00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید

حلال استون

حلال استون

حلال استون چیست ؟

استون مایعی روشن، بیرنگ، خنثی و بسیار فرار می باشد. این حلال دارای بوی مشخصی است و به آسانی مشتعل می شود. استون با حلال های آلی و آب در تمام نسبت ها مخلوط می شود.

قدرت حلال

استن حلال برای رزین های نیتروسلولز، سلولوئید، سلولز استات، سلولز اترها، سلولز استوبوتیرات ها، لاستیک کلره، اکثر رزین های طبیعی، موویلیت (پلی وینیل استات)، پلی وینیل کلرید کلردارشده (از نوع لاکی)، هوستافلکس M131 و M133 (وینیل کلرید / وینیل استات / دی کربوکسیلیک – اسید کوپلیمر)، اورزین B (کاربامات رزین)، پلی اکریلات ها، رزین های آلکید، نروولاک ها و تعدادی از رزین های مصنوعی دیگر می باشد. آن همچنین حلال خوبی برای چربی ها، روغن ها و نرم کننده های معمول می باشد.

دامار – شلاک، لاستیک، آسفالت، قیرها و پیچ، پلی ایزوبوتیلن، پلی استایرن (انواع لاکی)، موویتال B3UT و  B607 (پلی وینیل بوتیرال ها)، پلی وینیل کارپازول و رزین های فنولیک اصلاح شده با روزین تمام در استن غیر محلول اند. پلی وینیل کلرید اصلاح نشده، رزولهای بدون نرم کننده، رزین های فنل، ترپن، موویتال B3OH و BO6OH (پلی وینیل بوتیرالها) در استون فقط با اشکال حل می شوند. پلی وینیل فرمال در استون ورم می کند.

کاربردهای استون

استون حلال بسیار فرار و ماده افزودنی با ارزشی برای لاک های بر پایه نیتروسلولز، سلولز استات و سلولز اترها می باشد، زیرا دارای قدرت حلال عالی است. این خاصیت همچنین هم چنین برای بسیاری از رزین های طبیعی و روغن ها خیلی با ارزش می باشد.

محلول های سلولز، استرها در استون با ویسکوزیته خیلی کم مشخص می باشند. ویسکوزیته محلول های لاکی بر پایه سلولز استرها را می توان به این ترتیب به طور محسوسی با اضافه کردن مقادیر کمی استون کاهش داد. استون به ویژه برای تهیه لاک های سریع خشک شونده مناسب است، زیرا دارای فراریت بالا می باشد. محلول های دارای جامدات خیلی زیاد را ممکن است با بکار بردن استون تهیه کرد. بنابراین استون اغلب برای اضافه کردن به ماستیک ها و چسب های ساخته شده از نیتروسلولز یا سلولوئید مصرف می شود. در هر صورت در بیشتر موارد می توان بجای آن تماما متیل استات به کار برد.

استون عموما به عنوان یک حلال با نقطه جوش پایین برای استخراج با حلال و تمیز کردن شناخته شده است. استون به لاستیک حمله نمی کند. مقادیر زیاد استون برای ژلاتینه کردن نیتروسلولز در ساخت باروت بی دود بکار می رود. استون تقریبا به عنوان یک حلال یا عامل متورم کننده در تولید ریون و فیلم غیر قابل اشتعال از سلولز استات ضروری است.

استون در حدود 300 برابر حجم خودش استیلن را حل می کند. این محلول به صورت جذب شده به داخل بعضی مواد دارای خلل و فرج در مخازن فولادی به نام گاز دیرسوز در بازار عرضه می شود. استون برای تعدادی واکنش های شیمیایی مصرف می شود. به ویژه به عنوان یک محیط واکنش در تهیه مواد به علت قدرت حلالیت خوب و پایداری اش در برابر اکسایش کاربرد دارد. انواعی مطابق با DAB6 و  DAB7R5 برای مصرف های شرح داده شده در بالا در بازار موجود است.

مراقبت های ویژه در کار با استون ضروری است، زیرا دارای نقطه اشتعال خودبه خود پایین و فراریت زیاد می باشد اگر چه در اغلب موارد استون از نظر فیزیولوژی حلالی بی ضرر می باشد، اما قرار گرفتن طولانی در هوایی که دارای غلظت زیاد استون می باشد، سبب سردرد و مریضی می شود. در موارد معینی این حالات می تواند ساعت ها بعد از قرار گرفتن در معرض این ماده صورت گیرند. در هر حال تاکنون مسمومیت های جدی گزارش نشده اند.

ظروف خالی تمیز نشده که قبلا دارای استون یا مخلوط های استن بوده اند در دسته III a نمره 6 از قوانین حمل و نقل راه آهن آلمان دسته بندی می شوند.

خواص استون

هیدروکربن و استون که مرغوب باشند دارای خواص و ویژگی هایی هستند که باعث می شود در صنعت کاربرد فراوانی داشته باشند.

استون یکی از فرآورده های نفتی است با فرمول شیمیایی (CH3)CO2 که این ماده از تقطیر نوعی از مواد نفتی به نام استات کلسیم ساخته می شود این ماده دارای ماهیت فرار با بویی تند و قابل اشتعال بسیار شدید می باشد.

این ماده به عنوان حلال نیز استفاده می شود. در بیشتر مواقع و به صورت عامیانه از این ماده برای از بین برد یا حل نمودن لاک استفاده فراوان می شود. این ماده عموما دارای دانسیته 780-800 ، فلش پوینت 58 درجه و دمای یخ زدگی 95- درجه می باشد.

استون به طور طبیعی بسیار سمی می باشد. امروزه دانشمندان بر آن شده اند تا ماده ای را بسازند که دقیقا خاصیت استون را دارا باشد ولی خاصیت سمی بودن را نداشته باشد. این امر به خصوص در کشورهای پیش رفته به وقوع پیوسته به طوری که قانون منع استن های سمی در این کشورها اجرا می شود.هنگامی که خانم ها برای از بین بردن لاک استفاده می کنند این ماده سمی از طریق نقطه آخر ناخن جذب بدن می شود و از این طریق بیماری های زیادی از جمله سرطان را برای انسان ها بوجود میارود. استون در این رده دارای گرید 93 می باشد ولی استونی که می خواهد سمی نباشد باید دارای گرید 99 باشد که در ایران به ندرت ساخته می شود.

کاربرد استون در صنعت

استون دارای گریدهای متفاوتی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند مثلا استون های مورد استفاده عامیانه دارای گرید 93 می باشند. از این استون در صنعت رنگ و چسب بسیار استفاده می شود. از این ماده در صنایع پلاستیک و نیز در ساخت الیاف مصنوعی و در صنایع داروسازی و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

تاریخ:13-09-1398, 15:21

نویسنده:admin

آمار بازدید:4000

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *