00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » ایمنی اسید کلریدریک

ایمنی اسید کلریدریک

ایمنی اسید کلریدریک

خطرات اسید کلریدریک

دستورالعمل بهداشتی ، ایمنی و زیست محیطی اسید کلریدریک

1. نام ماده شیمیایی :

 اسید کلریدریک، هیدروکلریک اسید یا جوهر نمک.

2. مشخصات و خواص فیزیکی و شیمیایی :

شفاف، بیرنگ مایل به زرد کمرنگ ، دارای بوی تحریک کننده و سوزش آورنده.

3. پایداری و واکنش با مواد :

یک ماده بسیار خورنده است و با اغلب فلزات واکنش می دهد و هیدروژن آزاد می کند.

4. مقادیر مجاز :

 ماکزیمم مقدار مجاز 7- 5 mg/m می باشد.

5. خطرات آتش سوزی و انفجار اسید کلریدریک :

شعله ور نمی شود اما واکنش آن با اغلب فلزات همراه با آزاد شدن هیدروژن است که قابلیت شعله ور شدن را دارد و یا مخلوط شدن هیدروژن تولیدی با هوا ایجاد انفجار نماید.

ایمنی و خطرات اسید کلریدریک

6. ملاحظات بهداشتی :

چشم ، پوست ، گوارش ، تنفس

7. خطرات علائم بالینی تماس با ماده :

در اثر تماس با هر قسمت از بدن باعث سوزش های سخت و دردناک می گردد و یا ممکن است عارضه داخلی ایجاد نماید. مخاط چشم ها و ناحیه دستگاه تنفسی نسبت به اثرات تحریک کننده و سوزش آور غلظت بالای هیدروژن کلرید در اتمسفر آسیب پذیرتر می باشند و ممکن است باعث آسیب جبران ناپذیر بر چشم گردد. قرار گرفتن به صورت مکرر در معرض اسید کلریدریک باعث فرسودگی دندان ها می شود.

8. کمک های اولیه اسید کلریدریک :

سرعت در خارج کردن مصدوم از فضای آلوده شده به وسیله جوهر نمک و دفع اسید کلریدریک از پوست و چشم ها از نکات مهم و اولیه می باشد. در صورتیکه مصدوم دچار عارضه داخلی شده است و به هوش می باشد او را وادار به استفراغ نکنید و به شخص مصدوم 4-2 فنجان شیر یا آب بخورانید. شخصی که در معرض غلظت بالای هیدروژن کلرید قرار گرفته یا شخصی که اسید کلریدریک به او پاشیده شده است بایستی لباس آلوده شده بوسیله اسید را با سرعت ممکن در بیاورد و فورا برای مدتی زیر دوش آب قرار بگیرد.

بیمار را در معرض هوای آزاد قرار دهید. اگر نفس نمیکشد به بیمار تنفس مصنوعی دهید و اگر به سختی نفس می کشد به بیمار اکسیژن دهید سپس با مرکز کمک های اولیه تماس بگیرید. اگر حتی مقادیر ناچیزی از اسید کلریدریک غلیظ با محلول رقیق آن وارد چشم ها شد و یا اگر چشم ها در معرض غلظت بالای هیدروژن کلرید قرار گرفت بایستی به وسیله مقدار زیادی آب برای مدت 15 دقیقه شستشو شوند. اجازه ندهید که شخص مصدوم چشم هایش را مالش دهد و یا بسته نگه دارد. اگر کمک فوری وجود نداشته باشد شستشو با آب را برای مدت 15 دقیقه دیگر ادامه دهید.

پلک های چشم بایستی در خلال شستشو باز نگه داشته شود تا از تماس آب با تمام بافت های چشم و پلک ها اطمینان حاصل شود.

9. ملاحظات زیست محیطی :

  • نگهداری و حمل و نقل : مخازن اسید در معرض حرارت و شعله و یا نور مستقیم خورشید قرار نگیرد و از اسپری آب برای سرد کردن ظروفی که در معرض آتش قرار گرفته استفاده نشود.
  • نشت و ریزش : ناحیه آلوده شده بوسیله ریزش اسید کلریدریک را بایستی فورا با مقدار زیاد آب شستشو داد و سپس از بی کربنات سدیم (جوش شیرین) با آهک برای خنثی سازی اسید باقیمانده استفاده شود.
  • نحوه دفع ضایعات : از یک ماده جاذب برای جذب کردن اسید ریخته شده که غیر قابل اشتعال باشد بایستی استفاده کرد.
  • آسیب رسانی به محیط زیست : اسیدی نمودن آب و خاک.

تاریخ:26-03-1399, 14:56

نویسنده:admin

آمار بازدید:8195

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

ایمنی اسید کلریدریک

اسید کلریدریک | Hydrochloric

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *