00982136303710 : شماره تماس

تهران اسید
» » اسید استیک | Acetic acid
i-acidacettik.pdf [حجم: 254.38 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 36)
a-acidaseticc.pdf [حجم: 593.57 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 59)

اسید استیک | Acetic acid

اسید استیک | Acetic acid

اسید استیک یا Acetic Acid

مشخصات محصول استیک اسید :

 نام شیمیایی
اسید استیک 
 نام های دیگر اسید استیک  استیک اسید ، جوهر انگور ، اتیلیک اسید ، هیدروژن استات ، متانوکربوکسیلیک ، اسید اتانوئیک ، سرکه ، جوهر سرکه
 انواع اسید استیک
اسید استیک صنعتی
اسید استیک آزمایشگاهی 
 فرمول مولکولی  C2H4O2
 خلوص  اسید استیک 99 %
 جرم مولی  ۶۰٫۰۵ g mol−1
 شکل ظاهری  شکل ظاهری
 دمای ذوب   16.5 درجه سلسیوس
 نقطه اشتعال  43 C ͦ

اسید استیک چیست

اسید استیک جز اسید های کربوکسیلیک می ‌باشد و در نامگذاری آیوپاک به اسید اتانوئیک معروف است. این اسید دارای فرمول شیمیایی می‌باشد و در قسمت چشایی طعم ترشی، شبیه طعم سرکه دارد.

فرمول استیک اسید

تقاضای جهانی استیک اسید در حدود 6.5 میلیون تن در سال (Mt/a) که حدود 1.5 Mt/a از طریق بازیافت برآورده می شود. باقی آن توسط بازار خوراک پتروشیمیایی یا منابع بیولوژیکی تولید می شود. استیک اسید رقیق تولید شده توسط تخمیر طبیعی، سرکه نامیده می شود.

باکتری های مخمر سرکه به دلیل تمایل به تولید اسید استیک به این نام معروف شده ‌اند. این باکتری ها در مواد غذایی، آب و خاک یافت می‌شوند. اسید استیک بطور طبیعی از میوه ‌ها و برخی مواد غذایی فاسد شده از فرایند تخمیر تولید می‌شوند و از قدیمی ترین ترکیبات شیمیایی شناخته شده توسط انسان می‌باشد.

نام «اسید استیک» رایج ‌ترین و رسمی‌ترین نامی است که توسط IUPAC برای این ماده بکار می‌رود. این نام از کلمه لاتین acetum، به معنی سرکه، گرفته شده ‌است. «اسید اتانوئیک» که به عنوان مترادف آن بکار می‌رود، یک نام سازمان ‌یافته ‌است که گاهی در معرفی نامگذاری مواد شیمیایی عنوان می‌شود.

«اسید استیک منجمد» یک نام سطحی برای اسید استیک بدون آب است. مثل نام آلمانی Eisessig(که به صورت تحت ‌الطفظی به معنای سرکه یخی است)، این نام، از نام کریستال ‌هایی برگرفته شده که در دمای اندکی زیر ۷/۱۶درجه سانتی‌گراد (حدود ۶۲ درجه فارنهایت) شکل می‌گیرند.

رایج‌ترین و رسمی‌ترین نام اختصاری برای اسید استیک AcOH یا HOAc است که در آن Ac مخفف گروه عاملی استیل است CH۳−C(=O)−؛ در واکنش ‌های اسیدی، علامت اختصاری HAc بکار می‌رود که در آن Ac مخفف استات آنیون (CH۳COO−) می‌باشد، هر چند که بسیاری این نامگذاری را گمراه کننده می‌دانند. باید توجه داشت که در حالتی دیگر نباید Ac را با مخفف عنصر شیمیایی اکتینیم اشتباه گرفت.

فرمول ساده اسید استیک CH۲O و فرمولی مولکولی آن C۲H۴O۲ است. حالت آخر با هدف نشان دادن بهتر ساختار، بصورت CH۳-COOH, CH۳COOH، یا CH۳CO۲H نوشته می‌شود. یونی که در نتیجه حذف پروتون (H+) از اسید استیک به جا می‌ماند «استات» آنیون نام دارد. همچنین نام «استات» به نمکی که حاوی این آنیون یا یک استر اسید استیک باشد اطلاق می‌گردد.

استیک اسید

در سال ۱۸۴۷، هرمان کولب شیمیدان آلمانی برای اولین بار از طریق مواد معدنی موفق به ساخت استیک اسید شد. ترتیب این واکنش عبارت بود از کلردار کردن دی سولفید کربن و تبدیل آن به تترا کلراید کربن، سپس از طریق تفکافتبه تتراکلورو اتیلن و از طریق کلردار کردن آبی به اسید تری کلرواستیک و در نهایت کاهش آن از طریق برقکافت به اسید استیک.

اسید استیک به عنوان حلال 

اسید استیک مایع، مانند آب و اتانول یک حلال پروتون‌دار آبدوست (مولکول قطبی) است. این ماده با ثابت دی الکتریک۲/۶، می‌تواند علاوه بر حل کردن ترکیبات قطبی همچون نمک ‌های معدنی و شکرها، ترکیبات غیر قطبی همچون روغن‌ ها و عناصر شیمیایی مثل سولفور و آیودین را در خود حل کند. این ماده با بسیاری از حلال های قطبی و غیر قطبی همچون آب، کلروفورم و هگزان مخلوط می‌شود. این خاصیت انحلال و امتزاج‌ پذیری اسید استیک آنرا به یک ماده شیمیایی پرکاربرد صنعتی تبدیل کرده‌ است.ادامه مطلب... 

تولید اسید استیک

بسته بندی اسید استیک

اسید استیک صنعتی موجود در گالن های 20 لیتری ،60 لیتری و بشکه های 220 لیتری و اسید استیک آزمایشگاهی در گالن های 2.5 لیتری و گالن های 20 لیتری موجود می باشد.

قیمت فروش اسید استیک

قیمت خرید و فروش استیک اسید

کیمیا تهران اسید افتخار دارد acetic acid را با قیمت رقابتی در بسته بندی های مختلف به سراسر کشور ارسال کند. این محصول در بازار با نام آیوپاک اتانوئیک اسید شناخته شده و خرید و فروش می شود.

سرکه برای پوست ، مو و دندان

مو :

سرکه سیب موهای شما را شفاف کرده و موجب درخشندگی آن می شود، برای این کار، درون ظرف شامپوهای قدیمی و خالی شده، نصف قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک پیمانه آب مخلوط کرده و پس از شامپو زدن، روی موهای خود بریزید و این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

صورت :

آیا می دانید شستن صورت با سرکه سیب به تنظیمph پوست شما کمک می کند؟ به این منظور، سرکه را با دو قسمت آب ترکیب کرده و با استفاده از یک پنبه آن را به صورت خود بمالید. شما می توانید این کار را شب هنگام خواب و یا صبح قبل از استفاده از کرم انجام دهید. همچنین می توانید سرکه سیب را برای روشن شدن پوست روی نقاط تیره بمالید و تا صبح پاک نکنید.

دست و پا ها :

پس از گذراندن یک روز طولانی و خسته کننده دست و پاهای خود را درون مخلوط آب گرم و سرکه سیب ماساژ دهید.

آفتاب سوختگی :

به آب موجود در وان حمام یک پیمانه سرکه اضافه کرده و به مدت 10 دقیقه درون آن بخوابید.

دندان :

سرکه سیب را مسقیم به روی دندان خود بمالید و پس از چند دقیقه بشویید تا لک های موجود روی دندان ازبین بروند.

سرکه انگور چیست؟

مایعی است مقوی، تقریبا سرد و خشک و جمع کننده و زود اثر کننده و تاثیر دهنده قوه و اثر ادویه، قطع و بر طرف کننده اخلاط غلیظ و مناسب برای معده های ملتهب و بلغمی و سوزاننده بلغم، مصرف آن صبحگاه بصورت ناشتا از بین برنده کرم معده است، خوردن سرکه گرم همراه با عسل برطرف کننده تنگی نفس.

اسید استیک خوراکی در واقع همان سرکه می باشد که در بسته بندی های مختلف در بازار به فروش می رسد. 

خواص دارویی سرکه انگور

  • خوردن سرکه بعد از برخی دارو ها تاثیرات آنها رابیشتر می کند.
  • نوشیدن مقدار کمی سرکه از بین برنده سرفه های کهنه و قدیمی است.
  • انجیر پخته شده در سرکه برطرف کننده سوزش زخم خشکی آن می شود.
  • ترکیب سرکه و گوگرد برای درمان نقرس مفید است.
  • سرکه و عسل را مخلوط کرده و روی چشم ضربه خورده بمالند، برطرف کننده آثار ضربه زیر چشم و خون مردگی می شود.
  • رفع درد سر ناشی از آفتاب زدگی با ترکیب روغن گل و سرکه
  • درمان گلو درد با ترکیبی از سرکه و آب جو

سرکه انگور

سرکه سیب 

سیب در صورت تخمیر تبدیل به سرکه می شود و چون قبلا کاملا برای این کار له شده است خواص غذایی خود را به هیچ وجه از دست نمی دهد و فقط قند آن تبدیل به اسید یعنی سرکه می شود که در این سرکه مواد معدنی مثل پتاسیم، کلر، سدیم، منیزیم، آهک، گوگرد، آهن، فلوئور، سیلیسیوم و....... وجود دارد.

خواص سرکه سیب

کمبود یا عدم وجود پتاسیم در انسان و حیوان و نبات رشد را متوقف می سازد.

اهمیت پتاسیم برای نسوج نرم همان طورکه اهمیت کلسیم برای استخوان ها لازم است اثبات شده است.

پتاسیم از تصلب شرایین که خطرات زیادی برای انسان دارد تا اندازه ای جلوگیری می کند.به علاوه با خوردن سرکه سیب آدم م یتواند به نحو بهتری با میکروب های مختلف مبارزه کند و به آنها مبارزه کند.

برای درمان دیفتری و آنژین غرغره سرکه مفید است.

برای درمان گلو درد و ورم گلو، یک وزن سرکه، دو برابر آب و قدری شکر را در ظرفی از سنگ یا بلور یا چینی و مشابه اینها که در دار باشند ریخته و در آن را می بندید و روزنه های آن را با خمیر آرد ماش محکم کنید، پس از اینکه آن را به جوش آورید، سوراخ ریزی از کنار درب ظرف باز کنید و بخار آن را به حلق و گلو دهید، هر سه ساعت یکبار این کار باید انجام گردد.

برای درمان حلقه کبودی دور چشم و خون مردگی زیر پوست، ضماد ترکیبی از سرکه و عسل بسیار مفید است.

چکاندن سرکه در گوش چرک، عفونت، درد گوش و کثافت آن را از بین می برد.

برای درمان سنگینی یا باد و صدا در گوش، تهیه بخور سرکه و رساندن بخار آن در گوش می باشد.

برای درمان لق شدن دندان، خوردن مخلوط پخته شده شوید و سرکه و همچنین مالیدن آنها بر دندان مفید است و درد دندان را نیز بر طرف می سازد.

برای ایجاد قی و استفراغ در مواردی مانند مسموم شدن و یا مواردی که احتیاج به استفراغ کردن باشد، سرکه گرم کرده باید خورده شود، برای سم داروهای سمی و بسته شدن خون یا شیر در معده، خوردن مخلوطی از سرکه و نمک خوب است. برای درمان مسمومیت از قارچ ها، ابتدا از داروهای ملین استفاده می نمایید وسپس مخلوطی از سرکه و نمک حل شده استفاده می نمایید.

برای درمان زخم های چرکه پوست، و نیز جلوگیری از افزایش زخم های چرکی و حتی سفلیس و لک های سیاه پوستی و صورت و جوش های آبدار خارش دار، ضماد سرکه مفید است.

برای درمان کپه ارمنی یا سالک یا زخمی که یک سال طول می کشد، ضماد ترکیبی از سرکه و اسپرزه بذر قلوه شکم پاره مرتبا بمالند، مفید است.

برای درمان گوش گلو یا گلو درد و ورم بغل گوش، سرکه را با اسفند کوبیده مخلوط کنند و بمالند.

برای درمان درد سرهای مزمن، سرکه را در داخل ظرف آهنی ریخته و روی آتش ریخته و روی آتش بجوشانند، و یا سنگ داغی را به داخل سرکه فرو برند و روی سر بیمار پتویی انداخته و بخار بوجود آمده را استنشاق کند.

برای تسکین درد دندان و جراحات لثه و درد گوش، ضماد ترکیبی از مرزه و زیره پخته شده در سرکه و مخلوط با بونه بسیار مفید است،

جهت رفع هذیان گویی مخلوطی از سرکه و گلاب و روغن بادام بسیار مفید است.

ایمنی اسید استیک

کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند.

مقاله اسید کلریدریک

 

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *

محصولات مرتبط

اسید استیک | Acetic acid

جوهر نمک | هیدروکلریک اسید

اسید استیک | Acetic acid

اسید لاکتیک

اسید استیک | Acetic acid

اسید نیتریک

اسید استیک | Acetic acid

اسید سیتریک

مقالات مرتبط

اسید استیک | Acetic acid

موارد مصرف و کاربرد اسید استیک

اسید استیک | Acetic acid

آیا اسید استیک همان سرکه است

اسید استیک | Acetic acid

ایمنی اسید استیک

اسید استیک | Acetic acid

سرکه چیست

اسید استیک | Acetic acid

تولید اسید استیک