00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
i-solfatmes.pdf [حجم: 428.06 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 23)
a-sulfatemes.pdf [حجم: 400.2 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 42)

سولفات مس | Copper sulfate

سولفات مس | Copper sulfate

سولفات مس از کجا بخریم

کیمیا تهران اسید فروشنده سولفات مس 24 درصد معروف به کات کبود یا گوهر آبی در انواع 5 آبه و بدون آب وجود دارد. این محصول تولید کشور ایران و روسیه و پرکاربرد در کشاورزی و صنایع مختلف می باشد.

مشخصات سولفات مس

نام شیمیایی  سولفات مس
 اسامی مترادف با سولفات مس  کات کبود ، مس سولفات ، copper sulfate ، cupric sulfate ، Blue vitriol ، کالکانتیت
 گرید محصول  1. سولفات مس صنعتی 2. سولفات مس آزمایشگاهی
 فرمول شیمیایی  CuSO4
 خلوص  سولفات مس 99% می باشد که درجه خلوص مس آن 24% می باشد
 شکل ظاهری  شکل بی آب سولفات مس پودر سبز کم رنگ یا سفید مایل به خاکستری است در حالی که در حالت سولفات مس 5 آبه رایج ترین شکل این ماده به رنگ آبی روشن است

سولفات مس چیست

سولفات مس یک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی CuSO4 و یا سولفات مس 5 آبه می باشد. این ماده در واقع از خانواده نمک ها می باشد و مجموع چند ترکیب است که در میزان آب پوشیدگی با هم تفاوت دارند.

سولفات مس در اشکال و رنگ های متفاوت است شکل بی آب سولفات مس، پودر سبز کم رنگ یا سفید مایل به خاکستری است و مس سولفات پنج آبه که رایج ترین شکل این ماده است به رنگ آبی کمرنگ می باشد. سولفات مس به همراه واکنش حرارت زا در آب حل می شود و ترکیب مایع به دست می دهد که هندسه مولکولی هشت سطحی و خاصیت پارامغناطیسی دارد.

از اسامی دیگر سولفات مس می توان به کات کبود اشاره کرد.

سولفات مس

 

قیمت خرید و فروش سولفات مس

کیمیا تهران اسید عرضه کننده کود سولفات مس صنعتی و آزمایشگاهی با کیفیت عالی می باشد. جهت دریافت قیمت خرید سولفات مس با ما تماس بگیرید.

تهیه سولفات مس

سولفات مس به صورت صنعتی از طریق الکترولیز فلز مس با اسید سولفوریک غلیظ یا اکسید مس با سولفوریک اسید رقیق تهیه می شود. سولفات مس برای مصارف آزمایشگاهی معمولا به صورت آماده تهیه می شود. شکل بدون آب سولفات مس به عنوان ماده معدنی کمیاب با نام کالکوسیانیت وجود دارد. سولفات مس آبدار در طبیعت با عنوان کالکانتیت (پنج آبه) و دو مورد کمیاب تر بوناتایت ( سه آبه ) و بوثایت (هفت آبه ) ایجاد می گردد.

سولفات مس از کجا بخریم

کاربرد سولفات مس در کشاورزی 

سولفات مس ریز مغذی کشاورزی، کات کبود و یا سولفات مس به رنگ آبی و بدون بو که دارای کاربردهای مختلفی در زمینه های کشاورزی، صنعتی، شیمی و طبی دارد.

برای تهیه سولفات مس می توان از مس و اسید سولفوریک استفاده کرد. با این وجود مس از لحاظ تجاری به صورت ورقه های بزرگ و به عنوان یک منبع اقتصادی در کشور ایران در دسترس است. مس سولفات 5 آبه به سهولت در آب حل می شود.

همچنین در متانول و گلیسرول و تا حدی در اتانول قابل حل است. وقتی که کریستال های آبی سولفات مس در شعله باز گرما داده می شوند بدون آب می شوند و به رنگ سفید خاکستری در می آیند. سولفات مس با فرمول CuSO4-5H2O دارای کریستال های آبی رنگ، شفاف و پودر به رنگ آبی روشن می باشد. کریستال های سولفات مس در هوای خشک به تدریج شکفته می شود. در دمای 45 درجه دو مولکول آب خود را از دست می دهد و در 110 درجه، چهار مولکول آب کریستالی را از دست می دهد و آخرین آب کریستالی را در دمای 250 درجه سانتیگراد از دست می دهد. این ماده در دمای 400 درجه تجزیه می شود. وزن مخصوص آن 87/2 است. یک گرم سولفات مس در 3 میلی لیتر آب سرد و 0.5 میلی لیتر آب جوش حل می شود و حلالیت آن در آب محتوی اسید سولفوریک کاسته می شود.

سولفات مس یا گوهر آبی و یا زاج کبود؛ یک ترکیب شیمیایی است که در گستره وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. این نمک بسته به درجه آب پوشی به صورت یک سری ترکیبات متفاوت یافت می شود. کالکوسیانیت (یک نوع سنگ معدن مس) فرم بدون آب سولفات مس است و یک ماده معدنی کمیاب است و به صورت پودر سبز کم رنگ و یا سفید مایل به خاکستری می باشد. فرم های آب پوشیده متنوعی از مس سولفات شامل سولفات مس سه آبه، پنج آبه و هفت آبه موجود است. با این وجود سولفات مس پنج آبه متداول ترین فرم این نمک است که آبی روشن است و به نام کالکانتیت (سنگ خاردار) شناخته می شود. رنگ آبی روشن کریستال های سولفات مس آب پوشیده که به دلیل وجود آب متبلور شده است بهترین راه برای تمایز بین فرم بدون آب و آب پوشیده است. 

سولفات مس

روش تهیه و تولید سولفات مس

سولفات مس در اثر ترکیب اسید سولفوریک گرم و رقیق بر تراشه های مس یا اکسید مس تهیه می گردد. واکنش شیمیایی ذیل اتفاق می افتد.

2Cu+2H2SO 4 +O2 ------<sub>> 2CuSO 4 +2H 2O

سولفات مس              اسید سولفوریک براده مس

با توجه به در دست بودن مواد اولیه می توان از هر یک از روش های فوق استفاده نمود. ضایعات تراشه های مس به آسانی در دسترس می باشد.

با توجه به اینکه اسید سولفوریک رقیق استفاده می شود لذا ظرف واکنش باید با سرب آستر شده باشد. ظرف واکنش به یک همزن و کویل های بخار مجهز می باشد. براده های بسیار ریز مس را به داخل ظرف واکنش می ریزند. سپس اسید سولفوریک رقیق را به ظرف واکنش اضافه نموده و آن را پیوسته به هم می زنند و مخلوط واکنش را گرم مینمایند. در فواصل معین محلول اسید را از قسمت تحتانی ظرف واکنش خارج نموده و آن را دوباره به جریان می اندازند تا کاملا خنثی گردد.

پس از تکمیل واکنش، محلول را فیلتر نموده و توسط تبخیر کننده آن تغلیظ می نمایند. مایع تغلیظ شده را جهت متبلور شدن در طول شب به حال خود رها می کنند. سپس بلور های سولفات مس را توسط سانتریفوژ جدا نموده و با آب داغ آن ها را شستشو می دهند. بلورها را توسط خشک کن استوانه ای چرخان خشک می نمایند.

برای تهیه 20 گرم سولفات مس،20 کیلوگرم اسید سولفوریک ( باوزن مخصوص 84/1) و13کیلوگرم براده مس یا قراضه مس مورد نیاز می باشد.

4 کاربرد اساسی و مهم سولفات مس

سولفات مس در کشاورزی 

 1. سولفات مس در کشاورزی به مقدار زیادی مصرف می شود که برخی از این موارد در ذیل ارائه می شود.
 2. سولفات مس پنج آّبه به طور متداول به عنوان ضد قارچ برای کنترل ویروس های باکتریایی و بیماری قارچی محصولات ، میوه ها و سبزی ها مانند زنگ گیاه، لکه برداشتن برگ ها، آفت ها و زخم پوست سیب استفاده می شود. سولفات مس در تشکیل کلروفیل و پدیده فتوسنتز دخالت دارد.
 3. سولفات مس همچنین باعث تحریک در تشکیل ویتامین A می شود. نقش متابولیکی مس در چندین سیستم آنزیمی مشخص شده است و همچنین نقش مهمی در بیوسنتز و فعالیت اتیلن به عنوان هورمون رسیدگی میوه ها داراست. فرم قابل جذب مس در خاک کاتیون دو ظرفیتی Cu+2 می باشد. فرآیند جذب مخصوص قابلیت دسترسی مس را تحت تاثیر قرار می دهد، این فلز در اسیدیته بالا به سختی جذب می شود از این رو استفاده از ترکیبات سولفاته در حل این مشکل موثر است.
 4. برای رفع کمبود مس می توان یا کودهای حاوی آن را یا سولفات مس محلول در آب را به خاک اضافه و یا محلول پاشی نمود. کاربرد سولفات مس در حد 600 تا 1200 گرم در 1000 لیتر آب در اوایل بهار نیز موفقیت آمیز می باشد. در غلظت زیاد، مس نیز باعث مسموم شدن گیاه شده، میوه ها حالت ترک خورده و سیاه رنگ پیدا می کنند و در روی برگها نیز نقاط نکروزه قهوه ای رنگ و ریزی مشاهده می شود.

کاربرد سولفات مس در کشاورزی

10 کاربرد شگفت انگیز مس سولفات در صنایع

1. سولفات مس، در تولید رنگ های آبی و سبز ، در رنگرزی پارچه های نخی و ابریشمی ، معادن ، آبکاری، ساخت مرکب برای ورق های حلبی، رنگ مو، تولید سموم قارچ کش و باکتری کش ، حفاظت چوب و تراورس ، رنگرزی چرم، باطری سازی، گراور سازی، از بین بردن خزه در استخرها، مکمل غذای دام و طیور، تولید شعله سبز در مواد آتش بازی مورد استفاده است. معمولا در صنایع مختلف از سولفات مس که فاقد اسید نیتریک باشد، استفاده می شود.

سولفات مس

2. استفاده از سولفات مس به مقدار ppm 500 در آب آشامیدنی کاکیان برای کنترل آسپرژیلوز و کاندیدیاز و درماتیت گانگرنی توصیه شده است.
3. سولفات مس اغلب برای تهیه کاتالیست ها برای چندین واکنش در بسیاری از صنایع استفاده می شود.
4. فرم بدون آب سولفات مس بسیاری از فرآیند ها مانند جابجایی در سنتزهای آلی را کاتالیز می کند.
5. در خالص سازی گازها برای برداشتن هیدروژن کلرید و هیدروژن سولفید استفاده می شود.
6. کاربرد سولفات مس در تهیه رنگرز میانی و کاتالیز سنتز ترکیب دی آزو و رنگ خوردن پتالوسیانین بسیار متداول است.
7. سولفات مس در آبکاری به عنوان الکترولیت استفاده می شود و همچنین در واکنش های رسوبی مورد استفاده قرار می گیرد.
8. به عنوان یک ماده افزایشی در چسب ها استفاده می شود.
9. سولفات مس به عنوان یک ماده رنگ دهنده برای شیشه، چسب و سرامیک استفاده می شود.
10. سولفات مس همچنین در بسیاری از رشته های شیمی برای انجام واکنش های متنوع استفاده می شود.

4 کاربرد سولفات مس در سلامتی عمومی و پزشکی

 1. کاربرد سولفات مس به عنوان ضد قارچ تنها در کشاورزی نیست، بلکه همچنین به عنوان یک گند زدا و ضد عفونی کننده بر علیه عفونت های قارچی در انسان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. سولفات مس در تولید و تهیه سبز پاریس برای کشتن پشه لارو که عامل مالاریا است به کار می رود.
 3. برای جلوگیری از رشد جلبک ها مخصوصا در استخرهای شنا و مخازن آب به کار می رود.
 4. سولفات مس به ریشه کن کردن نرم تنان در اسکله ها که باعث ایجاد انگل های کرم های پهن در انسان می شود کمک می کند.

علاوه بر کاربردهای فوق سولفات مس، همچنین در تهیه چوب های نگهدارنده برای محافظت تیرها از کرم زدگی و یا پوسیدگی چوب استفاده می شود.

همچنین به عنوان دندانه در رنگرزی و به عنوان یک واکنشگر در فرآیند دباغی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این رشد دادن بلورهای مس سولفات یکی از پروژه های زیبای علمی برای دانش آموزان است.

مخلوط سولفات مس و آمونیوم کربنات به عنوان ترکیب خرمایی برای استرون سازی خاک و یا در پرورش گل برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاهان جوان استفاده می شود.

برای تولید مخلوط بورد و همراه با کود که برای کارکرد برگ ها و معالجه دانه ها و برای معالجه بیماری های قارچی بر روی انگورها، هندوانه ها و میوه های هسته دار استفاده می شود.

سولفات مس پنج آبه به عنوان ضد نرم تن برای دفع کردن و کشتن حلزون ها و نرم تنان استفاده می شود.

به عنوان ضد جلبک برای جلوگیری از رشد جلبک ها استفاده می شود.

درباره کریستال های سولفات مس

الگوی تکراری که در داخل ساختار سولفات مس مسئول اصلی ایجاد کریستال مس سولفات است، بنابراین این کریستال ها به یک شکل منحصر به فرد دست پیدا کردن.

کریستال سولفات مس را حتی می توان در خانه نیز تولید کرد و یا می تواند یکی از پروژه هایی باشد که در مدارس داده می شود. برای انجام این کار به آب داغ و محلول سولفات مس احتیاج است. باید محلول سولفات مس را به آب اضافه کنیم تا جایی که به اشباع برسد. حالا تنها لازم است محلول اشباع شده باقی مانده را به مدت چند روز به حال خود بگذاریم. گذاشتن یک سیم نایلونی می تواند نقش سطح مورد نیاز برای تولید کریستال را تامین کند.

خطرات قرار گرفتن در معرض سولفات مس : این ترکیب شیمیایی به عنوان یک محرک شناخته می شود و برای فردی که مداوم در مجاورت آن قرار دارد مضر می باشد. مشکلاتی مثل خارش یا اگزماهای پوستی با در تماس قرار گرفتن با این ترکیب به وجود می آید. در تماس قرار گرفتن با چشم باعث التهاب های پلکی و ورم و ریش ریش و زخم شدن چشم شود.

این حقایق در مورد سولفات مس می تواند در شناخت آن و در کاربردهای آن به ما کمک کند و عدم احتیاط در تماس با این ترکیب می تواند عواقبی داشته باشد.

نکات ایمنی سولفات مس

خطرات

 1. حریق : تولید CO2 در هنگام حریق.
 2. تماس شغلی : مضر برای کلیه و کبد.
 3. تماس تنفسی : غبار آن تنفس نشود.
 4. تماس پوستی : ممکن است جذب پوست آن مضر باشد.
 5. تماس چشمی : نابود کننده چشم و ممکن است حساسیت دیگری برای چشم به همراه داشته باشد.
 6. بلع و گوارش : مضر جهت بلع.

پیش گیری

 1. تماس شغلی : در صورت کسالت به پزشک مراجعه کنيد. لباس و چکمه مناسب بپوشيد. فقط در هود از ماده استفاده کنيد . از تماس طولاني و مکرر خودداري کنيد . بعد از هر بار استفاده محل تماس را شستشو دهيد.
 2. تماس پوستی : از چکمه و دستکش مقاوم شيميايي استفاده کنيد.
 3. تماس چشمی : استفاده از عينک ايمني و محافظ صورت – دوش و چشم شور تعبيه نمائيد.

کمک های اولیه

 1. حریق : استفاده از دستگاه تنفس مصنوعي و لباس محافظ چشم و صورت.
 2. تماس شغلی : استفاده از دستگاه تنفسی.
 3. تماس تنفسی : انتقال مصدوم به هواي آزاد – استفاده از تنفس مصنوعي و اکسيژن در صورت نياز.
 4. تماس پوستی : شستشو با صابون و آب فراوان.
 5. تماس چشمی : شستشو با آب فراوان(15دقيقه).
 6. بلع و گوارش : دهانشويه و مراجعه به مرکز درماني.

روش دفع ضایعات

ضايعات را جارو کرده و در بسته هايي جهت دفع بريزيد. محل را هوا دهي نموده و بعد از تخليه محل را بشوئيد.

انبارش

 درب ظروف را محکم ببنديد و در جاي خشک و خنک نگهداري کنيد. خورنده استيل با فلزاتي که به خوبي پودر شده اند ناسازگار است. به حرارت و هوا حساسيت دارد. شوره زننده (نمک) است.

کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند.

مقاله اسید کلریدریک

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *

محصولات مرتبط

سولفات مس | Copper sulfate

پتاسیم پرسولفات

سولفات مس | Copper sulfate

آمونیوم پرسولفات

سولفات مس | Copper sulfate

سولفات روی

سولفات مس | Copper sulfate

سولفات منیزیم

مقالات مرتبط

سولفات مس | Copper sulfate

مصارف عمده مس