00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
i-tizabb.pdf [حجم: 32.93 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 29)
a-tizab.pdf [حجم: 210.3 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 21)

اسید تیزاب

اسید تیزاب

 اسید تیزاب چیست

معرفی اسید تیزاب :

تیزاب سلطانی محلولی بسیار خورنده و دود کننده زرد یا قرمز رنگ است. این محلول از تازه مخلوط اسید نیتریک غلیظ و اسید هیدروکلریدریک غلیظ که معمولا به نسبت حجمی یک به سه می باشند، بدست می آید. این ترکیب می تواند فلزات نادری چون طلا و پلاتین را در خود حل کند، هر چند تانتالیوم، ایریدیوم، اسمیوم، تیتانیوم و فلزات کم شمار دیگری توان ایستادگی در برابر آن را دارند. مخلوطی از تیزاب و اسید کلریدریک می تواند تمام فلزات حتی طلا را خود حل کند.

تیزاب سلطانی از مخلوط 1 به 3 اسید نیتریک و اسید هیدروکلریک غلیظ بدست می آید و اغلب برای انحلال فلز یا نمک آن از درون نمونه ها استفاده می شود، اما اگر مخلوط قوی تری نیاز باشد به جای اسید هیدروکلریک از اسید سولفوریک استفاده می کنند اما مخلوط جدید اسم قبلی را ندارد و در مواردی که احتمال رسوب سولفات وجود داشته باشد قابل استفاده نیست. مخلوط های بسیار قوی نیز وجود دارند. علت نام گذاری این اسید به نام تیزاب سلطانی این است که در فلزات با ارزشی همچون طلا، پلاتین و ..... کاربرد دارد. البته ماده سولفوکرومیک هم وجود دارد که قابلیت پاک کنندگی آن کمی کمتر از تیزاب سلطانی می باشد ولی به دلیل اینکه تهیه این ماده ارزان تر از تهیه تیزاب می باشد و نیز خطرات آن از تیزاب سلطانی کمتر است در بیشتر آزمایشگاه ها از این ماده برای پاک کردن رسوبات استفاده می شود سولفوکرومیک از حل کردن دی کرومات پتاسیم در اسید سولفوریک به دست می آید.در فرهنگ دهخدا این چنین تعریف شده است : مخلوطی ازتیزاب و اسید کلریدریک که می تواند همه فلزات حتی طلا را در خود حل کند.

این مطلب راجع به تیزاب، اسید تیزاب، فروش تیزاب، قیمت تیزاب، کاربرد تیزاب، روش ساخت تیزاب، موارد استفاده تیزاب، مضرات تیزاب می باشد.

کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند. 

مقاله اسید کلریدریک


نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *

محصولات مرتبط

اسید تیزاب

جوهر نمک | هیدروکلریک اسید

اسید تیزاب

آب اسید

اسید تیزاب

اسید باطری | آب اسید

اسید تیزاب

اسید بوریک | Boric acid

مقالات مرتبط

اسید تیزاب

ایمنی اسید تیزاب

اسید تیزاب

انواع تیزاب

اسید تیزاب

مضرات تیزاب

اسید تیزاب

نحوه ی شناسایی طلا به وسیله اسید تیزاب

اسید تیزاب

اسید تیزاب چیست؟