00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » اسید سولفوریک | Sulfuric

اسید سولفوریک | Sulfuric

اسید سولفوریک | Sulfuric
i-acidsolfourikk.pdf [حجم: 336.58 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 36)
a-acidsullforic.pdf [حجم: 438.22 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 74)

اسید سولفوریک چیست؟

اسید سولفوریک، اسیدی معدنی و بسیار قوی است که به طور طبیعی در گازهای خارج شده از آتشفشان وجود دارد و با هر درصدی در آب حل می شود. واکنش آن با آب به شدت گرمازا است به همین دلیل باید از اضافه کردن یک باره آب به آن اجتناب کرد. اسید سولفوریک میل ترکیبی زیادی با آب دارد به طوری که در واکنش با سایر مواد هیدروژن و اکسیژن آن ها را با صورت آب جدا می کند. اسید سولفوریک خورنده است و قسمت عمده ای از باران اسیدی را تشکیل می دهد. قطرات آب به هنگام بارش با آلاینده های کارخانه ها و خودرو ها که در هوا معلق هستند واکنش می دهند و تولید اسید می کنند. اسید سولفوریک با فلزات واکنش می دهد و هر چه دما بالاتر رود میزان این واکنش بیشتر خواهد شد اما بر روی جیوه و سرب تاثیری ندارد. اسید سولفوریک در لیست مواد خطرناک قرار گرفته است.

مشخصات اسید سولفوریک

 نام شیمیایی محصول  اسید سولفوریک
 اسامی مترادف  سولفات هیدروژن - جوهر گوگرد
 گرید   سولفوریک صنعتی/ آزمایشگاهی
 فرمول شیمیایی  H2SO4
 میزان خلوص
سولفوریک اسید 98 درصد
اسید سولفوریک 35 درصد
اسید سولفوریک 50 درصد 
 دمای ذوب  10 درجه سانتی گراد
 دمای جوش  290 درجه سانتی گراد
 دمای انجماد  10.5 درجه سانتی گراد
 دانسیته  1.8 gr/cm3
 حلالیت در آب  نامحلول

اسید سولفوریک خوراکی

در واقع اسید سولفوریک به صورت خوراکی استفاده نمی شود ولی نوع رقیق شده آن را برخی از افراد در صنایع غذایی کاربرد دارد و در شرایط خاصی مورد استفاده قرار میگیرد.

به شما پیشنهاد می شود هیچ وقت با بی اطلاعی این کار را انجام ندهید چون ممکن است باعث صدمات جبران ناپذیری شود.

قیمت فروش اسید سولفوریک صنعتی در بسته بندی های مختلف

شرکت کیمیا تهران اسید فروشنده بهترین اسید سولفوریک صنعتی با خلوص های مختلف و کیفیت بالا به صورت گالن و بشکه و تانکری به صورت عمده و جزئی می باشد. این شرکت امکان این را دارد که اسید سولفوریک را با هر میزان خلوص درخواستی مشتری تولید کند از جمله اسید سولفوریک 35 و 50 درصد که بسیار در صنعت پرماربرد است. جهت کسب اطلاعات در مورد قیمت اسید سولفوریک با کارشناسان ما در تماس باشید.

5 ویژگی مهم اسید سولفوریک 

1. عاملی خوب برای جذب آن
2. هزینه پایین نگه داری و انتقال آن
3. آمادگی برای تشکیل سولفات های آلی
4. مطابقت با فرایند های اسیدی و خنثی سازی
5. دارا بودن نقطه جوش بالا و در نتیجه امکان کار با آن در دماهای بالا
 

 

اسید سولفوریک

تاریخچه اسید سولفوریک

اسید سولفوریک برای اولین بار در قرن نهم توسط شیمیدان ایرانی به نام زکریای رازی کشف شد. ابداع اسید سولفوریک کودتایی در انقلاب مواد شیمیایی بود. او اسید سولفوریک را از طریق تقطیر خشک کانی‌هایی که شامل سولفات آهن (زاج سبز) و سولفات مس (کات کبود) بدست آورد. حرارت هر یک از این ترکیبات باعث تجزیه آنها و ایجاد اکسید آهن 2 یا اکسید مس 2 و آب می‌گردد. ترکیب آب و محصول حاصل شده، محلول رقیق اسید سولفوریک ایجاد می‌کند.

این روش با ترجمه متون علمی و کتاب ‌های دانشمندان مسلمان ایرانی توسط شیمیدان‌های اروپایی در قرون وسطی مانند آلبرت ماگنوس در اروپا شناخته شده و به این دلیل اسید سولفوریک را شیمیدان ‌های قرون وسطی به نام جوهر گوگرد شناختند.

در قرن هفدهم، جان گلوبر، اسید سولفوریک را از سوزاندن سولفور و نیترات پتاسیم در مجاورت بخار آب تهیه کرد. در سال 1746، جان روبک اسید سولفوریک را با غلظت 40-35% در ظروف سربی تولید می‌کرد. جوزف گیلوساک با اصلاح روش روبک، اسید سولفوریکی با غلظت 78% بدست آورد.

با این همه صنایع رنگرزی و سایر صنایع شیمیایی خواهان اسید سولفوریک با غلظت بالاتر بودند. در اواسط قرن 18 این امر با روش تقطیر خشک کانی‌ها، شبیه همان روش اولیه رازی ممکن شد. در این روش سولفید آهن در اثر حرارت در هوا تولید سولفات آهن 2 می‌کند و فرآورده حاصل با حرارت اضافی اکسید شده و تولید سولفات آهن 3 می‌کند که آن هم در اثر حرارت در 480 درجه سانتیگراد تجزیه شده و اکسید آهن ایجاد می‌کند. عبور دادن به آرامی از میان آب، اسید سولفوریک با غلظت بالا ایجاد می‌کند.  

کاشف اسید سولفوریک

19 کاربرد شگفت انگیز اسید سولفوریک

اسید سولفوریک در صنایع مختلف کاربرد های فراوانی دارد.

1. صنایع مهمات سازی
2. اسید سولفوریک در صنایع آبکاری  

اسید سولفوریک در آبکاری

3. صنایع استخراج فلزات
4. سنتزهای شیمیایی
5. پالایشگاه های نفت و تصفیه پساب ها
6. صنایع باطری سازی
7. کاربرد اسید سولفوریک در شوینده
8. صنایع کشش کاری
9. صنایع تولید مواد شیمیایی
10. صنایع تصفیه روغن 
11. صنایع فاضلاب های صنعتی
12. صنایع نساجی
13. صنایع تولید کودهای شیمیایی
14. صنایع تولید مواد منفجره
15. فرایندهای نیتروژن دار کردن
16. عامل آبگیری در تولید میوه های خشک
17. تولید پاک کننده های مصنوعی
18. صنایع کاغذسازی (دستمال کاغذی ، روزنامه ، جعبه های مقوایی ، کاغذ تحریر )
19. تولید انواع حشره کش ها 

اسید سولفوریک

 اسید سولفوریک در کشاورزی

کاربردهای مختلف اسید سولفوریک

اسید سولفوریک در باغ های پسته

یکی از موارد مهم در جذب مواد غذایی توسط درختان از خاک ،ph خاک است . ph به طور مستقیم روی میکروارگانیسم موجود در خاک و جذب مواد غذایی تاثیر بسیار دارد.

Ph خاک تعیین می کند کدام عنصرها توسط ریشه ها جذب شوند و کدامیک نشوند. عناصری مانند روی ، منگنز ، آلومینیوم ، مس و کبالت در شرایط ph اسیدی ، بسیار قابل جذب هستند و در ph بالا نمی توانند توسط گیاهان جذب شوند. این اتفاقی است که در شرایط خاکی باغات پسته استان کرمان صورت گرفته است و موجب شده است که به دلیل ph بالای خاک ، کمبود عناصر کم مصرف تقریبا در تمام باغات پسته مشاهده شود. خاک های به شدت قلیایی شده استان کرمان دارای مقادیر بالایی از یون های بی کربنات هستند که تاثیر منفی روی رشد و نمو درختان گذاشته اند و در جذب سایر عناصر مورد نیاز درختان پسته اختلال ایجاد کرده اند.

به طور معمول ، در ph پایین یا شرایط اسیدی ، عناصر پرمصرف کمتر توسط درختان جذب می شوند و برعکس در شرایط ph بالا عناصر کم مصرف شانس کمتری برای جذب توسط ریشه درختان دارند.

در این خصوص کشاورزان با اضافه کردن آهک سعی در بهتر شدن وضعیت خاک در باغ ها می کنند که اشتباهی بزرگ است. چون آهک ، phخاک را به شدت بالا می برد و نه تنها بهبودی در شرایط خاک ایجاد نمی کند بلکه به شدت قلیایی شدن خاک را افزایش می دهد.

راه های مختلفی برای اصلاح شرایط خاک و بهبود وضعیت ph خاک توصیه می گردد. یکی از این راه ها استفاده از گچ خام است که موجب می شود ph خاک به سمت اسیدی شدن سوق یابد و روش دیگر استفاده از اسید سولفوریک می باشد.

اسید سولفوریک در صنعت 

اسید سولفوریک در صنایع خودرو سازی، مهمات سازی، آبکاری، استخراج فلزات، سنتزهای شیمیایی، پالایشگاه های نفت و تصفیه پساب ها، باطری سازی، شوینده، کشش کاری، تولید مواد شیمیایی، تصفیه روغن، فاضلاب های صنعتی، نساجی، تولید کودهای شیمیایی، تولید مواد منفجره، فرآیندهای نیتروژن دار، کشاورزی، پاک کننده های مصنوعی، کاغذ سازی، انواع حشره کش کاربرد فراوان دارد. 

اسید سولفوریک در چرم سازی

اسید سولفوریک در صنایع مختلف دارای اهمیت زیادی است از جمله در صنعت دباغی و چرم سازی از این ماده شیمیایی استفاده می شود.اسید سولفوریک در تولید شوینده های صنعتی کاربرد فراوانی دارد زیرا به دلیل قدرت هیدرولیز بسیار قوی قادر به حل نمودن چربی ها و لیپیدها می باشد. اسید سولفوریک در چرم سازی نیز به دلیل همین خاصیت از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا می تواند چربی ها و مو و لایه های آلودگی را از سطح پوست حذف نماید.

اسید سولفوریک در رنگرزی

اسید سولفوریک در رنگرزی به منظور تولید رنگ گلی کاربرد فراوان دارد. این اسید بسیار پرمصرف بوده و میتوان آن را پرکاربردترین ماده شیمیایی جهان دانست که در بخش های مختلف تولیدی، خدماتی و کشاورزی به عنوان ماده اولیه یا کمکی مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید سولفوریک یکی از دندانه های اسیدی است که برای تهیه رنگ گلی مصرف می شود اما به دلیل اینکه خاصیت خورندگی دارد رنگ حاصله کدر می باشد و به زردی تمایل دارد. به همین دلیل امروزه نقش کم رنگ تری در صنایع رنگرزی دارد.

کود اسید سولفوریک

بخش عمده ای از تولید کودهای شیمیایی از اسید سولفوریک می باشد. بیش از 60 درصد اسید سولفوریک در ساخت کودهای شیمیایی فسفاته دار مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه اسید دهی در سیستم های غرقابی 

1. بهتر است از منبع پلاستیکی شیردار نسبتا کم حجم و قابل حمل برای اضافه کردن اسید به آب ورودی به کرت ها استفاده شود.

2. به شیر خروجی ، یک شیلنگ پلاستیکی اضافه شود و هنگام اسید دادن ، شیلنگ کاملا در آب قرار گیرد.

3. برای کنترل phآب کشاورزان از ph متر دیجیتال استفاده کنند.

4. تخلیه اسید بعد از گذشت یک پنجم از زمان شروع آبیاری ، آغاز شود. برای مثال در کرتی که آبگیری آن 3 ساعت طول میکشد ، بهتر است اسید دهی بعد از 35 دقیقه از شروع آبگیری آغاز گردد و تا پایان آبدهی ادامه داشته باشد. با این روش همگن ترین محلول را خواهیم داشت.

نحوه اسید دهی در سیستم های آبیاری تحت فشار

در سیستم تحت فشار نباید غلظت اسید بیش از حد باشد زیرا پایین آمدن بیش از حد مجاز ph ، اثر نامطلوبی برروی اتصالات فلزی گذاشته و همچنین به دلیل حجم کم آب ممکن است به ریشه درختان نیز آسیب زده شود. در سیستم قطره ای بهتر است تانکر مخصوص کوددهی سیستم ، تا نصف از آب پر شده و اسید به آن اضافه شود.

بهتر است اسیددهی کمی پس از شروع آبیاری آغاز شده و حتما قبل از پایان آبیاری ، قطع شود تا در صورت باقی ماندن اسید در سیستم ، اتصالات فلزی و قسمت های فلزی صافی ها آسیب نبینند.

در سیستم های آبیاری تحت فشار استفاده از اسید سولفوریک باعث جلوگیری از تجمع بی کربنات و سایر املاح در لوله ها و قطره چکان ها می شود.

اسید سولفوریک از کجا تهیه کنیم و بخریم؟

اسید سولفوریک صنعتی در گالن های 20 لیتری ، بشکه های 220 لیتری و تانکرهای 1000 لیتری موجود می باشد و اسید سولفوریک آزمایشگاهی در گالن های 2.5 لیتری موجود می باشد.

گالن 20 لیتری اسید سولفوریک با برند کیمیا تهران اسید

اسید سولفوریک

تانکر 1000 لیتری اسید سولفوریک 

اسید سولفوریک

بشکه 220 لیتری اسید سولفوریک

اسید سولفوریک

ایمنی اسید سولفوریک 

 

ایمنی اسید سولفوریک

 

کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند.

مقاله اسید کلریدریک

تاریخ:28-01-1399, 09:30

نویسنده:admin

آمار بازدید:23832

دسته:محصولات برگزیده / انواع اسید

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

اسید سولفوریک | Sulfuric

اسید کلریدریک | Hydrochloric Acid

اسید سولفوریک | Sulfuric

اسید سولفوریک 50 درصد

اسید سولفوریک | Sulfuric

اسید سولفوریک 35 درصد

اسید سولفوریک | Sulfuric

اسید نیتریک | Nitric acid

مقالات مرتبط

اسید سولفوریک | Sulfuric

باران اسیدی چیست

اسید سولفوریک | Sulfuric

بررسی کلی اسیدها

اسید سولفوریک | Sulfuric

تهیه و تولید سولفوریک اسید

اسید سولفوریک | Sulfuric

ایمنی و خطرات اسید سولفوریک

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *