00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » مضرات اسید فسفریک در نوشابه

مضرات اسید فسفریک در نوشابه

مضرات اسید فسفریک در نوشابه

اسید فسفریک در نوشابه چه مضراتی دارد ؟

خطرات نوشابه 

در این مقاله به تاثیرات منفی نوشابه روی قسمت های مختلف بدن می پردازیم :

امروزه مصرف نوشابه های گازدار به طور فزاینده در میان مردم دنیا به خصوص ایرانیان که رکورددار مصرف این ماده هستند رایج گردیده است. اما آیا مصرف کنندگان از مضرات نوشابه های رنگارنگ باخبرند؟

مضرات نوشابه

پژوهشگران مضرات مصرف نوشابه های گازدار را چنین میشمارند :

1. پوسیدگی دندان ها :

تمامی نوشابه های گازدار خاصیت اسیدی داشته و سبب فرسایش مینای دندان ها می گردند. همچنین میزان قند بالای این گونه محصولات پوسیدگی دندان ها را تسریع می کنند.

2. چاقی :

نوشابه های گازدار عمدتا از آّب تصفیه شده ، افزودنی های مصنوعی و شکر تصفیه شده تهیه می گردند. بنابراین فاقد هرگونه ارزش تغذیه ای بوده و تنها به خاطر میزان قند بالایشان دارای کالری زیادی می باشند که سبب چاقی در فرد مصرف کننده می گردند. در نوشابه های رژیمی از اسپارتام به جای شکر استفاده می شود که ضمن آنکه یک ماده اشتهاآور می باشد برای سلامتی مضر بوده و مصرف آن عوارضی مانند میگرن ، سرگیجه و .. را به دنبال دارد.

3. سو تغذیه :

نوشابه های گازدار موجب کاهش اشتها می گردد و افرادی که به مصرف نوشابه های گازدار اعتیاد دارند دچار سوتغذیه می شوند. اگر دقت کرده باشید وقتی درب قوطی نوشابه را باز می کنیم بلافاصله گازهای آن بیرون می آید. گاز این گونه محصولات به خاطر وجود اسید فسفریک و دی اکسید کربن در ترکیبش می باشد که موجب اسیدی شدن نوشابه می شود. نوشابه های گازدار دارای PH بین 2.5 تا 3.5 می باشد که باعث بوجود آمدن محیط اسیدی در معده می شود. در سیستم بدن تنها معده قادر به مقاومت در برابر نوشابه می باشد. اما در دیگر قسمت ها مانند دهان ، مری و گلو مصرف نوشابه های گازدار به مقدار زیاد دارای ناهنجاری های زیادی است. اسید فسفریک موجود در نوشابه نیز با رقابت با اسید کلریدریک معده عملکرد معده را تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی معده ناکارآمد می گردد غذای مصرفی گوارش نیافته باقی می ماند و موجب سو هاضمه و نفخ می گردد. افرادی که دارای مشکلات معده مانند زخم معده هستند باید از خوردن نوشابه جدا خودداری کنند.

 

اسید فسفریک در نوشابه

4.تاثیر نوشابه روی کلیه ها :

هنگامی که اسید فسفریک درون خون افزایش یابد کلیه ها قادر به دفع سریع آن نیستند بنابراین فشار بسیار زیادی به کلیه ها وارد می شود. نوشابه همچنین باعث می شود کلسیم از استخوان ها برداشته باشدو درون خون جریان می یابد که این امر باعث رسوب کلسیم اضافی در کلیه ها می گردد که نهایتا موجب سنگ کلیه می گردد.

5. تاثیر روی پوست :

خون اسیدی روی گلوتایتون تاثیر می گذارد. گلوتایتون یک آنزیم با خاصیت آنتی اکسیدان می باشد. به علاوه نوشابه فاقد هرگونه ویتامین و مواد معدنی می باشد. افرادی که نوشابه استفاده می کنند به طور معمول مصرف آب میوه و شیر آنها کاهش می یابد و بدن خود را خالی از ویتامین ها و مواد معدنی می کند و پوست را از وجود این مواد محروم می سازد و نهایتا پوست دچار چین و چروک می گردد.

6. تاثیر روی استخوان ها :

اسید فسفریک موجود در نوشابه های گازدار ماده ای سمی و اسیدی است. در صنعت از فسفریک اسید به عنوان سختی گیر آب استفاده می شود. در کل اسید فسفریک باعث زدودن کلسیم و منیزیم از آب سخت می گردد. اسید فسفریک در بدن دارای عملکرد مشابهی می باشد. یعنی یون کلسیم را از استخوان ها برداشته و باعث پوکی استخوان می گردد.

7. تاثیر کافئین :

به نوشابه های گازدار عمدا کافئین افزوده می گردد تا ایجاد اعتیاد و وابستگی در مصرف کنندگان خود کنند. کافئین نظم خواب را به هم می ریزد، علائم پیش از قاعدگی را تشدید می کند و سبب کم آبی در بدن می گردد.

قابل به ذکر است هر گاه هوس نوشابه می کنید حتما از نی استفاده کنید که از تماس مستقیم آن به دندان ها جلوگیری شود.

تاریخ:23-09-1398, 15:43

نویسنده:admin

آمار بازدید:9147

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

مضرات اسید فسفریک در نوشابه

اسید فسفریک

مقالات مرتبط

مضرات اسید فسفریک در نوشابه

موارد مصرف و کاربرد اسید فسفریک

مضرات اسید فسفریک در نوشابه

قیمت خرید و فروش اسید فسفریک

مضرات اسید فسفریک در نوشابه

اسید فسفریک و سایش شیمیایی دندان ها

مضرات اسید فسفریک در نوشابه

روش تولید اسید فسفریک

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *