اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید نیتریک، اسید سیتریک اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید نیتریک، اسید سیتریک

i-nitritsodium.pdf [حجم: 32.93 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 1)
a-nitritesodium.pdf [حجم: 431.1 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 1)

نیتریت سدیم | sodium nitrite

نیتریت سدیم | sodium nitrite

در رابطه با کسب اطلاعات راجع به قیمت خرید و فروش نیتریت سدیم با ما تماس حاصل فرمایید.

مشخصات محصول نیتریت سدیم :

 • نام شیمیایی : نیتریت سدیم.
 • فرمول شیمیایی : NaNO2.
 • اسامی مترادف : سدیم نیتریت، sodium nitrite.
 • گرید محصول : نیتریت سدیم خوراکی، نیتریت سدیم صنعتی.

نیتریت سدیم چیست ؟

نیترات سدیم و نیتریت سدیم بسیار نزدیک هستند و هر دو به عنوان مواد نگهدارنده ، بطور معمول در گوشت های فرآوری شده استفاده می شود . در کالباس ، هات داگ ، پپرونی ، ژامبون و....... نیترات سدیم یا نیتریت سدیم به عنوان عنصری افزوده می شود . این افزودنی چیست ، چرا آن استفاده می شود ، آیا خطرناک است ؟ بسیاری از گوشت های فرآوری شده نیز مواد افزودنی دارند تا رنگ خاص را حفظ کنند . این مواد شیمیایی همچنین رشد باکتری های مضر خاص و یا قالب و یا سموم دیگر مانند بوتولیسم را مهار می کند .

امروزه طیف وسیعی از مواد با عنوان افزودنی به مقدار کم در تهیه مواد غذایی استفاده می شوند . افزودنی ها ترکیباتی هستند که برای جلوگیری از فساد و حفظ طعم مواد غذایی در مدت نگهداری ، جلوگیری از رشد و نمو میکروبی ، تشدید رنگ مخصوص ، پایداری و اصلاح ساختمان فیزیکی محصول و اصلاح ظاهر محصول غذایی استفاده می شوند . یکی از این افزودنی ها نگه دارنده هاست . نگه دارنده های ضد میکروبی غذایی ، علاوه بر تامین سلامت مواد غذایی ، باعث طولانی تر شدن عمر این مواد و کاهش ضایعات هزینه فرآوری و مشکلات فروش می شوند . ترکیبات نگه دارنده فراوانی سال هاست که به مواد غذایی افزوده می شوند . یکی از این نگه دارنده ها ترکیبات نیترین است که به صورت نیتریت سدیم ، نیتریت پتاسیم ، نیترات سدیم ، و نیترات پتاسیم استفاده می شود .

ترکیبات نیتریتی بخصوص نیتریت سدیم افزودنی چند منظوره ای است که در گوشت های عمل آوری شده کاربرد دارد ، علاوه بر خاصیت ضد میکروبی در مقادیر کم ، برای ایجاد رنگ و عطر و طعم نیز استفاده می شود . در حقیقت ترکیبات نیتریتی و نیتراتی برای جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها ، به خصوص کلستریدیوم بوتولینیوم و ایجاد رنگی صورتی و طعم مناسب در گوشت های عمل آوری شده ، استفاده می شود . سم بوتولینیوم خطر ناک ترین ترکیب سمی شناخته شده است که 15 هزار بار خطرناک تر از گاز اعصاب است . نیتیرت و نیترات در محصول گوشتی ، مرغ ، پنیر و همچنین محصولاتی از ماهی نیز به عنوان نگه دارنده استفاده می شوند . نیتریت به تنهایی ولی نیترات زمانی که در اثر احیا به نیتریت تبدیل می شود اثر ضد میکروبی دارد . چگونگی مکانیسم اثر نیتریت روی باکتری ها هنوز کاملا روشن نیست ، ولی تصور می شود که نیتریت با تاثیر بر روی ترکیبات سولفیدریل موجود در میکروارگانیسم ها تغییراتی د رآنها ایجاد می کند که سبب اختلال در متابولیسم ودر نهایت رشد و تکثیر میکربی می شد . اثر ضد میکروبی نیتریت به میزان ph  فرآورده بستگی دارد ، بطوری که با پایین آمدن یک واحد ph ، بخش تجزیه نشده اسیدنیترو که عمل  ضد میکربی است به 10 برابر افزایش می یابد و به همین دلیل افزودن مقدار کمی از اسیدهای خوراکی به فرآورده های عمل آمده به منظور کاهش میزان ph  توصیه می شود . در میزان تاثیرات ضد باکتری نیتریت فقط مقدار مصرف آن موثر نیست بلکه سایر مواد محیطی نیز موثر است . بیشترین تاثیر نیتریت در پیشگیری از رشد کلستریدیوم در ph بین 5 تا 5/5 ظاهر می شود .

نیتریت نمکی است که برای نگهداری گوشت ، ماهی و مرغ استفاده می شود و در بدن انسان نیز از طریق فرایندهای طبیعی و هضم غذاهایی که شامل نیتریت و نیترات هستند تشکیل می شود . نیترات ترکیب طبیعی همه میوه ها ، سبزی ها و غلات است . برگ های سبز و سبزی های ریشه ای مانند اسفناج و هویج بیش از 85 در صد نیترات را فراهم می کنند که ممکن است طی اعمال گوارش بدن به نیتریت شود . نیترات ممکن است مختلف متفاوت ودر بعضی مکان ها بسیار زیاد است .  میزان نیترات موجود در آب اشامیدنی و سبزی ها تحت تاثیر کودهای نیتراتی ای که استفاده می شود متغیر است .

موارد مصرف کاربرد نیتریت سدیم :

غذاهایی که نیتریت به آنها افزوده می شود شامل کالباس تخمیری ، هات داگ ، سالامی ، گوشت قرمه شده و دیگر گوشت های عمل اوری یا دودی شده ماهی و مرغ و ......... است .

جلوگیری از مسمومیت های حاد غذایی

بهبود و حفظ طعم و رنگ ماهی و گوشت ، مر غ، محصولات گوشتی فراوری شده

این مطلب راجع به نیتریت سدیم، نیتریت سدیم خوراکی، نیتریت سدیم در سوسیس، نیتریت سدیم در مواد غذایی، فرمول شیمیایی تبدیل نیترات به نیتریت، sodium nitrate، قیمت خرید و فروش نیتریت سدیم می باشد.

این مطلب توسط شرکت کیمیا تهران اسید جمع آوری گردیده است.

سایت : www.tacid.ir

کاربران گرامی می توانند جهت دانلود مطالب فوق روی لینک زیر کلیک نمایند. smile smile

مقاله اسید کلریدریک

تاریخ:8-08-1395, 15:17

نویسنده:admin

آمار بازدید:663

دسته:مواد شیمیایی پودری / نیترات ها / مواد آبکاری

مطالب مرتبط:

 • ویتامین C ( ویتامین سی ) | اسید آسکوربیک
 • ایمنی نیترات سدیم
 • قیمت خرید و فروش نیترات سدیم
 • نیترات سدیم | sodium nitrate
 • تری پلی فسفات سدیم | Tripoli powder

 • تگ های مطلب :

  محصولات مرتبط:

  مقالات مرتبط: