اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید نیتریک، اسید سیتریک اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید نیتریک، اسید سیتریک

هیدروژن پراکسید چیست

شرکت tacid ،اسید کلریدریک

هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید ( آب اکسیژنه ) یک ترکیب شیمیایی با فرمول H2O2 است. این ترکیب شیمیایی ساده ترین پراکسید است (ترکیب با اکسیژن – اکسیژن تک پیوند). به عنوان یک اکسید کننده ، سفید کننده و ضدعفونی کننده استفاده می شود. آب اکسیژنه ناپایدار است و در حضور پایه یا کاتالیزور به آرامی تجزیه می شود. به دلیل بی ثباتی آن، معمولا با یک تثبیت کننده در محلول ضعیف اسیدی ذخیره می شود. آنزیم هایی که از H2O2 استفاده می کنند یا تجزیه می شوند به عنوان پراکسیداز دسته بندی می شوند. این ماده برای سفید کردن کاغذ نیز به کار می رود.  آب اکسیژنه‌ای که در داروخانه‌ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می‌شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که %۳ آن آب اکسیژنه است، مانند آب بی‌رنگ و بی‌بوست، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است.

هیدروژن پراکسید

عنصر شیمیایی هیدروژن :

 

هیدروژن یکی از عناصر شیمیایی موجود در جدول تناوبی می باشد. این عنصر دارای عدد اتمی 1 و با نماد شیمیایی  H نمایش داده می شود. هیدروژن را بیش از دیگر عناصر می توان به صورت آزاد در طبیعت یافت و سبک ترین عنصر جهان نیز محسوب می شود. هیدروژن تقریبا 75 درصد از همه توده های باریونی را تشکیل می دهد. ستاره های غیر بقایایی مانند کوتوله سفید و ستاره نوترونی عمدتا از هیدروژن در حالت پلاسما تشکیل می شوند. شایع ترین ایزوتوپ هیدروژن، نام پروتیوم (نامی که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد) ، دارای یک پروتون و بدون نوترون است. همچنین بار مثبت آن نیز به صورت +H یافت می‌شود که در این صورت تنها از یک پروتون ساده ساخته شده‌است. البته در حقیقت بدست آوردن کاتیون هیدروژن در ترکیب‌های پیچیده تری ممکن می‌شود.

عنصر هیدروژن قابلیت ترکیب شدن با اکثر عناصر را دارد و می توان آن را در آب ، ترکیبات آلی  و موجودات زنده مشاهده نمود. این عنصر در واکنش‌های اسید و قلیایی در بسیاری واکنش‌ها با داد و ستد پروتون میان ماده حل شدنی و حلال نقش مهمی از خود نشان می‌دهد. هیدروژن به عنوان ساده ترین عنصر شناخته شده در دانش نظری بسیار کمک کار بوده‌است، برای نمونه از آن در حل معادله شرودینگر یا در مطالعه انرژی و پیوند و در نهایت پیشرفت دانش مکانیک کوانتوم نقش کلیدی داشته‌است.پراکسید یک ترکیب با ساختار ROOR است. گروه O-O در یک پراکسید، گروه پراکسید یا گروه پراکسو نامیده می شود. در یون‌های اکسید اما اتمهای اکسیژن ، حالت اکسیداسیونِ منفیِ یک (۱-) دارند.

 

ساده ترین پراکسیدِ پایدار، پراکسید هیدروژن است. پروکسیدها دارای حالت پاک کنندگی بر مواد ارگانیک هستند و به همین دلیل از این ماده در پاک کننده‌ها و مواد رنگ مو استفاده می‌شوند. کاربرد دیگر پروکساید درپزشکی و صنایع شیمیایی است و از آنها در فرایندهای سنتزی گوناگونی استفاده می‌شود. هیدروژن پروکساید با تولید سالیانه بیش از ۲ میلیون تن، مهمترین نوع پروکسایدها از نظر اقتصادی است. بیشتر پروکسایدها بسیار ناپایدار و خطرناک هستند و نمی‌توان آنها را انبار کرد. 

 

هیدروژن پراکسید چیست

کاربرد های هیدروژن پراکسید :

 • تقویت سیستم ایمنی بدن : هنگامی که شخصی دچار بیماری می شود علائمی از وجود ویروس ها و عفونت در بدن ظاهر می شود. گلبول های سفید بدن با تولید پراکسید هیدروژن به سموم ، عفونت ها و ویروس ها حمله می کنند.
 • درمان قارچ پاها : برای درمان قارچ پا ، به ویژه لابه لای انگشتان پا از مخلوط آب و آب اکسیژنه استفاده می شود. در این روش مخلوط 50 در صد آب و 50 در صد پراکسید را به انگشت های پا می مالیم و اجازه می دهیم که به طور طبیعی خشک شود.
 • درمان عفونت خارجی : در این روش به آب مقطر گرم ، ۲ قاشق غذاخوری ۳ درصد آب اکسیژنه اضافه کنید و هفته‌ای یک یا دو بار به قسمت مورد نظر بمالید. اگر زخم آلوده دارید ،آن را در محلول ۳ درصد آب اکسیژنه برای حدود ۵-۱۰ دقیقه و چند بار در روز خیس کنید. H2O2  برای درمان عفونت‌ها بسیار مؤثر است و با افزودن  مقداری از آن به آب  حمام، می‌توانید از قارچ ، جوش یا هر عفونت‌ دیگر پوستی رهایی پیدا کنید. توجه داشته باشید، نباید زخم‌های باز را برای مدت طولانی با این محلول شست وشو داد. با استفاده از این محلول زخم  را پاک کنید. زیرا در صورت ماندن این محلول برای مدت طولانی روی زخم  بازمی‌تواند به بافت آسیب برساند.
 • دئودورانت : آب اکسیژنه برای ازبین بردن بوی بد زیر بغل استفاده می شود. برای از بین بردن بوی نامطبوع مقداری آب اکسیژنه در زیر بغلتان بمالید.
 • سفید کردن ناخن : اگر ناخن هایتان به دلیل استفاده از لاک های تیره رنگ دچار زردی شده اند مقداری آب اکسیژنه به ناخن هایتان بمالید؛ این عمل باعث می شود زردی ناخن ها از بین برود.

 

هیدروژن پراکسید

 • پزشکان در اکثر موارد فروبردن هیچ چیز را در گوش توصیه نمی کنند، اما بعضی افراد معتقدند که ریختن چند قطره H2O2 می تواند موم اضافی را جدا کرده و باعث پیشگیری از عفونت گوش ها می شود.
 • دهانشویه : آب اکسیژنه هنگامی که با آب مخلوط می شود با از بین بردن باکتری های بو زا ، به تازه کردن نفس کمک می کند. برخی افراد آن را با روغن نعناع مخلوط کرده تا دهانشویه داری طراوت خاصی شود. همچنین دهانشویه های دارای H2O2

باعث تسکین دردهای ناشی از زخم های دهانی و دندان درد می شود.

 • نظافت منزل : تاثیر شگفت انگیز آب اکسیژنه 3% ، از ریختن 50 میلی لیتر از آن در مایع ظرفشویی برا شستن ظرف ها قابل مشاهده است. همچنین برای ازبین بردن کثیفی ها و باکتری های تخته ی گوشت از آب اکسیژنه 3% و سرکه به نسبت برابر استفاده می شود

هیدروژن پراکسید

 • درخشش موها : بسیاری از شوینده های مو ، حاوی آب اکسیژنه می باشند. در منزل نیز می توان محلول آب اکسیژنه که باعث درخشش موها می شود ، آماده نمود. برای این کار مخلوطی از آب اکسیژنه 3% با آب به نسبت برابر آماده کرده و به وسیله ی اسپری آن را بر روی موهای خیس بپاشید و طبق روال همیشگی شانه بزنید. استفاده ی بیش از حد این مخلوط تاثیرات نامطلوبی نیز دارد. اگر موی سیاه ‌سر را با مخلوطی از ۱۰۰ گرم آب اکسیژنه 3% و چهار قطره محلول 25% آمونیاک تر نمایند و پس از مدت زمان  ۱۰ الی ۲۰ دقیقه با آب خالص و سپس با محلول اسیداستیک‌ دار بشویند، موها به حالت بور مایل به قرمز در می آیند.
 • میوه و سبزیجات : آب اکسیژنه می تواند باکتری های مضر و مواد شیمیایی میوه ها و سبزیجات را از بین ببرد. در این روش یک لیوان H2O2 35 درصد را با آب سرد مخلوط می کنیم. میوه و سبزیجات با پوست نازک را به مدت 20 دقیقه و با پوست ضخیم را به مدت 30 دقیقه در این مخلوط قرار می دهیم.

کاربرد های دیگر :

 

آب اکسیژنه می تواند لکه های قرمز مانند خون ، قهوه و ... را پاک کند.  محلول غلیظ H2O2 به عنوان یک اکسیدان برای سوخت های موشک ها نیز مورد استفاده می باشد. آب اکسیژنه در بی رنگ کردن شاخ ، پشم گوسفند ، کتان ، پنبه ، کاه ، کنف ، چوب ، روغن چربی ، واکس ، ابریشم ، عاج ، صابون ، پر و ... به کار می رود.

کاربرد در پزشکی :

آب اکسیژنه در گذشته به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده در پانسمان زخم های عفونی استفاده می شد ولی به دلیل آسیبی که به بافت ها مجاور وارد می کرد استفاده از آن جهت ضد عفونی زخم ها منسوخ شده است و فقط برای ضد عفونی لوازم یا سطوح نظیر لگن توالت بیمارستان ، برس توالت ، ضد عفونی کردن لباس استفاده می گردد.

شناسایی هیدروژن پراکسید :

 

در یک لوله آزمایش که قبلا چند سانتی متر مکعب محلول بی کرومات پتاسیم و مقداری اسید سولفوریک رقیق ریخته ایم آب اکسیژنه می افزاییم در نتیجه رنگ آبی تند که بعدا به سبز تبدیل می شود، ظاهر می گردد. به همین طریق می توان آب اکسیژنه را اریتزن ثابت نمود.

 

تولید هیدروژن پراکسید :

 

روش های تولید آب اکسیژنه به صورت های زیر می باشد :

 1. فرآیند خود اکسایش : یکی از مشتقات آنتراکینون بر اثر واکنش با هیدروژن در مجاورت کاتالیزر پالادیوم به آنتراهیدروکینون تبدیل می شود. با عبور هوا از این ماده ، محلول آب اکسیژنه 20%وزنی بدست می آید.
 2. روش الکترولیز : از الکترولیز محلول اسید سولفوریک 50% وزنی یا محلول اسید سولفوریک و سولفات ، پراکسو دی سولفات و در نهایت از هیدرولیز آن پراکسید هیدروژن در آند و هیدروژن در کاتد بدست می آید.  H2O2 را در دمای بالا  و فشار کم جداسازی نموده و پس از تغلیظ سازی ، محلول 30% وزنی به دست می آید.
 3. با استفاده از باریم پراکسید ، سولفوریک اسید 20% ، باریم کربنات ، یخ می توان آب اکسیژنه تهیه کرد. به این ترتیب که در یک ارلن 25 میلی لیتر سولفوریک اسید 20% ریخته و بعد از سرد کردن ارلن را در آب یخ میگذاریم به تدریج 5 گرم Bao2 به آن اضافه می کنیم ارلن باید کماکان در آب یخ باشد. در این حالت باریم سولفات ته نشین می شود سپس به آن حدود یک گرم BaCO3 جامد اضافه کرده سپس رسوب را صاف می کنیم محلول زیر صافی همان آب اکسیژنه می باشد.
 4. این بار با استفاده از باریم پراکسید ، سولفوریک اسید آب اکسیژنه تهیه می کنیم : سی گرم باریم پراکسید را در بشری با مقداری آب به صورت خمیر در می آوریم. در ارلن 60 میلی لیتر سولفوریک اسید 4 نرمال می ریزیم و آن را در یک تشت آب یخ قرار داده تا کاملا سرد شود. به تدریج خمیر باریم پراکسید را به آن اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم. بعد از اتمام باریم پراکسید رسوب را صاف می کنیم . محلول زیر صافی همانآب اکسیژنه می باشد.
 5. با استفاده از باریم پراکسید و کپسول گاز آب اکسیژنه تهیه می کنیم : 10 گرم باریم پراکسید را در ارلن در آب یخ به صورت معلق در می آوریم و به آن مقداری گاز کربن دی اکسید وارد می کینم. رسوب را با صاف کردن از آب اکسیژنه جدا می کنیم.
 6.  با استفاده از فسفریک اسید ، پراکسید سدیم ، آب اکسیژنه تهیه می کنیم : به این صورت که در یک لوله آزمایش مقدار 10 میلی لیتر فسفریک اسید میریزیم و آن را در ظرف آب یخ نگه می داریم بعد از سرد شدن مقدار کمی سدیم پراکسید اضافه می کنیم.

هیدروژن پراکسید

خصوصیات هیدروژن پراکسید :

آب اکسیژنه تدریجا تجزیه شده و به آب و اکسیژن تبدیل می شود. این عمل در محیط بازی سریع تر و در محیط اسیدی کندتر از محیط خنثی صورت می گیرد. این ماده را نباید به مدت طولانی انبار نمود؛ زیرا ممکن است تجزیه و به آب تبدیل شود. براثر گردبرخی اجسام عمل تخریب آب اکسیژنه تسریع می گردد مانند گرد بی اکسید منگنز و گرد فلزات.

اگر بر روی محلول آب قدری از اجسام پایدار کننده مانند اسید فسفریک ، اوره ، اسید بنزوئیک و نظیر آنها بیفزایند، عمل تخریب بسیار کند می‌گردد. آب اکسیژنه اثر میکروب کشی ، بوبری و سفید کنندگی دارد چنانکه اگر یک تکه کالباس قرمز را درون ظرف محتوی آب اکسیژنه قرار دهیم پس از چند روز محتویات ظرف کاملاً بی‌بو است و بوی گندیده نمی‌دهد. آب اکسیژنه رنگها را نیز تخریب می‌کند به همین دلیل تکه کالباس درون ظرف بعد از مدتی بی‌رنگ می‌شود.

خطرات :

 • حریق و آتش سوزی : این ماده غیر قابل اشتعال می باشد اما باعث اشتعال مواد قابل اشتعال می شود.
 • تماس شغلی : در صورت برخورد با سطوح داغ یا فلزات کاتالیزگر احتمال انفجار وجود دارد.
 • تماس تنفسی : اگر این ماده در محیطی که شما از آن تنفس می کنید وجود داشته باشد باعث مشکلاتی نظیر گلودرد ، سرفه ، سرگیجه ، حالت تهوع و تنگی نفس می شود.
 • تماس پوستی : آب اکسیژنه اگر با پوست تماس پیدا کند، باعث ایجاد قرمزی و سوزش در محل برخورد می شود
 • تماس چشمی : اگر هیدروژن پراکسید با چشم تماس پیدا کند، سبب قرمزی ، درد ، عدم وضوح در دید و سوختگی چشم می شود.
 • بلع و خوردن : خوردن این ماده باعث ایجاد درد در ناحیه گلو ، شکم و تهوع می شود.

پیشگیری :

 • حریق و آتش سوزی : جلوگیری از تماس با مواد قابل اشتعال و سطوح داغ.
 • تماس شغلی : جلویری از تماس با ماده.
 • تماس تنفسی : استفاده از تهویه عمومی و موضعی.
 • تماس پوستی : استفاده از دستکش و لباس ایمنی.
 • تماس چشمی : استفاده از عینک ایمنی یا نقاب حفاظ صورت.

هیدروژن پراکسید

کمک های اولیه :

 • حریق و آتش سوزی : استفاده از مقدار زیادی آب در هنگام حریق. همچنین در هنگام حریق سیلندرها را با اسپری آب خنک کنید.
 • تماس تنفسی : مشورت با پزشک.
 • تماس پوستی : پوست را با آب بشویید.
 • تماس چشمی : چشم را با آب بشویید و به پزشک مراجعه فرمایید.
 • بلع و خوردن : دهان را به طور کامل بشویید و به پزشک مراجعه فرمایید.

بسته بندی :

هیدروژن پراکسید  در بشکه های 65 کیلوگرمی مارک ترک و آلمان و بشکه های 35 کیلوگرمی  مارک کره موجود است.

 قیمت خرید و فروش :

شرکت کیمیا تهران اسید ، این محصول را با قیمت رقابتی و کیفیت استثنایی به فروش می رساند.

جهت خریداری محصول با مشاوران فروش ما تماس حاصل فرمایید.

هیدروژن پراکسید

تاریخ:1-11-1396, 15:44

نویسنده:admin

آمار بازدید:2274

دسته:مطالب علمی

مطالب مرتبط:

 • کاربرد و موارد مصرف اسید سیتریک
 • موارد مصرف و کاربرد اسید استیک
 • تاریخچه اسیداستیک
 • آب اکسیژنه | پراکسید هیدروژن
 • مضرات اسید سیتریک مصنوعی در لواشک ها

 • تگ های مطلب :

  محصولات مرتبط :

  هیدروژن پراکسید چیست

  آب اکسیژنه

  مقالات مرتبط :

  هیدروژن پراکسید چیست

  قیمت فروش آب اکسیژنه