00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
i-metanol.pdf [حجم: 111.11 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 23)
a-metanol.pdf [حجم: 530.44 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 39)

الکل متانول | Methanol

الکل متانول | Methanol

متانول

مشخصات محصول الکل متانول

  • نام شیمیایی : الکل متانول.
  • اسامی مترادف با الکل متانول : متانول ، الکل متیلیک ، متیل الکل ، الکل صنعتی ، الکل چوب ، hydroxymethane، methyl alcohol ، methyl hydrate ، methyl hydroxide ، methylic alcohol ، methylol ، wood alcohol.
  • گرید محصول : 1. الکل متانول صنعتی 2. الکل متانول آزمایشگاهی.
  • برند : الکل متانول شیراز.
  • فرمول شیمیایی : CH4O.
  • خلوص : الکل متانول 99 % خالص.
  • شکل ظاهری و بوی الکل متانول : ماده ای شفاف ، بیرنگ و فرار که به صورت خالص بوی الکل متانول زننده و نامطبوعی دارد.
متانول خاصیت ضدعفونی کنندگی ندارد.
توجه توجه : فروش الکل متانول فقط و فقط با مجوز رسمی و نامه درخواست امکان پذیر است

متانول یا الکل چوب چیست؟

الکل متانول به نام متیل الکل و الکل چوب هم شناخته می شود. متانول یک ترکیب شیمیایی و ساده ترین نوع الکل می باشد. این مایع در اثر سوختن در هوا دی اکسید کربن و آب تولید می کند. متانول با شعله ای تقریبا بی رنگ می سوزد. این ترکیب از متابولیسم غیر هوازی گونه های زیادی از باکتری ها تولید می شود. در نتیجه مقدار اندکی از بخار متانول در جو وجود دارد. 

متانول یا الکل چوب

تاریخچه متانول

در فرآیند مومیایی کردن در مصر باستان، از ماده ای استفاده می شد که حاوی متانول بود و از تجزیه حرارتی چوب بدست می آمد. متانول خالص اولین بار در سال 1661 توسط رابرت بویل از چوب استخراج شد. در سال 1834 شیمیدان های فرانسوی انجمن jean-babtist ، ترکیب عناصر آن را بدست آوردند و همچنین کلمه متیلن را به شیمی آلی معرفی کردند.

در سال 1923 شیمیدان آلمانی، ماتیاس پیر، متانول را از گاز سنتز ( مخلوطی از co و  H2 که از کک بدست می آید.) تولید کرد. در این فرآیند ، از کرومات روی به عنوان کاتالیزور استفاده می شد و واکنش در شرایط سختی مانند فشار 300-1000 اتمسفر و در دمای حدود 400 درجه سانتی گراد انجام می گرفت. در شیوه مدرن تولید متانول، از کاتالیزور هایی استفاده می شود که در فشارهای پایین عمل می کنند و کارایی موثرتری دارند.  

کاربردهای متانول

متانول دارای کاربرد هایی می باشد :

1. صنعت تولید کلید و پریز و انواع چسب های صنعتی.

2. تولید انواع حلال

3. تولید رنگ.

4. تولید انواع ضد یخ.

5. صنایع تولید پلاستیک ها.

6. تولید فرمالین برای مصارف خانگی.

7. تولید انواع رزین ها.

8. در تولید دوربین های عکاسی.

9. تولید انواع ظروف و تجهیزات آشپزخانه.

10. به عنوان سوخت در موتورهایی با سیستم احتراق داخلی.

11. از متانول جهت تقلیب اتانول استفاده می شود.

12. جایگزین مشتقات نفت خام.

13. در تولید سایر ترکیبات شیمیایی.

14. در تولید تخته سه لایی.

15. تولید مواد منفجره.

16. دی متیل اتر از مشتقات متانول است که به جای CFC ها در افشانه های آتروسل به عنوان پیشرانه استفاده می شود.

الکل متانول

بسته بندی و قیمت متانول صنعتی

متانول در بشکه های 175 کیلوگرمی و گالن های 20 لیتری و 2.5 لیتری موجود می باشد. کیمیا تهران اسید افتخار دارد الکل متانول شیراز را با قیمت مناسب، کیفیت عالی و در سریع ترین زمان برای مشتریان خود فراهم کند.جهت دریافت قیمت خرید و فروش الکل متانول به صورت لحظه ای با ما تماس بگیرید. 

 

تشخیص متانول از اتانول 

ساده ترین راه شناسایی و تخشخیص اتانول از متانول بوی آن است. متانول دارای بوی تیز می باشد. 

با این حال راه های دیگری نظیر رنگ شعله الکل متانول و اتانول هم وجود دارد. 

مطمئن ترین راه تشخیص متانول از اتانول ریختن سدیم دی کرومات بر روی الکل مورد نظر است. برای این کار ابتدا سدیم دی کرومات و اسید سولفوریک را به نسبت 2 به 1 ترکیب کرده و بر روی الکل میریزیم اگر بوی حاصله تحریک کننده و تیز باشد الکل متانول است.

 

شعله الکل متانول

 

الکل متانول را از کجا تهیه کنیم ؟

کیمیا تهران اسید آمادگی فروش الکل متانول صنعتی و آزمایشگاهی را در سطح تهران و کلیه شهرستان ها با مناسب ترین قیمت فروش متانول دارد. لطفا جهت اطلاع از قیمت این محصول در اندازه های خرد و عمده با ما در تماس باشید. 

 

 

 

تصویر اسید لاکتیک

الکل متانول

الکل ها دسته بندی و نام های متعددی دارند که هر کدام برای مصارف و کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. الکل متانول یکی از این انواع است که می توان آن را ساده ترین نوع الکل دانست. فرمول شیمیایی این ماده CH3OH می باشد و نام های دیگری که برای آن گذاشته شده، متیل الکل، الکل چوب و الکل صنعتی است. الکل متانول کاربردهای فراوانی دارد و می توان آن را یکی از پرمصرف ترین فرآورده های الکل نامید. از لحاظ ظاهری می توان الکل متانول را بی رنگ، شفاف و دارای بوی بسیار تند عنوان کرد. این ماده در شرایط محیطی به شدت فرار بوده و سرعت تبخیر بسیار بالایی دارد.

 

 

نام

الکل متانول

فرمول شیمیایی

CH3OH

رنگ

بدون رنگ و شفاف

انواع

آزمایشگاهی و صنعتی

بو

بسیار تند و زننده

الکل متانول چیست

پرسش اینجاست که الکل متانول چیست و از چه زمانی وارد صنعت شد؟ الکل متانول ماده ای است که اولین بار از تجزیه چوب در حرارت بالا به دست آمد. شیمی دانی که برای اولین بار موفق شد این فرآیند را طی کند.، رابرت بویل نام داشت. پس از آن در شیمی دانان دیگری در صدد شناخت ترکیبات این ماده و پاسخ به این پرسش که الکل متانول چیست برآمدند. به علت کاربردهای وسیعی که این ماده در صنعت داشت، تولید انبوه آن باید آغاز می شد. شیمی دانی به نام متیاس پیر متوجه شد که می توان از ترکیب CO و H2 به این ماده دست یافت. اما شرایط فشار و دمای این واکنش به قدری بالا و سخت بود که استفاده از کاتالیزگر هایی که بتوانند این فرآیند را تسریع کنند، ضرورت یافت. امروزه با استفاده از کاتالیزورهایی مخصوص می توان به تولید انبوه الکل متانول دست یافت. 

 

طرز تهیه متانول

 در این قسمت به شرح طرز تهیه متانول پرداخته ایم. متانول را می توان به شیوه های متعددی تهیه نمود. اما همه این شیوه ها در نهایت به تولید همین ماده با فرمول CH3OH ختم می شوند. طرز تهیه متانول را می توان به دو شکل زیر بیش از بقیه شیوه ها مشاهده کرد.

 

 

CO + 2H2=CH3OH

 

CO2+3H2=CH3OH+ H2O

 

برای اینکه این واکنش ها انجام شوند، استفاده از گاز وغالبا گاز شهری به علت قیمت بسیار پایین، ضروری است. طرز تهیه متانول در طول این واکنش ها به این نحو است که دما باید در حدود 230 تا 400 درجه سانتی گراد باشد. این ماده به سرعت می تواند با برخی مواد و ترکیبات واکنش داده و به همین دلیل در تولید طیف گسترده ای از ترکیبات شیمیایی نظیر استیک اسید از آن بهره های فراوانی گرفته می شود. طرز تهیه متانول ساده است، اما شرایطی دمایی و فشار خاصی که باید وجود داشته باشد، کمی باعث پیچیده شدن آن می شود.

 

کاربرد الکل متانول

تا کنون کاربرد الکل متانول در حوزه های مختلفی در صنعت بوده است، اما در کنار ادامه مصرف در این زمینه، حوزه های جدیدی نیز برای این ماده به وجود آمده و گمانه زنی هایی برای افزایش احتمال کاربرد الکل متانول به عنوان سوخت پاک زده می شود. بخش بسیار عمده ای از کاربرد الکل متانول در حوزه صنعت و تولید فرم آلدئید است. الکل متانول در اثر اکسید شدن در دمای بالا تولید فرم آلدئید می کند و از این ماده در صنایع گوناگون بهره گرفته می شود. مهم ترین فایده فرم آلدئید در صنایع رنگ و رزین و چسب است. فرم آلدئید که از اکسید شدن متانول به دست می آید می تواند به عنوان یک نگهدارنده در صنعت رنگ مورد استفاده قرار گیرد و هم چنین در تولید چسب نیز به کار می آید. کاربرد الکل متانول به همین موارد ختم نمی شود و این ماده در بخش های عمده ای از صنعت به کار می آید. در ادامه برخی از کاربردهای این ماده ارزشمند را عنوان کرده ایم.

 

الکل متانول صنعتی

بزرگترین کاربرد الکل متانول صنعتی است و در تولیدات طیف گسترده ای از مواد صنعتی و شیمیایی از آن بهره گرفته می شود. می توان الکل متانول را الکل صنعتی، و در مقابل الکل اتانول را طبی نامید. با این نامگذاری اشتباهات رایج درباره این دو ماده که شباهت های زیادی به یکدیگر دارند، تا حد زیادی برطرف خواهد شد. الکل متانول صنعتی در بخش های زیادی از تولیدات صنعتی به کار برده می شود. گوشه ای از این کاربردها را می توان اینگونه عنوان کرد: استفاده در چسب های صنعتی یکی از شایع ترین موارد مصرف این الکل است. استفاده در ضد یخ ها و انواع حلال ها استفاده در وسایل و ظروف آشپزخانه و برخی پلاستیک های مصرفی در آشپزخانه ها مصرف برای تولید مواد منفجره و انواع رنگ ها و بسیاری دیگر از تولیدات صنعتی و مواد شیمیایی که توضیح آنها با جزئیات از حوصله این متن خارج است.

 

سوخت پاک

می توان یکی از کاربردهای آینده متانول را استفاده به عنوان نوعی سوخت پاک دانست که باعث کاهش تولید آلاینده ها خواهد بود. می توان از متانول به عنوان سوختی پاک برای خودروها و موتورهای درون سوز بهره جست. این ماده که به شدت قابل اشتعال است می تواند در ترکیب با موادی که در نهایت منجر به روشن شدن موتور خودروها می شوند، به عنوان سوخت پاک مورد بهره برداری قرار گیرد. با توجه به اینکه سوخت های فسیلی محدودند و استفاده از آنها باعث آلوده شدن محیط می شود، باید اشاره کرد که استفاده از متانول به عنوان نوعی سوخت پاک جایگزین می تواند به شدت کاربردی و موثر باشد و هم چنین هزینه های مالی و زیست محیطی کمتری را به جامعه وارد کند.

 

متانول و اسید استیک

متانول و اسید استیک دو ماده ای هستند که در صنعت به شدت پرکاربرد بوده و طرفداران زیادی دارند. اسید استیک یکی از مهم ترین موادی است که به واسطه الکل متانول تولید می شود. این ماده در بسیاری از مواد صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و می توان با استفاده از آن به تولید رنگ، بسته های پلاستیکی مواد غذایی، عطر، تمیز کننده ها و طیف گسترده ای از مواد و صنایع دیگر پرداخت. تقاضای سالانه برای استیک اسید به شدت بالاست و با توجه به اینکه متانول و اسید استیک از کاربردی ترین ترکیبات صنعتی می باشند، تولید عمده این ماده از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 

الکل متانول ضدعفونی

یکی از مهم ترین کاربردهای الکل ها که در ذهن اکثر افراد جامعه نهادینده شده است، به کارگیری جهت ضدعفونی است. با توجه به در دسترس بودن متانول، ممکن است که این باور ایجاد شود که الکل متانول ضدعفونی کننده خوبی است و حتی برای پاکسازی اندام های داخلی از ویروس ها و میکروب ها به کار می آید. این یک تصور اشتباه است. الکل متانول ضدعفونی کننده نیست و تنها برای مصارف صنعتی و تولیدات مواد شیمیایی و کاربردهایی که اشاره شد، مورد بهره برداری قرار می گیرد. الکل طبی یا اتانول می تواند ضدعفونی کننده باشد و آن هم تنها در خلوص بین 60 تا 80 درصد پاسخگو خواهد بود. بنابراین هرگز با الکل متانول ضدعفونی کردن محیط و یا بدن خود را انجام ندهید، زیرا عوارض جبران ناپذیری را از خود به جای خواهد گذاشت. جدول زیر نشانگر کاربردهای این ماده ارزشمند است که می توان در یک نگاه موارد اصلی استفاده آن را رویت نمود.  

 

 

 

کاربردها

 

 

 

حوزه صنعتی

استفاده در صنایع رنگ و رزین

استفاده در تولید چسب های صنعتی

موثر در فرآیند تولید ضد یخ و حلال ها

ماده موثر در تولید فرم آلدئید

ماده موثر در تولید استیک اسید

 

حوزه سوخت پاک

استفاده به عنوان سوخت موتورهای درون سوز

استفاده به منظور سوخت خودروها

استفاده برای تولید هیدروژن باتری های بزرگ سوختی

 

 

تفاوت اتانول و متانول

با توجه به اشتباهات رایجی که بین الکل های پرمصرف بازار رخ می دهد، لازم دیدیم تا تفاوت اتانول و متانول را باز کرده و شما را با کاربردهای این دو الکل آشنا کنیم. اتانول یکی از الکل های ساده است که فرمول شیمیایی آن CH3CH2OH می باشد. این الکل را الکل طبی نیز می نامند، زیرا مصارف پزشکی زیادی داشته و می توان برای ضدعفونی کردن پوست و سطوح از آن بهره جست. الکل اتانول به عنوان یک ماده خوراکی در نوشیدنی های الکلی به کار برده می شود و می تواند با کاهش سطح هوشیاری، به مستی منجر شود. یک تفاوت اتانول و متانول را نیز می توان همین مورد دانست. الکل متانول قابل خوردن نمی باشد و در صورت مصرف عوارض جبران ناپذیری بر بخش های مختلف بدن ایجاد می کند. الکل متانول کاربرد صنعتی داشته و در تولید محصولات و مواد شیمیایی صنعتی از آن بهره گرفته می شود. در کنار تفاوت اتانول و متانول باید گفت از لحاظ شکل ظاهری، رنگ و بو شباهت زیادی بین این دو ماده وجود دارد که ممکن است منجر به اشتباه گرفتن آنها شود. اما بوی الکل متانول مقداری از اتانول تند و تیز تر می باشد.

 

الکل متانول فروش

الکل متانول فروش اینترنتی خود را از طریق سایت Tacid.ir انجام می دهد و این سامانه برای رفاه حال مشتریان عزیز طراحی شده است. الکل متانول فروش خود را در بسته های 2.5 لیتری برای مصرف آزمایشگاهی و 20 لیتری انجام می دهد و با فروش اینترنتی و سفارش راحت و ساده، قصد دارد رضایت شما مصرف کنندگان گرامی را جلب کند. الکل متانول فروش خود را از طریق سایت Tacid.ir شروع کرده و با بهترین کیفیت آن را به شما مصرف کنندگان عزیز عرضه می کند. 

 

الکل متانول قیمت

برای خرید الکل متانول قیمت یکی از فاکتورهایی است که مورد بررسی صاحبان مشاغل و افرادی که به آن نیاز دارند، قرار می گیرد. الکل متانول قیمت مناسبی را در سایت Tacid.ir داراست که می تواند برای شما مصرف کننده گرامی به صرفه باشد. هم چنین این محصول دارای کیفیت بسیار بالایی نیز می باشد که می تواند رضایت مصرف کنندگان را جلب کند. این محصول در بسته بندی های 20 و 2.5 لیتری به بازار عرضه می شود و قیمت های متفاوتی نیز دارد. ما افتخار این را داریم که الکل متانول قیمت مناسبی را به شما عزیزان عرضه می کنیم و رضایت خریداران ما همواره مهم ترین اولویت برایمان محسوب می شود. با در نظر گرفتن این موارد می توان سایت Tacid.ir را یکی از بهترین و معتبرترین مراکز برای خرید الکل متانول دانست. 

 

مسمومیت با متانول

شایع ترین دلیل مسمومیت با متانول را می توان ناشی از نوشیدنی های الکلی دانست. متانول الکلی قابل مصرف نیست و وارد شدن آن به بدن به هر شیوه ای می تواند سبب بروز علائم مختلف در هوشیاری و سیستم گوارشی باشد. در حال حاضر در بسیاری از نوشیدنی های الکلی شاهد استفاده از الکل متانول هستیم که غیراستاندارد بوده و می تواند سبب بروز مسمومیت با متانول شود. در صورت بلعیدن این ماده شاهد بروز مستی، درد در ناحیه شکم، تهوع و استفراغ خواهیم بود که به مرور زمان بهتر نشده و علائم شدیدتری از خود نشان می دهد. متانول می تواند بر روی سیستم بینایی شخص هم تاثیر گذاشته و سبب کوری شود. در صورت شدید بودن مسمومیت با متانول شاهد تشنج، از کار افتادن سیستم اعصاب مرکزی و حتی به کما رفتن و مرگ خواهیم بود. تماس چشمی این محصول می تواند سبب تاری دید و حتی کوری شود و در صورت تماس پیدا کردن با پوست شاهد خشکی و لایه لایه شدن آن خواهیم بود. این ماده قابلیت اشتعال بسیار بالایی دارد و ضروری است تا برای جلوگیری از پخش شدن آن و بروز مسمومیت نکات ایمنی برای جابجایی آن را رعایت کرد.

 

نکات و احتیاط در مصرف

در صورتی که متانول به پوست فرد برخورد کرد، موضع را به خوبی با آب و شوینده ملایم شست و شو دهید. تماس چشمی نیازمند شست و شویی 20 دقیقه ای با آب تمیز است و مراجعه به پزشک ضرورت دارد. هم چنین در صورت استفاده از لنز ها، بلافاصله نسبت به خروج آن اقدام کرده و شست و شو و مشورت با پزشک فراموش نشود. در صورتی که مسمومیت با متانول به شکل خوردن و بلعیدن آن است، لازم است فرد آنچه مصرف کرده را از طریق دهان خارج کرده و سریعا به پزشک مراجعه کند. مسمومیت تنفسی هم نیاز به هوای آزاد و در صورت نیاز تنفس مصنوعی تا رسیدن به پزشک دارد. برای محافظت از خود برای جلوگیری از مسمومیت با متانول توصیه می کنیم به هنگام کار به این ماده از دستکش های مخصوص برای حفاظت از پوست دست بهره ببرید. هم چنین استفاده از عینک های محافظ چشم برای جلوگیری از تماس چشمی ضرورت دارد. پوشیدن لباس های محافظ می تواند از تماس پوستی کل بدن پیشگیری به عمل آورد و داشتن تهویه مناسب محیطی که متانول در آن وجود دارد و یا تولید می شود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *

محصولات مرتبط

الکل متانول | Methanol

الکل ایزوپروپانول

الکل متانول | Methanol

پلی وینیل الکل

مقالات مرتبط

الکل متانول | Methanol

ایمنی الکل متانول

الکل متانول | Methanol

تولید الکل متانول از چوب

الکل متانول | Methanol

استفاده از متانول در رایانه ها