باتری های لیتیم پلیمر فقط در اندازه لایه های شیمیایی مواد سازنده آنهاست که باتری های لیتیم-پلیمر سبک تر از باتری های لیتیم-یون هستند و مقاومت بیشتری در برابر شارژ بیش از حد و نشت مواد شیمیایی نسبت به باتری های لیتیم-یون دارند.از طرفی باتری لیتیم-یون از باتری های لیتیم-پلیمر ارزان تر است و چگالی انرژی آن هم بالاتر است.
  2. باتری مورد استفاده در خودرو ها:این نوع باتری ارزان است و نسبت به وزنش ولتاژ و جریانی بالایی را تامین می کند و شارژ آنها هم بسیار آسان است . این باتری ها از سرب ساخته می شوند که به آن اسیدی-سربی هم می گویند و برای مقاومت بیشتر و خواص بیشتر فلزات دیگری هم با درصد کمی به آن اضافه می شود که در بازار با نام کلسیم و... هم دیده می شوند.این باتری ها وزن بیشتری دارند و دوام آنها نسبت به باتری های پایه لیتیم و پایه نیکل کمتر است و در بین انواع باتری ها این نوع باتری کاربرد بیشتری دارد.
  3. باتری نیکل-کادمیوم: این نوع باتری جزو باتری های پایه نیکل است . اما به دلیل سمی بودن فلز کادمیوم این نوع باتری جای خود را به باتری هیدریدی نیکل-فلز داده است و فقط در کاربرد های خاصی از آن استفاده می شود.سرعت شارژ این نوع باتری نسبت به باتری های دیگر بسیار بالاست ولی قیمت آن ها هم نسبت به باتری های اسیدی بالاست.

ویژگی باتری های نیکل کادمیوم:

1-مقاومت داخلی کم

2-سرعت شارژ بالا

3- محدوده دمایی بالا

  1. باتری روی و اکسید جیوه:این باتری ها در سمعک استفاده می شوند.
  2. باتری نقره و فلز روی: این باتری در سفر های فضایی کاربرد دارد زیرا نسبت نیرو دهی به وزن آن مطلوب است.
  3. باتری فلز-کلرور: این باتری در اتومبی های برقی کاربرد دارد.

تاریخ:25-05-1396, 11:58

نویسنده:admin

آمار بازدید:2249

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :