فروش و قیمت مواد شیمیایی

i-aseton.pdf [حجم: 310.17 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 23)
a-acetone.pdf [حجم: 432.13 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 41)

استون | Acetone

استون | Acetone

استون چیست 

اَسِتون(نام گذاری ایوپاک "پروپانون") ساده‌ترین کتون و یکی از لکه ‌برها است. این ماده فرار، بی‌رنگ و به شدت آتش گیر است و مصرف بسیار زیادی در صنعت به عنوان حلال دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌های ساخت این ماده تقطیر استات کلسیم است.

استون

 مشخصات استون

  • نام شیمیایی : استون.
  • اسامی مترادف با استون : پروپانون ، دی متیل فرمالدئید ، دی متیل کتال ، دی متیل کتن ، کتن پروپان ، بتا کتن پروپان ، متیل کتن ، پیروستریک اسید ، پیروستریک اتر ، Acetone.
  • فرمول شیمیایی : CH3COCH3.
  • گرید محصول : 1. استون صنعتی 2. استون آزمایشگاهی.
  • برند : 1. استون پتروکم فرانسه 2. استون ساسول افریقای جنوبی 3. استون کومهو کره.
  • تاریخچه: این ماده توسط حییم وایزمن کشف شده است. وی از سال ۱۹۱۶ تا ۱۹۱۹ رئیس یک آزمایشگاه شیمی بود و در جریان مسؤولیت خود در آن، طریقه ساخت ماده شیمایی استون را کشف کرد.
  • حلالیت در آب : کاملا قابل حل است.

موارد مصرف و کاربرد استون :

استون بعنوان حلال بسیاری از ترکیبات آلی استفاده می‌شود.

در تولید پلاستیک ، الیاف مصنوعی ، دارو و سایر ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد.همچنین در تولید صنعتی رنگهای ایندیگو هم مصرف می‌شود.

به عنوان حلال در فرمولاسيون پوشش دهنده سطوح و مواد مربوط به شوینده ها و تينرها. همچنين در آکریلیک و الکل هاى نيتروسلولز و رنگ ها، به عنوان حلال در مواد داروئى و آرایشی، حلال چسب، سيمان، جوهر پرینتر، چسب، واکس، رزین، چربى ها، گریس، روغن ها، و مواد رنگى در پروسه هاى عصاره گيرى، در صنایع بى دود کردن پودر، به عنوان حلال پاک کننده در صنایع الکتریکی، و به عنوان حمل کننده استيلن در داخل سيلندرها مورد استفاده است.

تولید پلاستیک

از این ماده در صنایع شيميایی به عنوان ماده ميانى در تهيه متيل متاکریلیت ، متاکریلیت اسيد، متيل استفاده مى شود. اغلب اوقات در تهيه ترکيباتى مثل آنتى اکسيدان ها، A ایزوبوتيل کتن، بيس فنل علف کش ها، کتن هاى سنگين، تغليظ فرمالدئيد و دى فنال آمين، و ویتامین هاى ميانى مورد استفاده است.

استون بطور طبيعى در متابوليسم طبيعى بدن و در ارگان هاى طبيعى و عضلات و بافت ها دیده مى شود و خون حاوى مقدارى استن است.

روش تولید استون :

اصولا استون در فرایند کیومن تولید میشود. در گذشته از تقطیر خشک استات هایی نظیر استات کلسیم به دست آورده میشده است. در طی جنگ جهانی اول فرایند تولید استون به وسیله تخمیر باکتریایی توسط Chaim Weizmann توسعه پیدا کرد که محصولات این فرایند استون، بوتانول و اتانول میبود. به مرور زمان به علت راندمان ناچیز تولیداستون در مقایسه با پسماندهای آلی، این فرایند رو به فراموشی سپرده شد.

استون

بسته بندی استون :

استون در بشکه های 160 کیلوگرمی پلمپ ، گالن های 20 لیتری ،گالن های 2.5 لیتری آزمایشگاهی موجود می باشد.

ایمنی :

ایمنی استون

خوردن و بلعیدن

نوشیدن حجم بالایی از آن ، سبب بیهوشی و آسیب به مخاط دهانی می‌شود. خوردن این ماده متداول نيست . در بسيارى از مطالعاتى که گزارش شده مشخص شده این ماده اثرى ندارد تأثير بسيار مختصرى (خواب آلودگى مختصر ) برروى افرادى که روزانه ٢٠ گرم از این ماده را مى خورند دارد. در مطالعات بر روى حيوانات مشخص شده که استن از راه خوراکى سميت بالایی ندارد . استن مى تواند در هنگام خوردن یا استفراغ کردن وارد ریه ها شود. 

تماس با پوست

در اثر تماس با پوست باعث سوزش ، تحریک پوست و صدمه زدن به آن می‌شود. تأثيراین ماده برروى سلامتى ازطریق جذب پوستى در پوستهاى سالم خيلى کم است . در خيلى از گزارشات در مورد انسانها که اکثر آنها بچه هاى جوان بودند نشان داده است که در اثر تماس این ماده با پوست آنها، افراد دچار ناراحتى و ناخوشى شدند. استن در مطالعات حيوانى و برخى از انسانها مى تواند هم محرک پوست باشد و هم تحریکى ایجاد نکند .

 

استون

تنفس

بررسی های انجام شده روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که تنفس استون و قرار گرفتن در معرض آن بمدت طولانی ، باعث آسیبهای کلیوی ، کبدی و صدمه به دستگاه عصبی ، نقصهای مادرزادی و پائین آمدن قدرت باروری در جنس نر می‌شود. البته هنوزمشخص نیست که آیا استون همین تاثیرات را روی انسان هم دارد یا نه. نکته جالب توجه این است که غلظتهای میلی‌مولار استون در حیوانات آزمایشگاهی مبتلا به صرع ، اثرهای ضد تشنجی نشان می‌دهد.

تماس با چشم

ppm ٥٠٠ سبب تحریکات مختصر مى شوند . در غلظت هاى ppm بخارات استن در غلظت هاىى حدود١٠٠٠ تحرىکات قابل توجه هستند . استن مایع محرک بسيار شدیدى براى حيوانات و بعضى از انسانهاست .در ٣ نفر از انسانها گزارش شده است که استن سبب صدمه زدن به قرنيه مى شود که پس از ٤٨ ساعت بهبود یافته است. در برخى موارد صدمات ماندگار به قرنيه چشم دیده مى شود.

خطرات

کربن دی سولفید سمی بوده و خطر حریق و انفجار آن بالاست (نقطه اشتعال = ˚c 30-).

کمک های اولیه :

تماس با چشم 

سریعا چشم هاى آلوده را به صورتى که پلکها باز است با آب ولرم به مدت ٢٠دقيقه شستشوداده تا آلودگى برطرف شود سپس به پزشک مراجعه شود.

 

استون

تماس با پوست 

تأثيرى بر روى سلامتى انتظار نمى رود . اگر تماس پوستى اتفاق افتاد سریعاً تماس با پوست موضع آلوده را با آب ولرم به مدت ٥ دقيقه شستشو داده تا آلودگى برطرف شود.

بلعيدن و خوردن

هرگز از راه دهان به فردى که بيهوش است چيزى نخورانيد . دهان مصدوم را با آب شستشو داده . فرد را وادار به استفراغ نکنيد . به فرد مصدوم ٢٤٠ تا ٣٠٠ميلى ليتر آب با املاح معدنى رقيق بخورانيد. اگر استفراغ خود به خود اتفاق افتاد فرد را به بغل خوابانده تا جلوى راه تنفسى فرد گرفته نشود . سریعاً فرد را به اورژانس ببرید.

تنفس

اگر علائم نمایان شد منبع مولد آلودگى یا فرد را به هواى آزاد برده و اگر علائم تنفس باقى ماند به پزشک مراجعه نمائيد.

اطلاعات پزشکی : کليه اقدامات کمک هاى اوليه مى بایست توسط دکتر یا فرد آموزش دیده اطلاعات پزشکى انجام شود و تحت کنترل باشد.

اطفاء حریق : شدیدا قابل اشتعال است . این ماده در دماى اتاق سریعا مى سوزد . همچنين مى توان خطر آتش گيرى در محيط هاى بسته داشته باشد. نحوه مناسب اطفاء کربن دى اکساید، پودرخشک موادشيميایی، فوم الکل، فوم پليمر میباشد.

آب براى خاموش کردن این نوع حریق ممکن است مؤثر نباشد زیرا توانایی هدایت کردن این ماده را به زیر نقطه را اشتعال ندارد.

انبارش :

این مواد شدیدا قابل احتراق ، سمی و محرک چشم هستند. قبل از حمل و نقل کنترل مهندسی برای اپراتورها و مهیا کردن کلیه لوازم ایمنی فردی مورد نیاز است و استفاده از آنها بسیار مهم میباشد. افرادی که با این مواد کار میکنند میبایست نوع کار با این مواد را آموزش ببینند.

احتياطات جابجایی : درجاى خنک، با تهویه محيطى مناسب و به دور از گرما، منابع قابل احتراق و شرایط انباردارى اشعه مستقيم خورشيد انبار شوند.

این مطلب راجع به حلال استون، حلال استون چیست، قیمت حلال استون، فروش استون، فروش استون صنعتی، خواص استون، ساختار استون، استون لاک پاک کن، کاربرد استون، خرید استون، استون چیست، استون قطبی است، فروش استون

این مطلب توسط شرکت کیمیا تهران اسید جمع آوری گردیده است.

نگهداری از استون

 کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند

تاریخ:18-11-1395, 15:57

نویسنده:admin

آمار بازدید:12416

دسته:انواع حلال شیمیایی / سایر حلال ها


تگ های مطلب :

محصولات مرتبط:

استون | Acetone

پرکلرواتیلن

استون | Acetone

تولوئن

استون | Acetone

زایلین

استون | Acetone

اتیل استات

مقالات مرتبط: