00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » جوهر نمک | هیدروکلریک اسید

جوهر نمک | هیدروکلریک اسید

جوهر نمک | هیدروکلریک اسید
i-acidcoloridrik.pdf [حجم: 337.94 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 34)
a-acidkoloridric.pdf [حجم: 521.24 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 55)

 جوهر نمک چیست

جوهر نمک یک محلول شفاف، بی رنگ و بسیار تند بو از هیدروژن کلراید در آب است. یک اسید معدنی بسیار خورنده و اسیدی با استفاده های صنعتی فراوان می باشد. جوهر نمک به دلیل اینکه جز مواد شیمیایی اولیه (پایه) می باشد فواید بسیار گسترده ای دارد. گاز اسید کلریدریک بی رنگ با بوی تند و با طعم اسیدی و از هوا سنگین تر می باشد. این ماده به آسانی تبدیل به مایع می شود و در حالت مرطوب یا محلول، ماده آبی رنگ را به قرمز تبدیل می کند.

 مشخصات جوهر نمک

 نام شیمیایی  جوهر نمک
 اسامی مترادف با جوهر نمک تیرک ، هیدروکلریک اسید.
 گرید محصول  جوهر نمک صنعتی ، جوهر نمک آزمایشگاهی
 فرمول مولکولی  HCl
 خلوص  جوهرنمک 37%، جوهر نمک 30 تا 33%
 جرم مولی 34.46 g/mol
 شکل ظاهری  مایع شفاف ، بی رنگ و با بوی تند
 دمای ذوب  35- درجه سانتی گراد
 دمای جوش  108 درجه سانتی گراد
 اسیدیته  1.1
 نقطه اشتعال  قابل اشتعال نیست
 حلالیت در آب  قابل حل در آب

جوهر نمک اسید است یا باز

در پاسخ به این سوال که جوهر نمک اسید است یا باز باید پاسخ داد جوهر نمک یک اسید است که با نام های دیگری چون اسید هیدروکلریک و تیرک نیز شناخته می شود.

جوهر نمک

قیمت فروش جوهر نمک صنعتی و آزمایشگاهی

کیمیا تهران اسید عرضه کننده و فروشنده مستقیم جوهر نمک صنعتی و آزمایشگاهی در انواع بسته بندی با قیمت رقابتی می باشد . جهت کسب اطلاع در مورد قیمت فروش جوهر نمک با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

021-36303710

تاریخچه جوهر نمک

جوهر نمک به صورت خالص در قرن 16 توسط لیباویوس از طریق حرارت دادن نمک در ظروف گلی خاک رس که مخصوص ذوب فلزات می باشد تولید شده است.
گروهی معتقدند جوهر نمک خالص ابتدا توسط دو آلمانی با نام های Valentin و monk در قرن 15 کشف شده است. هرچند این نظریه را برخی از مدعیان با استناد بر اینکه تا پایان قرن 16 هیچ اسید کلریدریک خالصی در آن منطقه مشاهده نشده است رد کرده اند.
در قرن هفدهم یک شیمیدان آلمانی با نام گلاوبر به منظور تولید سولفات سدیم از طریق فرآیند مانهایم اسید سولفوریک و نمک کلرید سدیم را با یکدیگر ترکیب کرد. پس از آن در سال 1772 میلادی پرستیلی از شیمیدانان انگلیسی موفق به تولید هیدروژن کلراید خالص شد و در سال 1818 داوی شیمیدان انگلیسی ثابت کرد که ترکیب شیمیایی شامل هیدروژن و کلراید می باشد.

در دوره انقلاب صنعتی اروپا تقاضای مواد قلیایی افزایش پیدا کرد. یک پروسه صنعتی جدید بوسیله نیکولاس لبلانک توانست کربنات سدیم را در مقیاس بزرگ و با هزینه پایین تولید کند.

کاربرد جوهر نمک

جوهرنمک در بسیاری از صنایع کاربرد فراوان دارد.

1. جوهر نمک در تولید انواع مواد شیمیایی کاربرد دارد.
2. در بسیاری از پروسه های غذایی.
3. جوهر نمک در شستشو و اسید شویی فلزات

اسید شویی با جوهر نمک

4. خنثی سازی ترکیبات آلکالین یا ضایعات فلزات
5. احیا اوره
6. قطعه شویی (اسید شویی) فولاد : یکی از مهم ترین کاربردهای اسید کلریدریک در اسید شویی فولاد است تا زنگ یا اکسید آهن را از روی سطح آهن یا فولاد قبل از ورود آنها به واکنش های بعدی مثل اکستروژن، گالوانی کردن و دیگر تکنیک ها، بزداید. اسید کلریدریک در کیفیت فنی با غلظت 18% رایج ترین عامل اسید شویی فولاد های کربنی است.
7. تولید انواع ترکیبات غیر آلی : محصولات زیادی طی یک واکنش اسید و باز توسط کلریدریک اسید تولید می شوند و مواد شیمیایی در گیر با آب.
8. پرداخت چرم
9. تمیز کننده ها و پاک کننده های خانگی و صنعتی
10. صنعت ساختمان سازی
11. پاک کننده ها و جرمگیری کاشی و سرامیک
12. اسیدی کردن چاه های نفتی
13. تولید ترکیبات آلی : از دیگر کاربردهای اسید کلریدریک تولید ترکیبات آلی، مثل وینیل کلراید است. معمولا این کار استفاده ای غیر آزاد است.
14. برداشتن رسوب بویلرها
15. کنترل ph و خنثی سازی : اسید کلریدریک برای تنظیم اسیدی بودن در خلوص مورد نیاز صنایع غذایی، دارویی، آشامیدنی به کار می رود.
16. تهیه اتیلن دی کلراید.
17. خالص سازی نمک طعام.
18. نظافت و خانه داری.

نقش جوهر نمک در نظافت منزل

جوهر نمک در منزل به عنوان تمیز کننده استفاده می شود. از خاصیت تمیزکنندگی این اسید در اسیدشویی کاشی، سرامیک، حمام و سرویس بهداشتی استفاده می شود. البته قبل از استفاده حتما این اسید را با آب رقیق نمایید.  

روش تولید جوهر نمک

هیدروکلریک اسید با حل شدن هیدروژن کلرید در آب تهیه می‌شود. هیدروژن کلرید را می‌توان با روش‌های گوناگونی تولید کرد و این یعنی راه‌های زیادی برای ساخت هیدروکلریک اسید موجود است. تولید مقیاس بزرگ اسید کلریدریک تقریبا همیشه با تولید در مقیاس صنعتی دیگر مواد شیمیایی انجام می‌پذیرد. هیدروکلریک اسید در محلول‌های تا ۳۸٪ تهیه می‌شود. غلظت‌های بیشتر فقط تا ۴۰٪ از نظر شیمیایی قابل تولید هستند، اما نرخ تبخیر از آن به بعد به قدری بالا است که نگهداری و استفاده از آن نیازمند ملاحظات بسیاری است مثل دما و فشار پایین. پس میزان عمدهٔ صنعتی آن ۳۰٪ تا ۳۴٪ است که با توجه به حمل و نقل مناسب و اتلاف مادهٔ محدود به علت بخارهای HCl بهینه شده است. 
غلظت‌های بیشتر را به جهت کنترل اتلاف از طریق تبخیر باید فشرده و سرد نمود. در ایالات متحده، محلول‌های بین ۲۰٪ تا ۳۲٪ با نام اسید موریاتیک فروخته می‌شوند. محلول های مورد استفاده اغلب برای نظافت خانه‌ها در ایالات متحده، معمولا ۱۰٪ تا ۱۲٪ هستند که هشدارهای جدی برای رقیق‌تر کردن شان قبل از استفاده دارند. در بریتانیا، که با نام «ارواح نمک» برای نظافت خانگی فروخته می‌شود، قدرت اسید برابر همان مقدار در ایالات متحده است.

نوع بسته بندی

جوهرنمک صنعتی موجود در گالن های 20 لیتری، بشکه های 220 لیتری و تانکرهای 1000 لیتری و جوهر نمک آزمایشگاهی در گالن های 2.5 لیتری و گالن های 20 لیتری موجود می باشد. 

فروش جوهر نمک

جوهر نمک چه اسیدی است

 جوهر نمک در واقع همان اسید هیدروکلریک یا کلریدریک اسید است که با این نام نیز در بازار به فروش می رسد.

خطرات جوهر نمک

از آنجایی که جوهر نمک یک اسید است و هنگام استفاده یا کار با آن ممکن است خطراتی ایجاد نماید باید موارد زیر را رعایت نمود :
 
1. هشدارهای حفاظتی :
تماس با چشم : غلظت بخارات، میست و قطرات این ماده میتواند سبب تحریکات شدید، سوختگی و کوری چشم می شود.
تماس با پوست : می تواند سبب تحریکات شدید پوستی، قرمزی، تاول و درد و سوختگی و صدمات پوستی شود.
بلعیدن و خوردن : میتواند سبب زخم های خورنده در دهان، گلو، مری و شکم می شود. علایم آن شامل سختی در قورت دادن ، عطش ، استفراغ و حالت تهوع، اسهال، صدمات شدید، اغما و مرگ است.
تنفس : محلول این ماده بسیار خورنده است و تاثیرات آن بستگی به غلظت و مدت زمان تماس دارد. بخارات و میست این ماده می تواند سبب تحریکات شدید بینی، زخم گلو، انسداد، سرفه و سختی شود. در مدت مواجهه با این ماده زخم در بینی و گلو ایجاد می شود. 
2. کمک های اولیه :
 • تماس با چشم : سریعا چشم های آلوده را به مدت 20 تا 30 دقیقه با آب ولرم شستشو داده، پلکها باز نگه داشته شوند و به پزشک مراجعه شود.
 • تماس با پوست : سریعا موضع آلوده را با آب ولرم به مدت 20 تا 30 دققه شستشو داده و به پزشک مراجعه شود.
 • بلعیدن و خوردن : هرگز به فردى كه بيهوش است چيزى نخورانيد. درصورت هوشيارى فرد دهان وى را با آب تميز شستشو داده و فرد را وادار به استفراغ نكنيد به فرد هوشيار 240 تا 300 ميلى ليتر آب بخورانيد . درصورت امكان، پس ازخوردن آب به فرد شير دهيد. اگر استفراغ به صورت طبيعى اتفاق افتاد دوباره به فرد آب داده به پزشك مراجعه شود.
 • تنفس : منبع مولد آلودگى يا فرد را به هواى آزاد برده . علائم مسموميت با اين ماده 48 ساعت پس از مواجهه نمايان مى شود . به پزشك مراجعه شود.
 • اطلاعات پزشکی : علائم حياتى فرد( دما، فشارخون و …) را مرتب چك كرده و به پزشك يا نزديكترين مركز كنترل سموم مراجعه شود
3. اطفا حریق  :
 • خطر آتش گیری : این ماده نمیسوزد. تماس با فلزات، تولید گاز هیدروژن کرده که مخلوط این گاز با خطر آتش گیری هوا می تواند سبب انفجار شود.
 • نحوه مناسب اطفا : از اسپری آب برای خنک کردن ظروف محتوی این ماده استفاده شود.
4. پیشگیری :
 • حفاظت پوست : دستکش، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی.
 • حفاظت چشم : محافظ صورت ضروری است.
 • حفاظت بدن : دستکش، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی. دوش و چشم شور ایمنی در محیط های کار با این ماده الزامی است.
 • حفاظت تنفسی : از ماسک مناسب استفاده شود.
 کاربران گرامی می توانند جهت استفاده از مطالب فوق فایل زیر را دانلود کنند.
سئو و تولید محتوا : شرکت نوآوران فرایند کیمیا
جوهر نمک

تاریخ:25-03-1399, 09:22

نویسنده:admin

آمار بازدید:84548

دسته:محصولات برگزیده / انواع اسید

تگ های مطلب :

محصولات مرتبط

جوهر نمک | هیدروکلریک اسید

اسید کلریدریک | Hydrochloric Acid

جوهر نمک | هیدروکلریک اسید

اسید سولفوریک | Sulfuric acid

جوهر نمک | هیدروکلریک اسید

اسید کرومیک | Chromic acid

جوهر نمک | هیدروکلریک اسید

اسید بوریک

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *