00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » سیترات سدیم | sodium citrate
i-sitratsodium.pdf [حجم: 32.93 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 20)
a-sitratesodium.pdf [حجم: 587.42 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 56)

سیترات سدیم | sodium citrate

سیترات سدیم | sodium citrate

سیترات سدیم چیست

سیترات سدیم یا تری سیترات سدیم کریستال های ریز سفید رنگ یک نمک معدنی با فرمول شیمیایی Na3C6H5O7 می باشد.

مشخصات محصول سیترات سدیم

 نام شیمیایی   سیترات سدیم
 نام های دیگر سیترات سدیم  تری سدیم سیترات ، Trisodium citrate ، citric acid trisodium salt ، sodium citrate ، نمک سدیم اسید سیتریک ، سدیم سیترات دی هیدرات ، اسید دی هیدرات ، هیدروکسی پروپان
 گرید محصول  1. سیترات سدیم صنعتی 2. سیترات سدیم خوراکی
 فرمول شیمیایی   Na3C6H5O7
 خلوص  سیترات سدیم 99%
 شکل ظاهری   پودر سفید رنگ می باشد
 حلالیت در آب  به راحتی در آب قابل حل می باشد

خواص سیترات سدیم

1.امن و خواص غیر سمی : از آنجا که مواد خام اولیه برای تهیه سدیم سیترات از غذا ، که کاملا امن و قابل اعتماد است ، آسیب به سلامت انسان نمی رساند.

سیترات سدیم

2.زیست تخریب پذیر است : سدیم سیترات مقدار زیادی از آب های طبیعت ، بخشی از اسید سیتریک است، که هر دو هم زیستی در همان سیستم می شود. اسید سیتریک در آب با اکسیژن ، گرما ، نور ، اسید ، باکتری ها و میکروارگانیسم ها ، آن است که به آسانی زیست تخریب پذیر است.

3.توانایی یک یون فلزی کمپلکس.

4.حلالیت عالی و حلالیت با یون های فلزی دارای توانایی کمپلکس خوب از یون های فلزی دیگر ، مانند یون های سیترات سدیم نمک قلیایی ضعیف است، سازگاری با اسید PH افزایش درجه حرارت آب.

5.دارای عملکرد خوب و یک بافر برای تنظیم مورد استفاده مهم تشکیل شده است.PH بافر را می توان قوی و در نتیجه مناسب در تغییرات خاصی در یک طیف گسترده ای از PH سیتریک . علاوه بر این ترکیبات سدیم سیترات نیز دارای خواص و ثبات بسیار عالی می باشد.

14 کاربرد جالب سیترات سدیم

سیترات سدیم کاربرد های مختلفی دارد :

1. سیترات سدیم در پزشکی به عنوان عامل ضد انعقاد خون به کار می رود و از خصلت اسیدی خون می کاهد.

2.مانع دلمه شدن شیر در معده کودکان می شود.

3.در صنعت مواد غذایی و آشامیدنی به عنوان افزودنی در غذاها برای طعم دار کردن یا به عنوان نگهدارنده.

4.سیترات سدیم به عنوان عامل ضد انعقاد خون در داروسازی ، داروهای خلط و دیورتیک ها در صنعت مواد شوینده.

سیترات سدیم به عنوان عامل ضد انعقاد

5.برای کنترل اسیدیته.

6.ماده اولیه در تولید پنیر پیتزا. ( عامل کشسانی در پنیر پیتزا).

7.به عنوان تنظیم کننده PH .

8.به عنوان طعم دهنده در نوشابه های غیر الکلی و انواع آبمیوه ها و نوشابه های انرژی زا.

9.به عنوان کنترل کننده اسیدیته مرباها.

10. عامل پف کننده در خامه.

11. عامل امولسیون کننده در پنیرهای فرآیند شده.

12. جهت تولید ترکیبات پیچیده در واکنش با ترکیبات آهن و کلسیم.

13. به عنوان موادتولید محلول جهت شستشو.

14. برای جداسازی پلاسما از خون.

روش تولید سیترات سدیم

تولید سیترات سدیم از واکنش خنثی سازی اسید سیتریک با هیدروکسید سدیم انجام می گیرد. که به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و مواد غذایی وجود دارد و از طریق تخمیر مخمرها و با روش جداسازی استخراج حلال به دست می‌ آید. تولید سیترات سدیم در مقیاس صنعتی و بزرگ از روش فرایند تخمیر ، در تجهیزات راکتور انجام می‌شود. محلول نهایی از طریق فرآیند فیلتراسیون، جداسازی شده و اسید سیتریک نیز به صورت رسوب جدا می شود.

سیترات سدیم به عنوان داروی ضد انعقاد

مواد ضد انعقاد افزودنی هایی می باشند که از انعقاد خون و یا پلاسما جلوگیری کرده و باعث می شوند تا غلظت یا میزان موادی که اندازه گیری آنها در خون مورد در خواست است قبل از مرحله اندازه گیری دچار کمترین تغییر ممکن شوند. درجلوگیری از انعقاد خون مکانیسم های متفاوتی صورت می پذیرد: خارج کردن یون کلسیم ( از اجزا مهم انعقاد) از محیط که در این رابطه EDTA ، سیترات سدیم و فلوراید را می توان نام برد و یا جلوگیری از ایجاد و یا عمل ترومبین که هپارین مهم ترین ماده ضد انعقاد این گروه است. سرم خون که به دنبال لخته شدن خون و بعد از سانتریفیوژ آن بدست می آید نمونه ارجح جهت آزمایشات شیمی بالینی است. اما پلاسمایی که همراه با ماده ضد انعقاد مناسب تهیه شده است ممکن است در مواردی از ارزش برابر با سرم خون و یا حتی برتر از آن برخوردار باشد. باید در نظر داشت که برای اندازه گیری برخی عناصر کمیاب، آمونیاک، گازهای خون و نیزph خون، خون کاملی که بر روی ماده ضد انعقاد مناسب گرفته شده باشد نمونه مناسب می باشد.

هپارین بیشترین مورد استفاده را در آزمون های شیمی بالینی خون دارد در مقابل EDTA به خصوص جهت آزمون های خون شناسی استفاده می گردد و اکثر نمونه های ارسالی به ازمایشگاه جهت آزمون های خون شناسی بر روی آن گرفته می شوند. سیترات سدیم عمدتا جهت انجام آزمون های انعقادی مورد استفاده است و علت اینکه اثرات ضد انعقادی آن را به سادگی میتوان با اضافه کردن کلسیم به نمونه برطرف کرد. سیترات سدیم و مشتقات ان به عنوان ماده ضد انعقاد برای انتقال خون بکار می رود زیرا سیترات به سرعت در کبد متابولیزه شده و از جریان خون پاک می شود. استفاده از فلوراید محدود بوده و عمدتا برای اندازه گیری گلوکز خون بکار می رود. جهت جلوگیری از انعقاد خون 1/0 میلی لیتر از محلول 10در صد EDTA از منعقد شدن 5 میلی لیتر خون کفایت می کند. لازم به ذکر است که نمک پتاسیم EDTA از سایر انواع آن به دلیل حلالیت بیشتر بهتر است. از سیترات سدیم به صورت محلول با غلظت2/3 تا8/3 درصد استفاده می شود. یک قسمت از این محلول برای ممانعت از انعقاد نه قسمت خون کافی است. رقیق شدن خون به دنبال استفاده از سیترات سدیم باعث ایجاد خطا در اندازه گیری ها می گردد. از هپارین بیشتر به صورت مایع استفاده می شود. 10 تا 20 واحد از آن از منعقد شدن 1 میلی لیتر خون جلوگیری می کند در حالت اورژانسی استفاده از پلاسما مس تواند باعث تسریع در روند انجام آزمایش ها و تشخیص گردد چرا که جدا کردن سرم به طور میانگین به زمانی حدود 15 تا 30 دقیقه جهت انعقاد کامل خون نیاز دارد.

قیمت خرید و فروش سیترات سدیم

جهت اطلاع از قیمت خرید و فروش پودر سیترات سدیم صنعتی و آزمایشگاهی با ما تماس بگیرید. سیترات سدیم موجود ساخت کشور چین است.
فروش سیترات سدیم به صورت خرد و عمده امکان پذیر است.

داروی سیترات سدیم 

بیماری سیستیت یا همان التهاب مثانه که بیشتر در زنان رایج است به علت عفونت ادرار ایجاد می شود. داروهای دارای سیترات سدیم برای از بین بردن التهاب مثانه در موارد خفیف برای بیماران تجویز می شوند. داروی سیترات سدیم میتواند بدون نسخه دکتر از داروخانه دریافت شود.

بسته بندی سیترات سدیم

سیترات سدیم در کیسه های 25 کیلوگرمی و پک های 1 کیلوگرمی موجود می باشد.

انبارش :

در جای تاریک و خشک و خنک نگهداری شود.

کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند.


مقاله اسید کلریدریک

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *

محصولات مرتبط

سیترات سدیم | sodium citrate

سود پرک

سیترات سدیم | sodium citrate

منو سدیم فسفات

سیترات سدیم | sodium citrate

استات سدیم

سیترات سدیم | sodium citrate

سولفیت سدیم

مقالات مرتبط

سیترات سدیم | sodium citrate

سدیم