00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید

سرکه چیست ؟

سرکه چیست ؟

آشنایی با سرکه

سرکه مایع ترشی است که از اکسید شدن اتانول موجود در آب سیب، آبجو و موادی از این قبیل به دست می آید. معمولا 3 تا5 درصد از حجم سرکه ها، اسید استیک می باشد. سرکه های طبیعی، اسید تارتاریک و جوهر لیموی کمتری دارند. سرکه معمولی افزون بر داشتن آنتی بیوتیک های طبیعی، پس از تخمیر دارای اسید آمینه های بیولوژیک می شود، در صورتی که در سرکه مصنوعی این ماده مهم وجود ندارد. سرکه طبیعی ناظم متابولیسم بدن می باشد، چون ترشح بزاق را زیاد می کند، ترشح بزاق از نظر علم بیو شیمی، دارای مقدار زیادی مواد پروتئینی است که غذا را بهتر حل و هضم می کند. همچنین اختلاط سرکه با بزاق دهان، از دندان ها در برابر فساد دفاع می کند. سرکه محرک بدن است و برای پاره ای از داروها، مانند آتروپینف ضد تریاک محسوب می شود. مدت ها پیش سرکه را عامل سرطان زا می دانستند، ولی هم اکنون تا اندازه ای آنرا عامل مبارزه با مواد تولید کننده سرطان به حساب می آورند. در رژیم نمک خوردن سرکه مناسب است، چون سرکه نمک موجود در میوه ها را تحریک و زیاد نموده و از راه عرق کردن بدن خارج می نماید. در رژیم گوشت نیز همین گونه در رژیم روماتیسم بایستی سرکه را با انگور فرنگی سبز و عسل مخلوط کرده و میل نمایند، سرکه با داشتن مواد معدنی بسیار نافع است.

در این زمان چون اشخاص مسنی که سرکه طبیعی درست می کردند از دنیا رفته و درست کردن سرکه سنتی رو به فراموشی می رود و کسی رغبت به درست کردن آن ندارد و اغلب مردم به مصرف سرکه های موجود در بازار اکتفا می کنند که به طریقه صنعتی تهیه شده و مواد اولیه آن از پالایشگاه های گاز به عمل میاید یا اگر هم از میوه جات بعمل آمده باشد باز به روش صنعتی است و مصرف این نوع سرکه نه تنها خواص عدیده و بسیار مفید سرکه طبیعی را ندارد بلکه برای سلامتی بدن مضر می باشد مثلا باعث تهوع در مبتلایان به زخم معده می گردد، لذا بر این شدم که به تهیه سرکه طبیعی سنتی بپردازم و آنچه در اینجا مینیوسم فقط تجربیات چندین ساله خودم می باشد و از کسی نیاموخته ام که امید است مورد استفاده عزیزان قرار گیرد و از این نعمت برخوردار شوند.

درست کردن سرکه شبیه به زراعت کردن در مزرعه است ومایع سرکه ای که اضافه می کنیم دارای باکتریی به نام استوباکتر است و همانند بذری می باشد که در مخلوطی از آب و نمک و هر میوه ای که می خواهیم از آن سرکه تهیه کنیم می ریزیم و این باکتری را که برای بدن بسیار مفید است در این محیط که مانند زمین می باشد پرورش می دهیم. در بزاق دهان صدها نوع باکتری مضر و مفید وجود دارد و باکتری موجود در سرکه باعث از بین رفتن باکتری های مضر در دهان و دستگاه گوارش می شود مانند باکتری که باعث زخم معده و باکتری های که موجب بد بویی دهان و معده است. در شرع مقدس اسلام بر مصرف سرکه طبیعی تاکید شده است.

انواع سرکه

سرکه یکی از مواد غذایی به حساب می آید که مصرف زیادی را در خانواده ها به خصوص خانواده های ایرانی دارد. می توان بطور کلی سرکه ها را به دو دسته ی صنعتی و سنتی تقسیم کرد، بد نیست با خواص و مضرات هریک آشنا شویم:

تولید سرکه در صنعت به دو روش مختلف صورت می گیرد، در روش اول، سرکه را با استفاده از خود میوه ها تهیه می کنند. میوه هایی که برای تولید سرکه بکار برده می شوند، باید دارای کربوهیدرات بالایی باشند یعنی یا میزان نشاسته آنها زیاد باشد یا به اندازه کافی، شیرین باشند.

 

تاریخ:13-09-1398, 10:46

نویسنده:admin

آمار بازدید:1869

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب : اسید استیک, اسید استیک خوراکی, ایمنی اسید استیک, سرکه چیست, سرکه انگور, قیمت اسید استیک, فروش اسید استیک, بهترین استیک تهران, استیک چیست, اسید

محصولات مرتبط

سرکه چیست ؟

اسید کلریدریک

سرکه چیست ؟

اسید لاکتیک

سرکه چیست ؟

اسید نیتریک

سرکه چیست ؟

اسید سیتریک

مقالات مرتبط

سرکه چیست ؟

ایمنی اسید استیک

سرکه چیست ؟

تولید اسید استیک

سرکه چیست ؟

اسید استیک

سرکه چیست ؟

سرکه انگور