00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » ساروج | ساروج چیست

ساروج | ساروج چیست

ساروج | ساروج چیست

ساروج چیست ؟

ساروج از ابتکارات معماران ایرانی در دوران کهن است. برای ساختن آن نخست خاک رس و آهک را به نسبت شش و چهار مخلوط می کنند و گلی سفت می سازند و دو روز آن را ورز می دهند. بعد قسمتی از خاکستر کوره های حمام را با مقداری مواد الیافی لوئی ( تخم و پرزهای نوعی نی است) به آن اضافه می کنند و مخلوط تازه را با چوب های به قطر 10 سانتی متر می کوبند تا به خوبی با هم عجین شوند.

اهمیت ساروج :

در دوران گذشته ، ساروج از اهمیت خاصی برخوردار بوده و جهت ساختن حوض ، پل ، آب انبار ، برکه گرمابه و بنای خانه و سد کاربرد داشته است.

ساروج یکی از مصالح قدیمی مصرف شده در ایران و بعضی کشورهای کناره خلیج فارس می باشد که تاریخ شروع کاربرد دقیق آن را نمی توان حدس زد ، ولی نمونه هایی 700 ساله از ساروج هم اکنون در نقاط مختلف ایران یافت می شوند. در کلیه ساروج ها از شن و ماسه و آهک و سفیده تخم مرغ استفاده می شده است.

رد پای ساروج در کشورهای دیگر :

از کشورهای دیگری که ردپایی از ساروج در آن یافت می شود :

1.کشود پادشاهی سلطنت عمان.

2.کشور یمن و جاهای دیگر.

 

ساروج چیست

 

در دانشگاه های کشور عمان ، به ساروج به عنوان یک ملات نگریسته می شود. در دانشگاه سلطان قابوس در کشور عمان و حتی مقالاتی نیز در این زمینه ارائه گردیده است. آخرین باری که در ایران از ساروج استفاده می شده حدود هشتاد سال قبل و در ابتدای دوره پهلوی بوده که از این تاریخ به بعد این ملات کلا به فراموشی سپرده شده و از صحنه معماری ایران حذف گردیده است و فقط در کتب مصالح به آن اشاره شده است. در افغانستان هم اکنون از این ملات استفاده می شود.

 

برای مثال در سال 1384 برای تعمیر و بازسازی باغ بابر در کابل هنگام ساخت حوضچه و آب نمای پلکانی از ساروج استفاده شده است. برای این منظور بر محیط دایرهای به قطر 10 متر مربع چاله ای به پهنای نمی متر و عمق نیم متر کنده و داخل آن مصالح لازم شامل خاکستر ، آهک، ماسه ریز ، خاک سرخ و آب ریخته و سپس چرخ سنگی که توسط چند نفر با طناب کشیده و داخل گودال نیم متری چرخانده می شد و یک نفر پس از عبور چرخ سنگی مصالح کوبیده شده را با بیل زیر و رو می کرد تا دوباره چرخ سنگی از روی آن بگذرد و به این ترتیب مدت زیادی ملات ورز داده می شد.

سپس ملات آماده در محل آن استفاده و روی آن گونی خیس می انداختند. استادکاران افغان معتقد بودند این ملات از سیمان محکم تر است. آنها با وجود در دسترس بودن سیمان برای ساخت حوض آب با زحمت زیاد تهیه ساروج را برگزیده اند.

 

ساروج

کاربرد ساروج

ساروج با توجه به خاصیت اصلی آن یعنی نفوذ پذیری بسیار اندک به عنوان روکش در سازه هایی که در تماس مستقیم با آب بوده اند مانند آب انبارها، حوض ها، حمام ها مورد استفاده قرار گرفته است.

ساروج با توجه به نحوه اجرای آن از سطحی بسیار بسیار صاف و براق برخوردار است که این ظاهر ساروج، باعث استفاده از آن در امر تزئینات ساختمان گردیده.

ساروج دارای اهمیت خاصی بوده و از آن در جهت ساختن حوض، پل، آب انبار، برکه گرمابه و بنای خانه و سد استفاده می شده است.

ساروج با توجه به نحوه اجرای آن از سطحی بسیار صاف و براق برخوردار است که این ظاهر ساروج، باعث استفاده از آن در امر تزئینات ساختمان گردیده.

مواد تشکیل دهنده ساروج

بدنه اصلی ساروج از ترکیب آهک با سیلیس فعال شکل می گیرد. نکته مهم در اینجا فعال بودن سیلیس می باشد که به سیلیس آمورف یا بی شکل معروف است چرا که ساختمان آن بلوری نمی باشد. در گذشته برای تامین سیلیس از خاکستری که در محل با سوزاندن فضولات حیوانی حاصل می شد استفاده می کردند که امروزه می توان از جایگزین هایی مانند سیلکافوم استفاده کرد. یکی از معایب اصلی ساروج خاصیت کاهش حجم آن می باشد که با توجه به کاربرد ساروج در امر پوشش، این خاصیت باعث ترک خوردگی در سطح و در نتیجه ایجاد اختلال در نقش اصلی آن یعنی نفوذ ناپذیر کردن سطح می شود.

برای کاهش اثرات این خاصیت مخرب، در گذشته از الیاف طبیعی که شامل الیاف گیاهی مانند لوئی که از نوعی نی بدست می آمده و همچنین الیاف حیوانی مانند پشم و بز و شتر و یا گاهی موی سر انسان، استفاده می شده است. امروزه می توان از الیاف مصنوعی مانند الیاف پلیمری، فلزی و یا شیشه ای بجای الیاف مصنوعی استفاده کرد. در بعضی مواقع که مواد اصلی تشکیل دهنده ساروج کمیاب بوده و یا گاهی برای بدست آوردن ساروج هایی با خاصیت های مختلف از ماسه ریز دانه استفاده می شده است ولی این ماسه کارایی ملات را پایین می آورده که برای جبران آن از خاک رس استفاده می شده است. گاهی مواد افزودنی خاصی مانند تخم مرغ به ساروج اضافه می شده که فقط باید با آزمایش اثرات دقیق آنرا تعیین نمود.

تاریخ:7-11-1397, 14:17

نویسنده:admin

آمار بازدید:13854

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

ساروج | ساروج چیست

گوگرد

ساروج | ساروج چیست

آهک هیدراته

ساروج | ساروج چیست

بوراکس

ساروج | ساروج چیست

نمک راشل

مقالات مرتبط

ساروج | ساروج چیست

قیمت کتراک

ساروج | ساروج چیست

انواع ساروج

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *