00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » موارد مصرف و کاربرد اسید استیک

موارد مصرف و کاربرد اسید استیک

موارد مصرف و کاربرد اسید استیک

کاربرد های مهم اسید استیک

تولید بسیاری از ترکیبات شیمیایی، اسید استیک به عنوان یک واکنشگر شیمیایی به کار می‌آید. مهمترین کاربرد اسید استیک در تولید استات وینیل تکپاره ‌است، که بلافاصله پس از آن آنیدرید استیک و استر تولید می‌شود. میزان اسید استیک مورد استفاده در سرکه به نسبت اندک است.

استیک اسید و سرکه

استات وینیل تکپاره :

کاربرد اصلی اسید استیک در تولید استات وینیل تکپاره (VAM) است. بین ۴۰ تا ۴۵ درصد از اسید استیک تولید شده در جهان، به مصرف این کاربرد می‌رسد. این واکنش که کاتالیزور آن پالادیوم است، اتیلن، اسید استیک و اکسیژن تولید می‌کند.

۲ H۳C-COOH + ۲ اتیلن|C۲H۴+ اکسیژن|O۲→ ۲ استات وینیل |H۳C-CO-O-CH=CH۲+ ۲ آب (مولکول)|H۲O

استات وینیل می‌تواند به استات پلی وینیل یا سایر پولیمرها، پولیمریزه شود که این مواد در رنگ ها و چسب ها کاربرد دارند.

وینیل استات

اسید استیک در تولید رنگ و جوهر 

تولید استر :

مهمترین استرهای اسید استیک در تولید جوهر و رنگ و پوشش استفاده می شوند. استرها شامل انیل استات و نرمال بوتیل استات و ایزو بوتیل استات و پروپیل استات می شوند. آنها معمولا توسط واکنش کاتالیستی از اسید استیک و الکل تولید می شوند.

بیشتر استرهای استات، از استالدهید با استفاده از واکنش تیشچنکو تولید می شود. علاوه بر این، استات ها اتر به عنوان حلال برای نیترو سلولز، لاک اکریلیک، لاک الکل زدن به جداکننده ها و لکه های چوب استفاده می شود. اول، مونومرهای گلیکول از اتیلن اکسید یا اکسید پروپیلن با الکل تولید می شوند، که سپس با اسید استیک استری می گردند. سه محصول عمده عبارتند از اتیلن گلیکول اتر استات (EEA)، اتیلن گلیکول مونو بوتیل اتر استات (EBA)، و پروپیلن گلیکل مونو متیل اتر استات، معمول تر به عنوان PGMEA در فرایند تولید نیمه هادی ، جایی که آن را به عنوان مقاومت در برابر حلال مورد استفاده شناخته شده است . این مصرف حدود 15 % تا 20 % از اسید استیک در سراسر جهان را شامل می شود. اتر استات ها به عنوان مثال EEA، نشان داده شده است به عنوان عوامل مضر برای تولید مثل انسان است.

سرکه :

در حالت سرکه و نیز در نمک ‌سود کردن سایر سبزیجات، محلول‌ های اسید استیکی (معمولا ۵ تا ۱۸ درصد اسید استیک، با درصدی که معمولا بر حسب جرم محاسبه می‌شود) بطور مستقیم به عنوان یک چاشنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سرکه خانگی اغلب رقیق‌تر است (۵ تا ۸ درصد اسید استیک)، ولی در نمک‌ سود کردن غذاها برای مصارف تجاری، محلول ‌های غلیظ تری مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان اسید استیکی که در سطح جهانی برای تولید سرکه مورد استفاده قرار می‌گیرد زیاد نیست اما از دیر باز این ماده یکی از پر کاربرد ترین مواد در تولید سرکه بوده‌ است.

سرکه و اسید استیک

کاربرد به عنوان حلال :

همانگونه که گفته شد اسید استیک خواص شیمیایی بالا، اسید استیک منجمد یک حلال پروتون‌دار قطبی بسیار عالی است. این ماده اغلب در تصفیه مواد آلی به عنوان حلال کریستال‌ سازی مجدد بکار می‌رود. اسید استیک ذوب شده خالص در تولید اسید ترفتالیک که ماده خام پلی اتیلن ترفتالیک (PET) است، به عنوان حلال بکار می‌رود. اگر چه در حال حاضر این کاربرد ۵ تا ۱۰ درصد از اسید استیک تولید شده در جهان را مصرف می‌کند، با افزایش تولید PET انتظار می‌رود این کاربرد افزایش بیشتری پیدا کند.

در واکنش‌هایی همچون فریدل کرافتس اکلیل‌دارکردن که در آنها کربوکاتیون وجود دارد، اسید استیک به عنوان یک حلال بکار می‌رود. به عنوان مثال، یک مرحله از تولید تجاری کافور مصنوعی، شامل نوآرایی ونگر میروین کمفین به استات ایزوبورنیل است؛ در این حالت اسید استیک برای حفظ کربندار کردن واکنش نوآرایی ، هم به عنوان حلال و هم به عنوان یک هسته دوست عمل می‌کند. در هنگام کاهش یا اکسایش یک گروه نیترو آریل به یک آنیلین با استفاده از پالادیوم کربنی، اسید استیک به عنوان حلال انتخابی استفاده می‌شود.

در شیمی تحلیلی ، اسید استیک منجمد برای تخمین مواد قلیایی ضعیف همچون آمید های آلی بکار می‌رود. اسید استیک منجمد به عنوان باز (شیمی ) از آب هم ضعیف‌تر است در نتیجه در این میانجی، آمید به عنوان یک باز قوی عمل می‌کند. سپس با استفاده از یک محلول در اسید استیک منجمد با خاصیت اسیدی بسیار قوی همچون اسید پرکلورید، می‌توان عیار آنرا اندازه گرفت.

سایر کاربردها :

محلول ‌های رقیق اسید استیک، همچنین به خاطر خاصیت اسیدی ملایم آنها، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در محیط خانگی، استفاده در آبگونه اسیدی ظهور فیلم و برداشتن جرم شیرآب و کتری از نمونه ‌های آن است. خاصیت اسیدی همچنین از طریق سلول های نیش ستاره دریایی، در درمان نیش ستاره دریایی جعبه‌ای استفاده می‌شود که این کار از آسیب های جدی و یا حتی مرگ جلوگیری می‌کند. این خاصیت همچنین در درمان افراد مبتلا به آماس گوش (عفونت گوش خارجی) به کار می.رود. همچنین در سیلوی خوراک دام، برای جلوگیری از رشد باکتری‌ ها و قارچها، بصورت اسپری از اسید استیک استفاده می‌شود. محلول های رقیق اسید استیک می تواند در آزمایشگاه بالینی برای تشخیص تعداد گلبول های قرمز و سفید استفاده شوند. یکی دیگر از استفاده های بالینی برای lysing سلول های قرمز خون است، که می تواند ترکیبات مهم دیگر در ادرار را در هنگام آزمایش میکروسکوپی شناسایی کند. اسیدیته آن همچنین برای درمان نیش عروس دریایی کاربرد دارد و اگر فورا استفاده شود از جراحات حاد و حتی مرگ جلو گیری می کند. و برای درمان عفونت گوش خارجی استفاده می شود. در این روش، اسید استیک به صورت اسپری برای علوفه دام به عنوان نگهدارنده اسپری می شود، تا رشد باکتری و قارچ تضعیف شود. اسید استیک آبی همچنین به عنوان یک حذف کننده زگیل و گندمه استفاده می شود از اسید استیک چندین نمک آلی و غیر آلی تولید می‌شود، از جمله:

1.استات سدیم در صنعت نساجی و نیز به عنوان نگهدارنده غذایی .

2.استات مس ۲ به عنوان رنگدانه و قراچ‌کش

3.استات آلومنیم و استات آهن ۲ به عنوان ثابت‌کننده رنگ

4.استات پلادیوم ۲ به عنوان کاتالیزور در واکنش ‌های جفت ‌ساز، همچون واکنش هک

5.استات نقره در حشره کشها

6.کنترل و از بین بردن کنه واروا در زنبور عسل

7.اسید استیک ‌های جایگزین تولید شده عبارتند از :

·اسید مونوکلرواستیک. MCA، اسید دیکلرو استیک (به عنوان محصول فرعی) و تری کلرواستیک. MCA در تولید رنگ نیل استفاده می‌شود.

·اسید برومو استیک، که برای تولید واکنشگر برومو استات اتیل استری می‌شود.

·اسید تری فلوئورواستیک که در ترکیبات عالی، یک واکنشگر رایج است.

·مقادیر اسید استیکی که در سایر کاربرد ها بکار می‌رود (بجز TPA)، ۵ تا ۱۰ درصد از اسید استیک مورد استفاده درسطح جهان را به خود اختصاص داده ‌است. در عین حال، انتظار نمی‌رود این کاربرد ها به اندازه تولید TPA، رشد کند. 

 

کاربرد جوهر سرکه در پزشکی

مقدمه : عفونت چرکی مزمن گوش میانی (SCOM) بیماری است که در آن پرفوراسیون پرده تمپان همراه با ترشح چرکی وجود دارد. درمان های دارویی متعددی برای از بین بردن عفونت به صورت موضعی ، خوراکی و تزریقی به تنهایی یا باهم در این بیماران استفاده می شود. یکی از این داروهای موضعی جوهر سرکه 1 یا 2 درصد است که به تنهایی یا همراه با بقیه داروها برای بیماران تجویز می شود.

کاربرد اسید استیک در پزشکی

اسید استیک (جوهر سرکه) محلولی است بی رنگ با بوی تند ترشی که در سال 1700 از سرکه به دست آمد و مسئول بو، مزه و ترشی سرکه می باشد. غلظت آن در سرکه 8-4 درصد می باشد. امروزه از اکسیداسیون اتانول در غلظت های متفاوت به دست می آید.

تحقیقات در مورد اثربخشی جوهر انگور یا همان جوهر سرکه بر روی میکروارگانیسم های پاتوژن در SCOM انجام شده است، اما فقط محدود به اثربخشی این دارو بر روی تعدادی خاص از میکروارگانیسم ها مانند پروتئوس ولگاریس، پسودموناس ، ائروژینورزا استافیلوکوک طلایی بوده است.

ما بر آن شدیم تا با تحقیقی آزمایشگاهی میزان اثربخشی و غلظت مورد نیاز دارو را در مورد تمام میکروارگانیسم های پاتوژن موجود درSCOM در مراجعین به درمانگاه گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن بیمارستان میلاد در سال 82 بررسی نماییم.

مواد و روش ها :

این تحقیق به صورت نیمه تجربی بر روی میکروارگانیسم های ایزوله شده از ترشحات 100 گوش از 96 بیمار مبتلا به SCOMانجام شد.

انتخاب بیماران براساس مراجعه آنان به درمانگاه بوده و بیمارانی که از دو هفته قبل از مراجعه دارویی ضد میکروبی اعم از سیستمیک یا موضعی مصرف کرده بودند، از نمونه گیری خارج شدند. با سواب استریل از ترشحات گوش بیماران نمونه برداشته شد و در محیط Blood agar،McConkey و Sabourad Dexterose agar کشت گردید. 20 نوع میکروب ایزوله شد که 19 نوع آن پاتوژن به حساب می آمد. برای باکتری ها براساس روش MIC 2دو محیط مخلوط با اسید استیک تهیه گردید ( ابتدا سوسپانسیون CFU/ml 1*106 از هر یک از باکتری ها با استفاده از سوسپانسیون معادل 1 MC Farland تهیه شد. سپس 1 میلی لیتر از سوسپانسیون تهیه شده برداشته شد و به آن محلول Acetic Acid glacialبه مقادیر 1 و 2 درصد در دو لوله اضافه گردید. لوله ها از نظر کدورت پس از 24،48، 96، 72 و 120 ساعت بررسی شده و سپس بر روی محیط Blood agar کشت و نتایج کشت آنها ثبت گردید. برای قارچ ها و مخمرها از روش آزمون های ترکیبات قارچ کش فعلی مربوط به AOAC3استفاده شد. ما ازروش used-dilution استفاده کردیم و به جای باکتری از سوسپانسیون اسپوری قارچ استفاده شد. ما به سوسپانسیون اسپوری قارچ به میزان 1 و 2 درصد اسید استیک اضافه کرده و لوله ها را به مدت 96-24 ساعت انکوبه نموده و سپس به مدت 72 ساعت در دمای اتاق کشت دادیم و نتیجه به دست آمده را ثبت کردیم.

بحث : در بررسی ما اسید استیک 2 درصد مانع از رشد تمام میکروارگانیسم ها جدا شده از ترشحات گوش میانی شد در حالی که اسید استیک 1 درصد مانع از رشد بیش از نیمی از میکروارگانیسم ها گردید.

این ارگانیسم در 10 مورد میکروارگانیسم ها رشد نکردند که شامل :

Shewandla algei , klebsiella oxytoea , citrobacter koseri , stenotrophomonas , maltophilia , aspergilhus niger , alcaligenes , faeccalis , staph aureus , pseudomonas , aerogenisa , aspergillus fumigatus.

بودند. با اضافه کردن جوهر سرکه 2 درصد در تمامی موارد میکروب ها رشد نکردند.

Malik و همکاران در سال 1975 در تحقیقی به صورت in vitroنشان دادند که اسید استیک دو درصد خاصیت باکتریوسیدی دارد و توصیه کردند به دلیل ارزان بودن این ماده در افرادی که از نظر مالی وضعیت خوبی ندارند، به جای قطره های گوشی از اسید استیک 2 درصد برای درمان اتوره آنها استفاده شود.

Aminifarshidmehr در سال 1996 اسید استیک دو درصد را به صورت موضعی در درمان بیماران مبتلا به SCOMکه کلستئاتوم، پولیپ، نسج گرانولاسیون و قارچ نداشتند، استفاده کرد. در 57 درصد بیماران اتوره قطع شد، در 19 درصد پرفوراسیون پرده تمپان خوب شد، در 15 درصد عود اتوره دیده شد و در 8 مورد علائمی از بهبودی دیده نشد.

Thorp و همکاران در آفریقای جنوبی در سال 1998 به صورت آزمایشگاهی اثرات اسید استیک 1 ، 2 و3 درصد را با محلول 13 درجه استات آلومینیوم بر روی چهار باکتری پاتوژن موجود در ترشحات بیماران با SCOM به صورت in vitro بررسی کردند.

نتیجه بررسی نشان داد محلول اسید استیک 2 و 3 درصد و محلول 13 درصد استات آلومینیوم موادی با خاصیت آنتی باکتریال قوی هستند.

Juny و همکاران در سال 2002 در کره در تحقیقی اثر اسید استیک دو درصد را با قطره های گوش بر روی میرنژیت گرانولر بررسی کردند. نتایج بررسی آمده نشان می داد اسید استیک در طی 6 هفته و قطره های گوشی آنتی بیوتیک دار در طی 6 ماه توانسته بودند، گوش را خشک کنند.

نتایج تحقیق ما با دیگر محققین هم خوانی دارد و نشان می دهد اسید استیک یک ماده باکتریوسید می باشد. علت این امر شاید این باشد که اکثر میکروارگانیسم ها برای رشد خود احتیاج به محیطی با PH5/7 – 5/6 دارند و اسید استیک به خصوص با غلظت های بیش از 1درصد با ایجاد PH کمتر از 5/6 مانع از رشد میکروارگانیسم ها شده و به عنوان یک ماده باکتریوسید عمل می کند. ما استفاده از اسید استیک 2 درصد را به عنوان یک داروی ضد باکتری و ضد قارچ در بیماران مبتلا به SCOM توصیه می کنیم و پیشنهاد می کنیم تا تحقیقاتی نیز در زمینه عوارض استفاده از این ماده بر روی بیماران انجام شود.

 

تاریخ:13-09-1398, 10:47

نویسنده:admin

آمار بازدید:22825

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب : اسید استیک, استیک اسید, کاربرد اسید استیک

محصولات مرتبط

موارد مصرف و کاربرد اسید استیک

اسید استیک

مقالات مرتبط

موارد مصرف و کاربرد اسید استیک

ایمنی اسید استیک

موارد مصرف و کاربرد اسید استیک

تولید اسید استیک

موارد مصرف و کاربرد اسید استیک

آیا اسید استیک همان سرکه است

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *