فروش و قیمت مواد شیمیایی

» » اسید فسفریک | Phosphoric

i-acidfosfirik.pdf [حجم: 32.93 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 16)
a-acidfosforic.pdf [حجم: 502.14 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 35)

اسید فسفریک | Phosphoric

اسید فسفریک | Phosphoric

 

در رابطه با کسب اطلاعات راجع به قیمت خرید و فروش اسید فسفریک با ما تماس حاصل فرمایید.

اسید فسفریک چیست ؟

 مشخصات محصول اسید فسفریک :

 • نام شیمیایی : اسید فسفریک.
 • اسامی مترادف با اسید فسفریک : فسفریک اسید ، ارتو فسفریک اسید ، محلول اسید فسفریک ، اسید فسفریک 85% ، phosphoric acid ، orthophosphoric acid.
 • گرید محصول : 1. اسید فسفریک صنعتی 2. اسید فسفریک آزمایشگاهی 3. اسید فسفریک قهوه ای
 • فرمول شیمیایی : H3PO4.
 • خلوص : اسید فسفریک 85% .
 • شکل ظاهری : اسید فسفریک یک اسید معدنی سه پروتونه می باشد که محلول آن در حالت خالص بی رنگ و ویسکوز می باشد که این محلول مایعی بی رنگ و روشن ، غیر فرار و نسبتا خورنده است.
 • حلالیت در آب : کاملا محلول در آب.

تاریخچه فسفریک اسید :

اسید فسفریک مانند اسید نیتریک یکی از ترکیبات اولیه مهم در ساختن کودهای شیمیایی است با افزایش روز افزون جمعیت جهان و نیاز فراوان به تامین غذایی این جمعیت رو به رشد استفاده از کودهای شیمیایی یکی از مهمترین عوامل حاصلخیزی خاک و تولید محصول بیشتر می باشد. با تقاضای روز افزون اینگونه حاصلخیزکننده ها توسط کشاورزان و باغداران تولید مواد اولیه این کودها شامل صنعتی و همچنین یافتن روش های نوین و بهتر برای تولید اقتصادی تر ، از دغدغه های شیمی صنعتی می باشد. 

اسید فسفریک

موارد مصرف و کاربرد اسید فسفریک :

اسید فسفریک به طور وسیعی در صنایع استفاده می شود :

 1. تولید کودهای فسفات مانند مونو آمونیوم فسفات ، دی آمونیوم فسفات ، سوپر فسفات تریپل ، فسفات منیزیم و ...
 2. تولید فسفات های به کار رفته در مواد شوینده مانند تری سدیم فسفات و سدیم تری پلی فسفات.
 3. تولید پاک کننده های فسفاته صنعتی : در تولید پاک کننده ها اسید فسفریک برای نرم کردن آب بکار می رود. آب نرم بدون یون های کلسیم و منیزیم که آب سخت را تشکیل می دهند ، اگر از بین نروند تشکیل آب سخت را می دهند که این یون ها با صابون تشکیل رسوبات غیرقابل حل می دهند که سبب لکه به روی لباس ها در هنگام شستشو می شوند. نمک های فسفات از اسید فسفریک به طور وسیع در پاک کننده ها به عنوان builder بکار می رود. بیشتر گستره ترکیبات فسفر در مخلوط پاک کننده های جامد است که سدیم تری پلی فسفات یکی از آنهاست. Na5P3O10 به عنوان نرم کننده آب ، سدیم تری پلی فسفات با کلسیم و منیزیم یوند برقرار می کند و تشکیل اجزا محلول را می دهد که کمپلکس یا کلیت است. این کمپلکس ها از واکنش کلسیم و منیزیم با صابون ممانعت به عمل می آورند تا رسوب ایجاد نشود.
 4. تولید مواد تصفیه کننده و منعقد کننده در صنعت آب و فاضلاب.
 5. به صورت گرید خوراکی ، مصرف در صنایع غذایی : از اسید فسفریک در تولید غذاهای اسیدی و نوشابه های گازدار مانند انواع کولاها استفاده می شود. به کارگیری این ماده سبب دادن طعم تندی به غذا شده و از آنجا که ماده شیمیایی با تولید انبوه است، با قیمتی ارزان و حجمی فراوان در دسترس می باشد. همانطور که ذکر شد، قیمت پایین و حجم زیاد تولید این ماده، آنرا در مقایسه با طعم دهنده های طبیعی نظیر زنجبیل برای دادن طعم تندی، یا اسید سیتریک که از لیمو و عصاره لیمو ترش که برای دادن طعم ترشی به کار می رود ، در رتبه بالاتری قرار داده است. 

اسید فسفریک

 1. تولید مکمل های خوراک دام و طیور مانند دی کلسیم فسفات.
 2. تولید مواد بازدارنده اشتعال برای مصارف آتش نشانی.
 3. مصرف در صنایع آبکاری.
 4. کاربرد در زدودن زنگ آهن : از اسید فسفریک می توان مستقیما برای زدودن زنگ آهن (اکسید آهن 3 ) از ابزارهای آهنی یا فولادی و تبدیل آهن به فسفات های محلول در آب استفاده نمود. پس از زدودن زنگ آهن فسفات آهن تولید شده تبدیل به ترکیب فسفات آهن سیاه شده که خود به عنوان عامل جلوگیری از خوردگی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. اسید فسفریک به عنوان کاتالیت در صنایع پتروشیمی کاربرد دارد.
 5. کاربرد در پزشکی : از اسید فسفریک در دندان پزشکی و اورتودنسی به عنوان عامل قلم زنی جهت تمیز کردن و زبر کردن سطح دندان خصوصا در جاهایی که از اسباب و وسایل دندان پزشکی استفاده شده بکار می رود. همچنین از اسید فسفریک به عنوان کاتالیست در ساخت آسپرین به خاطر داشتن یون هیدروژن فراوان و الایندگی کمتر در مقایسه با اسید کلریدریک و سولفوریک استفاده می شود.
 6. کاربرد در کشاورزی : بیشتر اسید فسفریک در تولد کود بکار می رود. فسفر یکی از عناصر ضروری برای رشد گیاهان محسوب می شود. فسفات های آلی ترکیباتی هستند که انرژی لازم برای بیشتر واکنش هایی که در سلول های زنده اتفاق می افتند را مهیا می کنند بنابراین خاک های غنی با کودهای فسفاتی رشد گیاهان را بالا می برند. افزایش غلظت فسفات در سطح آب ها همچنین رشد گیاهان آبزی را بالا می برد. اضافات کودهای شیمیایی می توانند باعث تحریک رشد گیاهان در آب های دریاچه ها و آب های جاری بشوند. آب فاضلاب ها که شامل فسفات است می تواند تاثیر یکسانی داشته باشد. دریاچه ها که از مواد مغذی غنی هستند از افزایش سرعت انباشتگی تلف می شوند. وقتی گیاهان آبزی با این شرایط مغزی بودن محیط رشد می کنند پس از مدتی خواهند مرد. حال این گیاهان مرده برای تجزیه اکسیژن حل شده در آب را مصرف می کنند. این مصرف سطح اکسیژن حل شده را کاهش می دهد تا نقطه ای که برای حمایت حیوانات آبزی کافی نیست. برای کاهش تهدید Eutrophication دریاچه بسیاری از مناطق دارند فسفات ها را از پاک کننده ها حذف می کنند. در بعضی از موارد فسفات ها جای خودشان را با کربنات ها عوض می کنند. به عبارت دیگر پاک کننده های جدید به گونه ای تهیه می شوند که با کلسیم و منیزیم یون های سخت آب را واکنش ندهند. 

اسید فسفریک

روش تولید اسید فسفریک :

اسید فسفریک در صنعت به دو روش تولید می شود :

 1. روش تر (wet process) : در اثر اضافه کردن سولفوریک اسید روی فسفات کلسیم به دست می آید : در این روش کانی های فسفات را با اسید سولفوریک ترکیب می کنند ، علاوه بر تولید اسید فسفریک و برخی فسفات ها که ترکیبات اصلی هستند ، سایر ترکیبات (CACO3CAF2) هم تولید می شوند، از طرف دیگر واکنش هایی که در آن با از بین رفتن سولفوریک اسید ، ترکیباتی تولید می شود که از نظر تجاری کم اهمیت هستند ، یون های مزاحمی تولید شده و باعث آلودگی مخلوط ها می شوند.
 2. روش حرارتی ( خشک ) : این روش شامل احتراق فسفر و هیدراسیون P4O10 می باشد. مخلوط فسفر مایع و هوا به محفظه احتراق که شبیه برج است تزریق شده و با انجام واکنش اکسیداسیون فسفر ، تولید می شود. جنس محفظه احتراق نوعی فولاد مخصوص است که با H3PO4 غیر فعال شده است. P4O10 را ، واحد شستشو به اسید فسفریک رقیق تبدیل کرده و به عنوان افشان در پایین آوردن دمای برج اول استفاده می شود.
 3. روش تولید در ایران : در ایران از اثر اسید سولفوریک بر کانی های آپاتیتی اسید فسفریک تولید می شود. از آنجا که فسفر و آرسنیک در یک گروه جدول شیمیایی قرار دارند و در طبیعت نیز به احتمال زیاد در کانی های مختلف با هم وجود دارند و فقط در درصد خلوص آنها اختلاف می باشد. چنانچه می دانید آرسنیک از عناصر سمی و کشنده به شمار می آید و وجود آن در کانی های آپاتیتی که اسید فسفریک از آنها تهیه می شود و غالبا در صنایع خوراک دام و بهداشتی مصرف می گردد خطری مهم محسوب می گردد. البته روش های تولید اسید فسفریک مثل احتراق فسفر خالص این مشکل را حل نموده اما قیمت تمام شده بسیار بالاتر از بهره گیری از کانی های آپاتیتی است. فلوئور یکی دیگر از موادی است که سمیت دارند و جز لاینفک کانی های آپاتیتی است.

اسید فسفریک

بسته بندی اسید فسفریک :

اسید فسفریک در تانکرهای 1600 کیلوگرمی و گالن های 35 کیلوگرمی موجود می باشد. 

اسید فسفریک

ایمنی فسفریک اسید :

خطرات :

 1. حریق : غیر قابل احتراق – تولید فیوم سمی در حریق.
 2. تماس تنفسی : سرفه – سوختگی.
 3. تماس پوستی : قرمزی – درد – سوختگی – تاول.
 4. تماس چشمی : درد – قرمزی – سوختگی شدید و عمیق.
 5. بلع و گوارش : درد شکمی.

پیشگیری :

 1. تماس تنفسی : تهویه.
 2. تماس پوستی : استفاده از دستکش حفاظتی و البسه مناسب.
 3. تماس چشمی : استفاده از عینک ایمنی و ماسک.
 4. بلع و گوارش : غذا خوردن و نوشیدن و سیگار کشیدن در حین انجام کار ممنوع.

کمک های اولیه :

 1. حریق : انواع مواد اطفایی قابل استفاده.
 2. تماس تنفسی : هوای تازه – استراحت – اقدامات درمانی.
 3. تماس پوستی : البسه آلوده را در آورید – اقدامات درمانی.
 4. تماس چشمی : شستشو با آب 15 دقیقه و مراجعه به پزشک.
 5. بلع و گوارش : شستشوی دهان – به فرد آب داده شود – فرد وادار به استفراغ نشود – اقدامات درمانی.

انبارش :

1. در محل مناسب و جدا از مواد غذایی نگهداری شود. 2. در محل خشک و محصور نگه داری شود.

کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند.

 

مقاله اسید کلریدریک

تاریخ:20-06-1398, 11:03

نویسنده:admin

آمار بازدید:7697

دسته:انواع اسید


تگ های مطلب :

محصولات مرتبط:

اسید فسفریک | Phosphoric

اسید آسکوربیک

اسید فسفریک | Phosphoric

اسید اگزالیک

اسید فسفریک | Phosphoric

اسید کرومیک

اسید فسفریک | Phosphoric

اسید سولفوریک

اسید فسفریک | Phosphoric

اسید فرمیک

اسید فسفریک | Phosphoric

اسید استیک

مقالات مرتبط:

اسید فسفریک | Phosphoric

موارد مصرف و کاربرد اسید فسفریک

اسید فسفریک | Phosphoric

قیمت خرید و فروش اسید فسفریک

اسید فسفریک | Phosphoric

نوشابه و اسید فسفریک

اسید فسفریک | Phosphoric

اسید فسفریک و سایش شیمیایی دندان ها

اسید فسفریک | Phosphoric

روش تولید اسید فسفریک

اسید فسفریک | Phosphoric

ایمنی اسید فسفریک