00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » موارد مصرف و کاربرد اسید اگزالیک

موارد مصرف و کاربرد اسید اگزالیک

موارد مصرف و کاربرد اسید اگزالیک


9 کاربرد اسید اگزالیک

 اسید اگزالیک در صنعت کاربرد فراوان دارد :

1.در کارگاه های هنری معمولا محلول 5% برای از بین بردن لکه های مرکب و جوهر استفاده می شود.

2.اسید اگزالیک به خاطر خاصیت اسیدی بالا به عنوان یک عامل کاهنده مورد استفاده قرار می گیرد.

3.اکسالیک اسید برای تولید مواد شیمیایی خانگی مانند سفید کننده ها و زنگ زدا ها مورد استفاده قرار می گیرد.

4.به عنوان پاک کننده چرخ خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

5.به عنوان ماده ثابت کننده در رنگرزی استفاده می شود.

6.اسید اگزالیک در زنبورداری

اکزالیک اسید اسید بخار شده با محلول اکسالیک اسید 5 درصد در شیره شکر به وسیله برخی از پرورش دهندگان زنبور عسل به عنوان حشره کش بر علیه کرم انگلی مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید اگزالیک در زنبورداری

7.از این محصول به عنوان زنگ زدا نیز مورد استفاده قرار می گیرد مانند ترمیم عتیقه جات یا مکانیکی.

8.اسید اگزالیک به علاوه اسید سیتریک به علاوه اسید تارتاریک برای از بین بردن برخی از لکه ها مورد استفاده قرار می گردد.

9.این اسید غالبا در غذاهای گیاهی یافت می شود کلسیم با اگزالات در روده ترکیب می شود برای همین گاهی سنگ های اگزالاتی در اثر کافی نبودن کلسیم در روده به وجود می آید در نتیجه مقدار زیادی اگزالات برای دفع از بدن به طرف کلیه ها می رود در سنگ های کلیوی از نوع اگزالات کلسیم بیمار بهتر است منابع غذایی اگزالاتی را در رژیم غذایی خود کاهش دهد متخصصان به این افراد توصیه می کنند کمتر از 50 گرم اگزالات در روز مصرف کنند اگزالات در بیشتر غذاها وجود دارد.

 

کاربرد اسید اگزالیک 

 

اثرات اگزالیک اسید در افزایش قابلیت استفاده فسفر برای گندم

بعضی از گیاهان کلسیم دوست در شرایط کمبود فسفر ، به طور طبیعی قادرند تا حدی قابلیت استفاده از فسفر را از طریق تراوش برخی ترکیبات مانند اسیدهای آلی با وزن مولکولی کم افزایش دهند. این تحقیق با الگو برداری از این ویژگی خاص گیاهان و با هدف استفاده از یک اسید آلی در خاک آهکی با فسفر قابل استفاده نسبتا کم ، به منظور افزایش قابلیت جذب فسفر انجام شد.

آزمایش در گلخانه ای با پنج تیمار ترکیبی از کود معدنی مونوکلسیم فسفات و اسید اگزالیک به صورت طرح کاملا تصادفی در سه تکرار و در یک خاک آهکی با بافت لوم انجام گرفت. برای ساخت تیمارها مقادیر 68، 8.40، 2.27، 6.13 و صفر میلی گرم بر کیلوگرم خاک از کود مونوکلسیم فسفات به ترتیب با صفر ، 6.1، 4.2 ، 2.3 ، 4 میلی مول بر کیلوگرم خاک از اسید اگزالیک ترکیب شد. دوماه بعد از کشت گندم از رقم پارسی ، گیاهان برداشت شد و ماده خشک اندام رویشی ، غلظت و مقدار جذب فسفر توسط گندم و غلظت فسفر قابل جذب خاک اندازه گیری گردید. نتایج نشان داد دامنه غلظت های مورد استفاده اسید اگزالیک 6.1 تا 4 میلی مول بر کیلوگرم خاک برای افزایش قابلیت استفاده فسفر مناسب بود. کم کردن مصرف کود فسفر در خاک و اضافه کردن اسید اگزالیک برای جبران آن وزن ماده خشک گیاه را کاهش نداد و منجر به افزایش معنی دار جذب فسفر از خاک نیز شد. همچنین اضافه کردن اسید اگزالیک به خاک کارایی جذب فسفر گیاه را افزایش داد. نتایج تحقیق نشان داد، تیمار 2.27 میلی گرم بر کیلوگرم کود مونوکلسیم فسفات و 4.2 میلی مول بر کیلوگرم اسید اگزالیک ، بهترین ترکیب کود و اسید، برای افزایش قابلیت استفاده فسفر بود.

تاریخ:1-11-1397, 15:23

نویسنده:admin

آمار بازدید:12998

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

موارد مصرف و کاربرد اسید اگزالیک

اسید اگزالیک

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *