فروش و قیمت مواد شیمیایی

» » سولفات نیکل | Nickel Sulfate

i-sulfatenikel.pdf [حجم: 32.93 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 10)
a-sulfatenikel.pdf [حجم: 508.45 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 21)

سولفات نیکل | Nickel Sulfate

سولفات نیکل | Nickel Sulfate

سولفات نیکل چیست

مشخصات محصول سولفات نیکل

 • نام شیمیایی : سولفات نیکل.
 • اسامی مترادف با سولفات نیکل : نیکل سولفات ، Nickel sulfate ، Nickelous sulfate .
 • گرید محصول : 1. سولفات نیکل صنعتی 2. سولفات نیکل آزایشگاهی.
 • فرمول شیمیایی : NiSO4.
 • خلوص : سولفات نیکل 99 % .
 • شکل ظاهری : بلورهای جامد سبز و زرد.
 • حلالیت در آب :

معرفی سولفات نیکل

سولفات نیکل یک ترکیب شیمیایی غیر آلی می باشد. این ترکیب به دو صورت می باشد :

 1. در صورتی که در ساختار کریستالی خود دارای هفت مولکول آب باشد به صورت کریستال های سبز رنگ می باشد.
 2. در صورت خشک شدن و از دست رفتن آب به صورت ماده سفید رنگ متمایل به سبز می باشد

سولفات نیکل

تاریخچه سولفات نیکل

نیکل از واژه kupfer Nickel گرفته شده است که معدن کاران قرون وسطای ساکسون به کانی که به اشتباه آن را کانه مس می پنداشتند ولی نمی توانستند از آن مس استحصال کنند اطلاق می شد ولی این کانی آرسنید نیکل یا نیکولیت بود. استفاده از نیکل را می توان به 3500 سال قبل از میلاد نسبت داد. برنز در منطقه Syria با محتوای نیکل بالاتر از 2 % می باشد. کانه های حاوی نیکل مانند kupfernickel بود که ارزش آن به خاطر شیشه سبز رنگ بود. در سال 1751 برای نخستین بار کانی شناس سوئدی  Baron axel frederik cronstedt تلاش نمود تا مس را از kupfernickel استخراج نمود و در عوض یک فلز سفید بدست می آید که نیکل نام دارد. این عمل در حین مطالعه گرسدورفیت معدن Los سوئد اتفاق افتاد. موقعیت نیکل به عنوان یک عنصر مستقل در سال 1775 توسط توربرن برگمان و همکارانش تایید شد اما این مسئله تا سال 1804 که جریس ریشتر یک نمونه نسبتا خالص از فلز را بدست آورد و خواص آن را توصیف کرد ، به طور جدی مطرح نشده بود. سکه نیکل اولیه فلز خالصی بود که در سال 1881 ایجاد شد.

چینی ها در طول قرون متمادی از مس سفید (40 % مس ، 32 % نیکل ، 25 % روی و 3 % آهن) که ظاهری نقره ای داشت ، استفاده می کردند. اینمواد در اواخر قرن 18 به مقدار کمی در اروپا استفاده می شد. بهای نیکل 4/1 بهای نقره است و آلیاژ آن توانایی بالقوه ای داردتا جانشین نقره شود. تا دهه 1830، آلیاژهای مس، نیکل و روی که به نام نقره آلمانی شهرت داشتند و پس از آن آلیاژ نیکل نقره در حد تجاری و کلان در آلمان و انگلستان به میزان فراوانی تولید می شدند. علاوه بر رنگ نقره ای نیکل قالب گیری و کار کردن با آن ساده بوده ، تولید اقتصادی بالایی داشته و در برابر هوازدگی مقاومت می کند. تغییر و ابداع چشمگیر بعدی در سال 1857 رخ داد که در آن هنگام آمریکا سکه های مس – نیکل ضرب کرد که دارای 12 در صد نیکل بوده است.

در اواسط دهه 1800، نیکل به میزان کمی از کانه های سولفیدی معادن آلمان ، نروژ ، سوئد و روسیه تولید می شد. هر چند که نیکل فلزی خالص برای نخستین بار در سال 1838 در آلمان تولید شد اما تولید جهانی نیکل تا سال 1876 کمتر از 1000 تن در سال بود.

در فاصله سال های 1870 تا 1880 وقتی که پارکز ، ماربو و رایلی کاربرد آن را در تهیه آلیاژ نشان دادند و فلایت مان موفق به تهیه نیکل چکش خوار شد و آبکاری با نیکل با موفقیت انجام شد، تقاضا به یکباره برای نیکل افزایش یافت. اولین ورق زره فولاد نیکل در سال 1885 در فرانسه و پس از مدت کوتاهی در ایتالیا ، انگلستان و آمریکا ساخته شد. در اوایل دهه 1890 خصوصیات مناسب فولادهای نیکل در نیروی دریایی منجر به تقاضای شدید برای نیکل شد.در سال 1863 پیرگارنیر ، کانه های اکسید نیکل نیوکالدونیا را کشف کرد و از سال 1875 این جزیره فرانسوی ، بزرگترین تولیدکننده نیکل شد که تا سال 1905 که جز کانادا شد، این مقام را همچنان حفظ کرد.

 

سولفات نیکل

استخراج كانه هاي سولفيدي حوضه سادبوري در اونتاريوي كانادا از سال 1886 آغاز گشت و اين پيكره هاي معدني، مهم ترين ذخایر نيكل جهان را براي عرضه به بازارهاي جهاني براي زمان طولاني از قرن بيستم در اختيار داشتند. حتي در سال 1950، منطقه سادبوري 95% نيكل دنياي غرب را تامين مي كرد. از آن زمان به بعد، جايگاه رفيع كانادا رو به افول نهاد و تا سال 1980، نيكل براي مدت طولاني در طول قرن بيستم از اين منطقه معدنكاري، ذوب و پالايش (خالص سازي) مي شد. 
تا پايان جنگ جهاني اول، نيكل صرفا براي مقاصد نظامي بكار مي رفت، اما پژوهش هاي فراوان بين دو جنگ جهاني، در زمينه استفاده هاي احتمالي صنعتي نيكل، به كاربردهاي نوين فراواني انجاميد. در دهه 1990، انواع آلياژ نيكل مورد استفاده قرار مي گرفت كه ميزان نيكل آنها بين 99% تا 1% (براي سخت كردن فولاد) تغيير مي كرد.

قیمت خرید و فروش فلز نیکل

6کاربرد مهم سولفات نیکل

سولفات نیکل دارای کاربردهای زیر می باشد :

 1. در صنایع تولید ترکیبات نیکل مانند سولفات آمونیوم نیکل و کربنات نیکل.
 2. در صنایع تولید مواد تثبیت کننده رنگ در رنگرزی و چاپ منسوجات.
 3. صنایع آبکاری نیکل جهت صیقل دادن.
 4. پوشش رنگ ها و جلا دادن.
 5. در صنایع کاشی و سرامیک.
 6. جهت سیاه کردن روی و برنز.

سولفات نیکل

قیمت سولفات نیکل 

کیمیا تهران اسید سولفات نیکل را با قیمت مناسب و کیفیت عالی در گرید صنعتی و آزمایشگاهی در کیسه های 25 کیلوگرمی عرضه می کند. جهت سفارش محصول با ما تماس بگیرید.

روش تولید سولفات نیکل :

سولفات نیکل از طریق واکنش اسید سولفوریک با براده ها و یا گلوله های نیکل انجام می گیرد. برای تولید سولفات نیکل ابتدا اسید سولفوریک رقیق شده با آب درون مخزنی ضد اسید به براده های نیکل اضافه می کنیم و مقداری اسید نیتریک یا آب اکسیژنه به مخزن اضافه می کنیم تا باعث شستشو و حل کردن اکسید نیکل ایجاد شده بر سطح فلز و همچنین تسریع روند حل شدن نیکل در محلول می گردد. پس از گذشت زمان کافی و حب شدن نیکل در محلول اسید ، جهت تکمیل واکنش اسید سولفوریک به مقدار بیشتری به محلول اضافه می شود و با جوشاندن محلول و بالا بردن دما ، اسید نیتریک اضافه تجزیه شده و به صورت گاز N2O5 از محلول خارج می شود. محلول بدست آمده پس از تکمیل فرایند توسط فیلتر صاف شده و جهت سرد شدن و کریستال شدن به وان های پلی اتیلن منتقل می شود. پس از سرد شدن محلول و تشکیل کریستال ها محلول اضافی جدا شده و کریستال های سولفات نیکل قابل برداشت از وان می باشد. حال محصول آماده بسته بندی می باشد.

بسته بندی سولفات نیکل :

سولفات نیکل در کیسه های 25 کیلوگرمی و پک های 1 کیلوگرمی موجود می باشد.

 

سولفات نیکل

ایمنی سولفات نیکل :

راه های ورود نیکل به بدن انسان از طریق هوا ، آشامیدن آب ، خوردن غذا و کشیدن سیگار است. ممکن است بر اثر تماس پوست با خاک یا آب آلوده به نیکل ، مقداری نیکل وارد بدنانسان شود. مقدار اندک نیکل برای انسان ضروری است اما اگر مقدار آن افزایش یابد برای سلامت انسان خطرناک است.

خطرات نیکل :

 1. پس از اینکه فرد در معرض گاز نیکل قرار گرفت ، دچار کسالت و سرگیجه می شود.
 2. آب آوردن ریه ها.
 3. مشکلات تنفسی.
 4. کاهش توانایی تولید مثل.
 5. باعث آسم و برونشیت مزمن.
 6. حساسیت های پوستی
 7. نارسایی قلبی.
 8. سرطان زا می باشد.

سولفات نیکل

 

خطرات زیست محیطی : کارخانه ها و سوزاندن زباله ها دو عامل اصلی در تولید نیکل و ورود آن به هوا می باشد. مقدار نیکل موجود در هوا به مراتب بیشتر از نیکل موجود در زمین است. مدت زمان از بین رفتن نیکل موجود در هوا زیاد است. زمانیکه هرز آب ها جریان پیدا می کنند، مقداری نیکل را وارد آب های سطحی می کنند.

بخش عمده ترکیبات نیکلی در طبیعت جذب ذرات خاک و رسوبات شده و در نهایت به صورت غیر متحرک در می آیند. در زمین های اسیدی نیکل بسیار متحرک می شود و معمولا در آبهای زیر زمینی شسته می شود.

در حال حاضر دانشمندان می دانند که غلظت بالای نیکل در خاک های ماسه ای باعث صدمه به گیاهان می شود و در آب های سطحی سبب کاهش تعداد و رشد جلبک ها می شود.

 

انبارش سولفات نیکل

در جای خشک و خنک نگهداری شود.

کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند.

مقاله اسید کلریدریک

تاریخ:21-03-1398, 10:27

نویسنده:admin

آمار بازدید:5258

دسته:مواد شیمیایی پودری / سولفات ها / مواد آبکاری


تگ های مطلب :

محصولات مرتبط:

سولفات نیکل | Nickel Sulfate

سولفات آهن

سولفات نیکل | Nickel Sulfate

سولفات آمونیوم

سولفات نیکل | Nickel Sulfate

سولفات آلومینیوم

سولفات نیکل | Nickel Sulfate

سولفات سدیم

سولفات نیکل | Nickel Sulfate

سولفات منیزیم

سولفات نیکل | Nickel Sulfate

سولفات روی

مقالات مرتبط: