00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید

» » حضور اسید کلریدریک در بدن موجودات زنده

حضور اسید کلریدریک در بدن موجودات زنده

حضور اسید کلریدریک در بدن موجودات زنده

حضور اسید کلریدریک در موجودات زنده

اسید معده یکی از ترشحات اصلی معده است و به طور عمده شامل هیدروکلرید اسید ( جوهرنمک ) بوده و محتوای معده را طوری اسیدی می کند که ph آن بین 1 و 2 باشد.

یون های کلرید و هیدروژن در ناحیه بالایی معده توسط یاخته جداری از مخاط اسید معده ترشح می شود و به سمت یک شبکه ترشحی به نام کانالیکولی قبل از اینکه وارد حفره پایینی معده شوند ، هدایت می شوند.

اسید معده مانند یک سد مقابل ریز اندامه ها برای جلوگیری از عفونت ها ظاهر می شود و برای هضم غذا اهمیت زیادی دارد. پی اچ پایین آن پروتئین ها را دناتوره می کند و در نتیجه آن ها را برای تخریب توسط آنزیم های گوارشی مثل پیسین حساس می کند. پی اچ پایین هم چنین آنزیم پیشروی پیسینوژن را فعال و تبدیل به آنزیم فعال پپسین می کند. بعد از ترک معده ، اسید کلریدریک کیموس توسط سدیم بی کربنات یا جوش شیرین در دوازدهه خنثی می شود.

خود معده با ترشح لایه ضخیم مخاط و با سکرتین ناشی از محلول بافر بی کربنات سدیم در مقابل این اسید قوی از خود محافظت می کند.

سوزش دل یا زخم معده وقتی این مکانیزم ها دچار مشکل شوند رخ میدهند. داروهای آنتی هیستامین و دسته های مهارکننده پروتون پمپ می توانند تولید اسید در معده را مهار کنند و آنتی اسیدها نیز برای خنثی تر کردن اسید موجود مورد استفاده قرار می گیرند.

تاریخ:15-08-1397, 11:09

نویسنده:admin

آمار بازدید:7778

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب : اسید کلریدریک, تولید اسید کلریدریک, خرید اسید کلریدریک, فروش اسید کلریدریک, قیمت اسید کلریدریک, اسید کلریدریک چیست, حضور اسید کلریدریک در موجودات زنده, جوهرنمک, اسید معده, ترش کردن معده