00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید

اسید پاشی

اسید پاشی

 

اسیدپاشی :

اسید پاشی یکی از انواع خشونت است که بیشتر علیه زنان صورت می گیرد و ممکن است در مواردی منجر به مرگ قربانی نیز شود. اسید پاشی حمله ای است که نه به قصد قتل ، بلکه معمولا برای انتقام و نابودگی زندگی اجتماعی و آینده قربانی انجام می شود. اسید ماده ایست که قرن ها از شناخت آن می گذرد، اما به نظر نمی رسد که پدیده اسید پاشی قدمتی بیش از صد و پنجاه سال داشته باشد. 

برای ترمیم محل اسید پاشی باید شخص آسیب دیده از مواد پروتئینی زیاد استفاده کند.

کشورهای درگیر :

اسیدپاشی در کشورهایی که از نظر توسعه اجتماعی و اقتصادی در وضعیت خوبی نیستند و شکاف جنسیتی و خشونت علیه زنان و کودکان در آنها زیاد است بیشتر دیده می شود. این پدیده در کشورهای زیادی در دنیا دیده می شود و در کشورهایی که شایع تر است ( کشورهای جنوب آسیا ، سابقه ای بیشتر از پنجاه سال ندارد). در افغانستان ، در دوران حکومت طالبان مدرسه های دخترانه تعطیل شد و اسید پاشی بر صورت دختران مدرسه ای مرسوم شده بود. در بنگلادش اسید پاشی معمولا شکلی از خشونت خانگی است. در ایران تقریبا 90 % موارد اسید پاشی ، قربانی زنان هستند. برخی از خاستگارانی که در روابط عاشقانه شکست می خورند با اسیدپاشی بر صورت زن مورد نظرشان انتقام گیری می کنند. برخی از کارشناسان قوانین مربوط به اسیدپاشی را به اندازه کافی بازدارنده نمی دانند. از کشورهای بنگلادش ، هند ، پاکستان ، کامبوج ، ویتنام ، لائوس ، هنگ کنگ ، چین ، بریتانیا ، آفریقای جنوبی ، اوگاندا ، جاماییکا و اتیوپی به عنوان کشورهایی نام برده می شود که این رفتار تهاجمی و غیر انسانی بیشتر در آن دیده شده است. این پدیده در ایران ، افغانستان ، عربستان و عراق نیز وجود دارد.

انگلیس : طبق آمار در بین سال های 2011 تا 2012 ، 105 مورد اسید پاشی در انگلستان گزارش شده است که از این بین 80 درصد قربانیان را زنان تشکیل داده اند. در بین سال های 2012 تا 2013 هم تعداد قربانیان 130 نفر گزارش شده است که بیش از نیمی از قربانیان را مردان تشکیل می دادند. انگیزه های اصلی این اقدامات به درستی مشخص نیست اما در این بین می توان از سرقت ، خشونت خانگی یا حمله های تصادفی نام برد.

ایران :

اسید پاشی در اصفهان : اصفهان در پاییز سال 1393 بنابر گفته مسئولان استان و کادر درمانی بیمارستان فیض اصفهان شاهد 4 مورد اسیدپاشی در بازه کوتاهی بوده است. مسئولان انگیزه این اسیدپاشی ها را خصومت شخصی اعلام کرده اند این در صورتی است که قربانیان وجود هر گونه خصومت شخصی را رد می کنند اما وجه اشتراک بیشتر قربانیان نداشتن پوشش چادر ، ماشین سواری کردن و حضور در محدوده خیابان مهرداد و دروازه شیراز است. بنا به گفته احمد سالک نماینده مردم اصفهان ، در میان قربانیان یک زن محجبه با پوشش چادر نیز بوده است. در همین مورد مسئولان واکنش هایی را داشته اند :

·معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان ، رسول یاحی : اقدامات امنیتی که برای مقابله و دستگیری عاملان این جنایت انجام شده است قابل رسانه ای شدن نیست ، اما شهروندان استان اصفهان بدانند که اسئولان استانی همه توان و انرژی خود را برای رسیدن به نتیجه نهایی به کار گرفته اند.

·امام جمعه اصفهان : یک زن با بدترین وضع به خیابان بیاید مجازاتش این نیست.

·سردار اشتری ، جانشین فرمانده نیروی انتظامی : چهار فقره اسیدپاشی در اصفهان گزارش شده است که البته با تلاش پلیس شماری از متهمان دستگیر شده اند و تحقیقات ادامه دارد.

·معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ، شهیندخت مولارودی : لازم است تدابیری برای مقابله با خشونت علیه زنان اتخاذ شود و این تدابیر باید در حوزه بازدارندگی قانونی و حمایتی باشد.

·آیت الله کمیل کاوه رئیس انصار حزب الله اصفهان : متاسفانه یا خوشبختانه اصلا از این موضوع خبر ندارم. یک انسان مسلمان اگر یک ذره دین هم داشته باشد اصلا فکر این کار به سرش نمی زند.

تلاش ها و اقدامات شهرداری تهران :

بنا به گزارشی در آبان 1393 در سالهای اخیر شهرداری نه تنها مواد مضر ، بلکه مواد مفید شیمیایی را هم از محدوده تهران جمع آوری کرده است. حتی مواد شیمیایی بی خطری مانند کلر که برای ضدعفونی استخر و آب و ... استفاده میشد را هم از داخل شهر جمع کرده و همه این مواد را به انبارهای اطراف تهران منتقل کرده اند. از دوازده سال پیش مذاکره ای برای انتقال و ساماندهی مواد شیمیایی به منطقه ای خارج از شهر تهران آغاز شده بود و این اقدام ربطی به ماجراهای اسیدپاشی ندارد. البته گویا به دلیل مخالفت هایی از کسبه و فروشندگان مواد شیمیایی ، شهرداری موفق نشده است که این مواد شیمیایی را به جایی خارج از شهر منتقل کند. البته در همین گزارش ذکر شده در بسیاری از سایت های اینترنتی ، می توان با ارزان ترین قیمت سفارش داد و حتی برخی از این سایت ها برای جلب مشتری اسید را ارزان تر از نرخ بازار می فروشند و خرید از این سایت های اینترنتی نیازی به پرسش و پاسخ فروشنده از خریدار ندارد و یا حتی در برخی از داروخانه ها نیز، اسید به مشتری فروخته می شود.

پژوهش های مربوط : یکی از معدود پژوهش ها در این زمینه ، در مدت 6 سال ، از خرداد 83 تا مهر 89 ، برروی 59 مورد اسید پاشی در بیمارستان سوختگی مطهری تهران انجام شده است.

براساس این پژوهش 51 درصد قربانیان مرد و 49 درصد زن بوده اند و پنج نفر از آنها زنده نماندند. صورت و نواحی فوقانی تنه بیشتر از هر جای دیگری هدف حمله قرار گرفته بودند و اسیدپاش معمولا یکی از اعضای نزدیک خانواده یا بستگان بوده است.

بیشترین دلیل اسیدپاشی ، خواستگاری ناموفق ، رابطه خارج از چارچوب ازدواج یا درخواست طلاق بود. عواملی مثل فقر ، وضعیت بد اجتماعی و اقتصادی و کلاهبرداری مالی هم از دیگر عوامل شایع بودند.

بیشتر قربانیانی که در این تحقیق بررسی شدند 71 درصد متاهل بودند. نیمی از زنان هدف حمله شوهر یا بستگان دیگر قرار گرفته بودند و بقیه آنها هدف افراد غریبه . مردان قربانی نیز در بیشتر موارد هدف حمله افراد غریبه 36% ، نامعلوم 35% ، رحین دعوا 17% یا قربانی حمله همسرشان 12% بودند.

متوسط سن قربانیان 36 سال و متوسط سوختگی 30 درصد بود. اکثر قربانیان مرد مجرد و اکثر قربانیان زن متاهل بودند.

کمک به قربانی در محل حادثه :

در صورت مواجهه با اسیدپاشی ابتدا از ایمنی خود مطمئن شوید و بعد به کمک قربانی بروید.

بلافاصله از دیگران و اورژانس کمک بگیرید.

ریختن آب برروی نواحی سوخته مهم ترین راه کمک است . این کار حداقل نیم ساعت ادامه دهید.

دقت کنید که ریختن آب برروی صورت طوری نباشد که تنفس را مختل کند.

اگر مطمئن هستید که با اسید تماس پیدا نمیکنید سعی کنید لباس ، جواهر و ساعت قربانی را در حالی که به آب ریختن ادامه می دهید خارج کند.

لباس را بعد از خیس کردن دربیاورید و اگر لباس به بدن چسبیده از این کار منصرف شوید.

از استفاده یخ ، روغن ، انواع کرم یا مواد دیگر پرهیز کنید.

از پتو و حوله و دیگر پوشش های پرزدار استفاده نکنید. مناسبترین پوشش گاز استریل است.

به نواحی آسیب دیده دست نزنید و آن را دستکاری نکنید.

آسیب های روحی و بدنی فرد قربانی :

اسیدپاشی آسیب شدیدی به قربانی وارد می کند که معمولا ماندگار است و علاوه بر آسیب های جسمی ماندگار از جمله نابینایی ، می تواند آسیب های روانی جدی مثل افسردگی ، اختلال تنش زای پس از رویداد ، اضطراب ، حملات اضطرابی ، اختلالات خوردن و حتی اعتیاد و خودکشی را به همراه داشته باشد. اسید به علت خاصیت خوردنگی و گرمایی که ایجاد می کند به بافت ها آسیب می زند. معمولا صورت قربانی هدف اسیدپاشی قرار می گیرد. غالبا خطر مشکلات تنفسی ، عفونت خون ، نارسایی کلیه و نهایتا مرگ قربانیان اسیدپاشی را تهدید می کند. اسید باعث مرگ بافت (نکروز) و سوختگی آن می شود، بعد از از بین بردن پوست ، چربی زیر پوست را حل کرده و به عضلات و حتی استخوان نفوذ می کند. در حمله به صورت ، معمولا پلک ها و مژه و لب ها کاملا از بین می روند و بینی و گوش هم ممکن است کاملا تخریب شود. شدت ضایعه به نوع و غلظت اسید ، مدت زمانی که پس از حمله ، شستشو و رقیق شدن اسید انجام می شود و سرعت انتقال قربانی به مرکز تخصصی بستگی دارد.


 

تاریخ:27-08-1394, 15:03

نویسنده:admin

آمار بازدید:8122

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب :

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *