00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » تهیه و تولید اسید بوریک از بوراکس

تهیه و تولید اسید بوریک از بوراکس

تهیه و تولید اسید بوریک از بوراکس

تهیه و تولید اسید بوریک از بوراکس

هدف از انجام این آزمایش تهیه اسید بوریک از بوراکس می باشد. ابتدا بوراکس را در آب گرم حل کرده و در مرحله بعد عمل خنثی سازی را با استفاده از اسید کلریدریک انجام دهید.

تهیه و تولید اسید بوریک از بوراکس

اسید بوریک اسیدی بسیار ضعیف است که از بورات ها و یا هیدرولیز هالیدهای بور با هیبریداسیون sp2به دست می آید. این اسید به صورت بلورهای سفید سوزنی شکل است که در آن واحدهای B(OH)3از طریق پیوندهای هیدروژنی به یکدیگر متصل شده اند و لایه های نامحدودی با تقارن تقریبا شش ضلعی تشکیل می دهند. این امر سهولت متورق شدن بلورها را توجیه می کند.

B2O3 یک اکسید اسیدی است. زیرا اغلب اکسید نافلزات با آب واکنش می دهند و اکسید اسید تولید می کنند : B2O3 + H2O àH3BO3

اسید بوریک در آّ تا حدودی حل شده و انحلال پذیری آن با افزایش دما زیاد می شود. این اسید تک بازی و ضعیف است و به عنوان پروتون دهنده عمل نمی کند بلکه به عنوان اسید لوییس ( پذیرنده یون هیدروکسید ) عمل می کند.

B(OH)3 + H2O <-> B(OH)4- + H + (aq)pk = 9.25

B(OH)4- در غلظت های کمتر از M 025/0 فقط به صورت نمونه های یک هسته ای B(OH)3 و B(OH)4-وجود دارند ولی در غلظت های بالاتر قدرت اسیدی افزایش می یابد و اندازه گیری phموید تشکیل نمونه های بسیار مانند است.

B(OH)3 àB3O3(OH)4- + H + + 2 H2O pk = 6.84 3

در محلول های مختلف اسید بوریک و بورات ها بسیار هایی مانند B3O3(OH)4- را طبق معادله زیر می دهند.

B(OH)3 + B(OH)4- <-> B3O3(OH)4- + 3H2O pk = 110 2

به نظر می رسد که بسپار اصلی حلقوی باشد و وجود چنین حلقه هایی در بورات های متبلور مانند 2B2O3و Cs2O محرز است.

از تعادل سریعی که بین اسید بوریک نشان دار شده با اکسیژن – 18 و بورات ها انجام می شود، می توان نتیجه گرفت که در محلول تعادل به سرعت روی می دهد. این ترکیب ها با پلی اولها مانند گلیسرول و هیدروکسی کربوکسیلیک اسیدها کمپلکس هایی به نسبت 1:1 تشکیل داده ، قدرت اسیدی اسید بوریک افزایش یافته و اندازه گیری مستقیم آن با سود (NaOH) امکان پذیر می شود. گلیسرول یک ماده کمپلکس دهنده که اگر غلظت آن را کمتر کنیم تعداد کمپلکس های پایدار کمتر می شود و در نتیجه قدرت اسیدی بوریک اسید کمتر افزایش می یابد در نتیجه با حجم کمتری از سدیم هیدروکسید (NaOH) تیتر می شود.

بوراتها مشتق از سه اسید می شوند. اسید اورتوبوریک (H3BO3) اسید پیروبوریک (H2B4O7)اسید متابوریک (HBO2).

در اثر گرما در 100 تا 140 درجه سلسیوس اسید بوریک به ترتیب به صورت زیر تجزیه می گردد و در حرارت های بالاتر B2O3بدست می آید :

H3BO3 <-> HBO2 <-> H2B4O7 <-> B2O3

وسایل مورد نیاز برای ساخت بوریک

قیف بوختر ، لوله آزمایش ، کاغذ صافی ، نوار کاغذ یونیورسال ، اسپاتول ، میله چینی یا شیشه ای ، بشر 250 میلی لیتری ، کریستالیزور.

مواد مورد نیاز

بوراکس ، اسید کلریدریک 25% ، اسید سولفوریک غلیظ ، پودر منیزیم یا نوار منیزیم ، معرف تورنسل ، محلول نیترات نقره ، متیل الکل ، محلول سولفات مس ، محلول سولفات آلومینیوم.

روش کار

1.12 گرم بوراکس را در ml 25 آب مقطر گرم حل کرده و محلول حاصل را با اسید کلریدریک 25% خنثی کنید. محلول را به آرامی سرد کرده و جیم بلورین حاصل را با استفاده از قیف بوختر صاف کنید. اسید بوریک را بر روی کاغذ صافی خشک کنید و محلول زیرین را جهت گرفتن مابقی اسید ، تغلیظ نمایید.

Na2B4O7 + 2HCl + 5H2Oà4B(OH)3(s) + 2NaCl

2.در یک بشر کوچک مقدار 8/1 گرم بوراکس را در 4 میلی لیتر آب جوش حل کرده و به آن 2 میلی لیتر اسید سولفوریک 3 مولار می افزاییم. مخلوط را به هم زده و در تشتک آب یخ قرار می دهیم . رسوب را صاف کرده و خشک می کنیم.

Na2B4O7 + H2SO4 + 5H2O à4B(OH)3(s) + Na2SO4

شناسایی اسید بوریک

1.مقداری از بلورهای اسید بوریک را در آّب گرم حل کرده و محلول را به سه لوله آزمایش منتقل نمایید. سپس به داخل یکی از لوله آزمایش ها 5-3 قطره محلول تورنسل خنثی اضافه کنید و تغییر رنگ محلول را مشاهده نمایید. تکه ای از کاغذ یونیورسال را در داخل لوله آزمایش دیگر به مدت چند ثانیه نگهدارید. رنگ آن را با رنگ استاندارد مقایسه کنید وph اسید بوریک را حدس بزنید.

2.میله ای شیشه ای و یا از جنس چینی را در شعله حرارت دهید. میله داغ را در پودر اسید بوریک وارد کنید و مجددا روی شعله بگیرید و تغییر رنگ شعله را به دقت مشاهده نمایید.

3.چند عدد از بلور بوراکس ، Na2B4O7 را در داخل یک بوته چینی قرار داده و روی آن 2-3 قطره سید سولفوریک غلیظ بریزید. سپس 6-5 قطره متیل الکل به مخلوط اضافه کنید و مخلوط را با یک میله شیشه ای خوب بهم بزنید و میله شیشه ای را روی شعله بگیرید. نور حاصل از تری متیل بورات B(OCH3)3و همچنین رنگ شعله را مشاهده کنید.

4.چند قطره از محلول اشباع بوراکس را در سه لوله آزمایش بریزید . در لوله آزمایش اول محلول نیترات نقره ، در دومی محلول سولفات مس و در سومی محلول سولفات آلومینیوم بریزید. به رنگ رسوب ها توجه کنید. رسوب های حاصل به ترتیب متابورات نقره ، نمک مس Cu(OH)BO2و هیدروکسید آلومینیوم است.

سنجش اسید بوریک

0.5 گرم اسید بوریک را وزن کرده در بالون ژوژه با آب مقطر به حجم 100 میلی لیتر می رسانیم. 10 سی سی برداشته و 30 سی سی گلیسیرین 1 مولار به آن اضافه کنید.

تاریخ:21-02-1398, 14:00

نویسنده:admin

آمار بازدید:13769

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

تهیه و تولید اسید بوریک از بوراکس

اسید بوریک | Boric acid

مقالات مرتبط

تهیه و تولید اسید بوریک از بوراکس

اسید بوریک در کشاورزی

تهیه و تولید اسید بوریک از بوراکس

قیمت خرید و فروش اسید بوریک

تهیه و تولید اسید بوریک از بوراکس

خواص اسید بوریک

تهیه و تولید اسید بوریک از بوراکس

اسید بوریک ترک Etibank ، Etimaden

تهیه و تولید اسید بوریک از بوراکس

تولید اسید بوریک

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *