00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید

ایمنی تولوئن

ایمنی تولوئن

ایمنی تولوئن :

خطرات :

1.تماس با چشم : مواجهه بسیار کوتاه مدت با بخارات این ماده با غلظت 300 ppm می تواند سبب تحریک بسیار خفیف چشم می شود. مواجهه طولانی با غلظت های بیش از 100 ppm اکثرا سبب تحریک چشم می شود.

2.تماس با پوست : ابتدا سبب تحریک مختصر پوست شده ، در تماس های طولانی مدت و در زمان کار با حلال این ماده درمانیت اتفاق می افتد. تولوئن مایع به آرامی از طریق پوست جذب می شود.

3.بلعیدن و خوردن : تولوئن سریعا از طریق گوارشی جذب سیستم اعصاب مرکزی CNS می شود و مشکلات تنفسی ایجاد می کند، تحریکات شدید ریه، صدمه به بافت ریه و نهایت مرگ را می تواند به همراه داشته باشد.

4.تنفس : تاثیر عمده تنفسی بخارات تولوئن بر روی سیستم اعصاب مرکزی است. علائم آن نسبت مستقیم با غلظت تماس با این ماده را دارد. در غلظت های 50ppm خواب آلودگی و سردردهای خفیف گزارش شده است. تحریکات بینی، گلو و دستگاه تنفسی در غلظت های 50 تا 100 ppm دیده شده است. در غلظت 100 ppm خستگی و سرگیجه دیده شده و در غلظت های بالاتر علائمی مانند مستی، کرختی و حالت تهوع دیده می شود.

5.حریق : این محصول قابل احتراق و اشتعال است.

6.انفجار : بخارات آزاد شده از این ماده زمانیکه با هوا مخلوط شود می تواند منفجر شود.

کمک های اولیه :

1.تماس با چشم : سریعا چشم ها را به مدت 20 دقیقه با آب ولرم و به آرامی شستشو دهید، در هنگام شستن چشم ها پلک ها را باز نگاه دارید. سریعا به پزشک مراجعه کنید.

2.تماس با پوست : سریعا به مدت 20 دقیقه موضع را با آب و بدون استفاده از صابون شسته ، در زیر آب لباس های آلوده، کفش ها و اجناس چرمی (مثل کمربند، بند ساعت) را از تن خارج کرده و به پزشک مراجعه کنید.

3.بلعیدن و خوردن : هرگز به فرد بیهوش چیزی نخورانید. دهان مصدوم را با آب پاک شسته. فرد را وادار به استفراغ نکنید. 240 تا 300 میلی لیتر آب با مواد معدنی رقیق به مصدوم بخورانید. اگر استفراغ اتفاق افتاد فرد را به پهلو قرار داده تا راه تنفسی وی بسته نشود و دوباره به وی آب دهید. سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

4.تنفس : منبع مواد آلودگی یا فرد مصدوم را به هوای آزاد ببرید. اگر تنفس وی قطع شده بود به وی تنفس مصنوعی داده و در صورت ایست قلبی ، احیا قلبی ریوی انجام دهید. سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

5.اطلاعات پزشکی : علائم حیاتی مصدوم را به طور مرتب اندازه گیری کرده به نزدیک ترین مرکز کنترل سموم مراجعه شود. فرد مصدوم تحت نظر مراقبت های پزشکی قرار گیرد.

پیشگیری :

1.حفاظت پوست : از دستکش ، لباس های سراسری و کفش های ضد مواد شیمیایی و یا سایر لباس های مقاوم استفاده شود.

2.حفاظت چشم : از ماسک مخصوص مواد شیمیایی استفاده شود. در بعضی مواقع نقاب حفاظتی ضروری است.

3.حفاظت بدن : از دستکش، لباس های سراسری و کفش های ضد مواد شیمیایی و یا سایر لباس های مقاوم استفاده شود.

4.حفاظت تنفسی : از ماسک های پیشنهادی Niosh استفاده شود : وقتی غلظت بیش از 500ppm است از ماسک های کارتریج دار شیمیایی مخصوص بخارات مواد آلی استفاده شود.

زمانی که غلظت مشخص نیست میتوان از ماسک های تمام صورت استفاده کرد.

انبارداری :

در محیطی با تهویه مناسب و بدور از نور خورشید انبار شوند و از حرارت و منابع مشتعل بدور قرار گیرند. نباید اجازه داد که سیگار روشن، کبریت یا سایر منابع مشتعل دیگر در نزدیکی محل انبار کردن این مواد باشند. به دور از مواد اکسید کننده و خورنده انبار شوند مثل اسید نیتریک ، اسید سولفوریک چرا که در این صورت ریسک خطر انفجار و اشتعال این مواد بالا می رود.

 

تاریخ:11-02-1395, 15:44

نویسنده:admin

آمار بازدید:8322

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب : ایمنی تولوئن, تولوئن

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *