00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » فواید اسید بوریک

فواید اسید بوریک

فواید اسید بوریک

بررسی خواص اسید بوریک

بور و ترکیبات گوناگون آن دارای کاربردهای وسیع ، استراتژیک و مهم در صنایع مختلف کوچک و بزرگ کشاورزی ، دارویی و پزشکی می باشند. به دلیل عدم وجود عناصر و مواد جایگزین آن بعضی از شاخه های صنعتی وابسته به این عنصر متوقف مانده و یا با مشکلاتی اساسی و جدی روبروست. امروزه بورات ها دارای مصارف زیادی در ساخت فایبرگلاس ، سرامیک ، رساناها ، اسید بوریک ، کاشی سازی ، شوینده ها ( صابون سازی و مواد پاک کننده و ....) ، پارچه بافی ، صنعت کشاورزی ، کود شیمیایی ، پربورات ها ، صنایع شیشه ، پشم شیشه ، مینا کاری ، کمک ذوب ، چسب، مهار آتش سوزی ، گداز آور در صنایع فلزگری، در تهیه چسب و حلال ها ، در راکتورهای اتمی ، صنایع الکتریکی ، کاغذسازی ، در ترکیب ضد یخ ، چرم سازی ، جوش کاری، لحیم کاری و عکاسی مورد استفاده قرار می گیرند.

فواید اسید بوریک

عنصر بور در رژیم غذایی انسان ها وارد می شود و اکنون تحقیقات زیادی در این زمینه در حال انجام است. گیاهان بور را از آب و خاک میگیرند و بدون آن نمی توانند زنده بمانند.

عنصر بور و ترکیبات گوناگون آن ، دارای کاربردهای بسیار وسیع و مهمی در صنایع مختلف کوچک و بزرگ کشاورزی ، دارویی و پزشکی می باشند. به گونه ای که می توان گفت به دلیل عدم وجود عناصر و مواد جایگزین آن فعالیت بعضی از شاخه های صنعتی وابسته به این عنصر ، متوقف می ماند و یا مشکلاتی اساسی و جدی روبرو می شوند.

در فاصله بین دو جنگ جهانی ، شیشه هایی به بازار عرضه می شد که از سیلیکات های بور تهیه می شدند. این شیشه ها دارای خواصی چون مقاومت در برابر انبساط ، مقاومت در برابر حرارت و مقاومت در برابر شوک های حرارتی بودند. در مدت جنگ جهانی دوم به همراه رشد سریع صنایع الکترونیک و نیاز به ساخت شیشه های بور و سیلیکات به میزان تقاضای اینگونه شیشه ها افزوده شد و کارخانجات عرضه کننده درصدد رفع نیاز بازار بور آمدند.

ساخت شیشه سیلیکات بور با بوریک اسید

شیشه بورات : با اکسیدهای لانتان و تانتال ولی بدون سیلیس برای شیشه های عدسی های عکاسی ، هواپیما و چشمی های با زاویه دید وسیع به کار برده می شود. اینگونه شیشه ها دارای ضریب شکست نور زیاد و پاشندگی کم هستند.

شیشه های اکسید بور یا شیشه های بوراکس

شیشه های اکسید بور اشعه ماورا بنفش را عبور می دهند. شیشه معروف به شیشه نامرئی ، شیشه بوراکس است که سطح آن با لایه نازکی از فلوئورو سدیم پوشیده شده است که 99/6 درصد کلیه اشعه مرئی را عبور می دهد، و فقط بازتاب کمی داشته و حالت نامرئی بودن را به وجود می آورد. شیشه های معمولی سدیم و پتاسیم نور ماورا بنفش را عبور نمی دهند. شیشه محتوی 2 الی 4 درصد اکسید سدیم اشعه ماورا بنفش را جذب می کند و برای سپرهای اشعه ایکس نیز به کار برده می شود. شیشه ای که بتواند اشعه ایکس پرانرژی و اشعه گاما را جذب کند ممکن است محتوی فسفات تنگستن باشد، در حالی که شیشه ای که برای جذب نوترون های کند در نیروگاه های اتمی به کار برده می شود. محتوی بور سیلیکات کادمیم همراه با فلوئورورها است.

همچنین از اسید بوریک و بوراکس به عنوان مواد خام مورد نیاز در صنعت شیشه سازی استفاده فراوان می شود. البته انتخاب مواد خام حاوی بور بیشتر تابعی است از اندازه و نوع تجهیزات کارخانه ذوب شیشه ، برای مثال در ساخت شیشه تجاری Eutal احتیاج به کوره های بزرگ گازسوز با کوره های پیش گرم کننده هوا مورد نیاز است. با این حال در بعضی از موارد جایگزین کردن این مواد خام با یکدیگر عملی می باشد.

فواید اسید بوریک

امروزه از کلمانیت به جای سنگ آهک و اسید بوریک جهت افزایش سرعت ذوب شیشه استفاده می گردد.

این افزایش باعث بیشتر شدن مقدار تولید کوره در هر شیفت کاری می گردد. اولکسیت نیز معمولا جایگزین خوبی برای بوراکس محسوب می شود، هرچند که کلمانیت مراحل ذوب را سریعتر از اولکسیت پشت سر می گذارد به همین دلیل هنگام مصرف اولکسیت مقداری سودپرک به آن اضافه می کنند. در شیشه هایی که نیاز نیاز به خلوص و رنگ با کیفیت بالا وجود دارد ترجیح داده می شود از اسید بوریک و یا بوراکس خالص استفاده شود ؛ کلمانیت و الکسیت هر دو به اندازه کافی دارای ناخالصی اکسید آهن و سولفات می باشند.

وجود بور در شیشه علاوه بر کاهش انبساط حرارتی باعث افزایش دوام شیمیایی شیشه ، اصلاح خواص اپتیکی و همچنین اصلاح خواص الکتریکی شیشه ، می گردد برای تهیه شیشه هایی که درصد بالایی از سیلیس در ترکیبات آنها وجود دارد ، از بورات ها به عنوان کمک ذوب به جای اکسیدهای قلیایی استفاده می شود.

شیشه های معروف به شیشه های ضد اسید نیز ترکیبی از بور و سیلیس هستند که درصد مواد قلیایی در آنها بسیار پایین می باشد. در سخت کردن پلاستیک ها و در ساخت تانک های ذخیره زیر زمینی که احتیاج به مقاومت کشش و مدول الاستیسیته بالا دارد، از الیاف شیشه ای استفاده می گردد که این الیاف از جنس سیلیس و بور می باشند. برای بالا بردن ضد سوختگی چوب و درب چوبی و چهار چوب های فلزی و چوبی برای جلوگیری در امر آتش سوزی و به خصوص راه پله های فرار ساختمان ها و درب آنها از ترکیبات بور استفاده می شود. به کار گیری این محصولات در اروپا اجباری می باشد لذا بیش از 10% تولید جهانی بور برای بالا بردن درجه ضد سوختگی چوب به کار می رود. ساخت اسید بوریک درصد خلوص کانسارهای بور به وسیله حل شدن و تبخیر بالا می رود. بخارات سیستم های ژئوترمال قبل از استفاده در تولید قدرت برق حاوی مواد شیمیایی دارای بور بوده که به صورت اسید بوریک قابل تفکیک می باشد. از این نوع تکنولوژی در کشور ایتالیا استفاده می شود. کانی های بور در شرایط خشک پایدار بوده است.

اسید بوریک یکی از محصولات مهم بور در شرایط معمولی پایدار بوده ولی اگر حرارت داده شوند ابتدا به اسید متابوریک (HBO2) و با حرارت بیشتر سپس به اکسید بور B2O3تبدیل می شود. ساخت فایبرگلاس ها ماده اصلی فایبرگلاس از بور و سیلیس با ترکیبات قلیایی کمتر می باشد مصارف زیادی یافته است. یکی از مصارف اصلی بور در ساخت فایبرگلاس های مختلف می باشد. از آنجایی که در صنعت فایبر گلاس پارچه تکنولوژی جایگزین استفاده از بور اخیرا کشف شده است، می توان تا حدودی کندی حرکت استفاده از عنصر بور در ساخت این نوع فایبرگلاس ها را پیش بینی نمود. مصارف هسته ای ترکیبات بور در ساخت پایگاه های پرتاب موشک دارای کاربرد استراتژیک می باشند. اسید بوریک به عنوان ماده بازدارنده در کارخانه های انرژی هسته ای برای کنترل سرعت شکافت مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا اسید بوریک می توان انرژی گرمایی نوترون ها را که در زنجیره هسته ای تولید می شوند ، جذب کند و با کم شدن انرژی نوترون ها ، سرعت شکافت کنترل می شود. مصارف کشاورزی کانی های بور نقش مهمی در ساختن بسیاری از کودهای شیمیایی دارند. مصرف مقادير زيادي بور در كود هاي شيميايي ممكن بوراي گياهان و محصولات كشاورزي مضر باشد. مصارف متالورژيكي تركيبات بور در توليد استيل و فلزات غير آهني، آلياژها، مغناطيس‌ هاي كمياب و فلزات بي شكل مورد استفاده قرارمي‌گيرد. علاوه بور براي جوشكاري، ساخت بعضي از روكش ها، به عنوان كمك ذوب آهن و فلزات غير آهني استحصال بعضي از مواد معدني و پوشش هاي ضد زنگ نيز استفاده مي‌شود. بورات ها بسادگي با اكسيدهاي فلزي آغشته شده تا در درجه حرارت هاي كاملا پايين بتوان از به هدر رفتن فلزات قيمتي در هنگام استحصال جلوگيري كند. همچنين از فلزات بي‌شكل حاوي تركيبات بور براي از دست رفتن انرژي در ترانسفور ماتورها استفاده مي‌گردد. تركيب بور، آهن و روي در ساخت آلياژ هاي ضد زنگ و مقاوم در برابر حرارت استفاده مي‌گردد. مصارف آتش بازي مواد منفجره آمونيوم در مناطقي كه مس استخراج مي‌شود به خاطر اثرات سولفيد هاي مس بر روي آنها در شرايط خاصي پايدار نمي‌ماند، لذا با پاشيدن محلول‌ هاي بورات آمونيوم بر روي چاله‌هاي حفاري در جايي كه مواد منفجره قرار مي‌گيرند اين مواد را پايدار نگه مي‌دارند. مصارف مغناطيسي فرو برنFerro Boron براي ساخت پودرهاي آهن رباهاي خيلي قوي مورد استفاده مي‌گردد. مصارف جوشكاري تقريبا تمامي جوش دهنده‌ هاي خشك حاوي تركيبات بور بوده كه بوراي زنگ نزدن و اتصال خوب و محكم محل جوي، مورد استفاده قرار مي‌گيرد. مصارف پوششي بورات ها بصورت آلياژ با نيكل در كنترل كردن PHدر زمان الكتروليز و پوشش دادن، بكار مي‌رود.

خواص اسید بوریک

ديگر مصارف عنصر بور عبارتند از: ماده شيميايي بور براي تنظيم خواص قليايي و اسيدي (خنثي كننده) بعضي تركيبات شيميايي نقش اساسي دارد. بوریک اسید اولین ماده ای است که به عنوان حشره کش در سال 1948 ثبت شد که می توان از آن برای از بین بردنسوسک و موریانه و کک و ... استفاده نمود. - كنترل كننده غلظت رنگها - ثابت نگه داشتن PHمواد منفجره - ساخت فيلم‌ها - مقاوم كردن سطح شيشه‌ها در برابر حرارت و مواد شيميايي - ساخت صفحه‌ هاي ظريف LCD - آلياژ بور و آهن براي جلوگيري از زنگ زدگي - مخلوط روي و بور براي پوشش كابلهاي الكتريكي - جذب اشعه نوترون - محفظ‌هاي هسته‌اي - ساخت ضد باكتري - ساخت مواد آرايشي - معالجه سرطان - ماده ی نگهدارنده ی غذا - لعابهای شیشه ای و سرامیک - دارای خاصیت ضد قارچی همچنین در صنعت جواهر سازی نیز کاربرد دارد.... اسید بوریک، که همچنین با عنوان اسید بوراریک Boracic acid و یا اسید اورتوبوریک Orthoboric نیز نامیده می شود، یک اسید ضعیف کم محلول است که اغلب به عنوان یک ترکیب ضدعفونی کننده، یا به صورت حشره کش، و نیز به عنوان کنترل کننده اشتعال در نیروگاه های هسته ای (نیروگاه هسته ای) جهت کنترل سرعت شکافت اورانیوم (شکافت هسته ای)، مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین می تواند به عنوان پیش ساز دیگر ترکیبات شیمیایی به کار گرفته شود. این ترکیب معمولا به صورت بلورهای بی رنگ یا پودری سفید رنگ موجود است و در آب محلول می باشد. فرمول شیمیایی این ترکیب H3BO3 می باشد که گاهی اوقات به صورت B(OH)3 نوشته می شود. این ترکیب وقتی که به عنوان یک ماده معدنی به کار برده می شود، با نام ساسولایتSassolite نامیده می شود. اسید بوریک به صورت آزاد در طبیعت، و بخصوص در برخی از مناطق آتشفشانی مانند توسکانی، جزایر لیپاری ونوادا، یافت می شود، که در این حالت به صورت مخلوط با بخار آب از شکافها یا شیارهای سطح زمین متصاعد می گردد؛ این ترکیب همچنین به عنوان تشکیل دهنده بسیاری ازمواد معدنی نیز یافت می شود(مواد معدنی همچون: بوراکسBorax، بوراسیت Boracite ، بروناتروکایسیت Boronatrocaicite و کولمانیت Colemanite).وجود اسید بوریک و همینطور نمک های آن درآب دریا نیز قابل توجه است. این ترکیب همچنین، درگیاهان و بخصوص درتقریبا تمام میوه ها نیز وجود دارد. اسید بوریک برای اولین بار توسط ویلهلم هومبرگ Wilhelm Homberg (متولد:1652، درگذشت:1715 ) ازماده معدنی بوراکس، و از طریق فعال سازی اسیدهای معدنی تهیه گردید و بدان نام Sal Sedativum Hombergi (به معنای نمک آرامبخش هومبرگ) داده شد، هرچند که بورات ها [یعنی نمک های اسید بوریک] که شامل اسید بوریک می باشند، از عصر یونانیان باستان به منظور تمیز کردن و نظافت، حفظ و نگهداری مواد غذایی و فعالیت های دیگر مورد استفاده بوده. بوریک اسید بطور عمده از کانی‌ها و معادن بورات تهیه می شود. بدین صورت که از ترکیب این کانی‌ها با سولفوریک اسید، بوریک اسید حاصل می شود. در سال های اخیر نانو ذرات اسید بوریک به علت داشتن خواص منحصر به فرد و کاربردهای نشأت گرفته از این خواص، به شدت مورد توجه قرار گرفته اند. ترکیب نانو ذرات اسید بوریک با روغن های مختلف به خصوص روغن موتور منجر به روانکاری بهتر، افزایش بازده انرژی و در نتیجه صرفه جویی اقتصادی می شود. همچنین به دلیل مسائل زیست محیطی می تواند جایگزین مناسبی برای روانکارهای کنونی سوخت باشد. روش مکانیکی یک روش نسبتاً ساده تر و ارزان تر به شمار می رود. بوراكس به عنوان گدازآور در ذوب فلزات و در لحیم كاری، به عنوان كند كننده خوردگی در مایعات ضد یخ، به عنوان ماده اصلی در كودها، در تولید بسیاری مواد شیمیایی و داروسازی، و به عنوان منبع تهیه بور به كاربرده می‌شود. اسید بوریك به عنوان مواد نگهدارنده و گندزدا در مخلوط‌های شیشه و كوزه‌گری، در صنعت دباغی بورای پشم‌گیری پوست با تشكیل محلول بوراتهای كلسیم در آب، و به عنوان گداز آور در لحیم كاری و لحیم كاری سخت به كار برده می‌شود. در لعابهای شیشه و سرامیك به كار برده می‌شود. اسید بوریک هم چنین در بافت پارچه و منسوجات کاربرد دارد.

* اسيد بوريك داراي 3 هيدروژن است ولی چون قدرت و اسيد بوريك اسيد ضعيفي است و فقط مي تواند يك پروتون آزاد كند خاصيت الكترون گاتيوي اتم بور در اسيد بوريك بسيار پايين است و تبعا مي تواند يك ابرالكتروني هيدروژني را به سمت خود جذب نمايد و هيدروژن آنرا آزاد نمايد به خاطر همين چون يك هيدروژن آزاد مي كند يك ظرفيتي است . * اسید بوریک را اغلب به سه طریق زیر به دست می آورند: 1) با تغلیظ و تراکم 2) از کانی کلمانیت(بورات کلسیم طبیعی) از جوشاندن سنگ معدن با محلول سدیم کربنات به مدت 3 ساعت بوراکس حاصل می شود و بعد از صاف کردن محلول فرصت می دهند تا بوراکس متبلور شده و آن را جدا می کنند و هنگامی که بوراکس را در مقدار زیادی آب حل می کنیم اسید بوریک و بورات شکیل می دهد طبق رابطه مقابل : Na2B4O10 + 7H2O ⇄ 2Na+ + 2B(OH)4 + 2H3BO3 + 3H2O 3) با تاثیر اسید کلریدریک غلیظ بر محلول گرم و اشباع شده بوراکس Na2B4O7 + 5H2O + 2HCl ⇄ 4H3BO3 + 2NaCl

تاریخ:11-09-1397, 10:11

نویسنده:admin

آمار بازدید:19609

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

فواید اسید بوریک

اسید بوریک | Boric acid

مقالات مرتبط

فواید اسید بوریک

اسید بوریک در کشاورزی

فواید اسید بوریک

تولید اسید بوریک

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *