00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » استفاده از وایتکس در زندگی روزمره

استفاده از وایتکس در زندگی روزمره

استفاده از وایتکس در زندگی روزمره

آشنایی با مشخصات کلی وایتکس 

 • نام شیمیایی : وایتکس.
 • اسامی مترادف با وایتکس : آب ژاول ، سفید کننده ، هیپوکلریت سدیم ، Sodium hypochlorite ، Sodium chlorate ، آنتی فرمین ، اکسید کلرید سدیم ، javel water ، اکسی کلرید سدیم.
 • گرید محصول : وایتکس صنعتی.
 • فرمول شیمیایی : NaOCl.
 • خلوص : وایتکس 15 %.
 • شکل ظاهری : آب ژاول ماده ای سمی است که رنگ آن نزدیک به زرد و طعم و بوی تند دارد.
 • حلالیت در آب : کاملا محلول در آب. 

استفاده از وایتکس در زندگی روزمره

 آیا آب ژاول همان وایتکس است ؟

 وایتکس یا هیپوکلریت سدیم چیست

وایتکس ناپایدار بوده و در اثر حرارت و نور خاصیت خود را به مرور از دست می دهد. این محلول ، محلولی است از 10 تا 16 در هیپوکلریت سدیم فعال در آب.

استفاده از وایتکس

1. وایتکس (هیپوکلریت سدیم) کلیه میکروب ها اعم از قارچ ها ، ویروس ها و باکتری ها را نابود می کند.

2. از این محلول به عنوان یک ضد عفونی کننده و ماده دفع بو در لبنیات ها ، مخازن آب ، دفع فاضلاب ها و برای اهداف خانگی از قبیل ضد عفونی کردن لگن ها و وان حمام ، لباس ها ، آشپزخانه و ... مناسب است و نیز از آن در ضد عفونی کردن آزمایشگاه هایی که در معرض ویروس هپاتیت هستند و اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی ( آشپزخانه ها و رستوران ها ) استفاده می شود.

3. از محلول رقیق تر آن در شستشوی زخم های آلوده که باز تازه نباشند ، استفاده می شود. در طول جنگ جهانی اول ، در معالجه زخم ها به عنوان محلول ضد عفونی کننده و التیام بخش مورد استفاده قرار گرفته بود. 

4. آب ژاول برای پاک کردن لکه های کپک ، خون ، قهوه ، تنباکو ، آب میوه و بسیاری دیگر از لکه ها مناسب است. برای از بین بردن این لکه ها ، یک قاشق آب ژآول را در یک لیوان آب بریزید و به کمک قطره چکان روی لکه بریزید.

5. آب ژاول به عنوان سفید کننده برای پنبه ، کتان ، چتائی ، ابریشم مصنوعی ، خمیر کاغذ و مرکبات مفید است در حقیقت بیشترین کلر خریداری شده جهت سفید کردن محصولات سلولزی قبل از استفاده به هیپوکلریت سدیم تغییر داده می شود.

6. آب ژاول را برای گند زدایی و بوزدایی به کار می برند.

7. به عنوان سفید کننده خانگی ( کلردار ) : حاوی هیپوکلریت سدیم می باشد. به آن آب ژاول یا وایتکس می گویند. این سفید کننده محلول در آب به شکل 5 درصد و یا 10 درصد عرضه می گردد. وایتکس محلولی ناپایدار است و گاز کلر با سرعت 0.75 گرم در روز از آن تبخیر می شود. وایتکس قلیایی قوی می باشد، به طوری که ph نوع 5 درصد آن 11 بوده بنابراین خاصیت خورندگی دارد.

آشنایی با مصارف خانگی وایتکس

 1. سفید کردن و روشن کردن لباس.
 2. از بین بردن لکه های روی لباس.
 3. از بین بردن باکتری ها ، میکروب ها ، کپک ها ، قارچ ها ، و بسیاری از ویروس ها (گندزدایی کردن).

همه چیز در مورد آب ژاول

آیا مجاز به استفاده از وایتکس در ماشین لباس شویی و ماشین ظرفشویی هستیم ؟

همانطور که می دانید وایتکس محلولی اکسیدکننده است که وقتی در مجاورت فلزات قرار بگیرد به مرور زمان باعث زنگ زدگی می شود پس به هیچ عنوان نباید از وایتکس در واشین ظرفشویی و لباس شویی استفاده کنیم زیرا باعث خرابی این دستگاه ها می شود.

استفاده از وایتکس

استفاده از وایتکس به عنوان سفیدکننده برای چه لباس هایی مجاز است ؟

بهتر است بدانید از وایتکس به عنوان سفید کننده فقط برای لباس های سفید و لباس های رنگ ثابت که در اصطلاح به colorfast معروف هستند می توان استفاده کرد و به هیچ عنوان برای لباس های رنگی مورد استفاده قرار ندهید.

وایتکس برای لباس

نکاتی ضروری در مورد طرز استفاده از وایتکس(مضرات وایتکس)

 1. هرگز وایتکس را با ماده شوینده دیگری مخلوط نکنید.
 2. هرگز وایتکس را با ماده شیمیایی مخلوط نکنید زیرا بسیار خطرناک است.
 3. کسانی که بیماری های قلبی یا آسم و بیماری های ریوی دارند نباید در معرض وایتکس قرار بگیرند.
 4. مایع سفید کننده را همیشه در محل خنک و دور از تابش نور خورشید نگهداری کنید.
 5. وایتکس را دور از دسترس کودکان و سالخوردگان قرار دهید.
 6. پس از استفاده از وایتکس درب آن را محکم ببندید.
 7. هنگام استفاده از وایتکس درب ها و پنجره ها را باز کنید.
 8. حین استفاده از وایتکس بهتر است از دستکش و ماسک استفاده کنید.
 9. در انتهای کار دستان خود را با آب و صابون بشویید.
 10. سفید کننده نباید با فلزات، البسه رنگی و سطوح رنگ شده تماس دادشته باشد زیرا به آنها آسیب می زند.
 11. اگر لباس های سفید را با وایتکس شستشو دادید حتما آبکشی آن را کامل انجم دهید چرا که باقی اندن وایتکس در لباس به الیاف پارچه آسیب می زند.

ایمنی وایتکس

آشنایی با مصارف صنعتی وایتکس

 1. گندزدایی کردن چاه های آب.
 2. گندزدایی و ضد عفونی کردن محیط بیمارستان ها.
 3. گندزدایی کردن استخرها.
 4. افزودن به فاضلاب ها به منظور کاهش بوی نامطبوع.

4 روش تولید وایتکس در صنعت

آب ژاول را از دمیدن گاز کلر در محلول هسدروکسید سدیم تولید می کنند. از جمله پارامترهای مهم در آب ژاول مقدار کلر آزاد و تعیین مقدار NaoH می باشد.

آب ژاول به روش های مختلفی تولید می شود از جمله :

 1. تولید به روش تزریق گاز کلر : با آزاد کردن گاز کلر در محلول سود سوزآور آب ژآول تولید می شود. کلیه مخزن ها و لوله هایی که آب ژاول در آن تولید می شود باید از جنس pvc باشند زیرا گاز کلر در مجاورت رطوبت با هر فلزی ترکیب می شود و باعث خوردگی آن فلز می شود. در این روش سود را داخل مخزن ریخته و از پایین مخزن گاز کلر را وارد می کنند. میل ترکیبی گاز کلر با سود زیاد است به همین دلیل گاز کلر در زمانی که از ته مخزن به سطح مخزن می رسد. جذب می شود. بدین ترتیب هرچه خروجی گاز کلر از سطح مخزن کمتر باشد یعنی واکنش دارد به خوبی صورت می گیرد. آنچه در رابطه با این روش تولید آب ژآول وجود دارد این است که دقت در کنترل ، به هنگام تولید است زیرا چنانچه تزریق کلر قبل از خاتمه عمل متوقف نشود، واکنش برعکس شده و به سرعت دما بالا می رود و محصول از بین می رود. برای این منظور حسگری به نام ORP وجود دارد که اپراتور واحد تولید را در تقع به موقع تزریق گاز کلر یاری می دهد که این حسگر براساس اکسایش / کاهش کار می کند. در این روش اگر ph به 12 تا 12.2 برسد واکنش پایان یافته است. از آنجاییکه هر چه محیط سردتر باشد واکنش نیز بهتر صورت می گیرد باید دقت کنید تا دما از 42 درجه سانتی گراد بالاتر نرود. در یک تولید نرمال ، گاز کلر از حدود 20 درجه شروع شده و در دمای 42 درجه پایان می گیرد.

قابل ذکر است که این محلول را برتوله کشف کرد و چون اولین بار در محله ژاول پاریس تولید شد به آن آب ژاول می گویند.

 1. یکی دیگر از روش های تولید آب ژاول که متداول ترین راه می باشد عبارت است از عبور دادن گاز کلر از درون محلول قلیایی هیدروکسید سدیم. که در نتیجه کلر به طور همزمان هم اکسید و هم احیا می گردد. فرمول این واکنش به صورت زیر می باشد : H2O + NaOCl + NaCl <-- Cl2 + 2NaoH
 2. الکترولیز محلول NaCl : روش دیگری که برای تولید آب ژاول استفاده می شود ، الکترولیز محلول غلیظ نمک سدیم کلراید است. این سلول های الکترولیتی ، دیافراگم یا غشایی نداشته و در جریان بالا و در محلولی نسبتا خنثی به کار گرفته می شوند. این سلول ها جهت بکارگیری در درجه حرارت پایین طراحی می شوند که محلول سود سوز آور کاتد را به تماس با کلر متصاعد شده از آند در می آوردند.
 3. روش دیگری برای تهیه هیپوکلریت سدیم واکنش بی کربنات سدیم با هیپوکلریت کلسیم به شرح زیر می باشد : 2NaOCl + CaCO3 <-- Na2CO3 + Ca(OCl)2

کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند.

تصویر اسید لاکتیک

تاریخ:30-11-1397, 10:54

نویسنده:admin

آمار بازدید:21662

دسته:مطالب علمی

تگ های مطلب : وایتکس, فروش وایتکس, قیمت وایتکس, خریدوایتکس, آب ژاول, سفید کننده, هیپوکلریت سدیم, آب ژاول 15%

محصولات مرتبط

استفاده از وایتکس در زندگی روزمره

آب ژاول

مقالات مرتبط

استفاده از وایتکس در زندگی روزمره

قیمت سفید کننده وایتکس

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *