00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » سود پرک در صابون

سود پرک در صابون

سود پرک در صابون

سود پرک در صابون :

همه ما روزانه از صابون های جامد و مایع برای شستشو استفاده می کنیم و کارخانه های زیادی مشغول ساخت صابون هایی با عطر و رنگ های مختلفی هستند.

اگر استئارات گلیسیرین را با محلول غلیظ سود پرک ( هیدروکسید سدیم ) مخلوط کنیم گلیسیرین و استئارات سدیم یا صابون بدست می آید. مانند معادله زیر :

C17H35COO(3C-COO)3C3H5+3NaOH : 3C17H35COONa+C3H5(OH)3)

این گونه واکنش ها که منجر به وجود آمدن صابون می شوند را صابونی شدن می نامند پس از پایان واکنش به آن محلول غلیظ هیدروکسید سدیم می زنند در اثر آن گلیسرول از محلول جدا می شود و صابون به سطح محلول می آید. که در دمای معمولی جامد است.

در روش های جدیدتر صابون طی واکنش های زیر می سازند :

C17H35COO(3C-COO)3C3H5+3H2O : 3C17H35COOH+C3H5(OH)3)

C17H35COOH +NaOH : C17H35COONa+H2O

آلکن ها :

در بسیاری از هیدروکربن ها دو اتم هیدروژن کمتر از آلکان ها هم کربن خود را دارند. این هیدروکربن ها آلکن ها نام دارند. فرمول همگانی آلکن ها CnH2 و n تعداد اتم های کربن است.

اتیلن : گازی بی رنگ با بوی ملایم و مطبوع است به مقدار کمی در آب حل می شود. به عنوان هوشبر کاربرد دارد. اتیلن هیدروکربن بسیار ارزنده ای است. به مقدار کمی در گیاهان وجود دارد در فرآیند رسیدن میوه ها دخالت دارد. افزایش غلظت آن باعث افزایش سرعت میوه ها می شود. از این خاصیت در تجارت موز استفاده می شود. این میوه را نارس می چینند زیرا میوه نارس کمتر از میوه رسیده آسیب می بیند در محل مصرف آنها را در مجاورت استیلن قرار می دهند و رنگ آنها زرد می شود و در ظاهر تفاوتی با موزهای طبیعی ندارند.

چرا وقتی در نوشابه نمک می ریزیم با شدت بیشتری گاز آزاد می شود؟

هنگام تولید نوشابه با استفاده از این خاصیت ، در دماهای پایین و فشار بالا، نوشیدنی با تزریق گاز CO2 به حالت اشباع می رسد. بنابراین وقتی در نوشابه باز شود و نوشابه در دما و فشار معمولی قرار گیرد، محلول خاصیت فوق اشباع دارد یعنی مقدار CO2 حل شده در آن بیش از ظرفیت انحلال در آن دما و فشار است. چنین محلولی اگر شرایط مهیا باشد تمایل به آزاد کردن CO2 دارد. برای این کار گاز CO2 محلول باید به صورت حباب در آید یعنی مولکول های CO2 حل شده باید در نقطه ای جمع شوند و با به هم پیوستن ، یک حباب تشکیل دهند و به سطح نوشابه بیایند و از آن خارج شوند. اگر دقت کرده باشید تشکیل حباب در سطوح تماس خارجی نوشابه اتفاق می افتد یعنی در سطح نوشابه و دیواره های بطری یا دور نی. به زبان ساده این سطوح و به خصوص ناهمواری های موجود روی آنها یا هر نوع ناهمگنی موجود در محیط نقش جایگاه های تجمع یا مکان هایی برای به هم پیوستن مولکول ها و تشکیل حباب را بازی می کنند. به عبارت عامیانه یعنی مولکول ها برای ایجاد حباب دنبال بهانه می گردند و این بهانه را در این سطوح پیدا می کنند. در این وضعیت ریختن نمک در نوشابه باعث خروج سریع تر گاز از محلول می شود. زیرا سطح بیشتری برای تشکیل حباب در اختیار مولکول ها قرار می گیرد. چیزی مانند تبلور شکر پس از قرار دادن بلور یا نخ در محلول فوق اشباع آن. بنابراین چنین اتفاقی اصلا شیمیایی نیست. هیچ واکنشی هم صورت نمیگیرد و تقریبا هر ماده ای از نمک و شکر گرفته تا شن و ماسه که بتوانند نوعی ناهمگنی در محیط نوشابه ایجاد کند یا سطح آزاد در اختیار آن قرار دهد ( یا به طور خلاصه بهانه دست مولکول ها بدهد.) می تواند این کار را بکند. این اتفاق را حتما در هنگام وارد کردن نی در نوشابه دیده اید. تنها مزیت نمک با شکر این است که به دلیل داشتن دانه های ریز سطح جانبی نسبی بیشتری در مقایسه با مواد درشت تر دارند.

سود پرک در صابون

ساخت موشک با استفاده از هیدروژن پری اکسید و نقره :

برای این کار هیدروژن پری اکسید باید غلیظ شده باشد. (در حدود 90 در صد) هیدروژن پری اکسید که در داروخانه ها می فروشند غلظتش حدود 3 درصد است. فرمول هیدروژن پراکسید H2O2 است. وقتی با نقره نقش کاتالیزور را بازی می کند. این واکنش اتم اضافه اکسیژن را آزاد کرده و آب و گرمای زیادی تولید می کند. گرما آب را به بخار تبدیل کرده که این بخار می تواند با سرعت بالا از نازل موشک خارج کند.

برای ساخت موشک می توانید از بطری نوشابه های خانواده خالی استفاده کنید به این صورت که در نوشابه را سوراخ کوچکی بکنید و مواد را در آن ریخته و در آن را ببندید واکنش انجام شده و بخار با سرعت از سوراخ به بیرون زده و اگر بطری نوشابه را بروی زمین بخوابانید این موشک حرکت خواهد کرد.

آیا آرد می تواند منفجر شود ؟

همه می دانیم که بیشتر گندم سفید از نشاسته درست شده است و می دانیم که نشاسته از کربوهیدرات ساخته شده است یعنی از به هم پیوستن زنجیره مولکول های شکر ، هر کسی که تا بحال مارشمالو ( نوعی شیرینی خمیری ) را آتش زده باشد می داند که شکر به راحتی می سوزد، پس آرد هم می تواند. آرد و خیلی از کربوهیدرات های دیگر می تواند آتش بگیرد وقتی آنها در هوا به حالت گرد و غبار وجود دارد. فقط کافیه در هر متر مکعب 50 گرم یا بیشتر آرد به صورت گرد و غبار وجود داشته باشد و مشتعل شود. ذره های آرد انقدر کوچک هستند که فورا می سوزند. وقتی یک ذره بسوزد بقیه ذره های نزدیکش را هم روشن می کند و آن وقت شعله بوجود آمده تمام ابر آرد را شعله ور کرده و منفجر می شود. تقریبا هر کربوهیدرات به صورت گرد و غبار وقتی مشتعل شود منفجر خواهد شد. در خیلی از انبارهای آرد به همین صورت با یک جرقه یا یک منبع گرما باعث انفجار و آتش سوزی می شود.

سود پرک در صابون

تاریخ:2-04-1395, 11:30

نویسنده:admin

آمار بازدید:6176

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *