00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » انواع روش تولید اسید کلریدریک

انواع روش تولید اسید کلریدریک

انواع روش تولید اسید کلریدریک

انواع روش تولید اسید کلریدریک

هیدروکلریک اسید با حل شدن هیدروژن کلرید در آب تهیه می‌شود. هیدروژن کلرید را می‌توان با روش‌های گوناگونی تولید کرد و این یعنی راه‌های زیادی برای ساخت هیدروکلریک اسید موجود است.

تولید مقیاس بزرگ اسید کلریدریک تقریبا همیشه با تولید در مقیاس صنعتی دیگر مواد شیمیایی انجام می‌پذیرد.

هیدروکلریک اسید در محلول‌های تا 38٪ تهیه می‌شود. غلظت‌های بیشتر فقط تا ۴۰٪ از نظر شیمیایی قابل تولید هستند، اما نرخ تبخیر از آن به بعد به قدری بالا است که نگهداری و استفاده از آن نیازمند ملاحظات بسیاری است مثل دما و فشار پایین. پس میزان عمده صنعتی آن ۳۰٪ تا ۳۴٪ است که با توجه به حمل و نقل مناسب و اتلاف ماده محدود به علت بخارهای HCl بهینه شده است.

غلظت‌های بیشتر را به جهت کنترل اتلاف از طریق تبخیر باید فشرده و سرد نمود. در ایالات متحده، محلول‌های بین ۲۰٪ تا ۳۲٪ با نام اسید موریاتیک فروخته می‌شوند. محلول های مورد استفاده اغلب برای نظافت خانه‌ها در ایالات متحده، معمولا ۱۰٪ تا ۱۲٪ هستند که هشدارهای جدی برای رقیق‌تر کردن شان قبل از استفاده دارند. در بریتانیا، که با نام «ارواح نمک» برای نظافت خانگی فروخته می‌شود، قدرت اسید برابر همان مقدار در ایالات متحده است.


کلرید هیدروژن به صورت زیر تولید می شود :

1. به عنوان فرآورده جانبی در واکنش کلرید سدیم با اسید سولفوریک (برای ایجاد سولفات سدیم ) :

Nacl + H2SO4 -------àNaHSO4 + HCl

NaHSO4 + NaCl -------àNa2SO4 +HCl

2NaCl + H2SO4 --------àNa2SO4 + 2HCl

 

دی اکسید گوگرد و اکسیژن هوا می توانند به جای اسید سولفوریک مورد استفاده قرار گیرند. در ایالت متحده آمریکا حدود 103 * 50 – 40 تن در سال به همین روش تولید می شود ( 1 تا 2 % کل تولید )

آشنایی با 18 کاربرد اسید کلریدریک 

2. توسط واکنش مستقیم هیدروژن با کلر :

H2 + Cl2 -----------à2HCl

این فرآیند، شدیدا گرمازا است ( دمای شعله بیشتر و به ویژه هنگامی از آن استفاده می شود که کلرید هیدروژن فوق العاده خالص مورد نیاز است. به کارگیری این شیوه نیازمند سرمایه گاری قابل ملاحظه بر روی مواد ساختمانی واحد تولیدی خواهد بود. وقتی هیدروژن خشک و کلرید به کار برده شوند ، کوره سنتز و خنک کننده همراه ، می توانند از فولاد ساخته شوند.

در سال های اخیر ، از طریق فرآیند فوق در ایالت متحده امریکا 103 * 240 – 220 تن کلرید هیدروژن تولید شده است که تقریبا 8% کل تولید را به خود اختصاص می دهد.

تولید اسید کلریدریک | واکنش کلر و هیدروژن

3. به عنوان فرآورده های جانبی در واکنش های کلردار کردن و تعویض هالوژن و در تولید مواد شیمیایی آلی و معدنی به عنوان نمونه :

· تولید کلروهیدروکربن های آلیفاتیک

· تولید ایزوسیانات ها توسط واکنش آمین ها با فسژن

· تولید فلوئوهیدروکربن ها توسط واکنش کلروهیدروکربن ها با فلوئورید هیدروژن

· تولید اسید فسفریک و استرهای اسید فسفرو

· تولید سیلیکای با سطح ویژه بالا توسط هیدرولیز شعله ای تترا کلرید سیلسیم

4. اهمیت اقتصادی کلرید هیدروژن و اسید کلریدریک

5. آمار تولید و مصرف کلرید هیدروژن و اسید کلریدریک

آمار تولید و مصرف کلرید هیدروژن و اسید کلریدریک به دلیل آنکه در بیشتر موارد به صورت مستقیم ( مثلا در فرآیند اکسی کلردار کردن) یا غیر مستقیم بازیابی می شوند ، نسبتا نامشخص است. در ایالت متحده جوهر نمک تحت عنوان اسید موریاتیک با بومه 31/45 % 20 درجه وزنی و بومه 35/21 % 22 درجه وزنی با بازار عرضه می گردد.

تاریخ:25-03-1399, 09:18

نویسنده:admin

آمار بازدید:10245

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

انواع روش تولید اسید کلریدریک

اسید سولفوریک

انواع روش تولید اسید کلریدریک

جوهر نمک

انواع روش تولید اسید کلریدریک

اسید نیتریک

انواع روش تولید اسید کلریدریک

اسید باتری

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *