00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
i-tizabb.pdf [حجم: 32.93 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 31)
a-tizab.pdf [حجم: 210.3 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 24)

اسید تیزاب

اسید تیزاب

 اسید تیزاب چیست

معرفی اسید تیزاب :

تیزاب سلطانی محلولی بسیار خورنده و دود کننده زرد یا قرمز رنگ است. این محلول از تازه مخلوط اسید نیتریک غلیظ و اسید هیدروکلریدریک غلیظ که معمولا به نسبت حجمی یک به سه می باشند، بدست می آید. این ترکیب می تواند فلزات نادری چون طلا و پلاتین را در خود حل کند، هر چند تانتالیوم، ایریدیوم، اسمیوم، تیتانیوم و فلزات کم شمار دیگری توان ایستادگی در برابر آن را دارند. مخلوطی از تیزاب و اسید کلریدریک می تواند تمام فلزات حتی طلا را خود حل کند.

تیزاب سلطانی از مخلوط 1 به 3 اسید نیتریک و اسید هیدروکلریک غلیظ بدست می آید و اغلب برای انحلال فلز یا نمک آن از درون نمونه ها استفاده می شود، اما اگر مخلوط قوی تری نیاز باشد به جای اسید هیدروکلریک از اسید سولفوریک استفاده می کنند اما مخلوط جدید اسم قبلی را ندارد و در مواردی که احتمال رسوب سولفات وجود داشته باشد قابل استفاده نیست. مخلوط های بسیار قوی نیز وجود دارند. علت نام گذاری این اسید به نام تیزاب سلطانی این است که در فلزات با ارزشی همچون طلا، پلاتین و ..... کاربرد دارد. البته ماده سولفوکرومیک هم وجود دارد که قابلیت پاک کنندگی آن کمی کمتر از تیزاب سلطانی می باشد ولی به دلیل اینکه تهیه این ماده ارزان تر از تهیه تیزاب می باشد و نیز خطرات آن از تیزاب سلطانی کمتر است در بیشتر آزمایشگاه ها از این ماده برای پاک کردن رسوبات استفاده می شود سولفوکرومیک از حل کردن دی کرومات پتاسیم در اسید سولفوریک به دست می آید.در فرهنگ دهخدا این چنین تعریف شده است : مخلوطی ازتیزاب و اسید کلریدریک که می تواند همه فلزات حتی طلا را در خود حل کند.

 

 نحوه ی شناسایی طلا به وسیله اسید تیزاب

نخست 20 بار فلز مشکوک به طلا را روی سنگ محک می کشیم ، سپس به اندازه ی یک قطره تیزاب عیار شده را روی آن میریزیم. واکنشی که می بینیم یکی از موارد زیر است :

  1. واکنشی رخ نمی دهند؛ در نتیجه فلز مربوطه طلایی با همان عیار تیزاب می باشد.
  2. رنگ اثر کشیده شده روی سنگ کم رنگتر می شود؛ در صورت مشاهده ی این حالت عیار فلز مورد نظر از عیار تیزاب پایین تر است.
  3. اثر روی سنگ محک کاملا از بین می رود که این اتفاق نشان دهنده ی این اس که یا فلز مربوطه طلا نیست یا دارای مقادیر اندکی طلا می باشد.

 

مضرات اسید تیزاب 

تیزاب براثر تبدیل به نیتریت و نیتروزامین با هموگلوبین موجود در خون ترکیب شده و بیماری های خطرناکی مانند سرطان را ایجاد می کند.

 

ایمنی اسید تیزاب 

افرادی که با تیزاب سر و کار دارند باید از لباس و عینک محافظ استفاده کنند. برای مخلوط کردن آب با تیزاب ، باید تیزاب را به آرامی روی آب بریزیم. اما هرگز نباید آب را بر روی تیزاب بریزیم زیرا این عمل باعث انفجار می شود. در صورت برخورد تیزاب با پوست باید ابتدا محل تماس را با آب و سپس با محلول آمونیاک ضعیف بشوئیم.

انواع تیزاب

تیزاب های غیر عضوی : این تیزاب ها از مواد غیر زنده ساخته می شوند و بسیار قوی و خطرناک هستند. تیزاب کلریدریک ، تیزاب سولفوریک و تیزاب نیتریک در این دسته از تیزاب ها قرار دارند.
تیزاب های عضوی : تیزاب هایی که به طور طبیعی وجود دارند و ضعیف هستند. سرکه و آب لیمو در این دسته از تیزاب ها قرار می گیرند.

 

کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند. 

مقاله اسید کلریدریک

سئو و تولید محتوا : شرکت نوآوران فرایند کیمیا
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *

محصولات مرتبط

اسید تیزاب

جوهر نمک | هیدروکلریک اسید

اسید تیزاب

آب اسید

اسید تیزاب

اسید باطری | آب اسید

اسید تیزاب

اسید بوریک | Boric acid