00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » قیمت مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی

قیمت مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی

قیمت مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی

خرید مواد شیمیایی

7- مشتقات سدیم

 • تری سدیم فسفات

 

تری سدیم فسفات

تری سدیم فسفات یک ترکیب شیمیایی امولسیون کننده ، قلیایی قوی با ph معادل 12 است و در آب به راحتی قابل حل می باشد. در صنایع غذایی به وفور استفاده می شود به طوری که از این ترکیب برای بهبود بافت پنیر و حفظ لزجت شیر و جلوگیری از جدا شدن فاز آبی در شیر منجمد ، استفاده می شود. نوعی ترکیب از سدیم و فسفر است. این ماده در تولید لاستیک ، شوینده ها و چاپ عکس کاربرد دارد. در پودرهای لباس شویی و صنایع تصفیه برق آبی باعث از بین رفتن سختی آب می شود، همچنین به عنوان مواد نگهدارنده نیز گزینه خوبی به حساب می آید. این ماده به عنوان رطوبت گیر نیز کاربرد فراوانی دارد.

 • تری پلی فسفات سدیم

تری پلی فسفات سدیم 

 

تری پلی فسفات سدیم یک پلیمر معدنی چند وجهی است که کاربرد بسیار وسیعی در صنایع شیمیایی دارد. این پلیمر سنتزی ماده اولیه بسیار مهم برای صنایع پاک کننده به حساب می آید. امروزه تمامی پودرهای سنتتیک حاوی 30 تا 50 درصد STPP می باشد که اجزای اصلی و اساسی آنها می باشد.

 • سیترات سدیم 

امن و خواص غیر سمی : از آنجا که مواد خام اولیه برای تهیه سدیم سیترات از غذا ، که کاملا امن و قابل اعتماد است ، آسیب به سلامت انسان نمی رساند.زیست تخریب پذیر است : سدیم سیترات مقدار زیادی از آب های طبیعت ، بخشی از اسید سیتریک است، که هر دو هم زیستی در همان سیستم می شود. اسید سیتریک در آب با اکسیژن ، گرما ، نور ، اسید ، باکتری ها و میکروارگانیسم ها ، آن است که به آسانی زیست تخریب پذیر است.توانایی یک یون فلزی کمپلکس.حلالیت عالی و حلالیت با یون های فلزی دارای توانایی کمپلکس خوب از یون های فلزی دیگر ، مانند یون های سیترات سدیم نمک قلیایی ضعیف است، سازگاری با اسید PH افزایش درجه حرارت آب.دارای عملکرد خوب و یک بافر برای تنظیم مورد استفاده مهم تشکیل شده است.PH بافر را می توان قوی و در نتیجه مناسب در تغییرات خاصی در یک طیف گسترده ای از PH سیتریک . علاوه بر این سدیم سیترات نیز دارای خواص و ثبات بسیار عالی می باشد.

 

سیترات سدیم

 

 • استات سدیم 

این نمک بی رنگ دارای موارد استفاده وسیعی است. از جمله استفاده های آن می توان به استفاده در صنعت نساجی برای خنثی سازی ضایعات اسید سولفوریک اشاره کرد. در تولید لاستیک مصنوعی ، برای جلوگیری از سدیم استات استفاده می شود. در تولید لباس های پنبه ای کتان سدیم استات برای جلوگیری از تجمع الکتریسیته ساکن به کار می رود. این نمک در عکاسی و رنگ نیز کاربرد دارد.

 

استات سدیم

 

 • سود پرک

در صنایع غذایی : صنعت شیر ، کنسرو سازی ، شیرین کردن زیتون ، تصفیه آب ، تولید شکلات ، تولید کاکائو و کارامل ، شستشوی سبزیجات و میوه ها ، نوشابه سازی ، تصفیه روغن ، تولید قند و شکر.در صنایع فلزات و آبکاری : فلز ، روی ، آلومینیوم ، گالوانیزه و آبکاری ، شیشه.در صنایع دارو سازدر صنایع آرایشی بهداشتیدر صنایع الکل سازیدر صنایع باطریسازی و خنثی سازی اسیددر صنایع کاشی و سرامیکدر صنایع تولید شوینده ها و صابوندر صنایع کاغذ سازی و کارتن سازیدر صنایع تولید چربی گیر و جرم گیردر صنایع نساجی و چرمدر صنایع رنگ رزیدر صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در صنایع تولید مواد شیمیاییدر صنایع ابریشم مصنوعیدر آزمایشگاه ها برای تعیین غلظت اسیدها در آزمایش هادر صنایع تولید چسبدر صنایع به عنوان ماده ضد عفونی کننده و احیا لاستیک

 

سود پرک

 

 • هگزا متا فسفات سدیم

بلورهای سفید رنگی می باشد که بی پوست و در آب حلال است اما حلال های آلی قابل حل نیست. شناسه پاپ کم این ماده 24968 است. این ماده جاذب رطوبت هواست و به دلیل اینکه با یون های فلزی مثل کلسیم، منیزیوم، کبالت و آهن تشکیل محلول می دهد. در صنعت تصفیه آب کاربرد دارد. به دلیل اینکه این ترکیب مخلوطی از پلیمرهای متافسفات است سدیم پلی متافسفات نیز نامیده می شود. سدیم هگزا مت فسفات در اثر حرارت دادن به مونو سدیم ارتوفسفات، مونو سدیم پیروفسفات تولید می شود. در مرحله بعدی در اثر گرمادهی به پیروفسفات سدیم هگزا متا فسفات تولید می شود. این ترکیب در محلول های آبی و خصوصاPH های اسیدی به سدیم تری متا فسفات و سدیم ارتوفسفات تجزیه می شود.

 

هگزا متا فسفات سدیم

 

 • سود گرانول عرب

سود پرک یا سود سوز آور با فرمول شیمیایی NaOH یکی از مهم ترین مواد شیمیایی جهان است.سود سوزآور یا همان هیدروکسید سدیم یکی از پرمصرف ترین مواد شیمیایی در دنیا شناخته شده است.

 • دی سدیم هیدروژن فسفات

از نمک های فسفاته بوده که جهت تنظیمpH و جذب آب در محصولات غذایی از جمله انواع پنیرها، تغلیظ شیرو در تولید انواع ماکارونی کاربرد دارد. از دیگر مصارف آن در تصفیه آب می باشد که البته شایان ذکر است که نمک های فسفاته وارد شده توسط این نمایندگی در دو گرید خوراکی و صنعتی می باشد که در خصوص تصفیه آب از گرید صنعتی آن استفاده می گردد.شکل ظاهری پودری سفید و جاذب الرطوبه است.

 

دی سدیم هیدروژن فسفات

 

 • منو سدیم فسفات

مونو سدیم فسفات ترکیبی از سدیم و فسفات است. به همین دلیل است که اغلب در محصولات دندان پزشکی با توجه به ویژگی های مینایی در مرمت دندان ها مصرف می شود، و گاهی اوقات در پزشکی به عنوان داروی ضد یبوست نیز استفاده می شود. گاهی از منو سدیم فسفات در خمیر دندان همراه با مواد دیگر به منظور جلوگیری از پوسیدگی و بازگرداندن مینا از دست رفته استفاده می شود، همچنین می توان منو سدیم فسفات را بطور جداگانه و به عنوان یک پاک کننده دندان و محافظ خریداری کرد. بیشتر اوقات، مونوسدیم فسفات بی رنگ و بی بو و بصورت کریستال یا پودر ارائه می شود در حالی که شرکت مینار قادر است محلول 50% این ماده را نیز ارائه نماید. منو سدیم فسفات در زمینه بهداشت دهان و دندان بطور کلی همراه با آب به نسبت یک به چهار و نیم حل می شود . این ترکیب را می توان بطور مستقیم به دندان به منظور بازگرداندن مینا و جلوگیری از بیماری های دندان و لثه استفاده نمو. در برخی از موارد منو سدیم فسفات را در خمیر دندان و دهان شوی بکار می برند.

 

منو سدیم فسفات

 

 • هیپوفسفیت سدیم 

 این محصول برای حکاکی روی شیشه در لامپ محصولات دیگری به کار می رود.در تولید کریستال کاربرد دارد.کاربرد در مات کاری شیشه آلات.در تهیه کریولیت مصنوعی کاربرد دارد.در صنایع فولاد ، سرامیک ، ریخته گری و تهیه فروآلیاژها و .... معرفی می گردد.

 

هیپوفسفیت سدیم

 

 • متابی سولفیت سدیم

یک ترکیب غیر آلی است این ماده گاهی اوقات به عنوان دی سدیم نامیده می شود. از این ترکیب معمولا به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده ، آنتی اکسیدان و نگهدارنده استفاده می شود. سدیم متا بی سولفیت پودر کریستال شده سولفور دی اکسید با چگالی بین 1 تا 1.2 کیلوگرم بر لیتر است و در دمای بالای 120 درجه سانتی گراد تجزیه می گردد. اگر محفظه ای که محلول در آن واقع شده کاملا عایق بندی نشده باشد به سرعت با رطوبت هوا ترکیب شده و اکسیده می گردد. مقدار آب جذب شده توسط محصول در محفظه بسته به میزان نفوذ بستگی دارد که آن نیز به نوبه خود به درجه حرارت و رطوبت نسبی بستگی دارد. در شرایط نگهداری غلط، ممکن است به تشکیل دانه های سخت در محصول منجر گردد.

 

متا بی سولفیت سدیم

 

 • سولفور سدیم

سولفور سدیم آتش زا می باشد و با آب ، رطوبت و سایر مواد شیمیایی و فلزی واکنش داده ، لذا بایستی در جای خشک و خنک و دور از تابش خورشید و در انبارهای سر پوشیده نگهداری شوند.

 

سولفور سدیم

 

 • متا سیلیکات سدیم

متا سیلیکات سدیم

سیلیکات سدیم طبق تعریف راهنمای فناوری شیمیایی نوشته فون وگنر ترجمه 1892 نوعی سیلیکات قلیایی حل شدنی می باشد که اولین بار توسط ون هلمونت در سال 1640 کشف شد.

سیلیکات سدیم همچنین به نام آب شیشه که به صورت جامد در دسترس است. انواع محلول مایع آن در صابون سازی ، پاک کننده های صنعتی ، چسب ، سیمان سازی ، رنگ ، قالب ریخته گری ، پایدار سازی پراکسید و کنترل خوردگی در لوله های آب و پیش ماده سیلیس مخلوط زئولیت کاربرد دارد.

 • بنزوات سدیم

سدیم بنزوات یک ماده نگهدارنده غذایی است که در محیط های اسیدی از فعالیت باکتری ها و قارچ ها جلوگیری می نماید. این ماده بیش از همه در غذاهای اسیدی مثل چاشنی های سالاد ( سرکه ) ، نوشابه های گازدار (اسید کربنیک) ، مرباها و آبمیوه ها ( اسید سیتریک ) ، ترشیجات ( سرکه ) و سس ها استفاده می شود. همچنین در مواد دیگر مانند برخی داروها و شامپوها نیز به کار می رود. سدیم بنزوات را بر روی محصول با همین نام یا E211 مشخص می کنند. این ماده در مواد آتش بازی به عنوان سوخت ترقه های موشکی به کار می رود زیرا به سرعت می سوزد و صدای سوت تولید می کند. بنزوات سدیم از خنثی سازی اسید بنزوئیک توسط هیدروکسید سدیم حاصل می شود. اسید بنزوئیک به مقادیر کم در آلو ، گوجه ، دارچین ، میخک و سیب یافت می شود. با این که اسید بنزوئیک نگهدارنده ی موثرتری است اما معمولا از بنزوات سدیم به عنوان نگهدارنده غذایی استفاده می شود زیرا اسید بنزوئیک به خوبی در آب حل نمی شود. غلظت مجاز به عنوان نگهدارنده غذایی توسط FDA به 0.1 % وزنی محدود شده است.

 

بنزوات سدیم

 

 • سیلکوفلوراید سدیم

. عامل اپاسیته شیشه های اپال می باشد.به عنوان کاتالیزور در تولید آلومینیوم استفاده می شود.در صنایع شیشه جایگزینی مناسب برای کربولیت می باشد.

در صنایع آلومینیوم نیز استفاده می شود.

 

سیلکو فلوراید سدیم

 

 • ادتا

ادتا یا آمینو پلی کربوکسیلیک اسیدی است که ماده ای بیرنگ و قابل حل در آب است. وزن مولکولی ادتا g.mol-1 24.292 است. این ترکیب برای اولین بار در سال 1935 توسط مونز در اثر اختلاط اتیلن دی آمین و کلرو دی استیک اسید ایجاد شد. امروزه ادتا از واکنش اتیلن دی آمین، فرمالدهید و سدیم سیانید سنتز می شود.

 • مولیبدات سدیم

مولیبدات سدیم ماده ای ضد خوردگی است که در اکثر صنایع شیمیایی . پتروشیمی، صنایع آب و پیگمنت سازی کاربرد دارد.آمونیوم مولیبدات ماده اولیه در بسیاری از صنایع شیمیایی می باشد.اکسید مولیبدن خالص و پیگمنت سازی.فرو مولیبدن، فرو آلیاژ مورد استفاده برای سخت کردن سطوح فلزی مورد استفاده در صنایع ساخت استیل ، صنایع نظامی و قطعه سازی و فرآوری محصولات فولادی می باشد.چربی گیر صنعتی ( تگزاپن 5% ) دارای ماده حفاظت کننده ضد خوردگی برای چربی زدایی از کلیه سطوح فلزی در صنایع خودروسازی، لوازم خانگی، آبکاری و قطعه سازی ها.

 

مولیبدات سدیم

 

 • فلوراید سدیم

فلوراید عنصری است که به طور طبیعی در آب ، خاک و هوا یافت می شود . زمانی که فلوراید به صورت خوراکی به میزان مناسب مصرف شود دندان را مقاوم کرده و از پوسیدگی پیشگیری خواهد شد . فلوراید یک عامل شناخته شده در مقابله با پوسیدگی دندان است . پوسیدگی دندان هنگامی رخ می دهد ، باکتری های تولید کننده اسید مینای سخت محافظت کننده دندان ها را حل می کنند . فلوراید به تقویت مینا کمک می کند و همچنین می تواند به ترمیم آسیب هایی که قبلا رخ داده است ، نیز کمک کند . گرچه فلوراید در آب آشامیدنی شهری یافت می شود یا به آن اضافه می شود ، در برخی مناطق آن را به آب اضافه نمی کنند . اگر چنین منطقه ای زندگی می کنید ، دندان پزشکتان ممکن است یک مکمل فلوراید را به شکل قطره ، قرص یا ویتامین برای شما تجویز کند .

 

فلوراید سدیم

 

 • بی کرومات سدیم

دی کرومات سدیم ترکیبی شیمیایی با فرمول شیمیایی Na2CrO4، مایعی زرد رنگ و جاذب رطوبت بوده و به فرم های تترا، هگزا و دکا هیدراته وجود دارد. این ماده واسطه استخراج سنگمعدن کروم است.

 

بی کرومات سدیم

 

 • سدیم لوریل سولفات

سولفات لاریل سدیم به اختصار SLS با فرمول NaC12H25SO4 یا سدیم دودسیل سولفات SDS یا ماده نزدیک به آن سولفات لوریل سدیم یا سولفات لاریل اتر سدیم ( سدیم لوریل اتر سولفات) sodium laurylether sulfate به اختصار SLES رایج ترین سولفات های سطح فعال آنیونی (مواد فعال سطحی آنیونی) از پاک کننده های سنتزی با قدرت زیاد و به طور دقیق تر جزو سورفاکتنتها (مواد فعال سطحی یا مواد موثر) می باشد.

 • سولفیت سدیم

سولفیت سدیم ترکیبی متشکل از گوگرد و سدیم است و به عنوان سفید کننده نیز کاربرد دارد.

 

سولفیت سدیم

 

 • استئارات سدیم

استئارات سدیم نمک سدیمی کربوکسیلیک اسید 18 کربنه اشباع شده می باشد، صابون مصرفی در پودرهای شوینده است. این ماده از خنثی شدن استئاریک اسید با سود بدست می آید. این صابون کاملا در آب محلول است. این جامد سفید رنگ رایج ترین صابون می باشد. این صابون در بسیاری از انواع دئودورانت های جامد، لاستیک، رنگ های لاتکس و جوهر یافت می شود و جزئی از برخی افزودنی های مواد غذایی و طعم دهنده غذا است.

 

استئارات سدیم

 

 • تیوسیانات سدیم

ترکیبی سفید یا بی رنگ، بدون بو، بلوری با طعمی نمکی و خنک کننده است که به عنوان معرف مورد استفاده قرار می گیرد.

 • سدیم ساخارین

ساخارین که از آن به عنوان شکر مصنوعی نیز یاد می شود ، بلورهای سفید رنگی با دمای ذوب 224 درجه سانتی گراد هستند که حدود 550 بار بیشتر از ساکاروز (قند معمولی) شیرین است . از این ماده به شکل گسترده ای به عنوان شیرین کننده استفاده می شود . استفاده از ساخارین در آمریکا به علت سرطان زا بودن ممنوع است . نام های دیگر ساخارین این ترکیب با نام های E954  و BENZONIC SULFINIDE  نیز شناخته می شود.

 

سدیم ساخارین

 

 • آلژینات سدیم

آلژینات سدیم ( نمک سدیم اسید آلژنیک) نوعی صمغ است که از یک جلبک دریایی به دست می آید.

هم در آب گرم و هم درآب سرد قابل حل است و از آن برای ساخت ژل در انواع سس ها، ژل های دسری و پودینگ ها و غیره استفاده می شود.

در واکنش با نمک های کلسیم یا اسیدها ژلهایی غیرقابل برگشت تشکیل می دهد. این صمغ خواص سفت کنندگی، اتصال دهندگی و تشکیل ژل دارد و آن را به ژل های دسری، سس ها، پودینگ ها و غیره می افزایند. همچنین از این صمغ به عنوان لفاف خوراکی برخی از غذاهای فرآوری شده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آلژینات سدیم

 

8- مشتقات پتاسیم

 • پرمنگنات پتاسیم

 پرمنگنات پتاسیم ترکیبی معدنی با فرمول شیمیایی KMnO4 می باشد. نمک آی از یون های +K و -MnO4 تشکیل شده است. قبلا به آن پرمنگنات و پتاس هم می گفتند. پرمنگنات ماده ای اکسنده بسیار قوی می باشد. در آب محلول است و محلولی به رنگ ارغوانی تولید می کند که از تبخیر آن بلورهای منشوری و درخشان به رنگ ارغوانی بسیار تیره (مایل به سیاه) برجای می ماند. در این ترکیب منگنز با عدد اکسایش 7+ حضور دارد. این ماده با گلیسیرین واکنشی شدید می دهد و هیچگاه این دو ماده را کنارهم انبار نکنید و روی یکدیگر نریزید.

 • یدید پتاسیم

 

پتاسیم یدید یکی از مشتقات مهم ید در داروسازی و ضدعفونی کننده ها و صنعت پلیمر می باشد. این ترکیب برخلاف یدات پتاسیم به نور مستقیم و رطوبت حساس بوده و غالبا تحت چنین شرایطی به ید مولکولی اکسید می گردد و رنگ آن از سفید به زرد کم رنگ تغییر می یابد.

 • هیدروکسید پتاسیمهیدروکسید پتاسیم

ترکیبی سفید رنگ با قدرت بازی بسیار بالا است که با فرمول شیمیاییKOH نشان داده می شود و با نام های هیدروکسید پتاسیم، پتاس، پتاسیم کاستیک، پتاس سوزآور و پتاسیم پرک نیز شناخته می شود. بر خلاف هیدروکسید سدیم، هیدروکسید پتاسیم عاری از کلر می باشد و در نتیجه می توان ازآن برای خنثی سازی محلول ها و موادی که باید در عدم حضور کلر خنثی شوند استفاده کرد. هیدروکسید پتاسیم نسبت به مقدار بیشتری در آب حل می شود. هدروکسید پتاسیم، جامدی بی بو، سفید و ناهموار است که اغلب محلول درآب است و در ساخت صابون، به عنوان الکترولیت در باتری های قلیایی و در قلیایی و در آبکاری الکتریکی، لیتوگرافی و رنگبرها استفاده می شود.

 • سیترات پتاسیمسیترات پتاسیم

ضد سنگ های ادراری یا قلیایی کننده ادرار یا قلیایی کننده ادرار ( در درمان سنگ های سیستینی یا اوراتی یا پیشگیری از آنها. بزرگسالان : در موارد کمی خفیف تا متوسط سیترات ادرار، ابتدا مقدار 8.1 گرم سه بار در روز همراه با غذا مصرف می شود. در موارد کمی شدید سیترات ادرار ابتدا مقدار 16.2 گرم سه بار در روز همراه با غذا یا طی 30 دقیقه بعد از غذا یا قبل از خواب، یا 62.1گرم چهار بار در روز همراه با غذا یا طی 30 دقیقه بعد از غذا یا قبل از خواب مصرف می شود. حداکثر مقدار مصرف 8.10 سیترات پتاسیم است.به عنوان قلیایی کننده سیستمیک، قلیایی کننده ادرار و ضد سنگ های ادراری همراه با اسید سیتریک.به عنوان قلیایی کننده ادرار و ضد سنگ های ادراری همراه با سیترات سدیم.به عنوان بافر خنثی کننده اسید معده (پیش از بیهوشی برای کاهش خطر پنومونی ناشی از آسپیراسیون اسید در بیمارانی که در معرض خطر قرار دارند).

9- سایر مواد پودری

 • نمک راشل

از این نمک بیشتر به عنوان بافر و مهار کننده یون های فلزی در صنایع غذایی استفاده می شود.

 

نمک راشل

 

 • نشادر

کلرید آمونیوم دارای وزن مولکولی 53.5 بوده و همچنین نشادر و نمک آمونیاکی از دیگر نام های این ماده می باشد. کلرید آمونیوم پودر سفید رنگ بوده ، طعم آن خنک ، شور و گاهی اوقات تند نیز می باشد. این ماده محلول در آب و گلیسیرین و کمی محلول در الکل بوده و در دمای 350درجه سانتی گراد تصعید می شود. این ماده به دلیل داشتن یون cL دارای خاصیت اسیدی در سه حالت فیزیکی بخار ، مایع و جامد می باشد.

 

نشادر

 

 • کربن اکتیو

کربن اکتیو یا activated carbon ( کربن فعال ) به گروهی از مواد کربنی با پوکی و سطح داخلی بالا اطلاق می شود که به دلیل مساحت داخلی قابل توجه، ساختار پوک و منفذی ، ظرفیت جذب بالا، قابلیت فعال سازی مجدد سطح و همچنین قیمت پایین در مقایسه با جاذب های غیرآلی مانند زئولیتیک، ماده منحصر به فردی می باشند. کاربرد مهم و قابل توجه در جداسازی بو ، رنگ ، مزه های غیر دلخواه از آب در عملیات های خانگی و صنعتی ، بازیافت حلال، تصفیه هوا به ویژه در رستوران ها ، صنایع غذایی و شیمیایی می باشد.

کربن اکتیو از پیرولیز مواد کربنی از قبیل چوب ، زغال سنگ ، هسته یا پوسته میوه ها مانند پوسته نارگیل حاصل می گردد و در مراحل بعدی تحت عملیات فعال سازی قرار می گیرد. پیرولیز مواد کربنی، بدون حضور هوا، باعث تخریب مولکول های غیر آلی می شود که یک ماده پودری کربنی از آن ایجاد خواهد شد. جسم تولید شده دارای سطح ویژه و تخلخل بالایی می باشد. سه فرآیند اصلی برای فعال سازی کربن در نظر گرفته می شود: 1. فعال سازی با بخار 2. فعال سازی با دی اکسید کربن 3. فعال سازی شیمیایی.

 • کربوکسی متیل سلولز

کربوکسی متیل سلولز : کربوکسی متیل سلولز عبارت است از یک گرد سفید رنگ، بی بو، بدون رنگ، قابل تعلیق در آب و تحت شرایط نرمال غیر قابل تخمیر می‌باشد. از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی مورد لزوم در محیط استفاده معمولا از آن به جای نشاسته و مواد طبیعی محلول در آب که نسبتا گران ‌قیمت هستند مانند آلژینات سدیم، حنزه ایرلندی، صمغ تراگاکانت و ژلاتین استفاده می‌گردد. به دلیل جهات اقتصادی آن در سال های اخیر مورد توجه خاص قرار گرفته است و پیشرفت‌ های عمده‌ ای در تکنولوژی و کیفیت و کاربری این محصول صورت گرفته است.

 

کربوکسی متیل سلولز

 

 • کتراک

کتراک از جمله مواد غیر منفجره شیمیایی در معادن می باشد که با استفاده از اعمال نیروی کشش در دیواره چال باعث شکست سنگ می گردد . کتراک به گونه ای عمل می کند که گاز و حرارت بالایی تولید نکرده ولی عمل شکست را تقریبا مانند انفجار انجام می دهد.

 

کتراک

 

 • کربومر

میتوان به شکل طبیعی و صنعتی تولیدکرد. اگر فرمول آن از E جزو ویتامین های قابل حل در چربی است و خانواده توکو فرول ها را گرد هم آورده است. برای پوست ویتامین E ویتامین آلفاتوکوفرول آغاز شود طبیعی و اگر با دل آلفا توکوفرول شروع شود یعنی صنعتی است آلفا توکوفرول فعالیتی آنتی اکسیدانی دارد و از جالب ترین نوع توکوفرول ها است .

 • سیلیس

سیلیس یا اکسید سیلیسیم با فرمول شیمیایی Sio2 فراوان ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین است . سیلیس در طبیعت به صورت آزاد و یا بصورت ترکیب با سایر اکسیدها وجود دارد . نام سیلیس از واژه لاتین silicon  به معنی سنگ سخت ، سنگ آتش زنه یا سنگ چخماق گرفته شده است . نام سیلیس برای کلیه کانی هایی با فرمول عمومی sio2 برده می شود . این کانیها با فرمول شیمیایی یکسان تشکیل پولی مورفهای معروفی را می دهند که در گروه کواترز قرار می گیرند . کواترز در حالت خاص بصورت در کوهی ظاهر می گردد که در چنین حالتی تمام خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را آشکار می کند . کواترز در مقابل اسیدها و بازها حساس نیست ولی در مقابل اسید فلوئوریدریک ، حساس و تاثیر پذیر می باشد . از نظر بافت و ساختمان داخلی هر کدام از اتم های سلیسیم به وسیله 4 اتم اکسیژن بصورت تترائدر محاط شده است . کواترز دارای سختی 7 در مقیاس جدول موس و وزن مخصوص 2/65 میلی باشد . ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی سیلیس ، تعیین کننده کیفیت و موارد مصرف آن در هر یک از صنایع مورد استفاده می باشد .

 

سیلیس

 

 •  فرو منگنز

عنصر منگنز در صنایع متالوژی ، شیمی، الکترونیک، سرامیک، تولید لاک های رنگی و ... کاربرد دارد. از سنگ منگنز عمدتا برای تولید فرومنگنز و از آلیاژهای آن در ترکیب چدن و فولاد استفاده می گردد. عیار منگنز در متالوژی عمدتا در تولید فرومنگنز (80-50 درصد منگنز) و لعاب آیینه کاری (35-15 درصد منگنز) می باشد.

 

فرومنگنز

 

 • آهک هیدراته

آهک خالص سفید رنگ است ولی با وجود ناخالصی ها می تواند تا حدودی باعث تغییر رنگ آن شوند، چنانچه ناخالصی های سنگ آهک ، کربنات منیزیم باشد آن را سنگ آهک دولومیتی می نامند و از پختن آن آهک منیزیومی حاصل می شود، هرگاه ناخالصی سنگ آهک مواد رسی و سیلیسی باشد، از پختن آن بسته به مقدار ناخالصی ، آهک نیمه آبی یا آهک آبی تولید می شود.

 

آهک هیدراته

 

 • سیلیکاژل

سیلیکاژل فرم نامنظمی از دی اکسید سیلیسیم است که از ترکیب سیلیکات سدیم و اسید سولفوریک ساخته می شود این ماده غیرسمی ، بدون بو و غیر قابل اشتعال است ، قابل حل در آب و هیچ حلالی نیست و ساختاری ثابت دارد. این محصول از لحاظ فیزیکی در دو شکل نامنظم و کروی تولید می گردد که هر یک با دو مشخصه بدون معرف و معرف دار عرضه می شود. سیلیکاژل قابل بازیافت بوده و می توان سیلیکاژل دارای رطوبت را در دمای 100 تا 200 درجه سانتیگراد و یا در معرض نور خورشید خشک کرد و از آن مجددا استفاده کرد.

 

سیلیکاژل

 

 • گوگرد

گوگرد یا سولفور با نماد شیمیایی S نام یک عنصر شیمیایی است که در گروه ششم (VIA) و دوره سوم از جدول تناوبی عنصرها جای گرفته است. این عنصر در خانواده اکسیژن قرار دارد، پیش از آن فسفر ، پس از آن کلر، در بالای آن اکسیژن و پایین آن سلنیوم جای گرفته است. نماد شیمیایی آن S و عدد اتمی آن 16 است. اکتشاف این عنصر به پیش از تاریخ باز می گردد.

 

گوگرد

 

 • بوراکس  

بوراکس پودری سفید رنگ می باشد که متشکل از کریستال های نرم بی رنگ است که به راحتی در آّب حل می شود. این ترکیب دارای کاربردهای گوناگون وسیعی بوده و ماده متشکله بسیاری شوینده ها ، مواد آرایشی و لعاب ها می باشد. بوراکس همچنین در بیوشیمی برای ساختن محلول های بافری، به عنوان ماده تاخیر انداز آتش ، ترکیب ضد قارچ برای فایبرگلاس ها ، به عنوان فلاکس در متالوژی ، حفاظت های جاذب نوترون برای منابع رادیواکتیو ، ماده شالوده در پخت و پز و به عنوان ماده اولیه برای ترکیبات بورون دیگر به کار می رود. در استخراج صنعتی معدن طلا روش استفاده از بوراکس گاهی اوقات به عنوان جایگزین به جای جیوه سمی در پروسه استخراج طلا به کار می رود.

 

بوراکس

 

 • هگزامین

این ماده به راحتی با واکنش بین فرمادهید و محلول آمونیاک به دست می آید، 50 میلی لیتر محلول فرمالدهید40% رو داخل یه بشر ریخته و بشر رو داخل حمام آب سرد قرار بدید و سپس در حالی که هم می زنید مقدار 100 میلی محلول آمونیاک 10% رو در مقادیر کم به داخل بشر در اضافه کنید با اضافه کردن آمونیاک مقدار قابل توجهی حرارت تولید میشه که به همین خاطر باید آمونیاک رو در مقادیر کم اضافه کنید بعد از افزودن کامل آمونیاک یر بشر رو ببیندید و به مدت دو ساعت رها کنید بعد از اون محلول رو در دمای 100 درجه بجوشونید تا مقدار زیادی از محلول بخار بشه و در نهایت محلول رو در فضای باز قرار بدید تا بقیه محلول هم بخار بشه و کریستالهای هگزامین تشکیل بشه این کریستالها به رنگ سفید و یا گاهی زرد بسیار روشن هست که باید در الکل داغ حل بشه و کریستالها بعد از بریدن الکل دوباره تشکیل بشه.

 

هگزامین

 

 • اوره

اوره یا کاربامید یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی (NH2)2CO می باشد. این مولکول دارای دو گروه آمین (NH2-) باقیمانده است، که به یک گروه کربونیل (-CO-) که گروهی عملکردیست ، اتصال می یابد.

 • آمونیوم بای فلوراید

این محصول به صورت کریستال سفید می باشد. جاذب رطوبت – 1% شامل هیدروژن و فلورید آمونیوم.

 

آمونیوم بای فلوراید


 

 • صمغ زانتان

صمغ زانتان یک پلی ساکارید خارج سلولی است که توسط انواعی از باکتری گزانتوموناس تولید می شود خصوصیات رئولوژیکی ویژه ای دارد و در صنایع مختلف به عنوان پایدارکننده، امولسیون کننده و قوام دهنده کاربردهای گسترده ای دارد و به دلیل فعالیت B-گالاکتوزیداز در زانتوموناس کامپستریس ، این باکتری قادر به مصرف لاکتوز به عنوان تنها منبع کربن است در نتیجه با رشد آن در محیط دارای لاکتوز مقدار کمی زانتان و بیومس تولید می شود.

 

صمغ زانتان

 

 • رنگ های شیمیایی

نیاز به جایگزین کردن مواد رنگی طبیعی دانشمندان را بر آن داشت که تحقیقات و کشفیاتی را در این مورد بوجود آورند و از آن زمان عصر کیمیا گری رنگ سازی نیز مورد توجه بوده است . به طور کلی در قرن 17 میلادی صنعت رنگ سازی حالتی اسرار آمیز و کیمیا گری داشته است . در قرن 18 میلادی در اروپا ، دانش رنگ سازی برای نخستین بار بصورت صنعت در آمد و از روی موادی چون ماستیک و کپال و روغن بزرگ و یا کتان برای ساختن رنگ استفاده شد.

 

رنگ شیمیایی

 

 • اینهیبیتور

ممانعت کننده یا اینهیبیتورها افزودنی هایی هستند که با ایجاد تغییر و تحول بر روی سطح فلزات، محیط و یا هر دو، خوردگی را تحت کنترل در آورده، شیوه عمل انها ایجاد اختلال در واکنش های آندی، کاتدی و یا هر دو آنهاست که باعث کاهش سرعت خوردگی می گردد. ممانعت کننده ها را می توان بر حسب مکانیزم و ترکیب طبقه بندی نمود. با توجه به ترکیب ممانعت کنننده ها به دو دسته اصلی معدن و آلی تقسیم می گردند. 

 • استات آمونیوم

استات آمونیوم

 

آمونیوم استات با فرمول شیمیایی C2H3O2NH4 ترکیبی شیمیایی است که جرم مولی آن g/mol 77.0825 می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای جامد سفید رنگ است.

 • بوتیل استات

 

بوتیل استات

 

یک ترکیب شیمیایی که شکل ظاهری این ترکیب، مایع بی رنگ با بویی شبیه به بوی میوه است.بوتیل استات به خاطر قدرت حلالیت بالا و ظرفیت رقیق سازی زیاد یکی از مهم ترین حلال ها با فراریت مناسب می باشد مخصوصا زمانی که با الکل ها مخلوط می شود.

تاریخ:25-04-1398, 22:12

نویسنده:admin

آمار بازدید:8491

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *