اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید نیتریک، اسید سیتریک اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید نیتریک، اسید سیتریک

وایتکس

شرکت tacid ،اسید کلریدریک

وایتکس

وایتکس یا مایع سفید کننده که به آن آب ژاول نیز گفته می شود ، محلولی است که برای گند زدایی ، سفید کردن سطوح و از بین بردن بوی نامطبوع. این محلول به علت ویژگی های خاص تمام میکروب ها اعم از قارچ ، ویروس و باکتری ها را از بین می برد. از هیپوکلریت سدیم به عنوان ضدعفونی کننده هم استفاده می شود. آب ژاول محلول ناپایداریست که و در اثر حرارت و نور به تدریج خاصیت خود را از دست می دهد.

مشخصات :

 

وایتکس

 

 

موارد مصرف و کاربرد وایتکس :

صنعت : به عنوان رنگ زدا و سفید کننده پارچه و خمیر کاغذ استفاده می شود.

خانه : برای ضد عفونی کردن سبزیجات و سفید کردن لباس ها و رخت ها به هنگام رختشویی از آب ژاول استفاده می شود. همچنین برای ضد عفونی کردن حمام ، وان لگن  و لباس ها مورد استفاده است.

آزمایشگاه : از آب ژاول برای ضد عفونی کردن ، آزمایشگاه هایی که احتمال وجود ویروس هپاتیت در آن ها وجود دارد استفاده می شود.

ضد عفونی کردن زخم ها : از محلول رقیق شده هیپوکلریت سدیم برای شستشو و ضد عفونی کردن زخم هایی که تازه نباشند ، استفاده می شود.

آب ژاول برای پاک کردن لکه های کپک ، خون ، قهوه ، تنباکو ، آب میوه و بسیاری دیگر از لکه ها مناسب است. برای از بین بردن این لکه ها ، یک قاشق آب ژاول را در یک لیوان آب بریزید و به کمک قطره چکان روی لکه بریزید.  آب ژاول به عنوان سفید کننده برای پنبه ، کتان ، چتائی ، ابریشم مصنوعی ، خمیر کاغذ و مرکبات مفید است. در حقیقت بیشترین کلر خریداری شده جهت سفید کردن محصولات سلولزی ، قبل از استفاده به هیپوکلریت سدیم تغییر داده می شود.

 

وایتکس

 

ویژگی های شیمیایی وایتکس :

این ماده حاوی درصدی از هیپوکلریت سدیم در آب است. این نسبت بسته به نیاز افراد و مصارف مختلف متفاوت است. خاصیت ضد عفونی کننده ی آب ژاول به دلیل تولید کلر آزاد می باشد. این ماده اگر با آب جوش ترکیب شود باعث آزاد شدن گاز کلر می شود.

 

روش های تولید وایتکس :

 1. از دمیده شدن گاز کلر در محلول هیدروکسید سدیم ، وایتکس تولید می شود. از جمله پارامتر های مهم در آب ژاول مقدار کلر آزاد و تعیین مقدارNaOH می باشد.

یکی از راه های تولید هیپوکلریت سدیم افزودن گاز کلر به محلول هیدروکسید سدیم می باشد. گاز کلر اگر در مجاورت با رطوبت قرار بگیرد این توانایی را دارد که با هر فلزی ترکیب شود و باعث خوردگی آن فلز می شود، از این رو باید لوله ها و مخازنی را که برای تولید آب ژاول مورد استفاده قرار میگیرد از جنس PVC ساخته شود.

برای انجام این واکنش سود را داخل مخزن ریخته و گاز کلر را از پایین وارد می کنند؛ از آنجا که میل ترکیبی  گاز کلر با سود بسیار زیاد است ، در این فاصله ی زمانی که  گاز کلر از انتهای مخزن به سطح مخزن برسد گاز کلر جذب می شود. در صورتی که واکنش به خوبی انجام پذیرد گاز خروجی از سطح مخزن ناچیز است. در هنگام تولید آب ژاول با این روش ، باید دقت خود را به بالاترین سطح برسانیم. چنانچه تزریق کلر قبل از اتمام عمل متوقف نشود ، واکنش وارونه صورت می گیرد و دما به سرعت بالا رفته و محصول از بین می رود. برای این منظور حسگری به نام ORP وجود دارد که براساس اکسایش – کاهش کار می کند و زمان تزریق گاز کلر را تنظیم می کند. در این روش تولید اگر ph  به 12 تا 12.2 برسد واکنش به اتمام رسیده است. باید دقت کنیم تا دما از 42 درجه سانتی گراد بالاتر نرود؛ زیرا هرچه محیط واکنش سردتر باشد واکنش بهتر انجام می گیرد.

 1. الکترولیز محلول NaCl : با الکترولیز محلول غلیظ نمک سدیم کلراید هم می توان آب ژاول را تولید نمود. این سلول های الکترولیتی فاقد دیافراگ یا غشا هستند و در جریان بالا و در محلولی نسبتا خنثی به کار گرفته می شوند. این سلول ها جهت به کارگیری در درجه حرارت پایین طراحی می شوند که محلول سود سوز آور کاتد را به تماس با کلر متصاعد شده از آند در می آورند.
 2. روش دیگر برای تهیه وایتکس واکنش بی کربنات سدیم با هیپوکلریت کلسیم به شرح زیر می باشد:

NaHCO+  Ca(ClO)2  -->  CaCO+  NaClO

ایمنی وایتکس :

تماس با چشم : بخارات هیپوکلریت سدیم سبب تحریکات شدید چشمی می شود. به طور کلی  گازهایی که در ترکیبات خود کلر دارند تحریکات چشمی ایجاد می کنند.

تماس با پوست : بخارات این ماده سبب آسیب شدید به پوست می شود و در برخی موارد سبب سوختگی شدید پوستی می شود.

بلعیدن و خوردن : خوردن این ماده سبب ایجاد درد و سوزش در ناحیه دهان ، شکم و همچنین باعث اسهال ، استفراغ ، شوک ، بی هوشی ، هزیان گویی ، کما و در موارد بسیار شدید مرگ می شود.

تنفس :  هیپوکلریت سدیم هنگامی که در معرض حرارت و یا مواد اسیدی قرار بگیرد گاز های مضر تولید می کند و موجب سوختگی در دستگاه تنفس می شود.

احتراق و انفجار : این ماده قابل احتراق و انفجار نیست.

اثرات زیست محیطی : این ترکیب به دلیل داشتن کلر و امکان آزاد شدن آن جزو موادی می باشد که به لایه ی اوزون آسیب می رساند.

 

وایتکس

 

کمک های اولیه :

تماس با چشم : در صورت داشتن لنز آن را درآورده و سریعا چشم ها را با پلک های باز به مدت 15 دقیقه با آب ولرم شستشو داده تا آلودگی برطرف شود. در صورت مشاهده سوزش و تورم چشم ها به پزشک مراجعه کنید.

تماس با پوست : لباس و کفشی را که با این ماده برخورد داشته سریعا خارج کرده و موضع آلوده را با مقدار زیادی آب ولرم به مدت 15 دقیقه شستشو داده تا آلودگی برطرف شود. سریعا به پزشک مراجعه شود.

بلعیدن و خوردن : فرد مصدوم را وادار به استفراغ نکنید. هرگز به شخصی که بی هوش شده است چیزی نخورانید و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تنفس : برای کمک به فرد مصدوم از ماسک مناسب استفاده کنید. فرد را به هوای آزاد منتقل کرده و در صورتی که مشکل تنفسی داشت به او اکسیژن رسانی شود. در صورتی که شخص مصدوم نفس نمی کشد به اون تنفس مصنوعی بدهید. (از تنفس دهان به دهان خود داری شود).

آب ژاول ، باعث از بین رفتن پشم می شود. همچنین خیس کردن بیش از حد پارچه ها در آب ژاول باعث ضعیف شدن الیاف آن ها می شود. این ماده سبب خوردگی فلزات و وسایل فلزی می شود. هرگز نباید هیپوکلریت سدیم را با موادی نظیر جوهر نمک به کار برد؛ زیرا این دو با هم گاز بسیار سمی و کشنده کلر را ایجاد می کنند.

پیشگیری :

پوست : از تماس این ماده با پوست خودداری شود . از دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود.

چشم : از عینک های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود.

بدن : از تماس این ماده با بدن خودداری شود. از لباس های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود.

تنفس : در محل کار سیستم تهویه باید نصب شده باشد. در صورتی که محل کار سیستم تهویه مناسب نداشته باشد و میزان آلودگی هوا با این با گاز کلر این ماده زیاد باشد. از ماسک های شیمیایی کارتریج دار و یا کپسول دار استفاده شود. در شرایط عادی نیازی به ماسک نیست مگر اینکه آب ژاول در معرض گرما و یا مواد اسیدی قرار بگیرد.

 

انبارداری :

وایتکس را باید جدا از اسیدها نگهداری نمود. همچنین در محل خنک ، تاریک و بسته نگهداری کنید.

وایتکس در شیر :

شیر سالم حالت شیمیایی قلیایی دارد اما زمانی که بار میکروبی آن از حد مجاز می گذرد ، اسیدی می شود. کارخانه داران و تولید کنندگان شیر برای جلوگیری از این اتفاق به آن وایتکس اضافه می کنند. این کار باعث می شود تا شیر به حالت اولیه ی خود باز گردد. پس از اعلام اخبار مبتنی بر بالا بودن بار میکروبی شیر در ایران ، تعدادی از کارشناسان حوزه تغذیه مخالفت خود را اعلام نمودند. برخی کارشناسان معتقدند؛ کارخانه دارانی که به فکر سود خود هستند برای عبور کردن از دایره نظارت وزارت بهداشت ، درمان و سازمان استاندارد راه حلی را یافته اند که سلامت میلیون ها نفر را به خطر می اندازد.

به دنبال این موضوع شیر ها را براساس بار میکروبی آن ها به سه دسته تقسیم می نمایند.

 1. شیر درجه یک : شیر درجه یک ، به شیری گفته می شود که بار میکروبی آن از صد هزار میکروب در هر میلی لیتر کمتر باشد.
 2. شیر درجه دو : شیر درجه دو ، به شیری گفته می شود که بار میکروبی آن بین صد هزار تا پانصد هزار در هر میلی لیتر باشد.
 3. شیر درجه سه : شیر درجه سه ، به شیری گفته می شود که بار میکروبی آن بین پانصد هزار تا یک میلیون در هر میلی لیتر باشد.

توجه : دامداران باید از شیرهایی که بار میکروبی بیش از یک میلیون در هر میلی لیتر دارند خودداری کنند.

 

وایتکس

 

 

تست بارداری با وایتکس :

 

اکثر خانم ها پس از عقب افتادن پریود به دنبال راهی هستند که ببینند باردار هستند یا خیر و اولین روشی که انتخاب می کنند یک روش خانگی است.

در این روش یک لیوان یک بار مصرف را برداشته و به مقدار مساوی در آن هیپوکلریت سدیم و ادرار بریزید اگر کف کرد و تا مدتی به حالت جوشان ماند شما باردار هستید ولی اگر کف کرد و سریع کف ایجاد شده خوابید و حباب شد شما باردار نیستید.

 

تاریخچه :

 

این محلول را برتوله کشف کرد و چون برای اولین بار در محله ژاول پاریس تولید شد به آب ژاول معروف شد.

این محلول در ایران با نام تجاری وایتکس عرضه شده و بیشتر با این نام شناخته می شود. این ماده برای اولین بار در ایران با نام وایتکس توسط رضا عطارچی تولید شد و با این نام به فروش رفت. وی از خاطرات خود در آمریکا می گوید که برای شستشوی لباس هایش به خشک شویی می رود و مشاهده می کند که محلولی را در لباس شویی میریزند؛ او به سراغ محلول می رود و می بیند که هیپوکلریت سدیم می باشد و از آنجا بود که او به فکر تولید این محصول افتاد.

قیمت خرید و فروش وایتکس :

شرکت کیمیا تهران اسید آب ژاول را با بهترین قیمت و کیفیت به فروش می رساند. این شرکت هیپوکلریت سدیم را در گالن های 20 لیتری  ، شکه های 220 لیتری و تانکر های 1000 عرضه می نماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران فروش ما تماس خاصل فرمایید.

 

وایتکس

 

بسته بندی :

آب ژاول موجود در بشکه های 220 لیتری ، تانکرهای 1000 لیتری و گالن های 20 لیتری موجود می باشد.

 

 

 

تاریخ:26-09-1396, 12:22

نویسنده:admin

آمار بازدید:709

دسته:مطالب علمی

مطالب مرتبط:

 • ایمنی سودپرک ( هیدروکسید سدیم)
 • قیمت خرید و فروش وایتکس ( هیپوکلریت سدیم )
 • آب ژاول | وایتکس | سفید کننده
 • آمونیاک | محلول آمونیاک | آمونیاک مایع | Ammonia
 • سود مایع | caustic soda liquid

 • تگ های مطلب :

  محصولات مرتبط :

  وایتکس

  آب ژاول

  مقالات مرتبط :

  وایتکس

  قیمت خرید و فروش وایتکس